Bakanlıktan Çalışma İzin Belgesi Alamayanlara Flaş haber! Süre uzadı

İçişleri Bakanlığınca "Çalışma İzinleri Görev Belgelerine" ilişkin genelge yayımlandı. Çalışan ve iş yeri yetkilisinin imzasıyla düzenlenen manuel çalışma izni görev belgesinin geçerlilik süresi 7 Mayıs Cuma 24.00'e kadar uzatıldı. Öte yandan Eskişehir’de İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, market ve süpermarketlerde temizlik ve gıda dışında aralarında inşaat malzemesi, tekstil, çanta, ayakkabı, halı, mobilya, beyaz eşya gibi ürünlerin satışına kısıtlama getirildiğini açıkladı.

EKONOMİ 03.05.2021, 02:00
Bakanlıktan Çalışma İzin Belgesi Alamayanlara Flaş haber! Süre uzadı
banner257

İçişleri Bakanlığı, valiliklere "Çalışma İzinleri Görev Belgeleri" konulu genelge gönderdi.

Genelgede, daha önceki kısıtlama dönemlerinde olduğu gibi tam kapanma sürecinde de temel önceliğin üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması olduğu, bu nedenle bahse konu sektörlerde çalışanlara yönelik sokağa çıkma muafiyeti getirildiği hatırlatıldı.

Muafiyet kapsamında bulunan iş kollarında görevli kişilerin üretim devamlılıklarının sürdürülmesi ve muafiyetlerin kötüye kullanılmasının önüne geçilebilmesi amacıyla e-Başvuru sistemi üzerinden çalışma izin belgesi alınmasının kararlaştırıldığı ve yeni oluşturulan "Çalışma İzni Görev Belgesi Formu'na" dair usul ve esasların belirlendiği kaydedildi.

İZİN BELGESİ İÇİN 2 MİLYON 677 BİN BAŞVURU YAPILDI

Muafiyet tanınan iş kollarında çalışan kişilerin başvurularının değerlendirildiği belirtilen genelgede, e-Devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi üzerinden bugün saat 17.00'ye kadar 2 milyon 677 bin başvurunun gerekli sorgulamalar yapılarak neticelendirildiği ve ilgili kişiler için çalışma izni görev belgesi düzenlendiği aktarıldı.

MANUEL HAZIRLANAN "ÇALIŞMA İZNİ GÖREV BELGESİ FORMU'NUN" GEÇERLİLİK SÜRESİ UZATILDI

Halihazırda muafiyet alanında olmasına rağmen sistem üzerinden çalışma izni görev belgesi alamayan "iş yeri sahipleri, kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar ile kendi özel sandıklarına tabi olmaları nedeniyle sosyal güvenlik sisteminde kayıtları bulunmayan bankacılık sektörü çalışanları" gibi alanlarda da gerekli kurumlar arası entegrasyonun Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türkiye Bankalar Birliği başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarca bugün tamamlanacağı belirtildi.

Genelgede, muafiyet alanındaki iş kolları için işverenin ve çalışanın beyanı ve taahhüdüyle manuel olarak doldurularak çalışan ve iş yeri/firma yetkilisinin imzasıyla düzenlenecek "Çalışma İzni Görev Belgesi Formu'nun" geçerlilik süresinin 7 Mayıs 2021 Cuma 24.00'e kadar uzatıldığı bildirildi.

Çalışma izni görev belgesi düzenlenmesinin, e-Başvuru sisteminin kullanımında oluşabilecek problemler, sistemsel yoğunluk, erişim hatası gibi geçici durumlar nedeniyle zamanında görev belgesi alınamaması durumunda kullanılabilecek bir uygulama olduğu ifade edildi.

GÖREV BELGESİNİ SUİSTİMAL EDENLERE İDARİ VE ADLİ İŞLEM YAPILACAK

Kolluk görevlilerince yapılacak denetimlerde, e-Başvuru sistemi üzerinden alınan çalışma izni görev belgelerinin rutin kontrole, manuel tanzim edilen çalışma izni görev belgelerinin ise kolluk kuvvetlerinin kullandıkları bilgi sistemleri üzerinden ayrıca denetime tabi tutulacağı, bu kontrollerde çalışma izni görev belgesinin suistimal edildiğinin tespiti halinde taahhütte bulunanlarla ilgili gerekli idari ve adli işlem yapılacağı vurgulandı.

Salgınla mücadele sürecinde muafiyetlerin suistimal edilmemesinin, salgın nedeniyle katlanmak durumunda kalınan toplumsal yükün artmaması açısından önemine dikkat çekilen genelgede, başta sağlık çalışanları ve kolluk kuvvetleri başta olmak üzere denetim ekiplerinde görev alan tüm personelin büyük bir özveriyle çalıştığı kaydedildi.

Yorumlar (3)
GARİP ÇİFTÇİ 4 gün önce
ÇİFTÇİ OLMAZSA HAYAT DURUR, DİYORUZ. AMA UYGULAMAYA GELİNCE BİN DEREDEN SU GETİRİYORUZ. ÖYLE LÜKS BAĞ EVLERİNE GDENLERİ KATMIYORUM, ONLAR ZATEN BİR ŞEKİLDE BELGE DE EDNİYORLAR, İŞLERİNİ DE GÖRÜYORLAR. BENİM DEDİĞİM GARİBAN, ALLAH'TAN BAŞKA KİMSESİ OLMAYAN VATANDAŞ İÇİN.
KÖYDE ON DÖNÜM ARAZİMİZ VAR.. İÇİNDE MEYVA AĞAÇLARI, BİRAZ SEBZE, DOMATES VAR. ÇAPADAN VAZGEÇTİM, GİDİP SULAMA YAPAMIYORUZ.
GEÇEN YIL PANDEMİ BAŞLADIĞINDA ALDIĞIMIZ BELGENİN GEÇERLİLİĞİ BİTMİŞ. VATANDAŞA EZİYET OLSUN DİYE ÇKS BELGESİ DİYE BİR BELGEYİ ZORUNLU TUTUYORLAR BİR YANDAN, BİR YANDAN DA SOKAĞA ÇIKAMAZSINIZ, DİYORLAR. BİZ ŞİMDİ BU BELGEYE ULAŞABİLMEK İÇİN MÜCADELE VERİYORUZ. TABİİİ GİRDİĞİMİZ KALABALIKLARDA ŞİMDİYE KADAR YAKALANMADIĞIMIZ COVİD E YAKALANIRSAK DA SUÇ GENE BİZİM OLACAK DEĞİL Mİ? NEDEN GEÖEN YILKİ BELGELERİNİZ HALA GEÇERLİ DİYEMİYORLAR ÇOK MU ZOR? BELGEMİZİ GEÇERLİ SAYSINLAR BAKSINLAR BAKALIM BELGEYİ BAŞKA GÜZERGAH İÇİN VE AMACI DIŞINDA KULLANIRSAK TUTSUNLAR YAKAMIZAN. ÖBÜR TÜRLÜSÜ VATANDAŞA İŞKENCEDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL. SİZ DE BASIN OLARAK SESİMİZİ DUYUN VE DUYURUN LİTFEN.
Bu nasıl iş? 4 gün önce
İnternette sürekli aksaklık var diyip duruyor sistem
Ahmet Demi̇r 4 gün önce
Siz değerli gazetecilere sonsuz teşekkürler . Emeğinize sağlık . Şu konular gündeme gelirse çok güzel olur .
1- YOLLAR (Ekinözü-Ilıca- Kahramanmaraş yolu, Kadirli –Andırın –Göksun yolu, )
2- İSTİHDAM ( ilçelerimize küçük ,orta ölçekli fabrikalar kurularak yatırımlar yapılarak insanlara iş imkanı sağlanması)
3- TARIM , HAYVANCILIK VE ALABALIK ( bu sektörün sorunları çözülürse şehrimiz ekonomik olarak çok daha canlı hale gelecektir)
4- TURİZM (Eshabı-Kehf , Başkonuş ,Ilıca , Hançer Kanyonu, Elbistan Pınarbaşı,Ekinözü içmeler )
5- EĞİTİM ( Şehrimizin eğitim sorunları çözülmeli ve eğitim sıralamasında iyi yerlerde olmalıyız)
6- BÜYÜKŞEHİR ( Merkezden ilçelere ilçelerden merkeze günde en az iki defa belediye otobüs seferi olmaldır.)
23°
açık
Günün Anketi Tümü
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Hayrettin Güngör'ü başarılı buluyor musunuz?
Namaz Vakti 07 Mayıs 2021
İmsak 03:50
Güneş 05:24
Öğle 12:34
İkindi 16:22
Akşam 19:34
Yatsı 21:02