1.3 milyar euroluk yatırım Kahramanmaraş’a geliyor

Alman Otomotiv devi Volkswagen’in Türkiye’de 1.3 euroluk yatırım kararı herkesi heyecanlandırdı. Yatırımın hangi ilde olacağı bilinmezken, iki tesisten bir tanesinin yüksek olasılıkla Kahramanmaraş’a kurulacağı öne sürüldü.

1.3 milyar euroluk yatırım Kahramanmaraş’a  geliyor

Alman Otomotiv devi Volkswagen’in Türkiye’de 1.3 euroluk yatırım kararı herkesi heyecanlandırdı. Yatırımın hangi ilde olacağı bilinmezken, iki tesisten bir tanesinin yüksek olasılıkla Kahramanmaraş’a kurulacağı öne sürüldü. 

Tarımda ’ki maharetini sanayiye, saniyeden aldığı gücü ise ARGE ve inavosyona aktaran Kahramanmaraş’ta bugünlerde yeni bir heyecan yaşanıyor. Şehirde her 3 otomobilden birisi Volkswagen gruba ait otomobillerden oluşurken, yeni kurulacak iki tesisten birinin Kahramanmaraş’a kurulacağı iddiası yatırımcının ve şehir halkının en merak ettiği konuların başında geliyor. 

RECEP TAYYİP ERDOĞAN FAKTÖRÜ  
Volkswagen, 1.3 milyar euroluk yeni yatırımı için Türkiye’yi seçti. Bu kararda VW CEO’su Herbert Diess’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşme etkili oldu

154 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM 
Ekonomi ve siyasette sağlanan istikrar ile 2002-2018 yılları arasında 154.6 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yabancı yatırım çeken Türkiye, 4 yıllık seçimsiz dönemle ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Alman otomotiv devi Volkswagen Grubu, 1.3 milyar euroluk dev yatırım için nihai kararını verdi. Yeni üretim tesisi için Türkiye'ye seçti. Böylece Türk otomotiv sektöründe son 22 yılın en büyük yatırımın önü açılmış oldu.

ERDOĞAN'LA GÖRÜŞME ETKİLİ OLDU
Yatırım için Türkiye ile Bulgaristan arasında seçim yapmakta zorlanan Volkswagen yönetimi, geçen hafta Ankara'da yapılan toplantılardan sonra son kararını verdi. Bu kararda Volkswagen CEO'su Herbert Diess'in 19 Haziran Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin etkili olduğu söyleniyor. Diess'in Almanya'ya dönüşünden hemen sonra toplanan VW Yönetim Kurulu Türkiye'de yatırımı onayladı. Ancak resmi açıklamanın birkaç gün içinde yapılması bekleniyor.

5 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM SAĞLAYACAK
Türkiye'de 4-5 bin kişilik istihdam oluşturacak fabrikanın 2022 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor. Kahramanmaraş'ta inşa edilmesi beklenen fabrikada Volkswagen Grubu'nun Skoda ve Seat markaları için üretim yapılacak. Son yıllarda talebi karşılamakta zorlanan Skoda'ya Volkswagen Grubu yeni fabrika için onay vermişti.
 

NEDEN TÜRKİYE?
Türkiye'nin yaklaşık 50 yıllık bir otomotiv geçmişi var. Dünyanın önemli otomotiv ülkelerinden biri olan Türkiye'de birçok markanın yatırımları bulunuyor. Fiat, Renault, Mercedes-Benz, MAN, Otokar, Anadolu Isuzu, Honda, Hyundai, Toyota ile Temsa Türkiye'de otomobilden hafif ticari araca, kamyondan otobüse kadar üretim yapıyor. Ayrıca Türkiye'de otomotiv yan sanayisinin alt yapısı kuvvetli. Aynı zamanda otomotivde deneyimli kalifiye bir işgücü var. Volkswagen bu yüzden Türkiye'ye tercih etti.
 

MALİYETLER DÜŞÜK
Alman Handelsblatt gazetesinin haberine göre, Volkswagen yönetimi Türkiye'ye yatırıma ilk baştan beri sıcak bakıyordu. Haberde, Türkiye'nin fabrika yatırımı için vereceği teşvikler ile Türkiye'de işçilik maliyetlerinin Doğu Avrupa ülkelerine kıyasla düşük olmasının VW'nin seçimini etkilediği ifade edildi. Frankfurter Allgemeine Zeitung'da hafta sonunda yer alan haberde de, Türkiye'nin VW'nin yeni üretim tesisler açısından cazip bir üretim yeri olduğu belirtilmişti. Gazeteye açıklama yapan VW sözcüsü, Türkiye'de "somut müzakereler" yürütüldüğünü ve "en üst düzeyde görüşmeler" yapıldığını söylemişti.
 

14 YIL NAZLANDI
Türkiye'de en çok satan markalar arasında bulunan Volkswagen'in yatırım yapması için 14 yıldır mücadele ediliyor. VW'nin Türkiye Distribütörü Doğuş Holding'in Başkanı Ferit Şahenk, ilk olarak 2005'te Cenevre Otomobil Fuarı'nda VW'yi yatırıma davet etmişti. Daha sonraki yıllarda bu çağrı gerek Doğuş, gerekse Ankara tarafından birçok kez tekrarlandı. Ancak, Volkswagen Grubu bugüne kadar yatırıma nazlı davrandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2019, 17:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cenk
Cenk - 3 ay Önce

Ww henüz karar vermiş degil. Bu yatırımı Bulgaristan'a da düşünüyorlar. Diyelim ki Türkiye dediler bunu Manisa için düşünüyorlar. Hadi Manisa değil bizim bölgeyi düşündüler. Emin olun Antep bu lokmayı Maraş'a yedirmez.
Ayrıca şehirdeki her 3 otomobilden biri ww olan Maraş'ta diye bir yorum yaparak yatırımın Maraş'a gelmesi için bir faktör olacağını sanan haber46 editörü de komik duruma düşmüş.

ali ak
ali ak @Cenk - 3 ay Önce

HAKİKATEN ÇOK SAÇMA BİR HABER OLMUŞ. GAZETECİLİK BUMU YANİ?

Maraşlı
Maraşlı @Cenk - 3 ay Önce

İşaretli bölge degerlensin diyemi böyle saçma haber yapıldı. Olursa Manisa olacak bildiğim kadarı ile.
Maraş Manisa ikiside M ile başlıyor.

46lık
46lık @Cenk - 3 ay Önce

helal lan cengooo

kahramanmaraş'lı
kahramanmaraş'lı - 3 ay Önce

buna ancak zaten benim nasipsiz maraşlım inanır.bu yatırım suriyeye yapılır.memleketime imkanı yok yapılmaz.ben az söyleyim siz çok anlayın.

Akdere
Akdere - 3 ay Önce

Admin güzel sallamışsın manisa ya da izmir gündemde

rozturk.59
rozturk.59 - 3 ay Önce

Hiç Gülesim Yoktu. Hızlı Treni Beklediğiniz Gibi Bunu da Çoookkk Beklersiniz. K. Maraş' lılar Kandırılmaya ve Aldatılmaya Alışmışlar. Kim Ne Derse İnanıp, Hak Bayram Zannediyor...!!!??? :))))))))))))

Fatih
Fatih - 3 ay Önce

Kesinlikle bu dediginiz olmaz bizim 7 uyurlari hallederler otobani sattiklari gibi bunuda antep e satarlar ama belkiv100.100 cikarsa oy irani hizli tren gibi vosvagenede bir otobus seferi koyarlar uyumaya devam

Kahramanmaraş sevdalısı
Kahramanmaraş sevdalısı - 3 ay Önce

Kahramanmaraş 'a yapılmaz o, sahipsiz bu memleket.

Mehmet
Mehmet - 3 ay Önce

Maraş’a kurulması çok zayıf ihtimal.

Haceli
Haceli - 3 ay Önce

Maraş mı, ha ha ha? VW dondurma işine mi girmiş? Maraş dondurması fabrikasını bile Maraşa kurmuyorlar. Siz kükahınızı yalarsınız, zaten Maraşlının en iyi bildiği iş yalamak.

deruni
deruni - 3 ay Önce

Bir şehrin gelişmesi için en çok gereksinim duyduğu şey olan otoban ve tren hattı bile K.maraştan geçmiyor ,geçmediği gibi bunun için bir çabada yok ve ww gelip k.maraş a fabrika açacak yani ..çok çooook zorlama ve sipariş bir haber olmuş sanki...

özlem
özlem - 3 ay Önce

şaka heralde..

