Bank Asya avukatları: MASAK hukuksuzluğa alet oluyor

Bank Asya'nın ortaklarının avukatı Süleyman Taşbaş, yaklaşık 14 aydır yoğun denetlenen bankada suç unsuru bulunamadığına dikkat çekerek, banka yönetimine el koymak için yeni kılıf bulunmaya çalışıldığını söyledi. Taşbaş, "Hissedarların...

Bank Asya avukatları: MASAK hukuksuzluğa alet oluyor

Bank Asya'nın ortaklarının avukatı Süleyman Taşbaş, yaklaşık 14 aydır yoğun denetlenen bankada suç unsuru bulunamadığına dikkat çekerek, banka yönetimine el koymak için yeni kılıf bulunmaya çalışıldığını söyledi. Taşbaş, "Hissedarların...

10 Mart 2015 Salı 12:13
Bank Asya avukatları: MASAK hukuksuzluğa alet oluyor
Bank Asya'nın ortaklarının avukatı Süleyman Taşbaş, yaklaşık 14 aydır yoğun denetlenen bankada suç unsuru bulunamadığına dikkat çekerek, banka yönetimine el koymak için yeni kılıf bulunmaya çalışıldığını söyledi. Taşbaş, "Hissedarların belge bilgi noksanlığı öne sürülerek Bankalar Kanunu 18/5 ve 18/7 gibi maddelerden sonuç alınamadığından, BDDK ve SPK gibi bankaların yaptığı her işlemi takip eden kurumlar dururken Maliye Bakanlığı’na bağlı devletimizin bir kurumu MASAK neden böylesi hukuksuzluğa alet oluyor?" diye sordu.

Bank Asya avukatları Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan Bank Asya ortaklarının avukatı Süleyman Taşbaş, MASAK başka devlet kurumlarının yetkisini gasp ettiğini kaydederek, şunları söyledi:

"Bankacılık sektörü ile ilgili düzenleme ve denetimler BDDK, SPK’nın ilgi alanına girmesi halinde TMSF gibi kurumlar tarafından yapılmaktadır. Bu kurumlar sektörde gerektiğinde günlük, haftalık, aylık denetimler yapabilecek tecrübeye sahip SPK uzmanları ve bankalar yeminli murakıplar gibi yetkili ve yetkin personel istihdam etmektedir. Hal böyleyken yetki alanınıza girmediği açık olduğu halde müvekkilin hissedarı olduğu banka ile ilgili, bankacılık mevzuatını tümüyle kapsayacak nitelikte bir araştırmanın yetkili ve ilgili kurumlar yerine Başkanlığınızca yapılması ve gerçeğe aykırı yetkisiz rapor hazırlanması hukuka aykırı olup sorumsuzluğunuzu doğuracak bir durumdur. MASAK tarafından fişleme yapılmaktadır. Ortaklarımız hakkında yapılan bu çalışma anayasal bir suç olan fişleme suçunu oluşturmaktadır. Bilindiği üzere fişleme, herhangi bir toplulukta siyasi görüşü, konumu, geçmişi vb. konular nedeniyle birileri tarafından işaretlenmek şeklinde tanımlanmaktadır. Başkanlığınızca bankamız hissedarları hakkında yapılan çalışmalar tamamıyla bu kapsamda değerlendirilebilecek olup suç duyurusunda bulunmak dahil hukuki açıdan ulusal ve uluslararası yargı mercilerinde ısrarla takip edilecektir."

14 AYDIR DENETLENEN BANK ASYA’DA SUÇ UNSURU BULUNAMADI

Yaklaşık 14 aydır yoğun denetlenen Bank Asya’da suç unsuru bulunamadığını belirten Taşbaş, "Bankalar sürekli denetim altında olan şirketlerdir. Bank Asya’da özellikle son 14 aydır bankalar yeminli murakıplarınca aralıksız denetlenmektedir. Bu şekilde kesintisiz denetimler devam ederken yetkisiz şekilde MASAK’a denetim yaptırmak murakıplarca suç unsuru bulunmadığının delilidir. Yeni kılıf bulunmaya çalışılıyor. Hissedarların belge bilgi noksanlığı öne sürülerek Bankalar Kanunu 18/5 ve 18/7 gibi maddelerden sonuç alınamadığından, BDDK ve SPK gibi bankaların yaptığı her işlemi takip eden kurumlar dururken Maliye Bakanlığı’na bağlı devletimizin bir kurumu MASAK neden böylesi hukuksuzluğa alet oluyor? Bu işlemleri yapanlar tazminat davalarına muhatap olacaktır. Bu nedenle söz konusu araştırmalar ve sonrasında düzenlenmiş ve düzenlenecek raporlar sebebiyle banka hissedarları, çalışanları ve diğer ilgililerin uğradığı ve uğrayacağı zararalar nedeniyle tazminat dahil doğacak her türlü maddi, manevi ve cezai sorumluluk Başkanlığınıza ve raporları düzenleyen kişilere ait olacaktır. Devletimizin kurumlarına ve adalete olan inancımızı koruyoruz. Su-i misal emsal olmaz. Lakin son dönemlerde aldığı hukuksuz kararlarla bu Bank Asya karmaşasına neden olan BDDK’nın bu defa yeni bir girişimiyle hazırlanacak olan MASAK raporu Türkiye’deki bütün bankaları ve şirketleri tehdir eden bir emsal olacaktır. Bankacılık sektöründeki yetkili kurumların ülke ekonomisini darboğaza sürükleyecek böyle bir vebale imza atmayacaklarına inancımızı yineliyoruz." şeklinde konuştu.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126