Akedaş Genel Müdürü Medine Tanış: İsraftan kimse kazanmasın!

Akedaş Elektrik Perakende Satış A.Ş. Genel Müdürü Medine Tanış, Enerji Tasarrufu Haftasında hassasiyetini gösteren açıklamalarda bulundu.

EKONOMİ 08.01.2019, 17:55
Akedaş Genel Müdürü Medine Tanış: İsraftan kimse kazanmasın!
banner257

Akedaş Elektrik Perakende Satış A.Ş. Genel Müdürü Medine Tanış, Enerji Tasarrufu Haftasında hassasiyetini gösteren açıklamalarda bulundu.

Ülkemizde öncelikle israfa karşı bilinç oluşması gerektiğine değinen Tanış, şunları söyledi;

‘Ülkemizde tasarruf konusunda ciddi bir bilinç oluşması gerekiyor. Özellikle son zamanlarda üzerinde çok fazla durduğumuz ekonomimizin düzelmesinde, enerjiyi tasarruflu kullanmanın önemi çok büyüktür. Gereksiz enerji tüketiminin kesinlikle önüne geçmeliyiz. En basit örnekleri ile, boşa yanan lambaları söndürmek, bozuk muslukları onarmak, bilgisayar, televizyon ve diğer elektrikli aletleri gereksiz yere çalıştırmamak bir vatandaşlık görevidir. Hiç kimse; benim param var, istediğim kadar enerji tüketirim deme hakkına sahip değildir. Ülke kaynaklarının bilinçsizce kullanılması ülkemizi ve sonra dünyamızı çıkmaza sürükler. Enerji tüketiminde yaptığımız savurganlık, aslında vatanseverlikle tamamen ters düşen bir tutumdur. Enerji kaynaklarımızın azalması demek, ya bu açığı yurt dışından karşılamak ya da doğaya zarar verecek enerji üretim yöntemlerine başvurmak demektir. Birinci seçenek ülke ekonomimize, ikinci seçenek ise hem doğamıza, iklimimize, doğada yaşayan bütün canlılarımıza hem de yine ekonomimize zarar demek.

Biz, Akedaş Elektrik Perakende Satış A.Ş. olarak hiçbir zaman israftan kazanmayı istemedik, istemiyoruz. İsraftan hiç kimse kazanmasın. İnsanlarımız bütün kaynakları ihtiyaçları doğrultusunda minimum düzeyde maksimum verim alacak şekilde tüketsinler. Tasarruf yöntemleri sıklıkla uygulansın, bilenler bilmeyenlere anlatsın. Bu şekilde bir zincirleme bilinçlendirme ülkemizin ve dünyamızın yararına, büyük bir adım olacaktır.

Evet, bizim ülkemiz kaynaklar yönünden çok şanslı bir coğrafyaya sahip fakat dünya üzerinde bu kaynakların ufak bir kısmını bile bulamayan, temiz suya bile ulaşamayan bir sürü ülke var. Elektriği, suyu ve bütün kaynaklarımızı kullanırken bunu asla unutmamamız gerekiyor. Bu kadar bol kaynağın bulunduğu bir coğrafyada dünyaya gelmek de bu bağlamda büyük bir sorumluluk aslında.

Kaynaklarımızı; geleceğimizi, çocuklarımızı ve dünya üzerindeki bütün canlıları, onlarla ortak yaşamımızı düşünerek daha duyarlı ve daha bilinçli bir şekilde kullanmalıyız.

Unutmayalım, bu dünya hepimizin; suyumuzda, enerjimizde, doğamızda bütün çocukların hakkı var. Dünyamızı koruyalım, israftan kaçınalım. Çocuklarımıza karanlık değil, alabildiğine aydınlık bir gelecek bırakalım.

Yorumlar (26)
Özet 3 yıl önce
İsraf etmek şurada dursun, fatura çok gelmesin diye buzdolabını arada kapatıp içindekileri bozulmasın diye balkona koyuyoruz, TV yi çok açmıyoruz, ışıkları kapatıp erkenden yatıyoruz. Bu zamanda hiç kimse ısraf yapamaz, halkımıza iyilik yapmak istiyorsanız öncelikle 70 liralık 80 liralık fatura nasıl 150 liraya çıkıyor ona çare bulun.
meral 3 yıl önce
önce bir oturmasını öğrensin hiç bir bayana yakışmaz
Kaçak kullanımlar 3 yıl önce
Kaçak kullanımların bedelini ödeyen vatandaşın suçu ne ?
Tamam israf önemli kavram .ama ülke genelindeki kaçak kullanım bitirilmeli
selim 3 yıl önce
Önce düzgün elektrik versinler. Cumhuriyet mahallesinde Sürekli ya elektrik kesiliyor yada voltaj düşüyor
CUMA SELEN 3 yıl önce
İSRAFMI
MİLLETTEN ALDIĞINIZ PARALARI KONUŞUN SAYIN MÜDÜR.

YATACAK YERİNİZ YOK.
yahya açıkgöz 3 yıl önce
israf diyorsunuz fatura hep sizden yana bu nasıl olacak
Ümit gok 3 yıl önce
Önce siz milletin cebinden aldiginiz haksız kazanclara bakın sonra milleti elestirin kendi Ne bak bir önce insanları nasıl soydunuxa bak
CUMA SELEN 3 yıl önce
AYRICA O KDAR DAĞITIM BEDELİ ALIYORSUNUZ EVDE DURMADĞIMIZ HALDE 80 LİRA GELİYOR.BENİM EVİME GELMEYİN BEN SAATİ SÖKER GETİRİRİM.
BilirKişi 3 yıl önce
Çocuklarımıza karanlık değil, alabildiğine aydınlık bir gelecek bırakmak için " Dağ. Bed. " Almaktan Vazgeçin O zaman ! Biz ancak o zaman samimiyetinize inanmış oluruz !
serhat 3 yıl önce
çok doğru tespitler. 100 yıl düşünsek aklımıza gelmezdi. iyi ki ısmarlama haberler var.!!!!
ahmet hıdır 3 yıl önce
ELEKTİRİĞİ DAĞITIRKEN ÇOK İSRAF EDİLİYOR DAĞITIM BEDELİ ÖLDÜRECEK BİZİ
ahmet hıdır 3 yıl önce
İSRAFTAN BAHSEDİYOR KOLTU BAĞIRIYOR İSRAF DİYE
Sabır et.... 3 yıl önce
Bulmusunuz Allah korkusu olan bir milleti ne yazarsanız ödüyor...bizim milletimiz hep şükür eder ama siz elinizde bir kırbaç az biraz sesimiz çıkacak olsa hemen vurmaya devam yeter yeter sizler için 150 tl bir fatura sizin öyle yemeğin paranız bu milletin ahi bir gun çıkar ... çevremde bazı insanlar varmı eve fatura geldiği dakika hemen ödemeye gidiyor sanki eve haciz memuru bir evrak bırakmış gibi hissediyor kendini. Ey güzel türk milleti bunlar bizi ölene kadar sömürmeye devam eder....
AHMET 3 yıl önce
İLK ÖNCE BU HABERİ YAPARKEN İNSANLARA BİRAZ SAYGINIZ OLSAYDI AYAK AYAĞIN ÜSTÜNE POZ VERMEZDİNİZ İKİNCİ KONU BU MİLLETİN BU KADAR AHINI ALAN KİŞİ VE KURUMLAR BUNUN ALTINDA EZİLİRLER HAKSIZ KAZANÇ YAPIYORSUNUZ
ÖKKEŞ 3 yıl önce
SİZ KENDİ SÖYLEDİKLERİNİZE İNANIYORMUSUNUZ? VERGİ ÜSTÜNE VERGİ SİZ DEVEYİ HAMUDUYLA YUTARKEN VATANDAŞ KAN AĞLIYOR
Akedaş Mağduru 3 yıl önce
yav arkadaş bir vatandaşın hakkı yenir, iki vatandaşın hakkı yenir.... ama bütün vatandaşların hakkını yersen israfa girer. bu kurumun hakkı en fazla 20 dir. ama yaklaşık 400000 vatandaşın hakkı yeniyor.. büyük israf yahu...
mizah bir yana, TBMM tüketici hakları kanununda; faturada tüketim dışı ücretler, sarfiyat ücretinin %10'u geçemez gibi bir madde eklemeli
Vatandas 3 yıl önce
Son donemde Sayin Cumhurbaskanimizin da siklikla degindigi en onemli konu bence israf. Akedas’in bu konudaki duyarliligi buradaki bircok yorumun aksine beni mutlu etti. Dusunun bir perakende sirketi yani elektrik satan bir sirket neden israftan para kazanmak istemedigini belirtiyor. Halka tasarruf yolu gosteriyor. Bence etkileyici bir bakis. Bugun Turkiye’ nin geldigi durum zaten israf yuzundendir. Maalesef milletimizin tasarruf bilincini bilmemesi simarik ve gorgusuz tavirlari bizleri bugunlere itmistir. Bir gun umarim butun insanlik icin bir seyler yapmaya karar verir herkes. Evinde yaktigi elektrigi degil elektrik kullanamayi dusunen olur umarim bir gun...
gökhan 3 yıl önce
Biz halkı soyuyoruz demiyorda akıl veriyor
mustafa 3 yıl önce
oturduğunuz koltuk kac bin amerikan doları ben hic oyle lüks koltuğa oturamadım. eski varsa bana verirmisiniz.
uckun46 3 yıl önce
Hazır israftan bahsetmişken, ben evime lüks bir otomobille veya uçakla elektrik dağıtımı yapıldığını görmedim! Benim evime gelen elektrik akedaş yokken alt yapısı üst yapısı yapılmış hazırlanmış gelen giden bir basit bir sistem. Neden her ay bu dağıtım hizmetinin ödüyorum? Neden 45 TL kullandığım elektriğim bana 110 TL olarak dönüyor. Yetkililer bu haberi okumaz umrunda bile olmaz biliyorum ama vatandaşlar soruyorum israftan bahseden Akedaş AŞ genel müdürüne hakkınız helal ediyor musunuz? Ben Haram ediyorum. Benden haksız yere fazla fazla alınan bu ücretleri helal etmiyorum ve İnşAllah bir an önce iflas eder batar bitersiniz! Bimere ve Cimere de gerekli şikayetimi dile getirdim vatandaşlarımıza tavsiyemdir artık hakkımızı paramızı çalmasınlar sizlerde bir şikayet oluşturun!
drsnfdkr@hotmail.com 3 yıl önce
yaprak kımıldasa kılavuzlu gölkent de elektrikler kesiliyor ama karşımızdaki lüks zengin kazma bağ evleri devamlı elektrik var ne israfı kardeşim dalgamı geçiyonuz milletle ... küfürsüz bu kadar yorum yapabildim
Ali 3 yıl önce
Sayın Medine Tanış'a sormak lazım. 100TL gelen fatura neden 160TL'lere çıktı.
derbeder maraşlı 3 yıl önce
dukanda yakmaya kıyamadığım gıdım gıdım yakıp donmamak için idare ettğim halde 300 tl fatura geldi.neyin israfı bu yahuu.gidinde diyarbakırda ayda 1 milyonluk avanta elektrik kullanan seraya çökün.yazıklar olsun meymenetsizler sizi.feleğin sillesi yakındır elbet bunuda görrüz işAllah.
SEPTİK 3 yıl önce
Çok sıkmakla ağız küçülmez, dişler dökülür.O dediğiniz tutumlu olmaya bizim millet babadan dededen talimlidir.Siz devletten %27 ucuza aldığınız elektriği % 50ye varan karla nasıl satıyorsunuz onu izah edin.Yoksa ahali akşamları bir odasını aydılatarak erkenden yatıyor.Genede 120 tl ödemekten kurtulamıyor. Masa başında kutlama nutukları atmak kolaydır.Hem DEVLET kendi ürettiği elektriği neden özel şirketlere sattırıyo ki? Kendi satamıyor mu?
Cevabımızı sandıkta verecegiz. 3 yıl önce
Kayıp kaçak bedelini haksız yere almak nedir? Sandıkta göreceğiz.Anamız ağlıyor eve ekmek getireceğiz diye.
kahramanmaraşlı 3 yıl önce
sayın müdür kahramanmaraşta emekli maaşını ayın 25 inde alıyor siz ise son ödeme 25 önce yapıyorsunuz her ay emekliyi perişan ediyorsunuz buna bir çare emekli her ay perişan son ödeme tarihi 25 inden sonra olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 28 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı