KSÜ Rektörlüğü'nden Şok iddialarla ilgili kamuoyu açıklaması

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can'ın kızı Esra Aslancan'ın doktora sınavını kazanamaması üzerine ortalığı birbirine kattığı Sınav Değerlendirme Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Mahmut Sağır'ın ise önce bölüm başkanlığından istifa ettirildiği ve ardından da kavga bahanesiyle açığa alındığı iddiaları ile ilgili Rektörlükten açıklama yapıldı.

EĞİTİM 11.06.2021, 20:24
KSÜ Rektörlüğü'nden Şok iddialarla ilgili kamuoyu açıklaması
banner257

Bir süredir yerel basında yer alan ve dün ulusal basına taşınan KSÜ Rektörülüğü'ndeki skandal iddialarla ilgili açıklama geldi. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can'ın kızı Esra Aslancan'ın doktora sınavını kazanamaması üzerine ortalığı birbirine kattığı Sınav Değerlendirme Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Mahmut Sağır'ın ise önce bölüm başkanlığından istifa ettirildiği ve ardından da kavga bahanesiyle açığa alındığı iddiaları ile ilgili Rektörlükten açıklama yapıldı. 

İŞTE O AÇIKLAMA

KSÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDE İKİ DOÇENTİN KAVGASI, TEDBİR AMAÇLI AÇIĞA ALINMALARI VE DİSİPLİN SORUŞTURMASI İLE İLGİLİ BASINDA ÇARPITILARAK VERİLEN HABERLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

21.09.2020’de Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Eğitim Yönetimi Doktora Programı doktora bilim sınavı yapılmış ve sınava giren adayların başarı sonuçları 22.09.2020 tarihinde ilan edilmiştir.
24.09.2020 tarihinde ise Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden ikisi arasında yüksek lisans öğrenci danışmanlığı meselesi yüzünden karşılıklı küfür, tehdit ve fiziksel saldırıları içeren kavga olayı yaşanmıştır. Her iki öğretim üyesi de, yaşanan kavga nedeniyle aldıkları darp raporları ile birbirleri hakkında hem karakolda suç duyurusunda bulunmuşlar hem de fiziksel saldırıya maruz kaldıklarını belirten ve “kamu görevinden çıkarılma” disiplin cezası verilmesi taleplerini içeren dilekçelerini Eğitim Fakültesi Dekanlığına vermişlerdir.

Olayla ilgili olarak Eğitim Fakültesi Dekanlığı disiplin soruşturması başlatmıştır. Soruşturma komisyonu yaptığı ilk inceleme neticesinde, kavga eden iki tarafın birbirlerini ileri düzeyde tehdit eden ifadelerini esas alarak yeni bir olaya meydan verilmemesi ve her iki tarafın güvenliği açısından her iki öğretim üyesi hakkında “görevden uzaklaştırma (açığa alma)” tedbir kararı verilmesinin uygun olacağını Rektörlük makamına arz etmiştir. Rektörlük de soruşturma komisyonunun teklifini değerlendirerek her iki öğretim elemanı hakkında 3 ay süreyle “görevden uzaklaştırma” tedbir kararı vermiştir.

Hakkındaki soruşturmanın Doktora sınavı nedeniyle açıldığını iddia eden ve aynı zamanda bölüm başkanı olan öğretim üyesi, söz konusu kavga ile ilgili soruşturma süreci başladıktan sonra, yürütmekte olduğu bölüm başkanlığı görevinden akademik çalışmalarının yoğunluğu gerekçesiyle istifa emiştir.

Hakkında soruşturma süreci başlatılan diğer öğretim elemanı, daha önce Kahramanmaraş yerel basınında çıkan, yapılan doktora sınavı ile başlatılan disiplin soruşturmasını ilişkilendiren iddiaların yer aldığı haberleri tekzip ederek, yaşanan kavganın doktora sınav sonuçlarıyla alakasının bulunmadığını, konunun tamamen kendisine Bölüm Başkanı tarafından lisansüstü öğrenci danışmanlığı verilmemesi olayı ile ilişkili olduğunu beyan etmiştir.

Birbirleri hakkında disiplin soruşturması açılması talebiyle şikâyette bulunan her iki tarafın ifadelerinden ve tanıkların beyanlarında açıkça anlaşılacağı üzere, iki öğretim üyesi arasında lisansüstü öğrenci danışmanlığıyla ilgili bir kavga yaşanmış ve kamera kayıtlarından açıkça görüldüğü üzere olayda fiziksel saldırı gerçekleşmiştir. Bazı medya organlarında yer aldığı şekliyle, ilgililer hakkında yürütülen disiplin soruşturmasının doktora sınav sonuçları ile ilgisi söz konusu değildir. Soruşturma, söz konusu kavga nedeniyle yasaların verdiği yükümlülük kapsamında Eğitim Fakültesi Dekanlığı tarafından başlatılmıştır. Bu süreçte Rektörlüğümüzün yaptığı işlem, Eğitim Fakültesi Dekanlığı tarafından gönderilen disiplin soruşturması raporunu yasal gereklilik nedeniyle YÖK Yüksek Disiplin Kuruluna göndermekten ibarettir. Soruşturmanın, YÖK Yüksek Disiplin Kurulu tarafından sonuca bağlanması beklenmektedir.

Görüldüğü üzere Üniversitemiz Eğitim Yönetimi Doktora Programı doktora bilim sınavı ile daha sonra gerçekleşen kavga nedeniyle yürütülen soruşturma arasında uzaktan yakından bir ilişki bulunmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

KSÜ REKTÖRLÜĞÜ

NELER OLMUŞTU?

