Diyanet tarihinde ilk defa faize onay verdi

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dindeki hükmene ilişkin fetva verdi.

Diyanet tarihinde ilk defa faize onay verdi

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dindeki hükmene ilişkin fetva verdi.

Diyanet'in sitesinde yer alan 'Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dini hükmü nedir?' sorusuna  Din İşleri Yüksek Kurulu şu cevabı verdi:

İslam'da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir.

TOKİ aracılığıyla devreye alınan son uygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal konut projesidir. Bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır.

Bu itibarla, devlet TOKİ’nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkânı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ziya dikec
Ziya dikec - 2 hafta Önce

Haram olan hüküm ister birey olsun ister devlet olsun amacı ne olursa olsun haramdır .haram olan şeyler kılıf uydurmak zalimlikdir.

hamit say
hamit say @Ziya dikec - 2 hafta Önce

Maaşını içki,kumar,şans oyunları, genelev vergileri vs haram paralardan alan bu zatların daha başka bir fetva vermesi beklenemezdi herhalde ? asıl sorun bu adamların arkasında namaz kılanların namazlarının durumları .

hürkuş
hürkuş - 2 hafta Önce

Madem devlet vatandaşına yardımcı olmak istiyor o halde bankadan faizsiz kredi versinler.
Eğer niyetiniz üzüm yemekse..

bir vatandaş
bir vatandaş - 2 hafta Önce

faizin adı faizdir.aç olabilirsin tok da.evsiz de kalabilirsin açıkta da kalabilirsin.fakat bunlar faizi meşrulaştırmaz.dinin hükmü kesindir.

Mayk
Mayk - 2 hafta Önce

Yakinda, adam azmis, birisinin karisina kizina saldirabilir, birisinin canini yakabilir, bu da zaruriyet durum sayilip zina caiz derlerse sasirmayin, faizin her turlusu ayaklarimin altindadir diyen peygamberin bir bildigi vardir, kimse kirada diye ölmedi, kimse evi yok diye ayiplanmadi, Allaha havale ediyoruz baska soylenecek soz yok

OĞUZ BEY
OĞUZ BEY - 2 hafta Önce

Hayreddin Karaman ın daha önce verdiği fetvanın aynısı... Devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır.....ifadesi yeni bir şey değil.....Haaa...bence faiz faizdir....yeşili kırmızısı olmaz...

Maraskent
Maraskent - 2 hafta Önce

Belde bu diyanete inan simdi yaziklar olsun dinin üzerinden ticaret acaba kitabin hangi ayetinde TOKİ yaziyo bi acikla ey diyanet Yuh size

Mehmet kalaycı
Mehmet kalaycı - 2 hafta Önce

Sen bu ulkenin diyanet baskanı olamazsın ilmin yetmez

Ede46
Ede46 - 2 hafta Önce

Maaşını nerden alıyor bu zat ??? Faiz haram da devlet neden alıyor o zaman

Ali k.
Ali k. - 2 hafta Önce

Ooo bu hoca ya göre caizdir niye millet bu toki kredisini nerden alack tabiki bankadan neyse .

dikkat!!!
dikkat!!! - 2 hafta Önce

lolo da lolo...

samet
samet - 2 hafta Önce

islam'dan önce de sözde yahudi din alimleri Allah'ın ayetlerini az bir para karşılığı değiştirmişler,haramı helal,helalı haram saymışlardı.

ssss
ssss - 2 hafta Önce

DİYANET 10.12 YIL BEKLEYENLERİ HACCA GÖNDEREMİYOR YEKTEN İLK KEZ GİREN BİRİ NEKURADA HAÇ ÇIKIYOR DİYANETİN AÇIKLAMASI ŞU HAÇ ÇIKMADAN ÖLEN OLURSA HAÇTAN SORUMLU OLMUYCAĞI YAZIYOR. EEE İLK ÖNCE GİRENLERİ GÖNDERİN SONRADA SONRADAN KAYIT YAPTIRANLARI GÖNDERMEKTEN ACİZ TEK SORUMLUSUDA DİYANETTİR ....VEBALİ BÜYÜK

başkan44
başkan44 - 2 hafta Önce

bunların güncellediği kuranda yazıyormuş ALLAHIN indirdiğinde yazmıyor.ben bir müslüman olarak bunların camisini boykot ediyorum artık

Bilal Çakır
Bilal Çakır - 2 hafta Önce

Bu uygulama sadece Diyanet işleri başkanlığının İslamiyetin temsilcisi olarak gören yarım cahiller için geçerlidir. Ben şahsen Bu sistemi İslamiyetin temsilcisi olarak tanımıyorum.
Faiz haramdır helal kılınamaz bu kadar, buna kılıf uydurmak gerekmez,
Yok devlet kar amacı gütmüyor, insanlara yardım sağlıyor, vs vs hepsi palavra. Adam fetva vermek için devletten maaş alıyor, tabii ki devletin sistemini reklam etmek için uydurma caizlikler çıkarır, buna inanan koyun sürüsü de onun peşinden koşar.
Faiz haram mıdır, haram dır
Bitti.
Faiz ile ev borcu ödüyorum, araba borcu ödüyorum, kredi kartı kullanıyorum çünkü bütün bunların hepsini aile, eş dost akraba vasıtası ile yapamam, öbür tarafta yanacak miyim, tabii ki cayır cayır yanıp cezamı cekecem. Dinimi yasabildigim kadar yaşamaya çalışıyor muyum namaz oruç haç, zekat, sadaka vs. Evet. Bunların sevabı ayrı onların günahı ayrı.

Zerre kadar yapılan kötülüğün karşılığı vardır, zerre kadar yapılan ecir ve sevabin karşılığı vardır. Bunu bilirim bunu uygularım.
Selametle

HAMZA
HAMZA - 2 hafta Önce

Yakında cennet ten tapu dağıtacaklar.ALLAHU EKBER.Ver mehteri

Hüsamettin Coruk
Hüsamettin Coruk - 2 hafta Önce

Sayın Diyanet Yetkilileri; Evlenmek isteyen ve bu yolda samimi mücadele veren fakat maddi vs. gibi sebeplerden evlenemeyen insanlara, devletimiz hiç bir kar amacı ve kötü niyet gütmeden, nefisleri tatmin amaçlı zinaya vesile olsa, sanıyorum aynı mantıkdan ötürü caiz olur değil mi ?

Mustafa Koç
Mustafa Koç - 2 hafta Önce

Toki bu Fetvayı verene Cennet de 3 daire 1 dükkan verecek miş :)

Yav olurmu öyle şey
Yav olurmu öyle şey - 2 hafta Önce

Yav Allah çarpar adamı

M.Aktürk
M.Aktürk - 2 hafta Önce

Mesele haram meselesi değil Tarkan zor durumda Saray’a para yetmiyor Zaten Erdoğan 95 yolundan burana Mutahitlik yapıyor

MARAŞLI
MARAŞLI - 2 hafta Önce

Bunun tartışılacak hiç bir tarafı yok. Bankacılık finansal ortaklık(mudaraba)fır. Mudaraba müslümanların uygulamasında olan bir kazançtır. Faiz aslında Kuran riba kavramıyla geçiyor özel bir anlamdadır ve kapsamı da net değildir bunlar tefsir kitaplarında geçer yalnız günümüzde cücükçü dediğimiz faizi daha çok karşılar. Bankacılık sistemi günümüzde temel ekonomi gereksinimidir. Eğer bazı sıkıntılar varsa bu geliştirilebilir. Ama sistemi reddetmek akıldışı bir ezberdir nitekim soğur hatta eksi faiz veren devletler vardır. Gerçi faiz kelimesi geçtiği için ona dahi hayır diyebilecek aklıevveller vardır. Enfilsyon oranı faiz demek bir aptallıktır zaten. Bundan dolayı ülkemizde fazlalık diye bir şey yoktur. Diyanet çok önemli bir açım atmıştır bu konuda diyanetin ezberleri bozması gerekiyor.

Edem
Edem - 2 hafta Önce

Türkiye bankalarında faiz(riba) yok kardeşim. Birileri beleşe ev alabileceği avuntusuna düşmesin. Bir şeye sahip olacaksan bedelini ödeyeceksin borca alıyorsan bir bedeli var. Ben borca alayım aynı bedelle alayım yok öyle bedava.

Birgarip bayburtlu..K maraş ?
Birgarip bayburtlu..K maraş ? - 2 hafta Önce

Sayın cum. Başkanımız faiz bir dünya gerçeği demişti.

Başbakanı da sizlere çok fazla Kiredi verdik faizli sizlere Helal hoş olsun demişti.

Demekki tatbikatı başlamıştır.
Duydunmu sakallı hüsnü

MEHMET GÜRLER
MEHMET GÜRLER - 2 hafta Önce

DEVLET KAR AMACI GÜTMÜYORSA TOPLAMDA 200 BİN TL Yİ BULUYOR BU EVLER, NE KADAR MASRAFI VAR AÇIKLASINLAR, DAR GELİRLİYE FALAN FİLANMIŞ. KÜLAHIMI VERİRİM 24 SAAT ANLATIRLAR... ;)

ALİ BAYAR
ALİ BAYAR - 2 hafta Önce

1982 yılında bir arkadaşıma 500 TL. borç verdim. Tekrar 1-2 ay içeresinde vereceğini söyledi 2020 yılına geldik. şimdi borcumu vereyim diyor. kaç para almam gerekiyor, 500 tL: desen nasıl olacak ben mağdur olmuş oluyorum. biri bir yol göstersin. 501 TL. alsam faiz diyorlar nasıl olacak.

Murat Fidan
Murat Fidan - 2 hafta Önce

Yeni bir Ayet geldi bizim mi haberimiz olmadı veya bir Ayet vardı da biz mi okumadık?

Altını doldurun altını

Necati Başaran     Bandırma..
Necati Başaran Bandırma.. - 2 hafta Önce

Tamamda hocam...Bakara süresinin 275. ile başlayıp devam eden ayetleri,Ali imran süresi 130. ayetini nereye koyacağız..ilgilenenler baksınlar..

Hüseyin şenemre
Hüseyin şenemre - 2 hafta Önce

Ülkede herşey mübah oldu yaşasın cennet

Sinan yıldız
Sinan yıldız - 2 hafta Önce

Yazık çok yazık inançlı dini üzere yaşayan insanlara Allah bu zamanda yardım etsin

Seyfullah cakir
Seyfullah cakir - 2 hafta Önce

Faiz herturlusu haram
Burda toki korumak var toki evleri sata bilmek amacıyla vatandaşa kredi cikarttiriyor Evet burda toki ye ait bir faiz işlemesi bulunmuyor fakat faize bulastiriyor bunun yerine daha pratik ve daha güvenli toki kendi bir fiyat belirleyip dar gelirli halka yardımcı olabilir tabi sunneylmtleri unutmamak adına pazarlık olmadan olmaz mutlaka pazarlık edile bilmeli sadece toki koydu fiyat ise yine bir anlamı olmuyor

Mehmet simsek
Mehmet simsek - 2 hafta Önce

Kaç paraya saydın dinimizi müslüman cinayet başkanı

MUMMER KURTULUŞ
MUMMER KURTULUŞ - 2 hafta Önce

Yorum yapmadan önce bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederim. Bu kararı tek kişi vermemiştir. Üzerinde düşünülerek verilen bir karardır. Haklı buluyorum bu kararı. Mesela bir kişi aylık 100 birim ücret alıyor ve yıl sonunda da eflasyon yüzde 10 oldu. Maaşına da yüzde 10 veya 15 zam yapıldı. Bu kişi toki den de konut alıcak. Burada uygulanacak olan eflasyon farkı ise yüzde 5 olarak değerlendirilerek fiyatlandırılıyor. Şimdi bu durumda uygulanan yüzde 5 lik kısım faizmi oluyor yoksa eflasyon altında kalan bir uygulamayla dar gelirliye ev almasının önümü açılıyor.

Yusuf Duru
Yusuf Duru - 2 hafta Önce

Şunun eline kur, anı verinde bi daha okusun.

Ilhan Carikci
Ilhan Carikci - 2 hafta Önce

Izmirde depremden etkilenen vatandaslarimiza devletimiz ozaman faizsiz Kredi imkani sağlayarak ev sahibi yapmisti.
Bugünkü hükümet ise diyanet araciliyla faize onay veriyor pes diyorum
Haram herseyde haramdir.
Ordan alirsan helal burdan alirsan haram !
Ya rabbim bu nasil din anlayisi

rasim
rasim - 2 hafta Önce

Yuce Kitabimizda Ne Yaziyorsa o Okuma Yazmayi Herkes biliyor acar okur .... Haramsa Haram Helal sa Helal Tartismaya Kapali ... Faizle is kur buyut el al otur araba al kullan mecburimisin ? devlet diye bilir bu ev 170 bin bana bunu ayda su kadardan 100 ayda tamamla amenna amma 0.49 koydun mu icine haramm olur

Haram Faiz
Haram Faiz - 2 hafta Önce

İslam ülkesinde yaşıyoruz trafik cezasını gününde ödenmemiş diye devlet faiz alıyor sonrada yok faiz almak vermek harammış.Daha bunun gibi bir sürü örnek verebilirim.Devletin kendisi faizci olmuş. Devlet doktoruna senet yapıyor eğitim için sonrada bunu faiziyle ödemesini istiyor bunun gibi bir sürü saçma sapan uygulamalar var. Bunları kimse bilmiyor duymuyormu işlerine gelince haram işlerine gelmeyince helal.Siyasetçiler kadar yanar döner bir millet yok

ek9
ek9 - 1 hafta Önce

diyanetin başı buysa dibi ne olur alllah bilir.

mustafa kahraman
mustafa kahraman - 2 hafta Önce

Çok sürmez, bu gidişle Kutsal Kitabımız Kuran-ı Kerim'den "FAİZ HARAMDIR, Verende Alanda Buna Vesile Olanda Günah İşlemektedir." Ayetini kaldırmak için çaba gösterecekler. YAHUDİlerden ne farkımız kalacak. Işte ozaman Allah Razı Gelmeyecek Bela ve Musibetler ÇIĞ gibi üstümüze yağacaktır. Allah Sonumuzu Hayra Getirsin İnşAllah. Ülkemizin gidişatı hiç hoş değil.

Ferhat kaya
Ferhat kaya - 1 hafta Önce

Sahis istanbulda calisiyor ama tokidenkocaelinden cikti bu sahis nasil ise gidecek askeri ucretle calisiyor toki sart kosuyor kiraya veremezsin diye taksidimi oduyorum bu sart niye

Fikret
Fikret - 2 hafta Önce

Bilende yorum yapıyor, bilmeyende, diyanet faize başka bir şey demiyor.şimdi 10 liralık bir eve 1 lira faiz olsa devlet faiz almıyoruz evi 11 liraya satsa içiniz dahamı rahat olacak, evi olmayıp kira veren birisi o faizi her ay veriyor zaten ve sonuçta ev onun olmuyor, ama evi alsa sattığında ödediği bütün parayı geri alabilir. Yani sonuçta ödediğini geri alacaksa, burda bence ödeyenin zararına göre hesap edilir.

Selim
Selim - 1 hafta Önce

Tokiden vadeli ev alırken banka kredisi çekiliyormu burada toki direk satıcı peşinde ödeye bilirsin vadelide ödeye bilirsin. Tokinin yıllık artış oranı önceden belli değil artışlar tefe yada tüfe üzerinden olacak bu olayı diyanet bizden daha iyi bilir. Ama hiç bir diyanet görevlisi harama helal demez karalama kampanyası yada linç kampanyası organize olmuş maşAllah mesele din olunca bilende bilmeyende yorum yapıyor

Erol Yalçın
Erol Yalçın - 1 hafta Önce

Laik sistem bilimi kullanmak için gelmiş. Bilime soracağız.

ENGİN GÜLŞEN
ENGİN GÜLŞEN - 1 hafta Önce

Arkadaşlar bilmediğiniz konuda yorum yapmayın hükmü ağırdır, burda faiz yok diyor kredi veriyorlar her kredide faiz olmaz, devlet vade farkı ile satış yapıyor

Hoca
Hoca - 1 hafta Önce

Çok sorumsuz bir başlık diyanet tokiden ev alana faiz caiz demiyorki bu alışveriş faiz değil diyor neden çarpitiyorsunuz

llll
llll - 1 hafta Önce

son zamanlarda özellikle son gelen başkan ile birlikte aşırı bir şekilde rayından çıktı
Faiz ile beslenmesini geçtim ASIL ROL ALINMASI GEREKEN PEYGAMBER İLE ÇELİŞMEK Kİ BU DİNDEN ÇIKMAK OLUYOR, bu davranış ile kendini geri dönüşümsüz olarak itibarsızlaştırdı
Benim gözümde böyle bir merci artık yoktur, ki başına güzel bir kişi geçip İSLAMİYET RAYINA OTURANA KADAR

SABAHAT PAZARCI
SABAHAT PAZARCI - 1 hafta Önce

Yeni bir din kitabı hazırlanıyor sanırım...
Toki den ev alırsan faiz haram değil
Baba öz kızına şahvet duyabilir
İslam anneyle evliliğe karışmaz
9 yaşında ki bir çocuk ( kadın ) çocuk doğurabilir
9 yaşında kız çocuğu ile 12 yaşında erkek çocuğu evlenebilir
Erkek çocuklara istismar tecavüz sayılmaz onun adı bademleme dir...
TÜÜÜÜÜÜH... ALLAH BELANIZI VERSİN BEEEEE...
İSLAMI,MÜSLÜMANLIĞI NE HALE GETİRDİNİZ...
CEZA VERENDE YOOK...SES ÇIKARAN DA...

marker
marker - 1 hafta Önce

ya bir de cücükcülük hakkında fetva verseler... o işte iyi para varmış... helal deseler biz de girerdik..

İbrahim İNCİGÜLCAN
İbrahim İNCİGÜLCAN - 1 hafta Önce

Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran 3/130)
Men edildikleri halde faizi almalarından ve haksız (yollar) ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. (Nisa 4/161).
Bu ayetleri okuyup anlaşılacağı gibi; Sizin FAİZ anlamı yüklediğiniz kelimeye ben TEFECİLİK anlamını yüklüyorum. Siz Faiz dememek için, yok kar payı yok faizsiz bankacılık gibi dolambaçlı yollara girmek yerine; gelin artık; İslamiyette FAİZ değil TEFECİLİK haramdır/yasaktır diye bir açıklama yapın da hem siz hem de halkımız gerçekle yüzleşsin.

Tekin Üstündağ
Tekin Üstündağ - 1 hafta Önce

'Çevir kazı yanmasın.'

Mehmet
Mehmet - 2 hafta Önce

İşine gelen faiz değil gelmeyen faiz bu nasıl bir başkan faiz haramdır sizin yüzünüzden zaten haram ülkesi olduk müslümanlıktan soğuttun camide tabureyi kaldır sigara haram bilmem ne daha yazıklar olsun be

Mehmet çetiner
Mehmet çetiner - 2 hafta Önce

nerdeyse diyanet bu fetvayıda verecek evli olmayıp ve resmi nikahın yoksa genel evine gitmek caizdir demeye az kaldı .sabredin abaza kardeşler.

Hoca
Hoca - 2 hafta Önce

Hoca faizin fetvası olurmu ya kıvırma döndürme ikinci bi ayrıntısı yok yok yok haramdır kessin ve kattiii yani dini dondurmeyin karıştırmayın işinize geldiği gibi yorumlamayın halk bunlar gibiler yüzünden doğru yu unuttu unutturdular

maraşın yerlisi
maraşın yerlisi - 2 hafta Önce

Anayasasında dini yazmayan , kanunları hristiyan avrupadan ithal , sözde laik kemalist bir sistemden ve memurlarından ne açıklamasını bekliyorsunuz , hakkaniyetmi , başımızdaki resi faiz düştü diye sevinirken , ülke faizhane , fuhuşhane , meyhane , kumarhane , puthaneye dönmüşken , insanlar kendi dinine göre değilde daha çok avrupai yaşarken bu tür açıklamaları neden yadırgıyorsunuz. Sahi bu yazıyı okuyanlar ve yorum yazanlar kendi nefsimde dahil Allah cc dinini ne kadar yaşıyor ve yaşatıyoruz. Hayatımız islama ne kadar uygun , zor durumda kaldığımızda ilk tavizi dinden vermiyormuyuz , vAllahi diyerek yalanımıza haşa Allah cc şahit tutmuyormuyuz. Müslümanlık kimlikte kaldı diyeceğim ama yeni kimliklerde oda kaldırıldı. Sözün özü körler sağırlar birbirini ağırlar, Zulme sessiz kalan zalimdir. Bunca kötülük günah ve ahlaksızlık işlenirken bunlara karşı gelmek yerine sessiz kalırsan başına gelecek belaları bekle o zaman

Hüsamettin Coruk
Hüsamettin Coruk - 2 hafta Önce

Başta Diyanet İşleri Başkanı olmak üzere tüm Diyanet Çalışanlarının Devletin verdiği başındaki takkeyi önüne koyup, Ben ALLAH' tan mı korkuyorum yoksa tepelerdeki birilerinden mi diye, sağlam bir takva muhasebesi yapıp ona göre bu dünya ve ahiret yolunu belirlemesi lazım.

maraşlı
maraşlı - 2 hafta Önce

artık bir olgu, olguya göre değilde faile göre hüküm altına alınıyorsa, yani hüküm faile göre veriliyorsa din zarar görmüştür. islamın en temel mantığı fiile hüküm dür faile göre hüküm değildir. zina haramdır kim yaparsa yapsın, faiz haramdır kim yaparsa yapsın, içki haramdır kim içerse içsin, devlet malı aşırmak haramdır kim yaparsa yapsın, korkuyorum ki devlet eliyle işletilen vergisi alınan genelevde helal kılınır.
peygamberin veda hutbesini okuyun din adamları, ayrım yapmamış faizin her türlüsü haramdır demiş bunu derkende böyle kendi çıkarı için yorum yapanları baştan engellemiş, her türlüsü haramdır.

Ahmet K
Ahmet K - 2 hafta Önce

Allahın ayetine karşı gelinmez. Kıyamet Yakındır.....

bora tunçay
bora tunçay - 2 hafta Önce

dini bu kadar kötü kullanan dünyada başka ülke varmı acaba istediklerini dini emirlere dayandırarak çarpıtanlaramı kızarsın bu din tüccarlarına inanan cahil cüheyla halka mı kızarsın bilemedim Allah bunları bildiği gibi yapsın ....

Recep kara
Recep kara - 2 hafta Önce

Rasulullah efendimiz(sav)veda hutbesinde" faizin hertürlüsü ayaklarımın altındadır diye

tevfik koska
tevfik koska - 2 hafta Önce

ALLAH SİZLERİ İSLAH ETSİN. HİDAYET NASİB ETSİN

Vatandaş
Vatandaş - 2 hafta Önce

"Güncellenmiş Islam" yükleniyor...

Fettah Luy
Fettah Luy - 2 hafta Önce

Çok üzüldüm faiz haramdir .. faizin azı çoku olmaz .. bok yemek gibi birsey e bok yedim az yedim bok yemenin azi çoğu olmaz

Maraşli
Maraşli - 2 hafta Önce

O zaman bende şoyle dusunurum ,Devlet alinca odeme kolayligi,bankalar alinca odeme zorlugumu oluyor.bu iste bir çeliski var

Orhan Orakçı
Orhan Orakçı - 2 hafta Önce

Diyanet işleri başkanlığı, Din ışleri yüksek kurulu,Tokı'den konut satin alınması durumunda, %0.49 faize "Zaruret kisvesine büründürup, Cevaz vermesinin
Dinimizde yeri yoktur, Faizin, Faizin 0.49
İle %.99 nun arasin da hiçbir fark yoktur ,
Bu aziz milletin, itikatiyla oynasın lar,
Harama helal denmez, Adamı murteza yapar, siz kime yaranmaya Çalışıyor'sunuz.AllAHin Laneti yancilarin
Üzerinedir.

My Life
My Life - 2 hafta Önce

Faiz yiyen ve yediren ALLAH ve Resulune savaş açmış demektir. RABBİM kimseyi düşürmesin.

ali bayar
ali bayar - 2 hafta Önce

Bu kadar yorum yapan hocaların içerisinde 7 saat önce yaptığım yoruma cevap verecek bir alim yokmu.Faiz haram her türlüsü kabul etmemek olmaz, ama bana yol gösterecek biri yokmu.

ismail yazıcı
ismail yazıcı - 2 hafta Önce

Hadilen ordan bu adam hangi dine mensup

Yakup badilli
Yakup badilli - 2 hafta Önce

Veda hutbesinde efendimiz SallAllahu Aleyhi ve sellem faiizin her türlüsü haramdir

Muhammed Dize
Muhammed Dize - 2 hafta Önce

ağzından duyan oldumu ? lütfen her yazılan Habere inanmayın .

Abdullah turan
Abdullah turan - 2 hafta Önce

Soykecek soz bulamiyorum

Erkan Çakmak
Erkan Çakmak - 2 hafta Önce

Bu konuyla ilgili hadis var derse şaşırmam

ihsan yıldız
ihsan yıldız - 2 hafta Önce

bunlar müslümansa ben halifeyim ya ama mutluyum bunlara ahşrette sorgulanırken bize sıra gelmez devam etsinler işlerine geldiği gibi

Ulaa
Ulaa - 2 hafta Önce

Rabbim nasıl bilirse öyle yapsın.

Mehmet Danışan
Mehmet Danışan - 2 hafta Önce

Allah sizi bildiği gibi etsin

Muhittin demet
Muhittin demet - 2 hafta Önce

Faizin her türlüsü haram dır bu nasıl fetva işinize ve dişinize göre fetva veremessin makamını bil dini siyasete karıştırma zavallı adam

HÜSEYİN SAN
HÜSEYİN SAN - 2 hafta Önce

ARTIK FETVA BILE ZAMANA VE ORTAMA GORE VERILIYOR MAALESEF ARTIK HOCALAR GUNAHA SEVAB SEVABADA GUNAH DERLERSE HIC SASIRMAYIN

Sefer gümüştaş
Sefer gümüştaş - 2 hafta Önce

Böyle diyane olursa haramıda helal derler çünkü niyanetin diyanet olmakla hiçbir alakası yok verdiği fetvada yok hükmündedi

Ali Erdogdu
Ali Erdogdu - 2 hafta Önce

Bu devletin butun kurumlarini berbat ettiginiz gibi Allahin kurumlarinida berbat ettiniz Allah aiz haram kilmissa haramdir buna dinayet alet edilemez aiz haramdir ama kisi sorumludur cezasi kendisine aittir demen agzinimi eger utanmadan boyle bir yalakalik yapiyorsun dini bile menatate kullaniyorsun Allah sizi islah eylesin o makama uygun bir kisi degilsin sen kuranin uzerinden atlayan hocalardansin beni idam etsenizde kutsal kitabin uzerinden atlamam diyen hocalarida biliyordur herhalde

Rumuz.m.a
Rumuz.m.a - 2 hafta Önce

Zaten Faizin adını degiştirmiştiniz.
Şimdide HELAL kıldınız.
Yakında zina'da helal olur.

Musa Kırımlı
Musa Kırımlı - 2 hafta Önce

Allah sonumuzu hayır eylesin..böyle çapsız ınsanlar başta oldukça vay halimize..

MEHMED mehmed
MEHMED mehmed - 2 hafta Önce

Arkadaş 5 bini fazla istesin FAİZE ne gerek var ama illa haram karıştiracaklar müslüman bir ülkede DEVLET FAIZ ISTIYORSA DURUMUMUZ HICDE IYI DEĞİL

Yilmaz kose
Yilmaz kose - 2 hafta Önce

Maadem yardim amaçli yapiliyor
Madem yoksullar icin yapiliyor.
Faiz hic almayinda yaptiginiz iyilik tam olsun

Meryem Yağmur...
Meryem Yağmur... - 2 hafta Önce

Diyanete boşuna cinayet demiyorlar!!!
Resmen islamın hükümlerini katlediyor!!!
Yazıklar olsun!!!
İyi ozaman zaruret halinde insan zinada işleyebilir!!!
Zaruret halinde insan namazda kıkmayabilir!!! Ki ayetle sabittir namaz kılmayan kişi kafir hükmündedir!!!
Biryıl boyunc yoğun çalışan kişi ramazanda tatile gidebilir havuz deniz sahil derken zaruret hali doğunca oruçta tutmayabilir!!!
Pardonda peygamberimize helal olan bizede helaliken oeygamberimize haram olan bizede harmiken diyanet işleri başkanlığı kim oluyorda haramı helale çevirebiliyor!!!
Rabbim gerçek iman ehli mumin kardeşlerimi içindede bizleri korusun!!!
amiinn

İbrahim Şentürk
İbrahim Şentürk - 2 hafta Önce

Faiz haramdır alan veren anasıyla zina etmiş gibidir islamı bilmeyen yaşamayan Allah cc korkmayan yaşadığı gibi fetva verir şartlar ne olursa olsun Ayet ile sabit olan harama helal diyemezsiniz

Meryem Yağmur...
Meryem Yağmur... - 2 hafta Önce

Diyanete boşuna cinayet demiyorlar!!!
Resmen islamın hükümlerini katlediyor!!!
Yazıklar olsun!!!
İyi ozaman zaruret halinde insan zinada işleyebilir!!!
Zaruret halinde insan namazda kıkmayabilir!!! Ki ayetle sabittir namaz kılmayan kişi kafir hükmündedir!!!
Biryıl boyunc yoğun çalışan kişi ramazanda tatile gidebilir havuz deniz sahil derken zaruret hali doğunca oruçta tutmayabilir!!!
Pardonda peygamberimize helal olan bizede helaliken oeygamberimize haram olan bizede harmiken diyanet işleri başkanlığı kim oluyorda haramı helale çevirebiliyor!!!
Rabbim gerçek iman ehli mumin kardeşlerimi içindede bizleri korusun!!!
amiinn

,,,
,,, - 2 hafta Önce

FAİZ HARAMDIR!..İMİ CİMİ YOK KESİN HÜKÜMDÜR.

Erol Karadağlı
Erol Karadağlı - 2 hafta Önce

Şimdi peşin fiyatına hiç faiz almadan Kredi veriyorsa haklı ama faiz aliyorlarsa hepsinin a g.

Naciye Çil
Naciye Çil - 2 hafta Önce

Herkes faizinide aliyor parasini faize veriyor onlarin yaptigi yalakalik

hsyn
hsyn - 6 gün Önce

Bu diyanet kadar saçma bir şey yok türkiyede. Güya islamı temsil ediyor ama hiç alakası yok. Cumhurbaşkanına göre hareket ediyor. hatta cuma hutbesini bile partiye soruyorlar :) Devletin bankası bile faizle çalışıyorr. bu faizli para devletin kasasını düşüyüyor. buradanda askeriye belediyelere diyanete vs vs. ödenek olarak gidiyor. sonuçta diyanet bile faizle alınan parayla ayaktaa :)


SIRADAKİ HABER