DTO Başkanı Özer: 2016 yılını da kaybedebiliriz

Denizli Ticaret Odası(DTO) Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, 2015 yılı ekonomik bakımdan kayıp yıl olacak gibi göründüğünü 2016 yılını da kaybetme riskiyle karşı karşıya olduklarını...

DTO Başkanı Özer: 2016 yılını da kaybedebiliriz

Denizli Ticaret Odası(DTO) Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, 2015 yılı ekonomik bakımdan kayıp yıl olacak gibi göründüğünü 2016 yılını da kaybetme riskiyle karşı karşıya olduklarını...

28 Ağustos 2015 Cuma 18:01
DTO Başkanı Özer: 2016 yılını da kaybedebiliriz
banner208
Denizli Ticaret Odası(DTO) Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, 2015 yılı ekonomik bakımdan kayıp yıl olacak gibi göründüğünü 2016 yılını da kaybetme riskiyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

Özer, DTO 2015 yılı Ağustos ayı Meclis Toplantısı’nda ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmeler yaptı. DTO Meclis Başkanı Habib Yıldız’ın yönettiği toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Başkan Özer, dünya ekonomisinin yeni bir olumsuzluk dalgası ile karşı karşıya kaldığını belirtti. Özer, “Çin’in büyüme hızının yüzde 7’nin altına gerçekleşme ihtimali ve yeni yapısal reform hazırlıkları Uzak Doğu’daki gelişmeleri tetiklemiş ve ülkeleri endişeli bir bekleyişe sevk etmiştir. Çin yönetimi sermaye piyasalarındaki dalgalanmaları önlemek için her türlü müdahale yoluna gitti. Menkul kıymet piyasasına doğrudan müdahale yapıldı ve Yuan devalüe edildi. Fakat sorunun çözülmediği görülüyor. Çin’de yapılan yüzde 3 oranındaki devalüasyon, bu ülkeye ihracat yapan Japonya ve diğer Uzak Doğu ülkelerindeki istikrarı bozmuştur.” dedi.

Krizin yaygınlaşarak Avrupa ve Amerika ülkelerine yayıldığını, gelişmekte olan ülkelerde başlamış olan çöküşün gelişmiş ülkelere de sirayet ettiğini ifade eden Özer, “Borsalardaki küresel düşüş, finans çevrelerinde bunun yeni bir küresel kriz halini alıp almayacağı yönünde endişelere neden olmuştur. Emtia fiyatlarındaki düşüş 1999 yılından bu yana en düşük düzeyine gerilemiştir. Başta petrol olmak üzere temel emtia fiyatlarındaki düşüşe ek olarak menkul kıymet piyasalarında başlayan değer kaybı yeni bir küresel kriz endişesini ortaya çıkarmış, yatırımcılar güvenli liman arayışına yönelmiştir. Petrol fiyatlarının düşmesi Rusya ve diğer petrol ihracatçısı ülkelerin daralmaya başlaması endişesi yaygınlaşmaktadır.” diye konuştu.

Küresel ekonomideki olumsuzlukların Türkiye ekonomisini diğer ülkelere göre daha fazla etkilediğini vurgulayan Özer, "Petrol, temel tarım ürünleri, metal gibi ürün ithalatçısı durumunda olan Türkiye, aslında düşük petrol ve düşük emtia fiyatlarından yararlanma potansiyeli olan birkaç ülkeden biriydi. Ancak son yaşanan politik belirsizlik ve bunun getirdiği yapısal dengesizlikler nedeniyle ülkemiz, söz konusu potansiyelden gereken şekilde yararlanamamıştır.” şeklinde konuştu.

Küresel krizin etkisi ile Borsa İstanbul ve TL’nin değer kaybının rekor düzeylere geldiğini hatırlatan Özer, “Küresel ekonomideki olumsuzlukların Türkiye ekonomisine yansıması ve milli ekonomideki dengesizliklerin yoğunlaştığı bugünkü ortamda ülkemizde ortaya çıkan siyasi belirsizlikle birlikte Türkiye açısından tabloyu daha da ağırlaştırmaktadır. Yurt dışı ve yurt içinde ortaya çıkan olumsuz gelişmelerin etkisiyle, maalesef 2015 yılı ekonomik bakımdan ülkemiz için kayıp yıl olacak gibi görünmektedir. Şayet bu istikrarsızlık devam ettiği takdirde 2016 yılını da kaybetme riskiyle karşı karşıyayız. Umarım ki, 2016 yılını da kaybetmeyiz. Ülkemiz için stratejik yol haritası durumunda olan 2016 yılı bütçesi çok önemlidir. O nedenle ülke olarak belirsizlik ortamının bir an önce aşılıp, bütçe ve hedeflere yönelinmesi zarureti vardır. Yetkililerimiz ve yöneticilerimizin, ülkemizin menfaatleri için daha duyarlı olmalarını umuyor ve bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner124

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225