Akedaş Kahramanmaraş'taki asılsız iddialara yanıt verdi

Kahramanmaraş'ta Akedaş hakkındaki asılsız iddialara yanıt geldi.

Akedaş Kahramanmaraş'taki asılsız iddialara yanıt verdi

Son günlerde sosyal medya ve bazı farklı mecralarda kasıtlı olarak gündeme getirilen ve toplumda algı oluşturularak yıpratılmak istenen AKEDAŞ Elektrik Perakende Satış A.Ş. haberleri ile ilgili kurum kamuoyuna bilgilendirme yaptı.

Yapılan bilgilendirme aşağıdaki şekilde tüketicilerin sorularına yanıt aranarak iddiaların gerçeği yansıtmadığı kamuoyunun bilgisine sunuldu;

Elektrik Piyasasında Tarife Fiyatları Nasıl Belirlenir?

-Akedaş Elektrik Perakende Satış A.Ş. olarak biz, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenen ve resmi gazetede yayınlanan Elektrik Piyasası Mevzuatlarına göre işlem yapan ve yine EPDK tarafından belirli dönemlerde düzenlenip yayınlanan fiyatlar ile tüketicilerinin abonelik ve faturalama işlemlerini gerçekleştiren bir görevli tedarik şirketiyiz. Elektrik Piyasasında tarifeler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından 3 ayda bir düzenlenip yayınlanan tarifeler ile belirlenmekteyken son 2 aydır, aylık olarak revize edilmektedir. Söz konusu tarife tablolarına EPDK’nın resmi web sitesine www.epdk.org.tr adresinden, tarife sekmesinde yer alan “ Elektrik Faturalarına Esas Tarife Tabloları” linkinden erişim sağlanabilmektedir. Tüketicilerimiz de bu adresten fiyatları takip edebilir, tarife tablolarını inceleyebilirler.

Neden Ulusal Tarife?

- Son dönemde özellikle son 2 aydır, ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik durum ve döviz kurundaki artışlar Elektrik Piyasasını da önemli ölçüde etkilemektedir. Tarifelerde değişimler ortaya çıkmış ve Tüketicilerimiz Serbest Tüketici Sözleşmesini imzalamak yoluyla indirimli elektrik kullanmaktayken, Enerji Piyasasında gerçekleşen maliyetlerin artışından dolayı, Ulusal Tarifenin Serbest Tüketici tarifesine göre daha avantajlı hale gelmiştir. Bu nedenle tarafımızdan, tüketicilerimize SMS, Sözleşmeye Davet, E-mail yolları ile bildirim yapılarak aboneliklerinin daha avantajlı olan Ulusal Tarife portföyüne geçişleri sağlanmaktadır.

Yani bu geçiş aslında biz tüketicilerin avantajına bir durum Peki,

Tabi ki bu durum tüketicilerimizin avantajının sağlandığı bir durum zaten bizim Akedaş olarak Misyonumuz her zaman müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklanarak, onlara en güvenli hizmeti sunmak ve çocuklarımızın geleceğine sürdürülebilir bir değer katmaktır. Bu noktada tüketicilerimizin avantajlarını düşünmek tabi bizim için son derece önemli.

Bu geçiş sürecinde neden Perakende Satış Sözleşmesi imzalamamız gerekiyor?

-Tarife değişikliği gerçekleştiğinde tüketicinin abonelik için bir Perakende Satış Sözleşmesi imzalaması gerekir. Perakende Satış Sözleşmesi; Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde görevli perakende satış şirketi ile müşteri arasında imzalanan, elektrik enerjisi ve/veya kapasite temini ile hizmet alımına yönelik olarak yapılan ticari faaliyetlere ilişkin koşul ve hükümleri kapsayan sözleşmedir.

Geçiş sürecinde mevcut güvence bedeli iadesi yapılıyor mu?

- 30.05.2018 tarihinde 30436 sayılı Resmi Gazete ile yayınlanan Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 29 “Güvence Bedelinin İadesi” başlıklı maddesi gereği tüketicilerimizin mevcutta bulunan güvence bedellerinin güncellenme işlemleri yine Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinde yer alan hesaplamalara göre yapılarak, tüketicimizin şirketimize olan borçlarının ödenmesine müteakip varsa kalan güvence bedeli müşterimize iade edilir.

Ödememiz Gereken Güvence Bedeli Ne Kadar?

-30.05.2018 tarihinde 30436 sayılı Resmi Gazete ile yayınlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliğinin 26. Maddesi gereği Güvence Bedeli hesaplamalarında EPDK’nın 13.12.2017 tarihli kurur kararına göre yayımlamış olduğu birim fiyatlar kullanılmaktadır. Bu tutar abone grubuna göre değişiklik arz etmektedir. Tüketicilerimiz Tüketici İşlem Merkezlerimize geldiklerinde zaten bu hesaplamalar yapılmaktadır.

Geçiş sürecinde güvence bedeli dışında ödememiz gereken bedel var mı?

-Hayır, bu geçiş sırasında tüketicilerimizin güvence bedeli dışında ödemeleri gereken hiçbir ek ücret yoktur. Yani şirketimiz bu geçişten hiçbir şekilde işlem ücreti almamaktadır.

Peki bu geçiş süreci sadece Akedaş’a özel bir durum mu yoksa tüm Türkiye’de gerçekelşen bir durum mu?

-Hayır, Akedaş’a özel bir durum değil. Elektrik Piyasasındaki fiyatlardan dolayı Serbest Tüketici Tarifesinin avantajını yitirmesi ve Ulusal Tarifenin Serbest Tüketici Tarifesinden daha avantajlı hale gelmesinden dolayı Türkiye genelindeki serbest tüketicilerin büyük çoğunluğunun Ulusal Tarifeye geçişi sağlanmaya devam etmekte.

Bu işlemlerin hepsi siz değerli tüketicilerimizin daha avantajlı tarifeden faydalanması için gerçekleştirilmektedir.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Bütün enerjimizle sizlere daha iyi hizmet verebilmek için çalışmaktayız.

Sizlere enerji dolu günler diliyoruz.

Akedaş

Cebiniz Değil Elektriğiniz Yansın

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 13:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
EDE 46
EDE 46 - 8 ay Önce

onun için mi dağıtım bedeli adı altında milleti dolandırıyorsunuz tahsil edemediğiniz paraları dürüst vatandaştan tahsil yoluna gidiyorsunuz DAĞITIM BEDELİ NE DEMEK

Hüseyin
Hüseyin - 8 ay Önce

"Tüketicilerimiz Serbest Tüketici Sözleşmesini imzalamak yoluyla indirimli elektrik kullanmaktayken, Enerji Piyasasında gerçekleşen maliyetlerin artışından dolayı, Ulusal Tarifenin Serbest Tüketici tarifesine göre daha avantajlı hale gelmiştir." demiş hanım efendi... yahu siz gerçekten milleti anlamaz kafası basmaz mı görüyorsunuz?.. yazık. kendi hayrına olacak bir şeye niye bu kadar tepki yükselsin? eğer böyle bir değişim olduysa enerji piyasası kurulu karar alsın mevcut güvence bedelleriyle daha indirimli olan şu tarifeye geçirdik sizleri diye yok ben illa ki pahalı kullanacağım diyen varsa ilgili şirkete başvursun desin. ama benim anladığım şu:

- eski tarifenin güvence bedelinin toplam tutarı değişen ekonomik koşullar gereği işimizi görmez oldu. sayın tüketicimiz biz size bunu böyle söyleyemeyiz enerji piyaları kuruluna bir karar alın ulusal güvence bedelinin adını değiştirelim yeni ve daha yüksek güvence bedeli istemeyelim vatandaşlardan diyemeyiz ama diyoruz ki tarifeniz avantajını kaybetti ulusal tarife daha avantajlı hale geldi ama bunun da güvence bedeli sizin tarifenizden yüksek.. yüksek olsa bile bu para sizin paranız ileride tarife iptalinde zaten size verilecek yarın da iptal etmediğinize göre şirketmizin hesabındaki güvence bedeli toplamı daha yüksek meblağlara ulaşacak biz de bunu daha avantajlı kullanacağız. yanlış mı anlamışız. hiç te değil..

