Tümsiad Başkanı Adnan Toprak: “Krizi fırsata çevirmeliyiz”

TÜMSİAD'ın her ay mutad olarak düzenlendiği eğitim seminerlerinin bu ayki konuğu “stratejik planlama” konulu konuşması ile KSÜ Öğretim Görevlisi Yaşar Hançer oldu.

Tümsiad Başkanı Adnan Toprak: “Krizi fırsata çevirmeliyiz”

TÜMSİAD'ın her ay mutad olarak düzenlendiği eğitim seminerlerinin bu ayki konuğu “stratejik planlama” konulu konuşması ile KSÜ Öğretim Görevlisi Yaşar Hançer oldu.

27 Ocak 2009 Salı 15:56
Tümsiad Başkanı Adnan Toprak: “Krizi fırsata çevirmeliyiz”
Hançer: “Tüm dünyayı ve ülkemizi saran ekonomik krizin etkilerini, artık iyice hissetmeye başladığımız bu dönemde bizler, ülkemiz ve kendi adımıza bu krizi en az hasarla atlatmak için durumumuzu ve pozisyonumuzu çok iyi ayarlamamız gerektiğini” belirtti. TÜMSİAD'ın dernek merkezinde gerçekleştirilen seminerin açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Adnan Toprak: “Bu ekonominin durağanlık dönemini fırsata çevirmeli ve aleyhimizde görünen bu kriz dalgasını lehimize çevirmeliyiz. Artık hiçbir şey eskisi gibi değil, kendimizi ve işletmelerimizi çağın gerektirdiği şartlara taşımak için iyi bir durum analizi yapmamız gerekiyor” diye kaydetti. KSÜ Öğretim Görevlisi Yaşar Hançer, stratejinin, belirlenen hedeflere ulaşmak için temel amaçlar, gayeler veya hedefler ve önemli politikalar, planlar bütünü olduğunu söyleyerek konuşmasında şunları aktardı: “Artık içerisinde bulunduğumuz ça𠔘Akıl ve Bilim' dışında, bir şey kabul etmemektedir. Bunun için kendimizi ve işletmemizi belli bir plan, program ve hedefler ilkesine oturtmalıyız. Artan ölçüde karmaşık ve dinamik hale gelen dünyamızda, değişim için katılımcı bir yaklaşım ve ekip çalışmasıyla günü kurtarmaya yönelik değil, uzun vadeli planlar ve stratejiler geliştirmeliyiz” dedi. Şirketlerde durum analizin çok önemli olduğunu belirten Hançer, “doğru bir bakış açısı olmadan başarının yakalanamayacağını ve yapılan işin sürekliliğinin olmayacağını ve bununla beraber kurumların geleceğe dair bir vizyonları olamayacağını kaydetti. Stratejik planlamanın yararlarına de değinen Hançer: “Stratejik planlama, Kurumun geleceğini kendi lehine yönlendirmesine, kurum kültür ve kimliğinin oluşumuna, gelişmesine, güçlendirmesine, kaynakların stratejik önceliklere göre dağıtılmasına, kaynakların etkin kullanılıp kullanılmadığına be belirsizliklerle başa çıkma konusunda stratejik planın bize çok faydasının olacağını. İşletmelerde izleme ve değerlendirmesinde çok önemli olduğunu, bir işletme yöneticisi ne yaptık? Plana ne ölçüde bağlı kaldık? Kuruluş planı ne ölçüde benimsendi? Ne açılardan başarısız olduk? Neden başarısız olduk? Bundan sonra nasıl hareket etmeliyiz? Sorularına cevap verebilmeli. Bunlar işletmelerde yalnızca bir birimin hazırladığı rapor olarak kalmamalı, farklı kişi ve birimlerin görüşlerini sunmalarına ortam hazırlanmalı” dedi. Seminerin sonunda Şube başkanı Adnan Toprak tarafından, KSÜ Öğretim Görevlisi Mustafa Hançer'e seminere katılımında ve katkılarından dolayı plaket verildi.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126