Doğalgaza bir ayda yüzde 32 zam

Türkiye'de çalışan birçok vatandaş, maaşlarına yüzde 15 oranında zam almayı hayal bile edemezken doğalgaz bir ay içinde iki kez yüzde 15 zam gördü! Dün gece doğalgaz fiyatına yüzde 14,90 zam yapıldı. Yani böylece faturaya son bir ayda yüzde 32 zam gelmiş oldu! Ayrıca 1 Ağustos'ta da doğalgaza yüzde 14,97 zam yapılmıştı.

Doğalgaza bir ayda yüzde 32 zam

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) doğalgaz fiyatlarına yüzde 14,90 zam yapıldığı bildirildi.

EPDK’den yapılan açıklamada, Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi’nin (BOTAŞ) ilan ettiği doğal gaz toptan satış fiyatları kapsamında, konut tüketicilerinin de dahil olduğu yıllık 300 bin metreküp ve altı tüketiciler için nihai doğalgaz satış fiyatlarında ortalama yüzde 14,90 artışa gidildiği kaydedildi.

Açıklamada, yeni fiyatların 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren geçerli olacağı bilgisine yer verildi.

YÜZDE 14,97 ZAM GELMİŞTİ

1 Ağustos’ta da konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 14,97, sanayi bölgeleri için ise yüzde 13,73 oranında zam yapılmıştı.

Ayrıca geride bıraktığımız salı günü zam haberleri birbiri ardına gelmişti.  Ankara, İzmir ve İstanbul’da okul servis ücretlerine yüzde 13 oranında zam yapılmıştı. Daha bu zam oranı sindirilirken İstanbul’da taksi, minibüs ve arabalı vapur ücretleri de artmış, vatandaş adeta zam haberleriyle boğulmuştu.

İLK ZAM HABERİNİ ANKARALILAR ALMIŞTI

Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Tuncay Elmadağlı okul servisi ücretleri hakkında açıklamalarda bulunmuş ve yüzde 13 oranında zam yapıldığını belirtmişti.

TAKSİ METRE AÇILIŞ ÜCRETİ 1 TL ZAMLANMIŞTI

Aradan daha bir kaç saat geçmeden İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, taksi ücretlerine yüzde 25 oranında zam yapıldığını açıklamıştı. Buna göre; taksimetre ücretlerinde yüzde 25 oranında zam yapılmıştı. Taksimetre açılış ücreti 4 TL'den 5 TL'ye çıkarılmış, indi bindi ücreti ise 10 TL iken 13 TL olmuştu.

MİNİBÜS ÜCRETLERİ (İNDİ BİNDİ) 2 TL’İKEN, 2 LİRA 50 KURUŞ OLMUŞTU

Daha sonra Minibüsçüler Odası Başkanı Kazım Bilge, “Minibüs üzerine 26 aydır zam almayan bir toplumuz. Çok mağdur olduğumuzu ileterek bize verilen sözler çok doyurucu olmasa da %20 gibi zamlarla bu sefer ki toplantının bitişi oldu. Esnafında en azından bir nebze de olsa yüzü güldü. Bu bir başlangıçtır. İndi bindi 2 TL idi, 2 buçuk TL oldu. Mesafelere göre 2 buçuk TL’lik yerler 3 TL oldu.” ifadelerini kullanmıştı.

ARABALI VAPUR ÜCRETLERİ YÜZDE 20 ZAMLANMIŞTI

Tüm bu zam haberleri tartışılırken bir zam haberi de arabalı vapur ücretlerinden gelmişti. İBB’den yapılan açıklamada, “Şehir hatları İstinye – Çubuklu Arabalı Vapurları araç geçiş ücretlerine yüzde 20 ve Harem – Sirkeci araç geçiş ücretlerine yüzde 10 artış uygulanması kararları alındı. Elektrikli araçların arabalı vapurları kullanımında yüzde 50 indirim uygulanması kararları da alındı” İfadeleri kullanılmıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
gariban
gariban - 3 ay Önce

kümesteki tavuk gibiyiz. istedikleri gibi oynuyorlar.olan garibana oluyor.

RAMAZAN P
RAMAZAN P - 3 ay Önce

ANLAYANA ADAMLAR ORTA TABAKAYI YOK ETTİK,FAKİRİNDE YÜZÜ SOĞUK,BİZE KAPİTALİSTLER YETER DİYORLAR. SEÇİM ZAMANI 3 DEVİRLİ TESBİHLE MEYDANLARDA DOLAŞIRLAR VS, VS

Acı gerçek
Acı gerçek - 3 ay Önce

13 bin TL maaş alanın maaşı 20 bin yapılıyor. SİZENE benim maaşımdan deniliyor. Memura, işçiye, emekliye de sen inile biz keyif yapalım deniyor. HERKES BİR MAAAŞ ALSIN 5 YERDEN 6 YERDEN MAAŞ ALAN VAR ALLAHTAN KORKUN...

Ali
Ali - 3 ay Önce

Tayyip seni salladılar son seçimde yakındır devrileceksin

Metin
Metin - 3 ay Önce

biz toplum olarak koyunuz isteyen istediğini koyuyor kimseden ses yok

Alyanak osman
Alyanak osman - 3 ay Önce

Ortalama memur maaşına 140-180tl zam geldi, adamlar verdiğinin 3 katini hemen aldilar. Tabi oyle olacak, ne olacak belediyelerin seker çikolata faturaları, ne olacak herkesin ayağının altındaki makam araçlarının benzin masrafları, Allahın gazabı milletin parasini çalan hırsızlayan, sağa sola peşkeş çeken, sonrada gelip camide senle bir saf tutan yöneticilerin üzerinde olsun insAllah

Hasan
Hasan - 3 ay Önce

Zammı botas yaptı. hükümetle alakasi yok

Patron
Patron @Hasan - 3 ay Önce

AKP ile alakası olmayan zam bu doğrudur Tebrik ediyorum

ökkeş
ökkeş - 3 ay Önce

ohhhhhhhhhhhhhhhhhh

OH
OH - 3 ay Önce

Rahatlayalım...

Necmeddin Kuyucu
Necmeddin Kuyucu - 3 ay Önce

Arkadaş millet "Cehape yeğenim ekmek kuyruğu, yağ kuyruğu" var diyordu. Daha yakın zamanda sebze kuyruğu ile halktan oy devşirmeye çalışanlara neden sesiniz çıkmadı ? Ayrıca doğalgaza toplam %29, sigaraya %15 (en ucuzu 13 TL), çaya %15 (ortalama bir paket 17 TL iken 20 TL oldu.) ve Akedaştan elektriğe zam yapıldı. Halbuki Hayrettin Bey indirim yapacağını iddia etmişti. Daha yeni borçlar yüzüne makam aracını satışa çıkarmışlar. İnanmayan araştırsın. "Cehape yeğenim" diyen 60-70 yaşındaki dayılar nerdesiniz ? Sesiniz soluğunuz çıkmıyor.

Recep
Recep - 3 ay Önce

Verin mehteri AKP li vatandaşlara ! Belki uyanırlar artık bu rüyadan ...

Metin Kale
Metin Kale - 3 ay Önce

İyi olmuş. Ödesin herkes. Bu kadar oyu verenler düşünsün.

CAN koç
CAN koç - 3 ay Önce

Ben bu zamlar bu millete az bile kendi elleriyle ettiler sandığa gidip oy atmak oyuncak değil alın size adalet ama bu zamlar daha başlangıç Ya ALLAH ya bismillah geliyor zamlar

Patron
Patron - 3 ay Önce

Baskalari olsa bu zam olmayacakmi Işine gelmeyen pahalı bulan soba kursunBen soba yakiyorumPahalı ise Kullanma kardeşim

İsmail
İsmail - 3 ay Önce

Armadas iki ayda bir fatura cıkartıyor. Şimdi gecen ayın da faturasını zamlı odeyecegiz

m ali k
m ali k - 3 ay Önce

oy yok,yol bitti


SIRADAKİ HABER

banner122