Öğretmenlerin il içi atamalarında bakanlıktan flaş emeklilik kararı

Milli Eğitim Bakanlığı 2021 yılı il içi atamalarla ilgili flaş bir değişikliğe gitti. Emekli olanların yerine il içi yer değişikliğinde atama yapılmaması nedeniyle mağdur olan yüzbinlerce öğretmenin feryadına duyan Milli Eğitim Bakanlığı atama takvimini değiştirdi.

EĞİTİM 09.07.2021, 21:21 09.07.2021, 21:43
Öğretmenlerin il içi atamalarında bakanlıktan flaş emeklilik kararı
banner257

Milli Eğitim Bakanlığı yüzbinlerce öğretmeni sevindirecek flaş bir karara imza attı. 8 Temmuz itibariyle başlayan  öğretmenlerin il içi takviminde Kahramanmaraş il merkezinde sadece 8 kadro açık olarak görülüyordu. 15 Temmuz'da emekliliğe ayrılacak olanların yerine ise atama yapılamıyordu. Yani yüzlerce emekli öğretmenin yerine il içi yer değişikliği ile atama yapılamadığı için tüm ülkede yüz binlerce öğretmen mağdur oluyordu.

Konuyla ilgili özellikle öğretmen sendikalarından giden yoğun tepkiyi dikkate alan Milli Eğitim Bakanlığı atama takvimini değiştirdi. 8 Temmuz'da başlayıp 14 Temmuz'a kadar devam edecek olan il içi yer değişikliği isteği sonucu 16 Temmuz'da açıklanacaktı. Alınan yeni kararla 15 Temmuz'da emekliliğe ayrılacak öğretmenlerin de yerine atama yapmak amacıyla atama sonucunun 27 Temmuz'da açıklanması kararlaştırıldı. Böylece emeklilerin yerine de il içi yer değişikliği ile atama yapılabilecek ve mağduriyetin giderilmesi sağlanacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Eğitim Bir Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Abdülaziz Aydın ise alınan kararı olumlu bulduklarını ancak yetersiz olduğunu söyledi. Aydın açıklamasında sıra tayinlerinin Eylül ayında yeniden çalıştırılması gerektiğini ifade etti. Aydın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Eğitim Bir Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Abdülaziz Aydın

"MEB öğretmenlerin sesine kulak verdi. Emeklilik işlemleri gerceklestikçe sistem 27 Temmuz'a kadar güncellenip boşalan yerler il içi açık norm haline getirilecektir. Bu işlem istege bağlı il içi tayin isteyecek öğretmenlerimiz için her ne kadar güzel bir haber olsa da ,Eğitim-Bir-Sen olarak yıllardır dile getirdigimiz ve Bakanlığa teklif olarak sunduğumuz Atama ve Yer Değiştirme stratejisi muhakkak sabit bir takvime bağlanmalı ve 2.il içi dediğimiz sıra tayinleri de Eylül ayında tekrar çalıştırılmalıdır."

Yorumlar (2)
Öğretmen 3 hafta önce
Sırf çocuğu üniversitede okuyor diye ,yeni aldığı aracının kredi borcu devam ettiği için öğretmenliği devam ettiren ve 45 günde öğretmen olmuş insanlar hala meslekte görev yapıyor , yüzbinlerce faülte mezunu genç atama bekliyor.
Ateș 2 hafta önce
İl dıșından tayin isteyenler 30 yıl çalıșmıș olsada en ücra okullarda bile yer bulamaz. Onlar il dışı belkide devlet dışı. 200 puanlı merkeze 500 puanlı dağa çok adil olmuș.
33°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 27 Temmuz 2021
İmsak 03:47
Güneş 05:25
Öğle 12:44
İkindi 16:34
Akşam 19:53
Yatsı 21:24