YETER
YETER - 8 ay Önce

ALGIYI YAPAN AKEDAŞ milleti enayi yerine koymayı bırakın.

Emektar
Emektar - 8 ay Önce

Milleti soyuyorsunuz bizim paralarımızla saltanat sürüyorsunuz be dükkana gelen 200 tl faturanın 107 tl elektirik yakmisim 93 tl faiz nerdeyse %100 geçiriyorsunuz arkadaş afedersiniz ama hakkım varsa haram olsun bu akedasa ve gereksiz haksız yere paramızı alan tüm kurumsallara.

46BERTİZ
46BERTİZ - 8 ay Önce

bizim şirket akedaşla indirimli anlaşma yapmıştı akedaş tan bir görevli aradı sözleşme bitmiş elektriğiniz kesilecek diyor ve ertesi gün bir görevli geldi elektriği keseceğiz diye.anlamadığımız sözleşme bitse dahi sen bana güncel fiyattan enerjimi satarsın ne demek elektrik kesilecek. örnek: bir gsm şirketiyle anlaşma yapıyorsun sözleşme bitiş tarihinde arıyor devam ederseniz fiyat şu etmeziseniz fiyatımız bu diyor ama hattı kapatmıyor.akedaş ta biraz iş bilmez mi işgüzarmı çok anlamış değiliz biraz despotluk var ben böyle istiyorum der gibi.bu konuyu cimere yazmayı düşünüyorum

cahit
cahit - 8 ay Önce

pekii saat okuyucalarınıza ne demeli adamlar zil çalmadan boş fatura bırakıp gidiyorlar hepsini geçtik sütten çıkma ak kaşıkmısınız şimdi herşeyi kitabına uygunmu yapıyorsunuz çok merak ediyorum

ahmet
ahmet - 8 ay Önce

milleti soyuyorsunuz. hesap soran yok eden yok. şimdi de laf ebeliği yapıyor... açıklamayı okudum hiçbir şey yok sadece lafı dolamaçları.

allah yardımcımız olsun...
allah yardımcımız olsun... - 8 ay Önce

doğru söyleyenleri 9 köyden kovarlar burası türkiye bunların yerine devlet satsaydı devletin hazinesi dolardı ama yandaş diye birşey çıktı olan vatandaşa Allahım sen zalimler fırsat verme

SAMED TİLKİ
SAMED TİLKİ - 8 ay Önce

Medine hanım orada oturarak sürekli röportaj yapmak yerine bu şehre biraz hizmet edin, kırsal kesimlerinde yaşanan bu elektrik kesilmelerinden bıktık usandık......

efe
efe - 8 ay Önce

güvence bedeli 500 tl eski abonelikteki 130 tlde yanıyo

halil doğan
halil doğan - 8 ay Önce

dağıtım bedeli adı altında milleti soymayı bırakın zaten elektiriği satıyorsunuz abone parası alıyorsunuz saat parası alıyorsunuz elektirik kesintisi olduğu vakit hizmet veremediğiniz zamanları milletden niye düşmüyorsunuz.

46
46 - 8 ay Önce

devlet kurumları,üretiği ürünleri dolar hesaplamasından kurtarmadıkça "dolardan kurtulalım" hikayesine inanmıyorum...vatandaşın cebindeki tl eriyor...

Has maraşlı
Has maraşlı - 8 ay Önce

Sayın başkanım Rte suç senin özelleştirmeyecektin tedaşı.

