Bakan Dönmez'den doğal gaz zammına çözüm: Evi 23 derece değil 22 derece ısıtın

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez doğalgaz, elektrik ve akaryakıt zamlarının çözümü için halka ‘tasarruf etmelerini’ tavsiye etti. Vatandaşa “Evlerinizi daha az ısıtın” aklı veren Enerji Bakanı’nın son yıllarda bakanlık bütçesini sürekli artırdığı dikkat çekti.

EKONOMİ 04.11.2021, 18:06
Bakan Dönmez'den doğal gaz zammına çözüm: Evi 23 derece değil 22 derece ısıtın
banner257
banner226

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez doğalgaz, elektrik ve akaryakıta gelen zamlar için ‘tasarruf' tavsiye etti. Vatandaşa evlerini daha az ısıtmaları tavsiyesi veren Dönmez'in bakanlığının son yıllarda bütçesini düzenli artırdığı dikkat çekti.

EVİ AZ ISITIN

Dönmez, “Daha çok kullananların biraz daha tasarrufa riayet etmesini istiyoruz. Evlerimizde özellikle 1 derecelik sıcaklık değişikliği, yani 23 yerine 22 derecede evinizi ısıtmanın aylık faturanıza etkisi yüzde 7 olur. Yazın da eğer klimayla soğutuyorsanız, 18 derecede soğutacağınıza 19 derecede soğutmuş olsanız yüzde 7 faturanıza katkı var. Bunu 7'den 70'e herkesin yapması gereken, adeta bir vatandaşlık görevi olduğunu düşünüyoruz. Hem bu kaynaklarda dışa bağımlıyız hem de gereksiz yere bu enerjiyi üretebilmek için kaynak tüketiyoruz” dedi.

KENDİSİ KISMIYOR

Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 2022 bütçesi 7 milyar 727 milyon 842 bin liraya çıkarıldı. Bu miktar 2021 için 5 milyar 61 milyon 810 bin lira, 2019'da 2 milyar 044 milyon 280 bin lira ve 2018'de de, 2 milyar 386 milyon 508 lira olarak belirlenmişti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tüketime yönelik mal ve malzeme alımlarını da sürekli artırıyor. Bakanlık malzemeye 2017'de 1 milyar 216 milyon, 2018'de 1 milyar 498 milyon, 2019'da 1 milyar 960 milyon ve 2020'de 2 milyar 442 milyon lira harcadı. Türkiye'nin enerji kaynakları açısından yüzde 70 dışa bağımlı olduğunu da belirten Dönmez, fiyatların düşmesi için dışa bağımlılığın azaltılması gerektiğini kaydetti.

Bakan, gelecek yılın ilk çeyreğinden sonra enerji fiyatlarının daha makul bir noktaya gelmesini beklediklerini, artan enerji fiyatlarını da vatandaşa yansıtmamak için çaba gösterdiklerini vurgulayarak şöyle dedi:

“Neredeyse yarısını yansıtıyoruz, sübvanse ediyoruz. Başka bir ifadeyle bir vatandaşımızın evine 200 lira fatura geliyorsa bilin ki 200 lirasını da biz kendi bütçemizden, devlet bütçesinden karşılıyoruz.” Dönmez, Avrupa'da doğalgazda özellikle spot piyasalarda 1200-1300 doların üzerinde yüksek fiyatlar oluştuğunu söyledi.

banner261
Yorumlar (13)
MEHMET YİNANÇ 3 hafta önce
Sayın bakanım, 20 senedir herşeyden kısıyoruz. Birazda oylarımızı kısmamızı tavsiye etseniz nasıl olur.
Vatandaş 3 hafta önce
Ağam bizimle eğleniy
Edeler 3 hafta önce
AKP çözümü. Tam komedi. Zam yapmaya devam edin siz
MEHMET YİNANÇ 3 hafta önce
Sayın Bakanım, o tavsiyeyi kendinize saklayın bir zahmet.
Ahmet 3 hafta önce
Fatih dönmez bey askeri ücretle çalışan adam nasıl ödesin o doğalgaz faturası çocuklarımız hastamı olsun sen mi vereceksin bizim hastane masraflarını..
Nurullah nalbant 3 hafta önce
Kapicilarin bile petekleri var
m 3 hafta önce
vAllahamı sayın bakanım 20 derece yaksak ne kadar düşer, yada hiç mi yakmasak acaba. dahiyane çözüm için teşekkürler.
Gülay 3 hafta önce
Siz verdiğiniz taktiği evinizde uygulayın siz ısınırsanız bizlerde millet olarak öyle yaparız tabi sizin işinize gelirse
Gülay 3 hafta önce
Siz verdiğiniz taktiği evinizde uygulayın siz ısınırsanız bizlerde millet olarak öyle yaparız tabi sizin işinize gelirse
HİGGS 3 hafta önce
1 derece tasarrufla yüzde 7 masrafın azalacağını söylüyorsunuz eee güzel,22 derecelik ısınma için ne kadar ödendiğinide söyleseniz daha güzel olurdu.
VATANDAŞ 3 hafta önce
KENDİSİ ÖYLEMİ YAPIYORMUŞ ACABA......
sedat 3 hafta önce
Mesela siz en az % 21 zam yapsanız bizde o zaman kombiyi 19 derece mi yapalım ne kadar zam o kadar kombi sıcaklığı düşürme güzel çözüm!!!
Hep Doğrusöyler 3 hafta önce
Doğalgazı değil de oyları kısmayı düşünüyoruz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 28 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı