Tekstil mühendisliği bölümünü tercih eden öğrencilere 4 yıl boyunca karşılıksız burs

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasınca (KMTSO), Tekstil Mühendisliği Bölümünü tercih eden öğrencilere, 4 yıl boyunca 500 lira karşılıksız burs verileceğini belirtti.

Tekstil mühendisliği bölümünü tercih eden öğrencilere 4 yıl boyunca karşılıksız burs

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasınca (KMTSO), Tekstil Mühendisliği Bölümünü tercih eden öğrencilere, 4 yıl boyunca 500 lira karşılıksız burs verileceğini belirtti.

Prof. Dr. Can, üniversitenin Cahit Zarifoğlu Konferans Salonu'nda düzenlenen bilgilendirme toplantısında, ulusal ve uluslararası platformda şehrin ve üniversitenin bilinirliğini artırmak için çalıştıklarını söyledi.

"Ticaret ve Sanayi Odası tarafından KahramanmaraşSütçü İmam Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümünü tercih eden öğrencilere, 4 yıl boyunca 500 lira karşılıksız burs verilecek." diyen Can, 2014 yılından bu yana devam eden bu desteğin önemine değindi.

Can, Kahramanmaraş ve diğer illerden öğrencilerin üniversitelerini tercih etmeleri için tanıtım faaliyetleri gerçekleştirdiklerini ifade etti.

KSÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yasemin Korkmaz da bölüme ilişkin bilgiler vererek, bölümü tercih eden öğrenci sayısının hızla azaldığına dikkati çekti.

Korkmaz, Türkiye'de tekstil sektörünün ihracattaki payının yüzde 16 olduğunu ve sektörde kalifiye eleman ihtiyacı bulunduğunu aktardı.

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Ökkeş Balsuyu ise sektörde nitelikli iş gücü eksikliğinin önemli bir sorun olduğunu belirterek, "Tekstil sektöründe nitelikli iş gücü sorunu yaşanırken teknik tekstil Avrupa'da geleceğin meslekleri arasında yer alıyor. Türkiye'de ise tekstil mühendisliğine ilgi her yıl daha da azalıyor." diye konuştu.

Balsuyu, KSÜ Tekstil Mühendisliği Bölümünü tercih eden öğrencilere KMTSO tarafından ve Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından burs sağlanacağını kaydetti.

Toplantıda daha sonra Dr. Öğretim Üyesi Gaye Kaya tarafından tekstilin Türkiye'deki yeri, ihracattaki payı ve tekstil mühendisliği bölümü çalışma alanları hakkında sunum yapıldı.

KSÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü mezunları Hüseyin Yıldız ve Ceren Başak Sungur da bölüm ve meslekle ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
genç tekstilci
genç tekstilci - 3 ay Önce

iş imkanı olmayan bölümü neden okusun insanlar. ben ksü tekstil bölümü mezunuyum okulum bitti şuan başka meslekle uğraşıyorum. adamlar yeni mezun olmuş insandan deneyim istiyor.bu ne pehriz bu ne lahana turşusu nasıl olacak bu iş

yanlış
yanlış @genç tekstilci - 3 ay Önce

Okul bittiginde proje okuyabiliyormuydun mesela, ya da yabancı dilin varmiydi, ya da bir sertifikan. Bu kadar ekmek yiyen mühendise haksizlik yapma

Ihtiyar tekstilci
Ihtiyar tekstilci @genç tekstilci - 3 ay Önce

Adamlar is imkani olmasin diyemi yollara dokulup muhendis ariyorlar. Bu ne oerhiz ne lahana turşusu

ksü rektörüüüüüüüüüü
ksü rektörüüüüüüüüüü - 3 ay Önce

sayın rektör millete havadan para dağıtacağına organ nakil merkezi niye kapalı neden kadavradan nakil yapılmıyor maraşta onlarca nakil bekleyen hasta varken çıkan organlar niye başka illere gidiyor burdaki beceriksizliğinizin sonucunu nakil bekleyen hastalar çekmek zorundamı ancak lak lak şak şak yok bölüm açar yok kurdela keser yok burs dağıtır lay lay lommm oturup düşününde bu hastaların vebaline almayın işinz fontirigonton başka bır tıkınız yok boşuna maaş alıyorunuz biz nakil bekleyenler hakkımızı helal etmiyoruzzz

mag
mag - 3 ay Önce

Sorunu bu şekilde ÇÖZEMEZSİNİZ!!!

mag
mag - 3 ay Önce

Teknik personel, Mühendise “DEĞER” i vermiyorsunuz sonrasında bölüme öğrenci almak için burs vermeye kalkıyorsunuz! Sorarım size yukarıdaki yazıda isimleri geçen ve geçmeyen işadamlarının fabrikalarında kaç teknik personel, mühendis çalışıyor? Ve ücretleri ne kadar? Burs vermeyi boş verinde siz öğrenci mezun olduktan sonraki plan, projeniz nedir ondan bahsedin sayın yetkililer.

tekstilci
tekstilci - 3 ay Önce

Karşılıksız burs vereceklerine mezun olanlara K.Maraş taki fabrikalarda mühendis olarak iş garantisi versinler .

SIRADAKİ HABER

banner122