DKY İnşaat’tan Kâğıthane’ye 200 milyon liralık konut projesi

İbrahim Dumankaya Holding şirketlerinden DKY İnşaat, Kâğıthane’de 200 milyon lira yatırımla proje hayata geçiriyor. Projede kütüphane ve amfi tiyatronun yanında müzik ve sinema alanlarına yer alacak.DKY On Kağıthane adlı konut alanında...

DKY İnşaat’tan Kâğıthane’ye 200 milyon liralık konut projesi

İbrahim Dumankaya Holding şirketlerinden DKY İnşaat, Kâğıthane’de 200 milyon lira yatırımla proje hayata geçiriyor. Projede kütüphane ve amfi tiyatronun yanında müzik ve sinema alanlarına yer alacak.DKY On Kağıthane adlı konut alanında...

02 Eylül 2015 Çarşamba 15:40
DKY İnşaat’tan Kâğıthane’ye 200 milyon liralık konut projesi

ADANA (AA) - Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 17 sanıktan Fetullah Gülen'in "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek"ten ağırlaştırılmış müebbet, eski Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın da "Terör örgütüne üye olmak, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet, nitelikli dolandırıcılık" suçlarından 35 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör-Teknik ve Organize Suçlar Soruşturma Bürosu'nca hazırlanan iddianame doğrultusunda, Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi'de açılan davada, Gülen ile tutuklu sanıklar Zihni Aldırmaz ve eski Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan ile Ferat Yüksel, Mustafa Vural ve Hasan Uzun ile tutuksuz sanıklar Öner Mersinligil, Adem Sönmez, Mustafa Demir, Bekir Kadı, Sultan Sözeri, Oya Erişen, Cengiz Dinçer ve Tarık Kaplan ile haklarında yakalama kararı bulunan Kemal Elibal, Cemal Soncu ve Ömer Ekinci'nin, 2 Mayıs'ta yargılanmasına başlanacak.

- İmar usulsüzlüğü iddiası

İddianamede, merkez Çukurova ilçesi Şambayadı Mahallesi Savran Tepe mevkisinde bulunan suça konu 5 parseldeki arsaların, mirasçılarından farklı tarihlerde sistemli şekilde toplandıktan sonra 18 Şubat 2008'de şüpheliler Muammer Çalışkan, Kemal Elibal, Mustafa Demir, Bekir Kadı ve Mustafa İnan tarafından satın alındığı öne sürülerek, "Aynı arsaların, aynı şüphelilerce 11-30 Haziran 2009 tarihinde sistemli olarak Kanuni Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı olan Muammer Çalışkan'ın başkanlığını yaptığı Çukurova Eğitim ve Kültür Vakfına satışının yapıldığı, arsalar bu şekilde Çukurova Eğitim ve Kültür Vakfı'nda toplandıktan sonra 4 Ekim 2013 tarihinde Çukurova Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından tüm parsellerde kayıtlı arsaların tamamının Kanuni Üniversitesine bağışlandığı ve 7 Mayıs 2015 tarihinde belirtilen tüm parsellerden şüpheli Mustafa Vural'a 1/2688 oranında ayrı ayrı hisse satışının yapıldığı tespit edilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisinin 15 Ağustos 2012'deki oturumunda, söz konusu parsellerle ilgili "1/25.000 Ölçekli Plana ve Plan Yapım Yönetmeliğine uygun eski üniversite alanının ada bütünlüğü açısında yoğunluğun aynen korunarak, konut alanına çevrilmesi yönündeki Başkanın teklifinin oy çokluğu ile reddine, komisyon raporunun kabul edilmesine karar verildiği" şeklinde karar alındığı aktarılan iddianamede, bu karara rağmen imar planı değişikliğinin, plan paftalarına sanki meclis tarafından kabul edilmiş gibi konut alanı olarak işlendiği, dönemin Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz tarafından onaylandığı ve planlarda sahtecilik suçu işlenerek yapılan bu işlem sonucunda FETÖ/PDY terör örgütünce kurulmak istenen, vasfı üniversite alanı olan arazinin konut alanına çevrildiği ve terör örgütü ile terör örgütü mensuplarına yüksek meblağlarda finansman sağlandığı ileri sürüldü.

Bahse konu arazilerin imar düzenlemesi öncesi ve sonrasındaki değer tespitlerine ilişkin Adana Ticaret Odası Başkanlığı'nca hazırlanan bilirkişi raporuna da yer verilen iddianamede, 2007-2015 yıllarında 80-150 TL/metrekare olan parsellerin raiç değerinin 150-400 TL/metrekareye yükseldiği vurgulandı.

- Yurt dışı gezileri

İddianamede, Adana Büyükşehir Belediyesi ile ABD'nin Houston Kentine 4 Mayıs 2013'te "Karşılıklı işbirliği anlaşması" gönderildiği, belirtilen anlaşma kapsamında hiçbir faaliyette bulunulmadığı ancak Adana Büyükşehir Belediye Meclisinin 12 Şubat 2014 tarih ve 61 sayılı kararı uyarınca ABD Teksas Eyaleti Ford Bend Şehri ile “Dostluk ve İşbirliği Müzakeresi Gelişim Beyannamesi” imzalandığı, Ford Bend kasabası ile de ticari bir faaliyet yürütülmediği belirtilerek, başka yurt dışı gezilerine ilişkin de "Büyükşehir Belediyesi'nden alınan cevabi yazıda, belediye kayıtlarında 2013 yılı ekim ayı içinde yapıldığı değerlendirilen Senegal gezisine ait hiçbir bilgi ve belgeye rastlanılmadığı, 14.12.2015 tarihli 2. cevabi yazıda da Senegal gezisine ait hiçbir bilgi ve belgeye rastlanılmadığı bildirilmiştir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile ilgili herhangi bir gezi programının bulunmadığı, Basın Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında bir adet davet mektubu bulunduğu, davet mektubundan anlaşıldığı kadarıyla gezinin Kongo ülkesinde bulunan Kinshasa’da yapımı tamamlanan okul açılış töreni ile ilgili olduğu, ziyarete Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ve Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Daire Başkan Vekili Ferat Yüksel’in katıldıkları, gidiş dönüş masraflarının Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanlığınca karşılandığı bildirilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Haklarında dava açılan 17 sanıktan Fetullah Gülen'in "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek"ten ağırlaştırılmış müebbet, eski Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın da "Terör örgütüne üye olmak, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet, nitelikli dolandırıcılık" suçlarından 35 yıla kadar hapsi isteniyor. Diğer sanıklar için ise 5 yıldan 27 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner126