Cazibe Merkezleri Programı Uygulanacak 23 ile yatırım yağacak

Başbakan'ın duyurusuyla hayata geçen Cazibe Merkezleri Programı'nda önemli miktarda yol kat edildi. Kahramanmaraş'ın dahil edilmediği 23 ili kapsayan programda bazı iller daha şanslı...

Cazibe Merkezleri Programı Uygulanacak 23 ile yatırım yağacak

Türkiye’nin doğusunu ayağa kaldıracak Cazibe Merkezleri Programı’nın son resmi rakamlarını içeren tablo netleşti. Kalkınma Bakanlığı, Kalkınma Bankası ve bölgedeki kalkınma ajanslarına göre 23 il için toplam 3 bin 380 yatırım başvurusu yapıldı. Kalkınma Bakanlığı’nda toplanan yatırım başvurularının toplamı 92 milyar lira olarak hesaplandı. 83,7 milyar lirası sabit yatırımlardan oluşan resmi başvurulara göre; 365 bin 311 kişi istihdam edilecek.


REKOR ŞANLIURFA VE ERZURUM’A

Yeni Şafak'tan İbrahim Acar'ın haberine göre en çok yatırım başvurusu alan ilk beş il Şanlıurfa (450), Diyarbakır(374), Mardin(336), Malatya(334) ve Elazığ(229) olarak sıralandı. Ancak toplam yatırımın büyüklüğü bakımından 20,3 milyar lirayla Erzurum öne çıktı. Bu ili 10,7 milyar liralık yatırımla Şanlıurfa, 9,9 milyar liralık yatırımla Malatya takip ediyor. Yatırım miktarının büyüklüğü bakımında Elazığ 7,3 milyar lirayla dördüncü, Diyarbakır ise 6,2 milyar liralık yatırımla beşinci sırada yer aldı.

EN ÇOK İSTİHDAM YAPILACAK İLLER?

Toplamda 365 bini aşkın istihdam taahhüt edilen 23 il arasında Şanlıurfa, Malatya, Diyarbakır, Elazığ, Batman, Mardin ve Erzurum 20 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayacak iller olarak dikkat çekiyor. Liste incelendiğinde bin kişinin altında istihdam çeken tek il 911 kişiyle Tunceli görünüyor. En az istihdam çeken diğer iller ise bin 591 kişiyle Ardahan, 3 bin 985 kişiyle Iğdır, 4 bin 55 kişiyle Kars ve 4 bin 417 kişiyle Ağrı oldu.

19 başvuruyla son sırada yer alan Ardahan, 24 yatırım başvurusu alan Tunceli’yi hem yatırım miktarı hem de istihdam kategorilerinde geride bıraktı.

İL İL DOLAŞIP ANLATTI

Cazibe Merkezleri Programının duyurusu Başbakan Binali Yıldırım, ilk olarak 4 Eylül 2016’da Diyarbakır’da yaptı. 24 Ocak 2017’de yine Başbakan Yıldırım, programa yönelik resmi başvuruları başlattıklarını iş dünyasının katılımıyla Ankara’da açıkladı. Bunun ardından Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, programın daha iyi anlaşılması için il il dolaştı. Şanlıurfa, Malatya, Elazığ, Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Mardin, Erzincan, Erzurum ve Van’da programın detaylarını iş adamlarına anlatan Elvan, gittiği illerde sivil toplum kuruluşları, esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi. Kalkınma Bakanlığı’nda yapılan toplantılarda ise Bakan Lütfi Elvan; bölge bakanları, kapsamdaki illerin yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarının görüş, öneri ve eleştirilerini dinledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
nilüfer46
nilüfer46 - 1 yıl Önce

ah Kahramanmaraş ahhhh.... adıyla şanıyla % 76 sıyla güler misin ağlar mısın haline.... yazıkk çok yazık...

evet
evet - 1 yıl Önce

Kahramanmaraş referandum sonucu hayır %75 -evet %25 olsaydı bizde alırdık hizmeti.Nasıl olsa çantada keklik

asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı - 1 yıl Önce

yorumsuz....

dogruyu söyleyen dokuz köyden kovulur
dogruyu söyleyen dokuz köyden kovulur - 1 yıl Önce

niye dahil edilsin ki maraşa yatırım olsada olmasa millet her zaman oyunu veriyor ben olsam bu şehre bende yatırım yapmam oy alacagm diger illere yatırım yaparım

asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı - 1 yıl Önce

bu hükümet maraşa değil yatırım çivi bile çakmasa yüzde yetmişten aşağı oy almaz.Ondan sonra sizde,bizde antebe,kayseriye,adanaya imrenip bizim şehrimiz neden böyle değil deriz,ayrıca doğuda şöyle yol var ,böyle yatırımlar yapıyorlar diye ah çekip imreniriz,yapılan toplamda 5 km lik 3 adet tünele bakıp "daha ne yapsınlar ki" diyen bir zihniyetin olduğu yerde başka konuşacak şey yoktur herhalde.Diğer şehirlere yapılan hızlı trenlerin,otoban gibi yolların, ve diğer yatırımları bu şehir bu kafadayken rüyasında bile göremez....

hkn46
hkn46 - 1 yıl Önce

memleket olarak koyunuz artık bunu kabul edelim

muharrem
muharrem - 1 yıl Önce

çok şükür maraşımızın hiç bir eksiği yok alt geçitlerimiz mi yok üst geçitlerimiz mi yok yollarımız yağ gibi bir tane çukur bile yok yollarda fatih erkoç bu 100 yılda memleketimizi başkent yapacak inşAllah :)

SIRADAKİ HABER

banner235

banner122

banner124

banner227

banner224

banner154

banner191

banner126