Afşin Elbistan'ı zehirleyen termik santral seraları ısıtacak

Kahramanmaraş Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, odada düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, "Termik Santral Kaynaklı Isı İle Seracılık Fizibilite Projesi"nin Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından ön kabulünün yapıldığını söyledi.

EKONOMİ 03.11.2019, 12:21
Afşin Elbistan'ı zehirleyen termik santral seraları ısıtacak
banner257

Afşin Ticaret ve Sanayi Odası ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde hazırlanan proje kapsamında Afşin-Elbistan Termik Santralinin ısısıyla seracılık yapılacak.

Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, odada düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, "Termik Santral Kaynaklı Isı İle Seracılık Fizibilite Projesi"nin Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından ön kabulünün yapıldığını söyledi.

Bu hayali gerçekleştirecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Can, katkısından dolayı Vali Vahdettin Özkan'a, bölge milletvekillerine, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan ve diğer yetkililere teşekkür etti.

Can, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Oda ve ilçe tarım olarak hazırladığımız 'santral kaynaklı ısı ile seracılık' projesinin ön fizibilite çalışması yapılacak. Bu önemli bir adımdı. Bu projenin hayata geçirilmesinin çok kolay olmadığını biliyoruz ama bölgemize faydası ve mağduriyetlerin giderilmesi açısından devletimizin bu desteği sağlaması gerekiyor. Seracılık alanlarının Afşin'de yaygınlaşması için destek bekliyoruz."

- "Termik santraller, sulu tarım arazilerinin üzerine kurulu"

Afşin Tarım ve Orman Müdürü Muttalip Kurt ise atılan adımın ilçe açısından önemine işaret etti.

Termik santrallerin dezavantajını avantaja çevirmek adına seracılık projesinin çok önemli olduğunu ifade eden Kurt, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin en büyük termik santralleri ilçemizde ve Afşin-Elbistan Ovası Türkiye'nin en büyük dördüncü büyük ovası konumundadır. İlçemizde 600 bin dekarlık tarım arazisi bulunuyor. Termik santraller sulu tarım arazilerinin üzerine kurulu. A ve B termik santrallerinin yanı sıra proje aşamasında olan C ve D termik santrallerinin kurulması planlanıyor. İlçe Tarım Müdürlüğü olarak tarım arazilerinin kömür sahası olarak kullanılması dezavantajını nasıl avantaja dönüştürebiliriz diye düşündük ve termik santral kaynaklı atık ısının seracılıkta kullanılması için proje hazırladık. Projemizi DOĞAKA'ya sunduk ve onaylandı." 

Kurt, Bakanlık verilerine göre 1 dekarlık sera alanının, 33 dekarlık kuru tarım arazisine denk geldiğini aktararak bin 200 rakımlı Afşin'de seralarda salatalık, domates gibi sebze türleri üretmek istediklerini, bu projenin hayata geçirilmesi halinde Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyacağını söyledi.

Yorumlar (7)
Mayk 7 ay önce
EDITOR; su cakarla gezen godamanlari, hicbir gorev ve ustunlugu yokken ceza kesilmeyen hakim savcilari, haberlerdeki cakarli hakime hicbir islem yapamayan caresiz trafik polisininde haberini yap, gardaslik
YAPALAKLI YAVUZ 7 ay önce
1-Elbistan merkez 30 yıl içinde daha üst bölgelere ketizmen üstü cela yoluna kademeli olarak taşınmalıdır.
2-Elbistan'da tıbbi kenevir ekimine izin verilmeli 1 dönüm kenevir 25 dönüm çam ormanı kadar oksijen verir aksi takdirde 50 yıl içinde hayalet şehir haline dönüşür
3-Elbistan'da doğalgaz yerine tüm şehir ana caddeleri ve binalarına termikten cıkan sıcak su ve buharı verilerek ısıtma saglanılabilir koskoca new york bu şekilde ısınmaktadır
bertizli bekir 7 ay önce
he gardaşım , günahlar bir yere ,sevaplar bir yere , gardaş bırakın saçmalıgı havaya karışan partiküller topraga ,topraktan suya, sudan bitkilere hayvanlara ve insanlara geciyor bu nasıl bir öngörüsüzlük ,nasıl bir günah çıkartma seradan gelecek parayla elbistanı yeniden mi yapıcız ? doğayı havayı suyu zehir haline getirdikten sonra domates patlıcana gaz maskesimi dakıcız ?
Burhan Günay 7 ay önce
yalan yalan 1000 defa yalan. 2-3 senede bir çıkar bu haberler. bi ara afşin elbistanı ısıtacaklardı santralın buharıyla. hepsi hikaye. özel şirket sana buhar mı verir? sürekli çalışmayan santrallere güvenipte seracılık mı yapılır? milleti kandırmak için yeni yol.
A.Belli 7 ay önce
Afsin kendi başına ayrı bir ülke gibi kendi yağında kavrulmaya çalışan bir ilçe daha ilk defa bir calismaya ön onay aliniyor.insaallah daha nice projelere ve çalışmalara.
Haramzade 7 ay önce
Bizim köy santrsle 40km ama annemn koah hastası oldu. Günlük 15 saat vivarı makineye bağımlı yaşıyor. Allah'a havale ediyorum. Bunlara bu şekilde izin veren herkes, bu tarafta bişey gelmiyor, elimizden ahirette vetecek hesabını.
Ede46 7 ay önce
Halk gaz maskesiyle dolaşır olmuş ağamız sera derdinde ..uyanin artık ve kafanızı kumdan çıkartın
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?