Milli Eğitim 4+4+4'de yeniden değişiklik yapıyor

60-66 aylık minikler için illerden gelen bilgiler iç açıcı değil. Çözüm için komisyon oluşturulacak 60-70 aylık çocuklar ayrı sınıfa alınacak.

Milli Eğitim 4+4+4'de yeniden değişiklik yapıyor

60-66 aylık minikler için illerden gelen bilgiler iç açıcı değil. Çözüm için komisyon oluşturulacak 60-70 aylık çocuklar ayrı sınıfa alınacak.

01 Temmuz 2013 Pazartesi 09:20
Milli Eğitim 4+4+4'de yeniden değişiklik yapıyor
banner208

Uyum sağlayamayanın ana okuluna gönderilmesi gündemde. Ders süresi 20 dakikaya inecek, bodrum katları oyun salonuna çevrilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden gelen uyarılar üzerine 4+4+4 sisteminde revizyona gidiyor. Düzenleme, özellikle 1. sınıfa başlayan 60-66 aylık çocuklarla ilgili olacak. VATAN'ın edindiği bilgiye göre bakanlıkta oluşturulacak komisyon bu konuda çalışacak. Komisyonun raporu doğrultusunda revizyonlar belirlenecek ve yeni eğitim döneminde hayata geçirilecek.

Başta İstanbul olmak üzere il milli eğitim müdürlüklerinden gelen raporlar, sistemdeki sıkıntıları ortaya çıkardı. Bakanlık bunun üzerine yeni eğitim yılında benzer aksaklıkların yaşanmaması için önlemler almaya hazırlanıyor. Sistemde en fazla sıkıntı, 60-84 (birinci sınıf) aylık çocuklarda yaşanıyor. Bazı çocuklar henüz okumayı sökemezken, 40 dakikalık ders sürelerinin de uzun olduğu belirlendi. Bakanlık yetkilileri,

“Sistemin temelinde bir değişiklik yok, uygulamada yaşanan bazı sıkıntıları ortadan kaldıracağız. Geri adım atılması söz konusu değil” değerlendirmesinde bulundu.

Veli istese de kararı komisyon verecek

- OYUN ALANI: Öğrencilerin okula bağlı kalması ve yeterli oyun aktivitesinin yapılabilmesi için oyun alanlarının oluşturulması hedefleniyor. Bu konuda belediyelerden yardım istenmesi de gündeme gelirken, boş olan bodrum katları ile çatı katlarının oyun alanı yapılması da gündemde. İmkanı olan okullarda kukla gösterisi, müzik odası gibi odaların da yapılması istenecek.

- KOMİSYON KARAR VERSİN: 60-66 aylık hazır olmayan çocuklar da veli kararı ile okula başladı. Bu konuda sorunlar yaşandı. Bakanlığa, veli isteğinin yanında uzmanlardan oluşturulan bir komisyonun çocuklara “okula başlayabilir” onayını vermesi, bu onayı alamayan öğrencilerin ana okuluna gönderilmesi önerildi. Komisyon, bu öneriyi de gündemine aldı.

Yüzde 67'si en az bir kez altına kaçırdı

Anadolu Eğitim-Sen tarafından 2000 öğretmenle yapılan anketten de şu çarpıcı sonuçlar çıkmıştı:

- Birinci sınıfların yüzde 44'ü boylarına uygun olmayan sıralarda bir ders yılı oturmak zorunda kaldı

- 60-66 aylık çocukların yüzde 67'sinin en az 1 kez altına kaçırdı.

- Üst yaş gruplarındaki öğrencilerin tamamı Nisan ayında okumaya geçerken, 66 ay altındaki öğrenciler için bu oran yüzde 18'de kaldı. Yani 60-66 ay aralığında kalan çocukların yüzde 82'si yani her 5 çocuktan 4'ü Nisan ayında okumaya geçemedi.

- “1.sınıflarda yapılan sistem ve müfredat değişikliğine ilişkin herhangi bir eğitim aldınız mı?” sorusunu ise öğretmenlerin yüzde 65'i eğitim almadım diye cevaplarken, yüzde 31'i bu yönde eğitim aldığını ama işe yaramadığını, yüzde 4'ü ise eğitim aldığını ve işe yaradığını bildirdi.

Dinleme bozukluğu oluştu

VATAN'ın edindiği bilgiye göre MEB'in yürüttüğü çalışmalar kapsamında yeni eğitim öğretim yılında şu revizyonlar bekleniyor:

- 20 DAKİKALIK DERS: 40 dakikalık derslere özellikle 60- 66 aylık çocuklar uyum sağlayamadı. Çocuklarda dinleme bozukluğu, dikkatsizlik gibi olumsuzluklar ortaya çıktı. Derslerde dikkati dağılan çocuklar için 20'şer dakikalık derslerin yapılması gündemde.

- ESNEK EĞİTİM: Tüm sınıfa aynı eğitimin değil, öğrencilerin ilgi ve becerilerine göre sınıfta “esnek” eğitimin hayata geçirilmesi bekleniyor.

- 60-70 VE 71-84: Okullarda 60-70 aylık çocuklarla, 71-84 aylık çocukların ayrı sınıflarda toplanması, yeterli öğrenci yoksa yakın okullarda birleştirme yapılması da bakanlığa gelen öneriler arasında.

- SINIFLAR BÖLÜNEBİLİR: Birçok okulda 50 kişilik sınıflar ortaya çıktı. Kalabalık sınıflarda 1. sınıf öğrencilerinin motivasyonu sağlanamadı. Bu nedenle sınıf öğrencilerinin ikiye bölünmesi gündemde.

- SIRADA DEĞİL MİNDERDE: Çocukların klasik sıra düzeninde değil, yerde minderde veya nerede rahat ediyorsa orada ders dinlemeleri ve tek kişilik sıraların “u” düzeninde sıralanması için düzenleme yapılması olası.

Pilot uygulama olmalıydı

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün daha önce kamuoyuna yansıyan kapsamlı 4+4+4 raporu şöyleydi:

- Derslik ihtiyacı giderilmeli

- 40 dakikalık derste 60 aylık çocukların oturmaları, dikkatlerini derse vermeleri mümkün değildir. Sınıflarda 60-84 ay aralığındaki çocukların bir arada bulunması ciddi sorundur.

- Okula hazırlık dönemlerinin 60-70 ay arasındaki öğrencilere 3.5 ay, 70 ay üzerindekilere de 1 ay yapılmalı.

- Okul bahçe duvarları yükseltilip çizgi film karakterleri ile süslenmeli

- Kapsamlı düzenleme yapılmadan önce pilot uygulamalara bakılmalı

- Okulların fiziksel şartlarının 60 aylık çocuklar için yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

Anahtar Kelimeler:
4+4+4 Revizyon
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Halit 2013-07-02 13:04:41

Niye bu kadar inat ediliyor bir çözemedik. Ben göndermeyeceğim çocuğumu 6,5 yaşına kadar.

Avatar
öğretmene her şey hak 2013-07-02 11:07:45

Hala iktidarın icraatlarını savunan öğretmenler yüzde 90 ı oluştururken
1.Hasata olunca ekders kesilsin iyi olur....
2.Maaş olarak hizmetliden az alırız iyi olur....
3.Sınava gireriz polis 85 lira alır öğretmen 45 iyi olur....
4.Meslek itibarı 0 dır iyi olurr....
5.Velinin ağzında paçavra olursun iyi olurr...
6.Öğretmen ne iş yapar derler iyi olurr...
7.Millet evde 2 çocuğuyla uğraşmaz be 55 öğrenci okuturum ne iş yaparsın derler iyi
olurr...
8.Öğretmeniz ya İNŞALLAH iyi olur....

Avatar
Melek ogretmen 2013-07-02 00:58:56

Derslerin 20 dakika olmasi daha cok sorun olacaktir diye dusunuyorum.Ogretmen ne zaman ogrencileri motive edip ne zaman ders yapmaya baslayacak?Turkiye'de de artik okullarda zil calmamali.Bir adet teneffus yapilmali.Teneffus suresi 30 dakika olmali.Fransa'da boyle yapiliyor.Ancak bu duzenin oturabilmesi icin programlarin ve ogretmen formasyonlarinin yapilmasi gerekiyor.Sistem degisiyor ama ogretmenin yeni sisteme uyup uyamayacagi hic hesaplanmiyor.Hayirlisi olsun diyorum.

Avatar
Aynı tas aynı kebab 2013-07-01 21:55:45

Bu milli eğitimden bu beklenir...Artık sistem üzerinde hamur yapar gibi oynuyorlar...Sayın Ali Çam bey bende bir sınıf öğretmeniyim en önemlisi öğretmenim...2002 yılından bu yana öğretmene yapılan bir tane olumlu adım varsa ben bilmiyorum lütfen yazın...Hala bunlar biliyorsa doğrudur öğretmenin menfaatidir diyen öğretmenlerin yüzde 80 i oluşturduğunu da yazın...Yazın yazın da o yüzde 80 yazdıklarınızı anlar mı bilmem....

Avatar
misafir 2013-07-01 10:23:53

evrenselikten bilimden uzak, siyaseten eğitim sistemi çocukları elbette altına kaçırtır.çocuklar değil kaçıran sistemidir.

Avatar
zafer başdogan 2013-07-01 09:46:54

4 4 4 sistemi zaten akla ve mantıga aykırıydı benim orata ögretimde okuyan çocugum yok fakat dinledigim kişilerden duydugum bir kargaşadır gidiyor bazı okular ilk okul bazı okular orta okul oluyormuş. örnrgin 1. okuldaki ilk okul ögrencilerinin temamı 2. okul okul ilk okul ögrencileri ile birlikte okuyacak. 2. orta ögretim ögrencileride 1. ortaokul ögrencileri ile 1. okulda egtim görecek. ya yeni okula başlayanlara ne dersini onlarda evleri okula nekadar uzak olsalarda 2.ilk okula gitmek mecburiyeti dogmuştur. yukarda anlatırken dahi zorlanıyorum bilmen uygulama dahada zor olacak gibi.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225