CNN Türk'ten Skandal Termik Santrale Filtre Maliyeti Haberi

Kahramanmaraş'ın Afşin ve Elbistan ilçeleriyle birlikte 15 merkezi zehirleyen termik santrallere filtre takılmasını erteleyen kanuna tepkiler sürerken CNN Türk skandal bir habere imza attı. Filtre maliyetinin hesaplandığı haber şok etti.

EKONOMİ 29.11.2019, 23:29
CNN Türk'ten Skandal Termik Santrale Filtre Maliyeti Haberi
banner257

Kahramanmaraş'ın Afşin ve Elbistan ilçeleriyle birlikte 15 merkezi zehirleyen termik santrallere filtre takılmasını erteleyen kanuna tepkiler sürerken CNN Türk skandal bir habere imza attı. Filtre maliyetinin hesaplandığı haber şok etti.

TBMM'de kabul edilen termik santrallerin 2.5 yıl daha baca filtresi olmadan çalışarak havayı kirletmeye devam etme kararı, CNN Türk ekranlarında savunuldu. Baca filtresi takıldığı durumda oluşacak maliyetin anlatıldığı yayına tepki gösteren TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, "Soruyoruz, hangisi insan sağlığından daha değerli?" dedi.

CNN Türk ekranlarında Beste Uyanık'ın sunduğu Günün Ekonomisi programında termik santrallerin baca filtresi takıldığı durumda oluşacak 10 günlük maliyet hesaplandı.

TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: “İnanılmaz! CNN Türk, bir termik santrale filtre takmak için verilecek 10 günlük aranın maliyetini hesaplayarak, açıkça termik santrallerin "baca filtresi takmadan” 2.5 yıl daha çalışabilme iznini savunuyor. Soruyoruz, hangisi insan sağlığından daha değerli?”

Ne olmuştu?

TBMM’de  kabul edilen ‘torba yasa’nın 50. Maddesi’yle birlikte baca filtresi olmayan 15 termik santrale kirlilik salınımı konusunda gerekli mevzuata uymaları için tanınan süre 2.5 yıl daha uzatılmıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum dün yaptığı açıklamada, "Termik santrallerin filtrelerinin 6 ay içinde yapması lazım. Başlamazsa, 6'ncı aya müteakip ceza kesilir veya proje vermemiş tedbir sağlamamış ise biz de gider filtrelenmeye ilişkin adımı atarız. Yükleniciden bedelini alırız diyoruz, biz kendi bütçemizden yaparız demiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (8)
başkan44 7 ay önce
bugün seçim olsa yine yüzde 70 oy verirsiniz adamlara böyle dalga geçerler sizle
Maraşlı 7 ay önce
yandaş medya birgün sizinde hükümranlığınız bitecek iktidardan kimler geçmedi ki kalasa onlara kalırdı
Fatih 7 ay önce
Bu haberler birileri tarafından bilinçli yaptırılıyor çünkü o santrallere filtre takmayacaklar ve zeminini hazırlıyorlar
Kahramanmaraş sevdalısı 7 ay önce
Çarşı boşyere demezmiş "yeter demirören yeter" diye
Neynn 7 ay önce
Sigara arabada yasak termik santral bacası atmosferde serbest
Memleket 7 ay önce
Bosunami CNN türkü aldi yildirim demirören herhalde öyle yayinin yapak pastayi kapti futbol Fedarasyonu hemen birakti yandaş medyaya bakarsan herşey güllük gulustanlik
Muzaffer SALİH 6 ay önce
TÜBİTAK ve AÜFF Fizik Müh Bölümü ölçümlerinde Afşin Elbistan Termik Santral bölgesinde açıktan radyasyon ölçülmüştür.
Bu çalışma yarım bırakılmıştır.
Halep orada ise termik santral burada.
Sintilometre, gayger gibi ölçüm cihazlarının benzerleri ile herkes ölçebilir.
Yetkililere ilgililer konuyu doğru anlatmıyor ve Kahramanmaras’ın misyonu ve sahibi kimdir, nedir sorusunun cevabı boşlukta kalıyor!
Orada ağaçlar bile kurumuş var haber ağna...
S 6 ay önce
tamam iyi hoşta bu kişilerin sağlık maliyeti, çalışma kapasitesi düştüğü için verimdeki azalma/aksama, sağlık sorunu yaşamalarını eğer ki çalıştığı kurumdan kaynaklandığını kanıtlarsa devletin vereceği tazminat oranı vs. hesaba katarsanız muhtemelen filtre takmak daha az maliyetli

Akedaş senelik kaarının 3 te 1`inden azına kiralanmış bir firma ve kiralama ucuk yıllarda yapılmamıştı, kira yenileme döneminde filtreyi kiralayanlara şart koşarak işi halledebilirsiniz ya da DENETİMDEN GEÇERSİZ OY VERİP PAŞA PAŞA TAKTIRIRSINIZ, EN BASİTİNDEN İŞ GÜVENLİĞİNE TEHLİKE OLUŞTURDUĞU KARARI VERİRSENİZ DÜZENLEME OLANA KADAR KURUM MUHURLENİR (BUNDAN ÖNCE HİZMET AKSAMAMASI İÇİN 2-3 AY BİR SÜRE VERİN) AKSİ DURUMDA HİZMET AKSATMAMAK AMAÇLI KAYYUM DAHİ ATAYABİLİRSİNİZ
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?