AVM'lerin açılış kapanış saatlerine Corona virüsü ayarlaması

Corona virüsüne karşı alınacak tedbirleri görüşmek üzere toplantı yapan Alışveriş Merkezi ve Yatırımcıları Derneği, AVM'lerin saat 12.00 - 20.00 arasında açık tutulmasına ve çocuk oyun alanlarının kapatılarak dezenfekte edilmesine karar verdi.

EKONOMİ 14.03.2020, 15:09
AVM'lerin açılış kapanış saatlerine Corona virüsü ayarlaması

Türkiye’de corona virüsü vakalarının görülmesinin ardından halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde sıkı önlemler alınmaya başlandı. Bu kapsamda AVM’lerde de önlemler en üst seviyeye çıkarıldı.

CORONA TEDBİRLERİ KONUŞULDU

Alışveriş Merkezi ve Yatırımcıları Derneği, bugün corona virüsüne karşı tedbirleri görüşmek üzere bir toplantı yaptı. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş başkanlığında yapılan toplantıda corona virüse ilişkin tavsiye edilen önlemler ele alındı.

ÇALIŞMA SÜRESİ KISALTILDI

Toplantıda AVM’lerde ilk etapta çalışma süresi kısaltıldı. Daha önce 10.00 -22.00 saatleri arasında hizmet veren AVM’lerin saat 12.00 – 20.00 arasında hizmet vermesi karar bağlandı. Toplantıda ayrıca AVM’lerdeki çocuk oyun alanlarının kapatılıp dezenfekte edilmesi karar bağlandı.

KAMUNUN ALDIĞI TEDBİRLERİ DESTEKLİYORUZ

Prof. Dr. Hüseyin Altaş toplantının ardından yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

* Dünyanın ve ülkemizin içinden geçmekte olduğu bu dönemin farkındayız. Yaşamın da devam ettiğini göz önüne bulundurduğumuzda, corona virüsten korunma anlamında kamu otoritelerinin uyarıları ve aldığı önlemleri destekliyoruz.

* Tüm imkanlarımızı kamunun aldığı tedbirleri desteklemek ve AVM'lerin bu süreçte güvenli alanlar olma özelliğinin sürdürülebilirliğini sağlamak için seferber ediyoruz.

* AVM'ler olarak kamu sağlığını her şeyin önünde tutuyoruz. Bu dönemde kazancımızı kaybetme korkusu ile değil; halkımızın sağlığını gözeterek hareket edecek ve onların tüm ihtiyaçlarını karşılamak adına yanlarında olmaya, kamu otoriteriyle tam bir uyum içerisinde hizmet vermeye devam edeceğiz.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş

ÇALIŞANLARA YILLIK İZİN

Hüseyin Altaş açıklamasında, “AVM'lerimize kiracılarımızla da görüşerek öğlen 12.00 ila akşam 20.00 saatleri arasında geçerli olacak esnek çalışma saati uygulaması için tavsiye kararı alınmıştır. Ancak bu tavsiye kararının istihdamı olumsuz etkilememesi için yıllık izinler kullandırılarak bu uygulamanın yapılması önerilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Altaş “Bu sayede AVM'lerdeki çalışanlarımız için de birbiriyle temas etmeyen ayrı gruplar oluşturarak; hizmetin hem hijyenik hem de kesintisiz devam etmesini sağlayacağız”  dedi.

EKRANLARDAN BİLGİLENDİRME YAPILACAK

Tüm alışveriş merkezlerimizde dezenfeksiyon çalışmalarından, çalışanlara maske tedariğine kadar geniş çaplı önlemler alındığının altını çizen Altaş, halkı bilgilendirici videoların AVM'lerdeki ekranlarda ve halka ulaşabilecek tüm mecralarda yer alacağını da vurguladı.

Bunun yanı sıra AVM'lere girişlerin daha kontrollü olacağının altını çizdi. Altaş, kiracılarımızın da aynı önlemleri ziyaretçilerimize temas ettiği tüm noktalarda uygulanması konusunda takipçi olacağını ekledi.

Gerekli önlemlerin alınmasının yanı sıra, toplumun tüm kesimlerini sakin ama tedbirli olmaya davet eden Altaş, “Okulların tatil edilmesi ile toplumda oluşan paniğin farkındayız. Biz de bu süre içerisinde geçerli olacak şekilde AVM'lerimizdeki kapalı çocuk oyun alanlarının ve etkinlik alanlarının kapalı tutulmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

Yorumlar (9)
BİRİSİ 3 hafta önce
saat 12:00 la 20:00 arası virüs bulaşmayacakmı sanki
edeci 3 hafta önce
tüm gün gezip sadece 4 saat az gezince mi kurtulucaksınız
Motorlu kuryeler dagıtsın 3 hafta önce
Belediye şehrin belirli yerlerine 24 saat calisan marketler açmalıdır , motorlu kuryelerle yaşlılara yiyecek sebze meyve gida ekmek dagitilmalidir
Vatandaşa hizmet böyle edilir 3 hafta önce
65 yaş üstü emeklilerin maaşları posta ile adreslerine gönderilmelidir,belediye tarafindan günlük gida yiyecek vs istekleri motorlu kuryelerle adreslerine teslim edilmelidir
Takıntı 3 hafta önce
Kahramanmaraş takı tek avm özelliğini taşıyan piazza aslında avm değil mi çalışma saatlerinde hiç bi kısıtlama söz konusu değil alınan uygulama kararı muhtemel olasılıkla bu avm yi kapsamıyordur
Zeki 3 hafta önce
Ne saçma ya sanki 8 saat açık olursa birüs olmayacak milleti korkutuyo hazır hükümet böyle ekonomi zaten bitik tam bitirip bahane yi virüse atacaklar anlaşıldı fetö bahane devri bitti artık sırada korona var
Dede 3 hafta önce
Tamamen kilit vurun gitsin ya
46_ 3 hafta önce
Komple sehir arab sabunu veya gerwkirse kolonya ile dezenfekte edilmeli sabah aksam gunse 2 defa. Ayrica umre den yada avrupadan hatta okullar tatil diye baska sehirlerden gelenlere gidip gelmeyin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın