"21,5 milyon hektar orman alanının yüzde 48'i erozyona maruz kalıyor"

TEMA Vakfı Manavgat Şube Başkanı Şenay Malbora, Türkiye'de 21,5 milyon hektar orman alanının yüzde 48'inin erozyona maruz kaldığını kaydetti. Ormanların aynı zamanda insanlar için alternatif geçim kaynağı olduğunu belirten Malbora, dünyada...

"21,5 milyon hektar orman alanının yüzde 48'i erozyona maruz kalıyor"

TEMA Vakfı Manavgat Şube Başkanı Şenay Malbora, Türkiye'de 21,5 milyon hektar orman alanının yüzde 48'inin erozyona maruz kaldığını kaydetti. Ormanların aynı zamanda insanlar için alternatif geçim kaynağı olduğunu belirten Malbora, dünyada...

22 Mart 2015 Pazar 12:05
"21,5 milyon hektar orman alanının yüzde 48'i erozyona maruz kalıyor"
TEMA Vakfı Manavgat Şube Başkanı Şenay Malbora, Türkiye'de 21,5 milyon hektar orman alanının yüzde 48'inin erozyona maruz kaldığını kaydetti.

Ormanların aynı zamanda insanlar için alternatif geçim kaynağı olduğunu belirten Malbora, dünyada 1.6 milyar insan orman alanları sayesinde yaşamını sürdürürken, ormanlar dünya genelinde insanların geçim şartlarını iyileştirme, sosyal kalkınma ve yoksullukla mücadelede de etkin rol oynadığını kaydetti. TEMA Vakfı Manavgat Şube Başkanı Malbora, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası ile 22 Mart Dünya Su Günü ile ilgili yaptığı açıklamada, kuraklık, yangınlar, ormansızlaşma gibi iklim değişikliğinin olumsuz etkileri olduğu, orman ekosistemlerinin işleyişini değiştirerek, sosyal ve ekonomik değişikliklere de sebep olduğunun altını çizdi.

Dünyadaki şehirlerin suyunun yüzde 63'ü ormanlardan geldiğine dikkat çeken çeken Malbora, su kaynakları ve ormanlara sahip çıkmak ,için TEMA Vakfı, ortağı olduğu Env.net projesi kapsamında Arnavutluk, Sırbistan, Kosova, Makedonya ve İtalya ile eş zamanlı olarak etkinlikler gerçekleştireceğini ifade etti.

Dünya Su Günü kapsamında “Su Zinciri Farkındalık Yürüyüşleri”, tanıtım ve bilgilendirme stantları ile su konulu eğitim etkinlikleri düzenleyeceklerini dile getiren Malbora, farklı şehirlerde gerçekleşecek etkinliklerde gönüllüler, “su gıdadır”, “su doğadır” ve “su sağlıktır” mesajlarına odaklanarak, yaşamın temel kaynağı su ile orman ekosistemlerinin arasındaki etkileşimin önemine dikkat çekeceğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler tarafından 2015 Dünya Su Günü’nün teması “Su ve Sürdürülebilir Kalkınma”, Dünya Ormancılık Günü'nün teması ise “Ormanlar ve İklim Değişikliği” olarak ifade eden hatırlatan Malbora, Birleşmiş Milletler(BM) bu kapsamda su varlıklarının sürdürülebilirliğinin ve iklim değişikliği ile mücadelede ormanların rolünün altını çizdiğini belirtti. Malbora, orman ve su kaynaklarına sahip çıkılmasıyla ilgili şu bilgileri verdi: "Dünyanın akciğeri olan ormanlar, yaşam kaynağımız toprağı tutan, yağışları düzene sokan ve canlılar için hayati öneme sahip suyu sağlayan ekosistemlerdir. Ormanlar, iklim değişikliğinin temel sebebi olan karbondioksiti atmosferden çekmek gibi çok önemli bir işleve sahiptir. Dolayısıyla ormansızlaşma (orman tahribi), iklim değişikliğinin etkisini daha ciddi bir boyuta taşıyor. Dahası, toplam karbon salımının altıda biri ormansızlaşmadan kaynaklanıyor. Ormanların gelecek 50 yıldaki küresel karbon salımının onda birini depolama potansiyeli bulunuyor. Bu bakımdan ormanların karbon salımını azaltacak, karbon tutma kapasitelerini artıracak ormancılık uygulamalarının hayata geçirilmesi gerekiyor.

Ormanlar, erozyon ve arazi kaymalarını önlüyor. Dünyadaki temiz suyun yüzde 75’ini sağlayan havzaları koruyan ormanlar, insanlar için alternatif geçim kaynakları yaratıyor. Dünyada 1.6 milyar insan orman alanları sayesinde yaşamını sürdürürken, ormanlar dünya genelinde insanların geçim şartlarını iyileştirme, sosyal kalkınma ve yoksullukla mücadelede de etkin rol oynuyor. Ancak kuraklık, yangınlar, ormansızlaşma gibi iklim değişikliğinin olumsuz etkileri, orman ekosistemlerinin işleyişini değiştirerek, sosyal ve ekonomik değişikliklere de sebep oluyor.

Varlığı suyun varlığına bağlı orman ekosistemleri, yaşamın temel kaynağı suyun döngüsünde kritik rol oynuyor. Dünya üzerindeki toplam su akışının yüzde 60’ı dünya karasal alanının yüzde 30’unu oluşturan ormanlardan sağlanıyor. Ormanların suya en büyük katkısı; sağladığı su miktarının yanında suyun kalitesini koruması olarak öne çıkıyor. Ormanlar tortulaşma kaynaklı düşük su kalitesi sorununu en aza indirgiyor. Ayrıca suya bağlı olarak ortaya çıkan arazi kaymaları ve sellerin meydana gelmesi ile taşkınların oluşmasını, çölleşme ve tuzlanmayı engelliyor. Yamaçlarda ve eğimli alanlarda doğal barikat görevi görüyor, su kaynaklarını ve yataklarını koruyor. İklim değişikliği nedeniyle yaşanılan su sıkıntısının Türkiye’nin büyük bir bölümünü içeren kurak ve yarı kurak bölgelerde daha da artması bekleniyor. Bu durumda, su havzalarının korunması her geçen gün daha çok önem kazanıyor. Dünyada her yıl, 13 milyon hektar orman alanının tahrip edildiği biliniyor. Türkiye'de ise 21,5 milyon hektar orman alanının yüzde 48'i erozyona maruz kalıyor."

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126