Ramazan yıldız
Ramazan yıldız - 8 ay Önce

Akedaş firma sahiplerini daha zengin olması için daha çok soyulmamız lazım

mustafa
mustafa - 8 ay Önce

baştaki idareci bayan vatandaşın hali ne olursa olsun ag babalarını duşunur vatandaş onun için boş geldigi yer banka bankalar nasıl soyuyorsa sistem bu

ali akbey
ali akbey - 8 ay Önce

hodri meydan. siz bu işi ''güvence bedeli'' alarak yapıyorsunuz. ama güvence bedeli almadan yapan özel şirketlerde var. peki onları neden engelliyorsunuz?
bırakın vatandaş, kiminle isterse, onunla çalışsın.
örnek mi istiyorsunuz? EWE enerji, LİMAK enerji, ZORLU enerji ve ENERJİ SA.
de hadi

misafir
misafir - 8 ay Önce

en iyi yatırım enerji zarar etmesi imkansız açıkmı var yaz gitsin üç beş vatandaşa vatandaş enayi nasıl olsa zerre kadar hakkım varsa zehir zıkkım olsunnnnn...

ŞANSLI TÜKETICI
ŞANSLI TÜKETICI - 8 ay Önce

Ne kadar şanslıyız akedaş bizi düşünüyormuş. Sövmeyeceğim akedaş ısrar etme

muzaffer
muzaffer - 8 ay Önce

Topla milletten parayı bağla dolara dolar yükselsin bozdur doları dön köşeyi devleti gariban kurtarsın, çark dönmeye devam..

ali can
ali can - 8 ay Önce

allah sizin belanızı versin.

Goksunlu Muro
Goksunlu Muro - 8 ay Önce

Bide bunu ogrendiler algi operasyonu .Utanmadan yalan soyluyor milleti kandiriyor.Hepsi faturada acik acik yaziyor ne algi operasyonu.Gercekten saka gibisiniz.Milleti salak yerine koymayin.Herkes cahil siz bilgili kulturlusunuz hic guven vermiyosunuz

Marasli
Marasli - 8 ay Önce

Soyguncusunuz. Konut a ticaret hane tarifesi uyguluyorsunuz vatandasi soymaktan baska ne. Yapiyorsunuz.

ALİ GÜL
ALİ GÜL - 8 ay Önce

ŞAHSIMA SERBEST TÜKETİCİ SÖZLEŞMESİ İMZALATTIRMADAN BENİ SERBEST TÜKETİCİ YAPTINIZ ŞİMDİDE GELİN TARİFENİZİ YENİLEYELİM DİYORSUNUZ.
ÖNCEDEN NASIL YAPTIYSANIZ ŞİMDİDE ÖYLE YAPIN

Sefa Öztürk
Sefa Öztürk - 8 ay Önce

Sahtekâr lar yeni sözleşme yaparken para alınmıyor diyorlar ama alıyor lar resmen dolandırıcılık yapıyorlar.aradaki farkmis bunu neden ilk başta söylemiyor lar insanları sömürü yorlar. Zehir zıkkım olsun resmen halkımızı soyuyorlar

Gökhan peltek
Gökhan peltek - 8 ay Önce

Soygun a devam belediye baskaniniz dan öğrendiniz ya ....

MARAŞ LI
MARAŞ LI - 8 ay Önce

tedaş işcilerin servis sigorta yemek V S ire msraflarını vatandaşa fatura edin nasıl olsa elimiz baglı keyfini bakın cekin men

Ahmet gemci
Ahmet gemci - 8 ay Önce

Bu diye iyimiş.sorunum geçen sene 11.ayda siz indirim tarifesi bölümünde sarfuyat kullanıyorsunuz dediler .indirimden faydalanmak için sözleşme yapılması gerekiyor dediler.yaptilar da.ancak nerdeyse bir yıl olacak hala indirim yapılacak.soruyorum.yanıt alamıyorum.akedasa duyurulur.

Spekoz
Spekoz - 8 ay Önce

İndirimli tarife diye sözleşme imzalattin iz o zaman herhangi bir ücret talep etmediniz.simdi neden 230 TL ile yeniden sözleşme yenilemeye zorluyorsunuz .Benim hakkımı yiyenden ahirette hakkımı alırım

ahmed atlı
ahmed atlı - 8 ay Önce

bunları dijital ortamda güzelce yapabilirsiniz.vatandaşları oraya yığmak saatlerce hatta defalarca gelip gidmesine razı olmak vicdan işimi.yazıklar olsun bu özelleşmeyi yapıp bu duygusuz sadece karını düşünen insanlara verene.hangi şubeye gidseniz insan dolu.her törene her şölene koşan iktidar partisi şovmenleri bu sıkıntıyı dert bile edemediler.yazıklar olsun.....

Vatandaş
Vatandaş - 8 ay Önce

Kalem kalem yazıp güya hakliymis gibi heray kayip kacak bedeli saat okuma başkalarının ödemediği bedelleride bize yüklüyorsunuz sonrada çıkıp güya açıklama yapıyorlar soyguncular yetkililerde bunlara bile bile ses çıkarmıyor haram zıkkım olsun aldığınız her fazladan kuruş bile olsa

ahmi46
ahmi46 - 8 ay Önce

peki bir sorum olacak sayın yetkiye, neden mesajlarınızın sonunda tehdit ediyorsunuz gelin yoksa elektriğiniz keseriz diyorsunuz. madem tüketiciyi düşünüyorsunuz neden elektriğinizi keseriz diyorsunuz. tüketici istemezse pahalı olarak kullansın size ne. tüketici odaklıymışşşş. siz tehdit odaklı soyguncusunuz.

Maraşlı
Maraşlı - 8 ay Önce

Lan elektriğidemi amerikadan alıyorsun, doları bahane ediyorsun. Termik santrallerinde yanı başındaki çıkardığın kömürle, Hidroelektrik santrallerini sudan üretiyorsun. Fırsatçılık yapmayın. Sen işçine de dolar farkı kadar zam yaptıysan dürüstsün..

Hüsin
Hüsin - 8 ay Önce

Akedaş seni harbiden çok seviyorum. Biz güçlü ülkeyiz arkadaşlar niye itiraz ediyorsunuz. Bence devlete kesilen vergi biraz daha artmalı bu devlet vatan hepimizin ALLAH devletimize zeval vermesin vergiler 2 katına çıksın.

Mehmet ay
Mehmet ay - 8 ay Önce

Hadi canım

DOLAR AKEDAŞ
DOLAR AKEDAŞ - 8 ay Önce

43TL LİK FATURA 54 TL SEBEP DOLAR MI ?PARDON ELEKTRİK ABD ÜRETİLİYOR

Mert
Mert - 8 ay Önce

hadi lan sahtekarlar seni orda niye tutuyorlar bu millet bilmiyormu ? 4 aile soyuyor memleketi hepsi birbiri neden başkası yok. Bunların soyuna bak bir.Allah elinizden alsın en kısa sürede

deru
deru - 8 ay Önce

hiç bir sözleşme imzalatmadan serbest tüketici sözleşmesine geçirdiler.. konuyla ilgili cimere yazılmıştır ... yukardaki açıklamaya bunu kaleme alan inanıyormu acaba ...

ahmet tüfekci
ahmet tüfekci - 8 ay Önce

bide çıkmış eke eke yorum yapıyor sanki garibanın halinden anlar gibi vurdum duymazlar Allahınızdan bulun inşAllah.nasıl can vereceksiniz bakalım

Hakan
Hakan - 8 ay Önce

Sayın reisimiz zam yapanlar incelemeye alınıyor elektrik ,şu, doğalgaza zam yapılıyor lütfen buna bir çare bulun zam yapılmayacak deniyor belediye suya zam otobüse zam ilgililer.

BAY
BAY - 8 ay Önce

Akedaştan gelen faturanın %50 si vergi bi çoğunuda gizlediler dağıtım bedeli altında topladılar olan vatandaşa oluyor her sene enfalesyonun ezerinde zam

K MARAŞLI
K MARAŞLI - 8 ay Önce

BİRAZ DÜRÜST OLUN VATANDAŞA BU GEÇİŞ İŞLEMİ KAÇA PATLAYACAK NET OLARAK SÖYLEYİNDE VATANDAŞTA BİLSİN NEDEN NET BİR RAKAM SÖYLEMİYORSUNUZ YETER VATANDAŞI SÖMÜRDÜĞÜNÜZ SİZE KİMSE İNANMIYOR

ahmet tüfekci
ahmet tüfekci - 8 ay Önce

yemediniz bok yok haram zıkkım olsun Allahınızdan bulunuz inşAllah

Kahraman
Kahraman - 8 ay Önce

Akp yöneticileri; Seçim geliyor seçimde görüşürüz, milleti bu sahtekâr adamlara soydurup siz seyredin, seçimden sonra da siz seyredeceksiniz, akp'nin sırtlanlarıyla seçimde görüşeceğiz

ökkeş
ökkeş - 8 ay Önce

akedaş tmsfye devredilsin cimere bimere yazalım

harun hamzaoğlu
harun hamzaoğlu - 8 ay Önce

yalanın bu kadarına da pes sahtekarlığın adı değişti desene kısadan sen buna

Demekki problem var
Demekki problem var - 8 ay Önce

Yorumlara baktım hic olumlu yok. Demekki problem şirkette. Ticarette zarar olur ama elektrik şirketlerinde zarar söz konusu değil. Başkasının caldığından milleti mesul tutmak hangi mantığa uygun. O zaman marstaki bütün çalınan eşyaları bu millet ödesin... çaldırma kardeşim elektriğine sahip çok...

Murat
Murat - 8 ay Önce

Soyguncular yiyemeden geberirsiniz inşAllah!! Colugunuzdan cogugunuzfan çıksın inaşAllah haram zehir olsun..

La edri
La edri - 8 ay Önce

Dilinize pelesenk olmuş 'Algi operasyonu' bu kelimede olmasa napardiniz acaba..?

birisi
birisi - 8 ay Önce

faturaya bakıp konuşuyoz onu bunu dinleyerek değil

MUSTAFA
MUSTAFA - 8 ay Önce

ingilizler ve fransızlar ingal ettiklerinde akedas kadar bu vatandasları soymadılar. modern hırsızlar akedas

kizgin ede
kizgin ede - 8 ay Önce

hepinize haram olsun benden 500küsür abone parasi al 1 yil önce gel şimdi iptal et 450 abone parasi yine al alda o evlatlarinin bozindan gecermi ben elektiriğim kapanmasin diye son parami veriyorum ayrica iptal eetiğin aboneliğin parasini ne hakla vermezsin haraçmi keser oldunuz o koltuklar artik size kalmayacak bu vatandaş bu halk korkmadiğiniz BiZiM ALLAHIMIZIN sayesinde size hesabini soracağiz....

Karaziyaret mah
Karaziyaret mah - 8 ay Önce

Edeler Recep Tayyip Erdoğan bunlarlamı uğraşsın burda Tayyipin bir suçu yok biz o millet vekillerini niye seçiyoruz o belediye başkanını niye seçiyoruz ortada bir haksızlık karşısında bunların hakkımızı araması lazım her evden 3 tl 5 tl kesse sen paraya bak bide doları bahane ediyor sanane dolardan bu millet vekilleri işini yapsın seçim bitince yan gelip yatmasınlar bu yanlışı düzeltmeliler

maraşlı ökkeş
maraşlı ökkeş - 8 ay Önce

akedaş önünde

Dereli 46
Dereli 46 - 8 ay Önce

Akedas saçmalamaya başladı
Hem indirim için sözleşme yaptırıyorlar
Hemde habersiz aboneliği iptal ediyorlar
Böyle sorumsuzluk olmaz .

Dereli 46
Dereli 46 - 8 ay Önce

Akedas
Hem indirim için sözleşme yaptırıyorlar
Hemde habersiz aboneliği iptal ediyorlar
Böyle sorumsuzluk olmaz .

alper
alper - 8 ay Önce

Canın cehenneme akedaş...

Zihnisavar
Zihnisavar - 8 ay Önce

Dolandırıcılığın vücut bulmuş hali akedaş müstehak bu millete dahada zamlanır umarım

Mehmet aksu
Mehmet aksu - 2 ay Önce

Önce güvéñce bedeli aldiñiz.Sözĺeşme şureniz ďoldu diye mesaj ğonderdiniz.ikinci sozlesmede yine guvence bedeĺi aldiñiz.Haram, zehir zikim olsun.Herturlu hileyi yapiyorsunuz.


SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154

banner224