Borç nedeniyle elektrikler bazı günler kesilemeyecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile elektrik kesintilerine istisna getirdi. 65 yaş üstü, şehit ailesi, gazi ve engellilerin kesintisi zorlaştırıldı. Yönetmeliğe göre tüketicilerin elekrtiriği Cuma günleri kesilemeyecek.

EKONOMİ 21.02.2021, 10:37
Borç nedeniyle elektrikler bazı günler kesilemeyecek
banner257

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'nde değişiklik yaptı. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle pandemi döneminde vatandaşın yaşadığı bazı zorluklara kolaylıklar getirildi. 

İşte yönetmelikteki bazı önemli maddeler:  

ENGELLİ VE ŞEHİT AİLELERİNE İSTİSNA

65 yaş üstü, yüzde 40'ın üzerinde engelli, Şehit Aileleri ve Muharip/Malul Gazi olanların elektriği, tek bir kullanım yerine ait faturaların aralıksız olarak yıl içerisinde en az üç dönem boyunca zamanında ödenmemesi halinde kesilebilir. 

Elektriğin kesilmesi için tüketicinin kesme yapılacağı hakkında görevli tedarik şirketi tarafından bilgilendirildiğinin ispatı da aranacak. 

Borcun ödenmesine ilişkin taksitlendirme talep edilmesi halinde taksitlendirme tedarikçiler tarafından yapılır. Taksitlendirme süresi azami dört aydır.

BAYRAM, GENEL TATİL VE CUMA GÜNLERİ KESME YOK

Tüm tüketiciler için, zamanında ödenmeyen borçlar kapsamında uygulanan kesme işlemi; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe günleri 08:00-15:00 saatleri arasında yapılır. 

Resmî, dini bayram günleri, genel tatil günleri ile bunların bir önceki günlerinde kesme işlemi yapılmaz

GÜVENCE BEDELİ 2 TAKSİT 

Tüketicinin talebi halinde, güvence bedeli mesken tüketici grubunda bulunan tüketiciler için faturaya yansıtılmak üzere iki eşit taksitte, diğer tüketici grupları için ilk taksit peşin ikinci taksit faturaya yansıtılmak üzere tahsil edilir.

İTİRAZ SÜRESİ 12 AYA ÇIKTI

EPDK, aynı gün Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği'nde de değişiklik yaptı. Geriye dönük itiraz süresini 12 aya çıkaran düzenlemede şöyle denildi:
“Fatura tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içinde yazılı olarak yapılmayan ve başvuru tarihi itibarıyla en fazla 12 ay önceki fatura dönemine ait itiraz başvuruları, itiraz başvurusunu takip eden 3 ay içerisinde Piyasa İşletmecisi tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılması veya Piyasa İşletmecisi tarafından diğer hataların tespit edilmesi durumunda, gerekli düzeltme işlemi gerçekleştirilir.”

Yorumlar (5)
Maraş’ta keserler 12 ay önce
Trabzon caddesinde esnafa sorun; çatır çatır elektriği kesiyor adamlar... sonra da açma parası alıyorlar. İnsaf
başkan44 12 ay önce
akedaş 3 gün geçiktir gözünün yaşına bakmıyor kesiyor hemen ama suç devletimizin çetelere emanet etti milletini
necco 12 ay önce
bu arada benim verdiğim güvence bedeli ne işe yarıyor insan hali bazen oluyor bazen olmuyor bu pararnın bu amaçla alındıgını sanıyorum ama gel görki benim param orda çalışsın 3 kuruş için 32 lira açma kapa bedeli alınsın benim güvence bedeli adı altında ki paramı geri iade etsin o zaman
Tarık 12 ay önce
Akedaş üzülmüştür...
Last patriot 12 ay önce
kan emici kurum kanun yasa tanimiyor
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta 18 Ocak 2022'de yağan kar yağışı sonrası Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu? Trafiğin aksamasında suçlu kim?
Namaz Vakti 29 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı