Artık her canı isteyen Maraş Dondurması adını kullanamayacak

Maraş dondurması için Türk Patent ve Marka Kurumunca verilen coğrafi işaret tescil belgesi, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nda (KMTSO) düzenlenen törenle KMTSO Meclis Başkanı Hanefi Öksüz'e teslim edildi.

Artık her canı isteyen Maraş Dondurması adını kullanamayacak

Maraş dondurması için Türk Patent ve Marka Kurumunca verilen coğrafi işaret tescil belgesi, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nda (KMTSO) düzenlenen törenle KMTSO Meclis Başkanı Hanefi Öksüz'e teslim edildi.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, tescil belgesini, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Vali Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve KMTSO Başkanı Serdar Zabun ile birlikte KMTSO Meclis Başkanı Hanefi Öksüz'e verdi.

Asan, burada AA muhabirine yaptığı açıklamada, artık Maraş dondurmasını kimsenin kendi isteğine göre üretemeyeceğini, imalatçıların Kuruma yapılan başvuru evrakında yer alan koşulları ve standartları sağlamak zorunda olduğunu söyledi. 

Asan, "Piyasada yediğiniz ürünün gerçek Maraş dondurması olduğunu bilerek yiyeceksiniz. O şartları sağlayamayan üreticiler ise bu ismi kullanamayacak." dedi.

Coğrafi işaretlerin ülke ekonomisi açısından önemine işaret eden Asan, "Avrupa Birliği'nde yaklaşık yıllık 40-50 milyar avroluk bir katma değer yaratılıyor. Türkiyemizde de şu ana kadar 345 coğrafi işaretin tescili tamamlandı. Bunların 10'u Kahramanmaraş'a ait. Bunlardan birisi de belgesini verdiğimiz Maraş dondurmasıdır. Maraş ile ilgili işlemleri devam eden 13 ürün var." diye konuştu.

Roma dondurması ile Maraş dondurmasını kıyaslayan Asan, şunları kaydetti:

"Roma dondurması isim olarak markalaşmış ancak Maraş dondurmasının yanında dondurma dahi denmez. Maraş dondurmasının potansiyeli Roma'dan çok daha fazla. Şu ana kadar tescili olmadığı için piyasada Maraş dondurması üreten de üretmeyen de ya da farklı dondurmalara da Maraş dondurması deniyordu. Artık bundan sonra bu mümkün olmayacak. Artık Maraş dondurmasını gerçekten kurallarına göre üretenler bu ismi kullanabilecek. Bu da kaliteyi getirecek. Kalite bakımından Maraş dondurması ile dünyada yarışabilecek bir başka dondurma olduğunu düşünmüyorum."

HABER FOTOĞRAFLARI

Türk tatlı kültüründe önemli bir yeri olan Maraş dondurması, üretiminde kullanılan keçi sütü ile salebin oluşturduğu farklı tat ve aroma ile öne çıkıyor

YORUM EKLE
YORUMLAR
EDE DİYOR Kİ
EDE DİYOR Kİ - 8 ay Önce

MEMLEKETİN DONDURMASININ İSMİNİ DE Mİ YAŞAR'A PEŞKEŞ ÇEKİP, YAŞAR'IN TEKELİNE VERECEKSİNİZ...

NE ALAKA
NE ALAKA @EDE DİYOR Kİ - 8 ay Önce

NE ALAKA ARKADAŞ İYİ OKU. YAŞARIN DONDURMASI DEĞİL MARAŞ DONDURMASI...

maraşlı
maraşlı - 8 ay Önce

şimdiye kadar almadığınız ayıp zaten.

mak
mak - 8 ay Önce

vekile bak haline ağla maraşlım,maraş'a ne yapmışlar,tambıra ditletmekten başka?

meraklı
meraklı - 8 ay Önce

vay be.. sen kalk maraş dondurması ismini kendi adına tescil ettir. sonra başka bir dondurmacı çıksın 15 yıl bunu iptal ettirmek için uğraşsın. sonra kalk markayı maraş adına tescil ettirdik diye show yap.. pes ... ama geç de olsa maraşımız için bu coğrafi işaretin önemi çok büyük... emeği geçenlere sonsuz teşekkürler...

"NE ALAKA" DİYEN KARDAŞ
"NE ALAKA" DİYEN KARDAŞ - 8 ay Önce

KARDAŞ ALAKASI ÇOK.. ONU KAHRAMANMARAŞ LI OLANLAR BİLİR. SEN HERHALDE K.MARAŞLI DEĞİLSİN..

ayhan
ayhan - 8 ay Önce

bu şehrin senden başka vekili yokmu heryerde sen varsın yalaka satılmış basın biliyorum vekillere demişinki iznim olmadan kimse bir iş yapmayacak sana itaat etmeyen vekilleri yedin bu vebel sana yeter kibir li olmaya gerek yok sanada biter bu kervan kimseya kalmadı

yavuz
yavuz - 8 ay Önce

dondurmalar margarin yağ kokusundan yenmiyor başka ne katılıyor...!

yaşar
yaşar - 8 ay Önce

mademki bu belgeyi maraş aldı peki maraş halkı neredeydi dondurma şovu yapılırken dondurmalar yenilirken maraşlı kedinin kasabı izlediği gibi televizyondan izlemekle yetindiler.Kendini üstün,zengin hisseden bir avuç zavallı götürdü külahları göstere göstere.Demekki bu belgeyi bu insanlar için almış bizim siyasiler ahmaklıkmı ettim ne?


SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner235

banner154

banner224