Borusan EnBW Enerji’den Bursa’ya 70 milyon dolarlık rüzgar yatırımı

Borusan, Bursa’nın Karacabey ilçesinde Harmanlık Rüzgâr Enerji Santrali’ni devreye soktu. Borusan ENBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarlı açılışta yaptığı konuşmada, yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin öncü kurumu olma misyonuyla...

Borusan EnBW Enerji’den Bursa’ya 70 milyon dolarlık rüzgar yatırımı

Borusan, Bursa’nın Karacabey ilçesinde Harmanlık Rüzgâr Enerji Santrali’ni devreye soktu. Borusan ENBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarlı açılışta yaptığı konuşmada, yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin öncü kurumu olma misyonuyla...

10 Eylül 2015 Perşembe 16:18
Borusan EnBW Enerji’den Bursa’ya 70 milyon dolarlık rüzgar yatırımı
Borusan, Bursa’nın Karacabey ilçesinde Harmanlık Rüzgâr Enerji Santrali’ni devreye soktu. Borusan ENBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarlı açılışta yaptığı konuşmada, yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin öncü kurumu olma misyonuyla çalıştıklarını belirterek, “Bu çalışmaların mihenk taşlarından biri olan Harmanlık Rüzgâr Enerjisi Santralimizi sizlerin değerli katılımıyla açıyor olmak da ayrıca gurur verici.” dedi.

2000’li yılların başında Türkiye’de yıllık elektrik tüketimi yılda 128 TWh/yıla düzeyinde olduğunu hatırlatan Acarlı, “Ancak bu miktar, gelişen sanayi ve hızla artan nüfusla beraber yüzde 100’ün üzerinde bir artış göstererek 2014 yılında 25571 TWh/yıla düzeyine yükseldi. Dönem dönem elektrik tüketiminde yıllık yüzde 9’lar seviyesinde artışlar görüldü. 2013 yılında tüketim artışı yüzde 1,6, 2014 yılında ise yüzde 3,7 olarak gerçekleşti. Bu artış oranları ülkenin büyüme hızıyla paralellik göstermektedir. 2015 yılındaki beklentimiz ise elektrik tüketimindeki artışın yüzde 3 - 4 seviyesinde gerçekleşeceği yönündedir.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin 2000’li yılların başında 27 bin GMW olan kurulu gücünün 2015 yılının Temmuz ayına gelindiğinde 72 bin 1,6 MGW’a çıktığını bildiren Acarlı, şöyle devam etti: “Yıldan yıla enerji yatırımları sürekli artış göstermekte ve kapasite artışlarının yüzde 12’lere kadar çıktığı görülmektedir. Türkiye’de ki kurulu gücün yüzde 21’ini kömür, yüzde 36’sını doğal gaz, yüzde 35’ini hidroelektrik santralleri ve yüzde 5,6’sını da rüzgar enerjisi santralleri oluşturuyor. 2006 yılında 51 MW olarak başlayan rüzgar enerjisi yolculuğu, günümüzde gelindiğinde 4 milyon 192 bin 200 MW’a ulaşmış bulunuyor. Her yıl ortalama 400-500 MW yeni kurulum gerçekleştirilirken, geçtiğimiz yıl bu rakam toplam 802 MW’a ulaştı. 2015 yılında şu ana kadar 431 MW yeni kurulum gerçekleştirildi. 61 ayrı projede toplam 2 bin MW’a yakın rüzgar yatırımının devam ettiği düşünülürse, rüzgâr yatırımlarının ivmesi daha iyi anlaşılacaktır.”

2009 yılında Almanya’nın 3. büyük enerji şirketi olan EnBW ile yüzde 50 ortaklık prensibinde Borusan EnBW Enerji olarak faaliyetlerine başladıklarını anlatan Acarlı, kuruluş amacı olarak Türkiye’de ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösterip hidroelektrik, rüzgâr, jeotermal ve güneş enerjisine ilgi duyduklarını söyledi.

Mehmet Acarlı yeni yatırımları hakkında ise şunları söyledi: “Bugün Harmanlık Rüzgâr Enerjisi Santrali’nin devreye alıyoruz. Böylece 2014 yılında başlattığımız 330 milyon dolar ile Avrupa’nın en büyük karasal rüzgâr enerji yatırımlarından biri olarak gösterilen projemizin sonuna hayli yaklaşmış oluyoruz. Koru RES, Mut RES ve Harmanlık RES’in kurulumları ile Bandırma RES’in kapasite artırımı tamamlanmış durumda. İzmir Kemalpaşa’da yapımı süren Fuatres RES de devreye girdiğinde Türkiye’ye rüzgâr enerjisinde toplam 332 MW güç kazandırmış olacağız. Toplam kurulu gücümüz ise 382 MW’a ulaşmış olacak.”

Hizmete alınan Harmanlık santralinin 52,8 MW kurulu gücü ile Türkiye'nin 204’üncü, Bursa'nın ise 8’inci büyük enerji santrali olduğunu ifade eden Acarlı, kurdukları Koru RES, Mut RES, Bandırma RES kapasite artışı ve Harmanlık RES’in toplam kurulu gücünün 188 MW düzeyine ulaştığını kaydetti.

16 RÜZGAR TRİBÜNÜ

Harmanlık RES'te 16 adet Vestas rüzgar türbini kullanıldığını anlatan Mehmet Acarlı, “Harmanlık RES her yıl ortalama 153 GWh2.587.300 kilovatsaat elektrik üretimi ile 49 bin 130 konutun günlük hayatı için gerekli olan tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacaktır. 2015 yılı itibarı ile ülkemizin toplam rüzgar enerjisi gücü mevcut toplam kurulu enerji tesisleri içindeki payını yüzde 5,6’ya çıkarttı. Toplamda 4 bin 192 MW kurulu güç var. Daha temiz bir Türkiye için bu rakamı çok daha yukarı seviyelere çıkarmamız gerekiyor.” dedi.

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126