Öğrenci Dostu Şehirler Sıralamasında Kahramanmaraş'a şok üstüne şok

Öğrencilerin en çok tercih ettiği iller sıralamasında Kahramanmaraş çok gerilerde kaldı. 53 puanla FF derecesinde yer alan Kahramanmaraş en son sıralarda yer aldı. İşte Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı tarafından yapılan araştırmanın sonuçları.

Öğrenci Dostu Şehirler Sıralamasında Kahramanmaraş'a şok üstüne şok

Öğrencilerin en çok tercih ettiği iller sıralamasında Kahramanmaraş çok gerilerde kaldı. 53 puanla FF derecesinde yer alan Kahramanmaraş en son sıralarda yer aldı. İşte Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı tarafından yapılan araştırmanın sonuçları.

2017 yılından bu yana yapılan ve bu güne kadar yapılan en yaygın araştırma olan aynı zamanda Türkiye Üniversite Öğrenci Memnuniyeti Araştırması’nın bir parçası olan “Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri” araştırması açıklandı. Açıklamanın sonucu Kahramanmaraş açısından çok kötü detaylar içeriyor.

Eskişehir'in 1. sırada yer aldığı araştırmaya göre Türkiye'de öğrencilerin en memnun olduğu şehirler sırayla Eskişehir, Aydın, Antalya, izmir ve Çanakkale. 

Diğer illerin ve Kahramanmaraş'ın sıralamasını öğrenmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

ÖĞRENCİ DOSTU ÜNİVERSİTE ŞEHİRLERİ SIRALAMASI TAM LİSTE

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2019, 00:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sebeplerden biri
Sebeplerden biri - 5 ay Önce

Bir çok sebebi olabilir ama ben bir tanesini yazayım
Şehir içi ulaşım . Hafif raylı sisteme ihtiyaç var . Dolmuşlar ulaşım sorununa çözümde yetersiz
Komşu iller 10 yıllar öncesinden beri tramvay kullanırken biz Kahramanmaraş olarak aklımızdan bile geçirmiyoruz
Konya üniversite şehri
Kampüs ilk yapıldığında şehrin 30 km dışında . Şimdi ise şehrin içinde kaldı kampüs sebebi ulaşım sorununu halletmeleri
Konya düz diyenler olabilir . Bir atasözü ile bitireyim : Çobanın gönlü olsa tekeden telemee çalar

Ehtiyar
Ehtiyar @Sebeplerden biri - 5 ay Önce

Konya da listenin sonlarında...

Maaşlı fero
Maaşlı fero - 5 ay Önce

Tatil için diyen arkadaş Tunceliye kaç kişi tatile gidiyor. Bazan başarısızlığımızı kabullenmeyi öğrenelim. Burada AKP yi haklı çıkartmak için kendimizi zavallı durumuna düşürmeyelim. SAYGILARIMLA

Güzel şehirli
Güzel şehirli - 5 ay Önce

Bence öğrencilik değilde tatil yapılacak şehirler seçilmiş not lanmış bence bu sıralama gerçeği yansıtmıyor

drsn
drsn - 5 ay Önce

diğer iller kadar rahat çiftleşemedikleri için maraşa gelmiyorlar..

Hmmm
Hmmm @drsn - 5 ay Önce

İşiniz gücünüz fesatlık.

Hüseyin
Hüseyin @drsn - 5 ay Önce

Senin gibi düşünenler yüzünden tercih edilmiyor

Elbistanlı
Elbistanlı - 5 ay Önce

Akpye oy verdikçe maraşta yatırım falan olmaz...

Ali
Ali - 5 ay Önce

Siyasi yönetim olursa, sınıf geçme 35 olursa kalitesiz öğrenci gelir, eğitim kalitesi düşer, doğal olarak öğrenci gelmez ve gelende kaçar.

Vatandaş
Vatandaş - 5 ay Önce

Ne kadar da çirkin yorumlar var yok çiftleşmek falan iğrençsiniz k.maraş kesinlikle öğrenci şehri aksi yorumlara katılmıyorum

Khrnmknt
Khrnmknt - 5 ay Önce

Maraşin başkaları nazarında sevilmesi ve albenisinin artması için,kafayapisini ve insanlara bakış açısını değiştirmesi gerekmektedir.

vatan evladı
vatan evladı - 5 ay Önce

lutfen ılk adım ıstıklal unıversıtesını kapatın. ksu ye baglı yuksek okulu ıstıklale devredıp. ksu muhendıslık fakultesı kapsamında acılmış olan ve 2 yıl ogrrencı yerlesmeyen 4 bolumu ıstıklal e devredıp UNIVERSITE KURULMAZ. ILIM YAPARAK BILIM YAPARAK UNIVERSITE KURULUR. ISTIKLAL UNIVERSITESINI KURABILMEK ICIN OGRENCI SAYISI SISIREN BILIM YUVASI.SONUC DOST OLMAYAN UNIVERSITE

Üniversiteli
Üniversiteli - 5 ay Önce

Ksü raporum;
0 aktivite
0 sosyallik
0 imkan
0 klüp çalışması
0 ortam
0 okul faaliyeti
Teknik gezi yok, teknik destek yok, ULAŞIM ÇOK PAHALI, ÜST SIRALARDAKİ UNİLERİN OLDUĞU İLLERDE ULAŞIM VE YUKARDA YAZDIĞIM HİZMETLER BEDAVA VE SINIRSIZ.