Sedat
Sedat - 3 ay Önce

Hızlı tren de geliyordu ama bir türlü gelemedi ! Birileri Mahir Ünal’a haber etsin gözümü yollarda kaldı ..

okan
okan - 3 ay Önce

binde 1 ihtimal bile vermiyorum varsa bile böyle bir durum maraşa gele kadar antepte kaparlar :)

46lık
46lık @okan - 3 ay Önce

antebin adamı kurt gibi maraşın elinde ne varsa alıyor bi zahmet bunu mu kapmasınlar yakında dondurmaya bile sahip çıkacak adamlar uyan eyyy maraşım uyaaan!!!!!!!!!!!!!!

Fatih
Fatih - 3 ay Önce

Kesinlikle bu dediginiz marasta olmaz buraya yaziyorum bizim 7 uyurlari kafalayip otoban gibi

öggeş
öggeş - 3 ay Önce

eğer olurda felek tersine dönerde bunu maraşa yaparlarsa maraşın kalkınması adına büyük rol oynar diye umuyorum inş gerçekten yazıldığı gibi maraşa kurulurda azıcık olsun memleketim gelişir.

alinazik
alinazik - 3 ay Önce

elinizde belge yok tam bilgi yok daha adamlar türkiyeye kuracagız dememişler getirdin fabrikayı maraşa kurdun buda yetmedi arsayıda verdin resminide yayınladın lütfen niye maraş olsun ulaşımımı kolay tren yolunmu var limana mı yakınsın sen olsan kurarmısın maraşa hadi maraşa kurdun o resmini verdiğin yeremi kurarsın

drsn
drsn - 3 ay Önce

1,3 milyar dolarlık yatırım inşAllah yapılır lakin yapılmazsa bu haberi yapanlar üzülür...

ilker
ilker - 3 ay Önce

hadi bakalım bastırsınlar bari

Misafir
Misafir - 3 ay Önce

Maraşa yatırım gelmez çünkü vekiller kendi imkanlarıyla gitmiyor tayyip erdoğan sayesinde vekil oluyorlar maraştaki siyasetçiler anca kaldırım lara büfe verirler torpil yaparlar

vatandas
vatandas - 3 ay Önce

Manisa veya balıkesir e yapacaklar. sebep limana yakın olması. Maraşın adı geçmiyor.

Eşkilaye
Eşkilaye - 3 ay Önce

Böyle bir yatırımı K.Maraşa yapacakları imkan sınırları içinde değil .Herzaman ki gibi aldatmaca.Unutmadan sevgili hemşerilerimiz Hızlı trene de iyi bindik gidiyoruz oyları vermeye devaaaam yola devam

Maraşlıgil
Maraşlıgil - 3 ay Önce

İnşAllah ama haber 7 com.da İzmir ve Manisanın ismi geçiyor.o zaman rüyamızda darı mı gırüyoruz...???

ahmet yüksel
ahmet yüksel - 3 ay Önce

hızlı tren civarda nereye geldi, hangi komşumuzda hızlı tren var ki maraşa gelmedi diye algı yapıp ordan da otomobil fabrikası gelmez noktasına varıyorsunuz? akıllılar? siyaset çamuruna batmışsınız hepiniz. bence de otomobil farikası işi düşük ihtimal ama az da olsa umut olmalı insanda..

koadl
koadl - 3 ay Önce

habere cevap Volkswagen'in Türkiye'de Skoda ve Seat üretimi için 2 milyar euroluk yatırım yapacağı haberi, iller arasında yarış başlattı. Balıkesir, Kocaeli, Sakarya ve İzmir-Torbalı'daki STK'lar şimdiden girişimlerde bulunmaya başladı.

aziz aziz
aziz aziz - 3 ay Önce

ohh bir de stad yaptıtır bize, adını da Volkswagen arena koyarlar :)

ali ak
ali ak - 3 ay Önce

YAKININDA LİMAN OLMAYAN YERE OTOMOBİL FABRİKASI YAPILMAZ... ÇİZİLEN ALAN KİMİN ? ORASI BÜYÜKLÜK OLARAK ANCAK FABRİKAYA OTOPARK OLUR.. :)) MİLLETİN AKLI İLE DALGA GEÇMEYİN.. BÖYLE GAZETECİLİK OLMAZ.. OLMAMIŞ..


SIRADAKİ HABER

banner122