Beyaz önlüklü kadın, kadın girişimcilere örnek olacak

Kızılcahamam’ın kadın girişimlerinden, “Beyaz önlüklü kadın” olarak tanınan Nurten Gümüşsoy, kadın girişimcilere örnek olacak başarı hikayesini anlattı.Avrupa Birliği, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Türkiye Cumhuriyeti...

Beyaz önlüklü kadın, kadın girişimcilere örnek olacak

Kızılcahamam’ın kadın girişimlerinden, “Beyaz önlüklü kadın” olarak tanınan Nurten Gümüşsoy, kadın girişimcilere örnek olacak başarı hikayesini anlattı.

Avrupa Birliği, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı kapsamında; kadın girişimcileri finansmana erişim ve danışmanlık desteğini bünyesinde bulunduran entegre bir program ile destekleyerek kadın girişimcilerin Türk ekonomisindeki rollerini arttırmayı ve güçlendirmeyi hedefliyor.

Programın sunduğu finansman fırsatından yararlanan kadın girişimcilerden biri de Ankara Kızılcahamam’da uzun yıllardır yöresel ürünler imalat ve ticareti yapan, Gümüşsoy Yöresel Köy Ürünleri Pazarı’nın işletmecisi Nurten Gümüşsoy oldu. Program bankalarından ve EBRD Teknik Danışman Ekibinden Pazarlama ve İletişim Uzmanı Cansu Karatay’ın ziyaret ettiği Gümüşsoy, girişimcilik hikayesini, işletmesini ve Kadın İşletmelerine Destek programının işine olan katkılarını anlattı. 1990’ların sonunda Kızılcahamam’ın yerel pazarındaki bir tezgahta yöresel ürünler satarak iş hayatına, girişimciliğe adım atan ve tezgahta beyaz önlüklü kadın diye tanınan Gümüşsoy, bugün iki dükkana çıkardığı satış alanı, iki unlu mamuller imalathanesi ve yöresel ürünler sunan kahvaltı salonuyla Kızılcahamam’ın önde gelen kadın girişimcilerinden.

EBRD Kadın Girişimci Kredisi sayesinde satış kapasitesini iki katına çıkardığını belirten Gümüşsoy, “Kadın girişimciler asla cesaretini kaybetmemeli, yılmamalı ve risk almaktan korkmamalı; aksine iç sesini dinleyerek hayallerinin peşinden gitmeyi bilmeli. Kadın eli farklıdır, bir kadın isterse başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Ben işe başladığım zamanlar Kızılcahamam’ın ilk kadın girişimcisi olarak pek çok toplumsal baskıyla karşılaştım. ‘Kadından esnaf mı olur?’ diyenlere, kadından çok iyi esnaf da, üretici de olabileceğini gösterdim. Kızılcahamam’a ilk bazlamacıyı açarak bu bölgenin bazlama cenneti diye anılmasına katkı yaptım. Önümüzdeki dönemde bir büyükbaş hayvan çiftliği kurmayı hedefliyorum” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner122

banner124

banner227

banner235

banner224

banner154

banner55

banner126