Özel okullara para ödenecek mi iade alınacak mı?

Koronadan dolayı Mart başından bu yana eğitim öğretim hizmeti vermeyen özel okullara alınmayan hizmetin ücreti ödenecek mi? Özel eğitim kurumlarına borcu olmayan ve ödemesini yapanların iadesi nasıl olacak?

EĞİTİM 22.05.2020, 12:50
Özel okullara para ödenecek mi iade alınacak mı?
banner257

Tüketici Örgütleri Federasyonu genel başkanı Fuat Engin, 2019-2020 eğitim yılının sonlandırılması kararı ile özel okullarda okuyan öğrencilerin alamadığı hizmetlerden eğitim/öğrenim, yemek ve servis ücretlerinin talep edilmesinin ya da iade edilmemesinin haksız olacağını ve çok sayıda ailenin mağdur edilmesi anlamına geleceğini belirterek alınacak idari bir kararla sorunun büyümeden çözüme kavuşacağını ifade etti.

Basına ve Kamuoyuna

18.05.2020 tarihi itibariyle Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamayla mart/2020 den bu yana geçici olarak durdurulmuş olan 2019-2020 eğitim yılı sonlandırılmıştır.
Bu durumda Mart/2020 den bu yana özel okullarda alınamamış hizmetlerden eğitim+servis+ yemek hizmetlerinin bedelleri ödenmiş ise iade yada önümüzdeki eğitim yılına yönelik mahsup edilmesine, ilgili tutar ödenmemiş ise talep edilmemesi gerekmektedir.
Ancak, bu konuda yaşanan olası uyuşmazlıklarla ilgili, yapılan tüketici başvuruları sonucu Cumhurbaşkanlığı iletişim başkanlığı tarafından tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılması işaret edilmiştir.

hakem heyetlerinin 01 nisan’dan başlayarak15 haziran tarihine kadar çalışmaları Cumhurbaşkanlığı kararıyla durdurulmuştur. Bu tarihten itibaren nasıl bir yol haritası belirleneceği de belli değildir.
Zaten, iş yükü oldukça fazla olan hakem heyetlerinin bu süreçteki iş yükü inanılmaz derecede artış göstererek aylarca sürecek bir hak arama süreci yaşanmasına neden olacak ve çıkacak kararlar sonrası tüketici mahkemelerine yapılacak karar iptaline yönelik itirazlarla da yılları bulan hak arama sürecine dönüşecektir. Bu durumun mağduru ise yine tüketiciler olacaktır.
Bu nedenle hakem heyetlerinin ve/veya tüketici mahkemelerinin işaret etmek çözümsüzlük ve kitlesel mağduriyet anlamına gelecektir.

Kalıcı çözüm idarenin alacağı bir kararla hizmet alınmamış eğitim, servis ve yemek ücretlerinin ödenmiş olanlarının iade ya da mahsup edilmesi, ödenmemiş taksitlerin ise iptal edilmesi kararı çok önemli olacaktır. Ve Korona salgını koşullarında konunun toplumsal soruna dönüşmesini engelleyecektir.
Tüm tüketicilerin beklentisi budur.

Yorumlar (11)
HAYDAR 9 ay önce
Ben bir veli olarak diyorum ki, ne veliler ne de özel okul sahipleri üzülsün. 2. Dönemde çocuklarımız sadece 7 iş günü okula gitti. Özel okullar Isınma , aydınlatma, yemek ve servis ücretlerinin tamamını ödeyeceğimiz ücretten düşsünler. Onun dışında öğretmenlerin ücretlerini ödeyelim.
kayt 9 ay önce
KARDEŞİM YARIM AĞIZ ortaya KONUŞAN adamlar bu işi çözemez.HUkuk hukuk hukuk...eğilmeyen bükülmeyen çekiştirilemeyen hukuk ve adalet istiyoruz.Devletin vatandaşı servisçiyle dershaneciyle özel okullarla başbaşa bırakması kabullenilemez.kardeşim yüzde şu kadar sen, yüzde şu kadar sen çok mu zor bunu söylemek.
İade alamayan veli ne yapacak ? 9 ay önce
Velilere geri ödemeyen okulların meb tarafindan lisanslari iptal edilmeli kapatilmalidir ayrica bundan böyle velilerden talep edilecek her türlü peşin ödeme yasaklanmalidir netekim haftada sadece 4 saat 9.sınıf yabanci dil dersi verilerek özel okul olunmaz
ede46notiin 9 ay önce
özel okulda çalışan öğretmen ve diğer personellerin maaşlarını yatırmayan eksik ödeyen okullar duyuluyor yakında adınız çıkacak demedi demeyin
ALİ 9 ay önce
ÖZEL OKULLAR ÖĞRETMENLERE MAAŞ ÖDEMİYOR Kİ HEPSİ KISA ÇALIŞMAYA BAŞVURDU YANİ DEVLET 3 AY BOYUNCA ÖDÜYOR ŞUANDA. PARAMIZA SAHİP ÇIKALIM
Hasan 9 ay önce
Özel okullar hiç kemer sıkmak istemiyorlar..Buradan olumsuz bir yorum alan okul olursa bitebilirler..Zaten bazıları aile şirketi gibi yönetilmeye başladı..
Arif 9 ay önce
Mahkemeler açılsın bir çok veli alamadıkları eğitim hizmetinin parasını iade alabilmek için mahkemelere benim gibi başvuracaktır, bence yargıyı boşa yormaya gerek yok bu yorumları millet vekilleri okuyor, tcbm ye kanun teklifini getirin hemen onaylanır. Meb bakanı zaten vatandaşına öğrencisine sahip çıkmıyor
MURAT 9 ay önce
LÜTFEN SESİMİZİ CUMHURBAŞKANLIĞINA DUYURALIM. HAKSIZ YERE SEBEPSİZ ZENGİNLEŞMELERİNE GÖZ YUMMAYALIM 4 AYLIK ÖZEL OKULLARDAN ALACAĞIMIZ VAR. YEMEK , ÖĞRETMEN MAAŞI HİÇBİR GİDERLERİ YOK. BU HABERLERİ SIK SIK TEKRAR ETTİRELİM Kİ GÜNDEM OLALIM YOKSA SESSİZ KALIRSAK UZAKTAN EĞİTİM KANDIRMACASIYLA PARALARIMIZIN ÜZERİNE YATACAKLAR.
Esra 9 ay önce
Özel okullar peşin aldıkları paranın yarısını iade etmek zorunda edevlet üzerinden tüketici hakem heyetine başvuralım yada tüketici mahkemelerine
BEYDA 9 ay önce
PARALAR İADE EDİLMELİ
Beyda 9 ay önce
Paranızı alın mutlaka
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
hafif kar yağışlı
Günün Anketi Tümü
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
2020 yılının En Başarılı Milletvekili kim?
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 06:13
Güneş 07:38
Öğle 12:48
İkindi 15:26
Akşam 17:48
Yatsı 19:08