KSÜ Karacasu Kampüsü'nde binlerce öğrencinin hayatı tehlikede

Kahramanmaraş Karacasu Kampüsü'nde eğitim gören 6 bin öğrenci depreme dayanıklı olmayan, çürük raporu verilen binalarda eğitim görüyor ve barınıyor. Öğrenciler Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ile Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu binalarının bir an önce yeni binalara taşınmasını istiyorlar.

KSÜ Karacasu Kampüsü'nde binlerce öğrencinin hayatı tehlikede

Kahramanmaraş Karacasu Kampüsü'nde eğitim gören 6 bin öğrenci depreme dayanıklı olmayan, çürük raporu verilen binalarda eğitim görüyor ve barınıyor. Öğrenciler Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ile Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu binalarının bir an önce yeni binalara taşınmasını istiyorlar.

Sütçü İmam Üniversitesi'nin Kahramanmaraş-Gaziantep Karayolu'nda bulunan, şehir merkezine 12 kilometre uzaklıktaki Karacasu Kampüsü'nde Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu, 2 bloktan oluşan Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu ile 10 odalı Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Uygulama Oteli binaları 2001 yılı deprem yönetmeliği öncesinde inşa edildiği için riskli olarak adlandırılıyor.

Yaklaşık 6 bin öğrencinin eğitim gördüğü binalar, 2001 deprem yönetmeliği öncesinde yapıldığı için riskli bina kapsamına alındı, ancak aradan geçen zaman içerisinde okul boşaltılmadı ve öğrenciler bu binalarda eğitim görmeye devam etti.

KSÜ Karacasu Kampüsü'nde eğitim gören bir öğrenci BİMER aracılığıyla yetkililerden can kaybı yaşanmadan okulun sağlıklı bir binaya taşınmasını talep etti.  Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'nun bir öğrencisi, Nisan ayında BİMER'e yaptığı başvuruda, Kahramanmaraş'ın deprem bölgesinde olduğunu belirterek yetkililere sesini duyurmaya çalıştı. Başvurusunda okul binasının çürük raporu verilmiş depreme dayanıksız bir bina olduğunu ve yeni bir binada eğitim görmek istediğini belirten öğrenci şunları kaydetti:

"Can güvenliğimizin tehlikede olduğunu tarafınıza bildirme ihtiyacı duydum. Gereken incelemelerin yapılmasını, can kaybı yaşanmadan bir an evvel sağlıklı bir binaya naklin gerçekleşmesini, tarafınızdan gereğinin yapılmasını arz ederim."

'YENİ BİNA YAPIMI İÇİN HER YIL BAKANLIĞA TEKLİF EDİLİYOR'

Öğrenciye cevap, bir ay sonra üniversiteden geldi. Sütçü İmam Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı'ndan gönderilen cevap yazısında sadece Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'nun değil kampüsteki diğer binaların da riskli olduğu belirtilerek şöyle denildi:

"Karacasu Kampüsü"ndeki binalarımız 2001 yılı deprem yönetmeliği öncesi yapılardan olup riskli bina olarak değerlendirilmiştir. 2012 yılından itibaren her yıl Kalkınma Bakanlığı'na üniversitemiz yatırım programına alınması için Sosyal ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu binası yapımı teklif edilmektedir. Aynı zamanda il koordinasyon kurulu toplantılarında da yeni bir Sosyal ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu binası yapımı ihtiyacı gündeme getirilmektedir. Karacasu kampüsü çevre düzenlemesi ve onarımı için 2016/249331 ihale kayıt numaralı KSÜ Rektörlüğü Fakülte ve Yüksekokul Büyük Onarım İşi kapsamında öğrenci otoparkı, kamelya yapımı, gölet çevre düzenlemesi ve aydınlatması yapılmıştır. Geçmiş yıllarda da buna benzer onarım ve tadilat işleri Karacasu kampüsünde yapılmıştır."

CHP MİLLETVEKİLİ ÖZTUNÇ'DA GÜNDEME GETİRMİŞTİ

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç konuya dair Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yazılı olarak cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde şu ifadeler yer vermişti:

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Karacasu Kampüsü'nde Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu, 2 bloktan oluşan Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu ile 10 odalı Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Uygulama Oteli bulunmaktadır. Yaklaşık 6 bin öğrencinin eğitim gördüğü binalar, 2001 deprem yönetmeliği öncesinde yapıldığı için riskli bina kapsamına alındı, ancak aradan geçen zaman içerisinde okul boşaltılmadı ve öğrenciler bu riskli binalarda eğitim görmeye devam etmektedir. Buna istinaden;

- 6 bin öğrencinin öğrenim gördüğü bu kampüsteki binaların riskli olduğuna dair raporlar bulunmasına rağmen, neden öğrencilerin hayatlarını tehlikeye atarak eğitime devam edilmektedir?

