Rasholnikov Rumpelstiltskin Snowball Frankestein hangisi bir roman kahramanı değil masal kahramanıdır?

Rasholnikov masal kahramanı mıdır? Rumpelstiltskin Snowball Frankestein roman kahramanı mıdır?Grimm Kardeşler tarafından derlenen ve 1812 yılında "Children's and Household Tales" adlı kitaplarında yayımlanan Alman peri masalıdır. Orijinal adı "Rumpelstilzchen"dir.

Rasholnikov Rumpelstiltskin Snowball Frankestein hangisi bir roman kahramanı değil masal kahramanıdır?

Rasholnikov masal kahramanı mıdır? Rumpelstiltskin Snowball Frankestein roman kahramanı mıdır?Grimm Kardeşler tarafından derlenen ve 1812 yılında "Children's and Household Tales" adlı kitaplarında yayımlanan Alman peri masalıdır. Orijinal adı "Rumpelstilzchen"dir.

02 Ocak 2018 Salı 00:00
Rasholnikov Rumpelstiltskin Snowball Frankestein hangisi bir roman kahramanı değil masal kahramanıdır?
banner208

Hangisi bir roman kahramanı değil masal kahramanıdır? Rasholnikov Rumpelstiltskin Snowball Frankestein

Grimm Kardeşler tarafından derlenen ve 1812 yılında "Children's and Household Tales" adlı kitaplarında yayımlanan Alman peri masalıdır. Orijinal adı "Rumpelstilzchen"dir.

Genç bir kızın samanı altına çevirdiği iddia edilince kızı yakalayıp bir samanlığa kapatırlar. Üç gün sonra samanlardan altın yapamazsa idam edilecektir. Rumpelstiltskin genç kıza yardım eder, ama karşılığında ilk doğacak çocuğunu ister. Kız kurtulduktan sonra prensle evlenerek bir çocuk dünyaya getirir. Elbette Rumpelstiltskin, hakkı olan çocuğu talep eder ama genç kız bunu kabul etmez. Bunun üzerine Rumpelstiltskin ona adını tahmin ederse çekip gideceğini belirtir. Genç kız daha önce ateş başında şarkı söyleyen cücenin adını duymuştur. Elbette doğru tahminden sonra Rumpelstiltskin öfkelenir, kendini pencereden dışarı atarak kaçar, bir daha da ortaya çıkmaz. Ama güncellenen versiyonda işler daha vahşileşir. Rumpelstiltskin o kadar öfkelenir ki sağ ayağını vurarak yere gömer sonra sol bacağını tutarak kendisini ikiye ayırır.

Masal

Rumpelstiltskin, aynı adla anılan masalda yer alan önemli bir karakterdir (Almanca orijinalinde "Rumpelstilzchen" olarak geçer). Bu masal ilk kez Grimm Kardeşler tarafından toplanan ve 1812 yılında basılan bir kitapta yer alır. Daha sonra gözden geçirilip düzeltilir ve 1857’de basılan versiyonda son şeklini alır.

Bir değirmenci, kendini önemli göstermek için kızının samanları çıkrığında işleyerek altına dönüştürebileceğini iddia ederek krala övünür. Kral, değirmencinin kızını çağırıp onu bir kuleye kapatır ve önüne bir çıkrık koydurup saman yığdırarak bu samanları üç gün boyunca her gece sabaha kadar altına dönüştürmesini ister. Bu imkânsız bir görevdir. Kız bütün umutlarını kaybetmek üzereyken bir cüce belirir ve kızın parmağındaki yüzüğe karşılık samanları çıkrıkta işleyerek altına dönüştürür. Cüce ertesi gece de yine bir yüzük karşılığında aynı işi yapar. Üçüncü gece ise kızda verecek birşey kalmamıştır. Cüce, kıza doğacak ilk çocuğunu kendisine vermeyi vaad ederse yine samanları altına çevireceğini söyler.
Kral o ortaya çıkan altınlardan o kadar etkilenir ki, değirmencinin kızıyla evlenir. Fakat ilk çocukları doğduğunda cüce ortaya çıkar ve kendisine verilen sözün yerine getirilmesini talep eder. Kraliçe dehşete kapılır ve cüceye çocuğunu almaması karşılığında sahip olduğu bütün zenginliği vermeyi teklif eder. Cüce başlangıçta red etse de sonunda razı olur ve şu teklifte bulunur: Eğer kraliçe üç gün içinde cücenin ismini tahmin edebilirse, çocuğu kendisinde kalabilecektir. Kraliçe çeşitli tahminlerde bulunur, fakat hepsi yanlış çıkar. Üçüncü gün geldiğinde kraliçenin habercisi cücenin ücra bir dağ başındaki evini keşfeder ve onun ateşin etrafında dansederek şarkı söylediğini duyar. Bu şarkı masalın çeşitli versiyonlarında değişik şekillerde yer almıştır. 1886 yılında İngilizce’ye tercüme edilen versiyonu ise şöyledir:

Bugün pişiririm, yarın mayalarım,
Sonraki gün kraliçe’nin çocuğu gelir;
Öyle memnununum ki kimse bilmediği için
Adımın Rumpelstiltskin olduğunu!

Üçüncü gün cüce saraya geldiğinde kraliçe onun adını açıklar ve Rumpelstiltskin bahsi kaybetmiş olur.
Grimm kardeşlerin masallarının 1812 tarihli edisyonunda masal şöyle sona erer:

"Rumpelstiltskin bu olaydan sonra öfkeyle uzaklaşır ve bir daha da gelmez."

Masalın sonu 1857’de değiştirilir ve bu kez son şöyledir:

"Rumpelstiltskin öfkesinden ayağını yere öyle vurur ki, beline kadar toprağa gömülür. Sonra da hiddetle sol ayağını iki eliyle kavrayıp kendisini ortadan ikiye ayırır."

Diğer bir versiyonda ise masalın sonu şu şekli almıştır:
"Rumpelstiltskin sağ ayağını öyle sert vurur ki, bir uçurumun oluşmasına neden olur ve kendisi de bunun içine düşer. Bir daha da görülmez."


Cevap: Rumpelstiltskin

Son Güncelleme: 02.01.2018 00:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Has 2017-12-06 00:16:11

Snowball romandir. Simpsonlarda da kedinin ismidir

Avatar
Selami Şahin 2017-12-06 00:15:47

Cevap B

Avatar
Kajdkd 2017-12-06 00:15:35

Snowball

Avatar
Betül 2017-12-06 00:14:14

Rumpellstiltskin

banner215

banner122

banner124

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225