Murat
Murat - 5 ay Önce

K.Maraş olarak öğrencileri sevmiyoruz... Aileye 400 tl olan ev , öğrenciye 700 tl.. Boş evini Suriyelilere bedavaya vermek için kapı kapı dolaşan yaşlı amcalar ve teyzeler, öğrenci deyince "öğrenciye verilecek kiralık evim yok" diyor... Eskişehirle K.Maraşı kıyaslamayın bile... Eskişehirde öğrenciler için binlerce 1+1 daire yapılmış, kirası 300 lira... Üstelik kombili, yalıtımlı... Eskişehir öğrenci dostu bir şehir... İstanbulda ulaşım öğrenciye aylık 40 tl oldu. K.Maraşta öğrenci abonman kart böyle mi? Değil. İstanbulda bir ilçeden diğer ilçeye 10 dakikada bir belediye otobüsü var... K.Maraş ilçelerine kaç dakikada bir ulaşım var, soruyorum size? İlçelere belediye otobüsüyle ulaşım zor olduğu gibi, şehiriçinde çok mu kolay? Belediye otobüslerine koyun sürüsü gibi insanları dolduruyorlar... Klimanın soğutmasını bile doğru düzgün açmıyorlar...bu yaz belediye otobüsünde popomuz sıcaktan pişik oldu. Üstüne kızlı erkekli dipdibe gidiyoruz, neredeyse herkesin mabadı birbirine değecek...

RAMAZAN P
RAMAZAN P - 5 ay Önce

BU DURUMDA YEREL YÖNETİCİLER ÜSTÜNE DÜŞEN PAYI ALSIN. TOPLU TAŞIT PAHALI,AVŞAR-FERHUŞ ARASINDAKİ TREN RAYLARININ 3/4 Ü ZATEN DÖEŞLİ BİR ALLAHIN KULU KALAN MESAFEYİ YAPIP FERHUŞ-AVŞAR ARASINA TRANVAR FAALİYETE GEÇİRELİM DEMİYOR, LAKLAK İE ZAMAN GEÇİRİYORAR.

Ede
Ede - 5 ay Önce

Öğrenciye yolunacak kaz gözüyle bakıldığı için olabilir

Maraşlı
Maraşlı - 5 ay Önce

Ben K. Maraşlı olduğum ve burda üniversite okuduğum halde şiddetle tavsiye etmiyorum. Ulaşımdan imkana her türlü gelişemiyoruz bu bir gerçek. Eğitime bakış açımız, ilime ve talebeye gösterilen ihtimam ve imkan ortada.Ve her şey kabul etmekle başlar. Kabul edip harekete geçmek lazım. Geçici çözümler bulmak yerine...

Eyüp çiçek
Eyüp çiçek - 5 ay Önce

Fuhuşun en yaygın olduğu illeri sıraladın öğrenciler okumak için gitmiyor üniversiteye

sizin gibiler yüzünden olabilir
sizin gibiler yüzünden olabilir @Eyüp çiçek - 5 ay Önce

insanın fikri neyse zikri de odur. iğrenç bir bakış açısı.

Byz
Byz - 5 ay Önce

Ben Kahramanmaraş ta okuyorum ve öyle büyük bir sorunla karşılaşmadım her şehrin olumsuzlukları var tabi.iki senedir okuyorum 3.seneye gireceğim iki sene boyunca güzeldi inşAllah okul bitene kadarda güzelce geçer burada günlerim..

Maraşlı
Maraşlı - 5 ay Önce

Ben K. Maraşlı olduğum ve burda üniversite okuduğum halde şiddetle tavsiye etmiyorum. Ulaşımdan imkana her türlü gelişemiyoruz bu bir gerçek. Eğitime bakış açımız, ilime ve talebeye gösterilen ihtimam ve imkan ortada.Ve her şey kabul etmekle başlar. Kabul edip harekete geçmek lazım. Geçici çözümler bulmak yerine.

Veli Almaz
Veli Almaz - 5 ay Önce

Kirayı kimse demiyor buradaki kira İstanbula yok bizim maraş esnafı ögrenci asker oldum hep üst limitten veriyor bir artı bir eve sırf iki tane kıytırık eşya var diye bin lira kira istiyor onu verdikten sonra tabigder İstanbula antalyaya

hey hat
hey hat - 5 ay Önce

LGS de de sondan birinciydi. bundan ders alacak varmı?? vekiller pişkin pişkin hala kamera karşısına çıkıp utanmadan konuşabiliyor. atadıkları yöneticileri klitesi ortada. ama yeni atanan Değerli hemşerimiz Niyazi CAN dan ümitliyiz. Deveci üniversiteyi batırdı.

Marasli
Marasli - 5 ay Önce

Kesinlikle k.maras ogrenci sehri ucuz halki merhametli temiz durusttur halki yalani dolani olmaz

drsn
drsn - 5 ay Önce

gelmiyorlarmış çokta pi pi


SIRADAKİ HABER