ABD'ye, Antep fıstığı araştırma gezisi düzenlenecek

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Tiryakioğlu: Yeni yetişen ağaçlarımız ve değişen tarım anlayışımızla dünya pazarında hak ettiğimiz yere gelmek istiyoruz

EKONOMİ 12.02.2015, 15:07 21.12.2019, 22:39
ABD'ye, Antep fıstığı araştırma gezisi düzenlenecek
banner257

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), dünyanın önemli fıstık üreticilerinden ABD'ye, araştırma ve inceleme gezisi düzenleyecek.

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 20-28 Şubat'ta gerçekleştirilecek geziye, teknik personelin yanı sıra, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin katılacağını belirtti.

Ziyaret kapsamında ABD'deki fıstık üretiminin yapıldığı bölgelerin yerinde görüleceğini aktaran Tiryakioğlu, heyetin, teknik gezi sonrası hazırlayacağı raporu, sektör temsilcilerinin bilgisine sunacağını vurguladı.

Heyetin, zeytin üretimi ve işletmeciliği konusunda da çalışmalar yapacağını bildiren Tiryakioğlu, şunları kaydetti:

"ABD, 2007'den beri dünyanın en büyük fıstık üreticisi konumuna geldi. Şehrimizin adıyla özdeşleşen kültürel ürünümüz Antep fıstığının üretiminin artırılması için son yıllarda çok sayıda fidan toprakla buluşturuldu. Yeni yetişen ağaçlarımız ve değişen tarım anlayışımızla dünya pazarında hak ettiğimiz yere gelmek istiyoruz. Bunun için üretimde rakibimiz olan ülkelerin tarım sahalarını yerinde inceleyeceğiz."

Tiryakioğlu, fıstık üretiminde sulamanın büyük önem arz ettiğine dikkati çekti.

Fıstık üretiminin, İran ve ABD gibi ülkelerde daha çok ova ve sulu tarım arazilerinde yapıldığını bildiren Tiryakioğlu, "Bu sayede üreticiler dekar başına daha yüksek verim ve gelir elde ediyorlar. Türkiye'de ise genellikle kıraç alanlar tercih ediliyor. Sulama yöntemi de yüksek rekolte için hayati önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de 27 ilde yaklaşık 38 milyon Antep fıstığı ağacı olduğunu belirten Tiryakioğlu, bunun 16 milyonunun ise Gaziantep'te bulunduğunu kaydetti.

Gaziantep'te dikilen fidan sayısının ise 4 milyon civarında olduğunun tahmin edildiğini aktaran Tiryakioğlu, şu bilgileri verdi:

"Birkaç yıl içerisinde şehrimizde ürün veren ağaç sayısı 20 milyonu bulacak. Bu da önemli bir rekolte artışını beraberinde getirecek. Bu sayede daha önce sadece iç pazarda kendimize yeten Antep fıstığını ilerleyen yıllarda ihracat hedefleri doğrultusunda dış pazarlara da gönderme şansı yakalayacağız. Bu nedenle Antep fıstığının işlenmesi ve üretiminin artırılmasına yönelik farklı ülkelerde sürdürülen çalışmaları da yakından takip ediyoruz."

Yorumlar (0)
banner112
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 04 Aralık 2020
İmsak 05:58
Güneş 07:24
Öğle 12:27
İkindi 14:59
Akşam 17:21
Yatsı 18:42