KSÜ'DE YAŞANDIĞI İDDİA EDİLEN SKANDAL OLAYIN TÜM DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (15)
Aristokrat46 8 saat önce
Herşey tamamda sayın niyazi can bütün ailen ya okutman ya öğretim görevlisi olmuş damada kadar ayar vermişsin devletin makamını keyfi tasarrufda kullanmışsın makamın gereği akrabaların bu şekilde işe alınması etik değil başka üniversitemi yok memleket de...
Ali Demir 18 saat önce
üniversite değil çiftlik
Mustafa 20 saat önce
Bu açıklamalar iki kızını ve damadını üniversiteye aldırılmasını içermiyor. Ayrıca 3 ay uzaklaştırma deniliyor ama neredeyse bu konu yıl oldu. Doktora sınavındaki mobing e ragmen dik duran Mahmut sağır hoca kavga gerekçe gösterilerek fırsat bulunmuş ezilmeye çalışılıyor. Şuan ki sorun kanunun işletilmemesi kanun işletilse hocalar zaten geri dönecekler. Rektörlük buna engel oluyor. Ama adalet gecikse de engellenemez.
KAHRAMAN 20 saat önce
şu olmuş bu olmuş vesselam burada kişisel kavgaların dışında gerçekten sn rektör ün kızı ile alakalı tek bir açıklama yok.olmuşmu olmamışmı bu doktora veya atama işlemi bunu açıklamak zandan kurtulmak lazım.
Rektöre 17 saat önce
Sayın rektör (Üniversite) hakkında bulunulan iddialar dışında bir açıklama yaparak çok komik duruma düşmüştür. Sayın rektör bu açıklaması ile konuyu istediği yerden tartışıp konuyu kendisi ile ilgili bulunulan iddialar dışında tartışabileceğini düşünmektedir. Sayın rektörün bu konuda en son açıklama yapacağı yer iki öğretim görevlisinin kavgasıdır. İlgili öğretim görevlilerinin kavgası yasal mercie taşınmış ve rektörün kontrolü dışına çıkmıştır. Sayın rektörün (üniversitenin) açıklama yapacağı konu kendisi ve ailesi hakkındaki iddialardır.
Sayın rektöre sorular ve açıklayacağı konular:
Sayın rektör bütün çocuklarınızın rektör olduğunuz üniversitede akademisyen olması vicdani ve ahlaki olarak normal bir durum mudur?
Aile olarak bir üniversitede akademik personel olarak çalışan biri ile karşılaşsanız inançlarınız ve ahlaki düşünceleriniz açısından normal karşılar mısınız?
Hakkınızda bir çok iddia bulunurken artık sizi ilgilendirmeyen iki öğretim görevlisi ile ilgili açıklamayı hangi vicdan ve ahlaka sığdırmaktasınız?
İddialarınızda samimiyseniz hakkınızda suç iddiasında bulunan kişiler ile ilgili değerlendirmeyi atadığınız kişiler yerine hukuk yolunu açarak haklı ve haksız akademisyenleri türk adaletinin yargılamasını sağlarsınız.
Daha çok soru sorulabilir fakat rektörün açıklaması diğer sorulara cevap veremeyeceğini gösterdiği için gerek yok.
serdar 17 saat önce
Bahçeli evlerdeki, o zaman ziraat fakültesiydi, Ösym sınavına girdim 93 lü yıllarda bir kız öğrenciyi arka tarafa çekip yardım ettiklerini gördüm. Maraş ta okunmaz okuyanda Fetöcüdür .O üniversitede masum bir tane görevli olduğunu düşünmüyorum.
Yeter 20 saat önce
Bilim sıfır ancak kavga
Suat 16 saat önce
Kızınızın sınavı için hocaya ulaşmaya çalıştınız mı.
kazancı 9 saat önce
burada asıl konu 2 akademisyenin tartışması değil, konu nun aslı rektör beyin kızına bahse konu özel uygulama oldu mu olmadımı.bu konuya cevab lazım.hak hukuk herkes için geçerli.hani anayasada herkes kanunlar karşısında eşitti ilkesi varya işde tam o.İlkeli insan böyle konularda aile efradından birini asla bu ve benzeri konulara konu olmasına fırsat vermez,hatta hak etse bile kurumunda bir vazife vermez.vermemeli,sonra bu tip asılmı değilmi bir sürü zan,dedikodu yanlış kokular çıkıyor.Sn rektör önce bu kunuya açıklık getirmeli.
Alim 19 saat önce
Ee.. Kız kazanamamış mı sonuçta?
Yavuz 8 saat önce
İki öğretim üyesi de aynı cezaya mi çarptırıldı?
önce vatan 7 saat önce
ulan tüm türkiye kanalizasyona döndü...heryer leş gibi kokuyor.Allah' ınızdan bulun...
Murat 5 saat önce
Yersen
Maraşlı 5 saat önce
Torpil,iltimas , bir feto geleneğidir...
Zeki Velidi TOGAN 4 saat önce
Maraş gibi siyasetin elinin üniversitenin içinde olduğu yerlerde ne adam gibi üniversite gelişir ne de bilim. Yerel haberleri okuduğunuzda görürsünüz ki rektör akşam sabah ziyaretçi ağırlıyor. İkinci husus; Anadolu'daki bir çok üniversite rektörlerin arpalığı haline gelmiştir. Bu durumdan Sütçü İmam Üniversitesi de geri kalmamıştır. Maalesef. Ayrıca Türkiye'de üniversite denilebilecek yetkinlikte 10 adet bilemedin 20 adet üniversite vardır. Gerisi fasa fiso. Bunun dışında üniversitelere çocuklarını gönderenler boşuna zaman ve para israfı yapıyorlar. Üzgünüm ama durum bu. NOKTA.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner112
27°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 12 Haziran 2021
İmsak 03:17
Güneş 05:03
Öğle 12:37
İkindi 16:29
Akşam 20:01
Yatsı 21:40