- KSİÜ Karacasu kampüsünde öğrenim gören öğrencilerin taşınması yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?

- 2012 yılından beri KSİÜ Rektörlüğünün riskli binalar yerine yeni binalar yapılması yönündeki talepleri neden dikkate alınmamıştır?

- Kahramanmaraş’ta yaşanacak olası bir deprem durumunda gerçekleşecek facianın sorumluluğunu alacak mısınız?

6 BİN ÖĞRENCİNİN HAYATININ KIYMETİ YOK MU?

Karacasu Kampüsü'nde depreme dayanıklı olmadığı devlet tarafından açıklanan bu binaları depremden önce devletin yıkması daha doğru değil mi? Burada okuyan ana kuzularının canının kıymeti yok mu? Karacasu Kampüsü'nde eğitim bir an önce sonlandırılmalı ve geçisi olarak Avşar Kampüsü'nde bu öğrenciler için mekanlar ayarlanmalıdır.

Haber46 olarak konuyu sık sık gündeme getireceğimizin bilinmesini istiyoruz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut
Mahmut - 2 hafta Önce

Para yokkkk para bitmiş kasa boş sizin hayatınız kimin umrundaki saltanata var

Âdemoğlu
Âdemoğlu - 2 hafta Önce

Neden yiksinlarki kur an kursu olursa yikarlar dünyalik oldugu icin dokunmazlar...

İsimsiz
İsimsiz - 2 hafta Önce

İstanbul kağithane belediyesine bilgi verin zira onlar sabahın 4:00 de 59 öğrencinin bulunduğu sadabad öğrenci yurdununu sabahı beklemeden yıktılar

kemal açıkgöz
kemal açıkgöz - 2 hafta Önce

evet sayın devlet büyükleri hepimizin çoçukları var illaki bir musibetmi lazım Allah korusun memleketimiz zaten deprem bölgesi üstünde buna derhal bir çare bulunsun

Ali Öztunç
Ali Öztunç - 2 hafta Önce

Sayın Vekilim, gecenin bir saatinde gelip bu çürük binaları yıkarlar InsaAllah

Âdemoğlu
Âdemoğlu - 2 hafta Önce

Neden yiksinlarki kur an kursu olursa yikarlar dünyalik oldugu icin dokunmazlar...

anonim
anonim - 1 hafta Önce

okulun öğrencisiyim hacalarımız 1 buçuk milyon tl bina yapımı için büççe gönderildiğini lakin yönetimin parayı yediğini söylüyor binanın altı göl kuyu suyu kullanılıyor yapıldığı günden beri en ufak sarsıntıda çukurun içine gitme riski var binanın bulunduğu bölgede tarım yapılıyor nereye kuyu vursan 10 metrede su çıkıyor biz örencilerin hayatı bukadar ucuz deil yetkililere seslenin lütfen burda hayatımızla kumar oynanıyor.....

Ahmet altun
Ahmet altun - 2 hafta Önce

Ben halen orada okuyan bi öğrenci olarak yazıyorum klima kasaları bile duvarda durmuyor yani duvar o kadar bozuk ki siz gerisini anlayın

ede
ede - 1 hafta Önce

çok sayıda riskli devlet okulu var.kadriye çalık çukurova anadolu lisesi, eski kara lise ilk etapta akla gelenler.illa birilerinin ölmesi mi lazım

EEEEEEEEEEEEEEEE
EEEEEEEEEEEEEEEE - 1 hafta Önce

KURAN KURSU DEGİL Kİ YIKILLSIN

Ede46
Ede46 - 1 hafta Önce

Öğrencilerin kafasına yıkılmasını bekliyorlar yedi uyurlar rahatsız etmeyin ..

deprem olursa
deprem olursa - 1 hafta Önce

küçük bir deprem olursa birilerinin canı yanarsa devletimiz hemen çözer çünkü çalışma prensibi böyle reisimiz gelir görevini yapmayanlar cezalandırılacak der. Durumdan vazife çıkaran bir iki iş adamı hemen bina yapalım reisim der falan filan. Gerçek şu işAllah içinde öğrenci varken bir sarsıntı olmaz yoksa felaket olur

Kübraa
Kübraa - 1 hafta Önce

Ben o okulda okuyorum ne zaman başımıza yıkılır diye gün sayıyoruz gelen paraları çatır çutur yiyorlar okula bir şey yaptıkları çivi dahi çakılamaz raporu var okulun harabe gibi öğretim görevlilerinin odalarında yarınlar var okula gelin röportaj yapın gözünüzle göreceksiniz zaten


SIRADAKİ HABER