Diyanet tarihinde ilk defa faize onay verdi

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dindeki hükmene ilişkin fetva verdi.

EKONOMİ 14.01.2020, 15:55
Diyanet tarihinde ilk defa faize onay verdi
banner257

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dindeki hükmene ilişkin fetva verdi.

Diyanet'in sitesinde yer alan 'Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dini hükmü nedir?' sorusuna  Din İşleri Yüksek Kurulu şu cevabı verdi:

İslam'da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir.

TOKİ aracılığıyla devreye alınan son uygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal konut projesidir. Bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır.

Bu itibarla, devlet TOKİ’nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir.

Yorumlar (88)
Ziya dikec 5 ay önce
Haram olan hüküm ister birey olsun ister devlet olsun amacı ne olursa olsun haramdır .haram olan şeyler kılıf uydurmak zalimlikdir.
hamit say 5 ay önce
Maaşını içki,kumar,şans oyunları, genelev vergileri vs haram paralardan alan bu zatların daha başka bir fetva vermesi beklenemezdi herhalde ? asıl sorun bu adamların arkasında namaz kılanların namazlarının durumları .
hürkuş 5 ay önce
Madem devlet vatandaşına yardımcı olmak istiyor o halde bankadan faizsiz kredi versinler.
Eğer niyetiniz üzüm yemekse..
bir vatandaş 5 ay önce
faizin adı faizdir.aç olabilirsin tok da.evsiz de kalabilirsin açıkta da kalabilirsin.fakat bunlar faizi meşrulaştırmaz.dinin hükmü kesindir.
Mayk 5 ay önce
Yakinda, adam azmis, birisinin karisina kizina saldirabilir, birisinin canini yakabilir, bu da zaruriyet durum sayilip zina caiz derlerse sasirmayin, faizin her turlusu ayaklarimin altindadir diyen peygamberin bir bildigi vardir, kimse kirada diye ölmedi, kimse evi yok diye ayiplanmadi, Allaha havale ediyoruz baska soylenecek soz yok
OĞUZ BEY 5 ay önce
Hayreddin Karaman ın daha önce verdiği fetvanın aynısı... Devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır.....ifadesi yeni bir şey değil.....Haaa...bence faiz faizdir....yeşili kırmızısı olmaz...
Maraskent 5 ay önce
Belde bu diyanete inan simdi yaziklar olsun dinin üzerinden ticaret acaba kitabin hangi ayetinde TOKİ yaziyo bi acikla ey diyanet Yuh size
Mehmet kalaycı 5 ay önce
Sen bu ulkenin diyanet baskanı olamazsın ilmin yetmez
Ede46 5 ay önce
Maaşını nerden alıyor bu zat ??? Faiz haram da devlet neden alıyor o zaman
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?