Mardin Artuklu Üniversitesi'nde Süryani Dili ve Edebiyatı bölümü açıldı

Mardin Artuklu Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi bünyesinde Süryani Dili ve Edebiyatı bölümü açıldı.Lisans düzeyinde açılan yeni bölüme öğrenci alınması noktasında öğretim üyesi istihdamı için çok ciddi çalışmaların başlatıldığını...

EĞİTİM 30.07.2015, 12:46
Mardin Artuklu Üniversitesi'nde Süryani Dili ve Edebiyatı bölümü açıldı
banner257
Mardin Artuklu Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi bünyesinde Süryani Dili ve Edebiyatı bölümü açıldı.

Lisans düzeyinde açılan yeni bölüme öğrenci alınması noktasında öğretim üyesi istihdamı için çok ciddi çalışmaların başlatıldığını belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, farklı dil ve lehçelerin konuşulduğu bir ülkede var olan kültürel zenginliğe, bilimsel perspektifle hayatiyet kazandırmayı amaçladıklarını ifade etti.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin Süryani Dili ve Kültürü’nün araştırılması ve geliştirilmesi noktasında birçok çalışma ve bilimsel etkinlikler yaptığını vurgulayan RektörAğırakça, Yaşayan Diller Enstitüsü çatısı altında bulunan Süryani Dili ve Kültürü Anabilim Dalında tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarının aktif olduğu bilgisini verdi.

Akademik bir kurum olarak etkin bir şekilde çok dilli ve çok kültürlü kültürler havzası oluşturmayı hedeflediklerinin altını çizen Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ağırakçe “Sahiplendiğimiz ve Edebiyat Fakültesi bünyesinde hayata geçirdiğimiz“Süryani Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı” Anadolu ve Mezopotamya coğrafyasında yaşayan Süryanilerinkültürel zenginliğinin daha da gelişerek yok olmasının önüne geçecek bir teminattır.” ifadelerini kullandı.

Yaşayan Diller Enstitüsü çatısı altında faaliyet gösteren Süryani Dili ve Kültürü Anabilim Dalı’nın çalışmalarına da değinen Prof. Dr. Ağırakça, “Hazırlık sınıfı, ders yılı ve tez aşaması olmak üzere 3 yıl süren Süryanice Tezli Yüksek Lisans programı içerisinde gramer, kültür, tarih, araştırma teknikleri ve teoloji ve felsefenin bir arada verildiği detaylı bir müfredat işlenmektedir. Hazırlık ve ders yılı aşamasını bitiren Tezli yüksek lisans öğrencilerimizden 12 tanesi tez aşamasına geçmiş olup her biri alanında ilk olan tez çalışmalarına başlamış bulunmaktadır.” dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?