AK Parti mağduriyetlerin giderilmesi için harekete geçti!

AK Parti çok sayıda esnafı mağdur eden konuya ilişkin harekete geçti.

AK Parti mağduriyetlerin giderilmesi için harekete geçti!

AK Parti harekete geçti! Birinde hapis cezası diğerinde iki katı borç

Çok sayıda esnafı mağdur eden hapis cezasına farklı bir formül bulunması ve üniversite öğrencilerine verilen kredilerin faizlerine ilişkin bir düzenleme yapılması AK Parti'nin gündeminde...

AK Parti kurmaylarının yaptığı toplantıda, kamuoyunda oluşan iki beklenti masaya yatırıldı. İlk olarak "karşılıksız çekler sebebiyle hapis cezasına maruz kalan işletme sahiplerinin mağduriyeti" gündeme geldi. Kurmaylar "Adam ödeme güçlüğüne düşmüş, hapse girmiş. İçeride hiç ödeyemez. Daha zora düşer. Hapis cezası yerine, başka yaptırım lazım. Kamuoyundaki beklentiye kayıtsız kalamayız" görüşünde birleşti. Çeki karşılıksız çıkana bin 500 güne kadar para cezası veriliyor. Bu da ödenmezse çek sahibi, 3 yıla kadar hapis ile karşı karşıya kalıyor.

KREDİ BORÇLARI İKİ KATINA ÇIKIYOR

Bir diğer konu da üniversite döneminde öğrenim kredisi çeken öğrencilerin borçları oldu. İşe girinceye kadar bu borca faiz işliyor. Borç, bazı kişilerde iki katı aşmış durumda...Bunu ödeyemeyen öğrencilerin sayısının 5 milyona ulaştığı, 280 bin mezun hakkında yasal işlem başlatıldığı belirtiliyor.

Her iki konuda da çalışma yapılıp yapılmayacağına henüz karar verilmedi. Çekte hapis cezasının kaldırılmasının, ceza infaz indirimlerini öngören pakete girebileceği belirtiliyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu borçlarına uygulanan faizlerle ilgili ise yasal bir düzenlemeye ihtiyaç olmadığı, bunun için idari bir karar alınmasının yeterli olduğu ifade ediliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Durdu köse
Durdu köse - 3 hafta Önce

Alacaklıların hakları ne olacak onu da sorun bu adaletsiz partiye. Zaten ödemiyor en azından hapis yatsın

Necmeddin46
Necmeddin46 - 3 hafta Önce

Ben alıyorum geri ödemeli 500 lira (4 yılın sonunda toplu olarak devlete 25 milyar borcum olacak) Suriyeli alıyor ayda 1200 TL ve geri ödemesiz burs :) Ben sizce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı mıyım ? :)

Ede
Ede @Necmeddin46 - 3 hafta Önce

Uydurma ne 1200 Avrupa birliğinin fonladığı Kızılay vasıtasıyla verilen 100 lira var suriyelilere bakacağınıza kendinize bakın ALLAH C.C korkun

SIRADAKİ HABER