‘Ekonomi siyasete kurban edildi’

2015 yılı ikinci çeyreğine ilişkin yüzde 3,8'lik büyüme verisini değerlendiren Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, siyaset kurumunun tavırları ve hükümetin kurulamamasının büyümeyi olumsuz etkilediğini...

‘Ekonomi siyasete kurban edildi’

2015 yılı ikinci çeyreğine ilişkin yüzde 3,8'lik büyüme verisini değerlendiren Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, siyaset kurumunun tavırları ve hükümetin kurulamamasının büyümeyi olumsuz etkilediğini...

10 Eylül 2015 Perşembe 16:37
‘Ekonomi siyasete kurban edildi’
2015 yılı ikinci çeyreğine ilişkin yüzde 3,8'lik büyüme verisini değerlendiren Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, siyaset kurumunun tavırları ve hükümetin kurulamamasının büyümeyi olumsuz etkilediğini belirterek, ekonominin siyasete kurban edildiğini söyledi.

İkinci çeyrek büyümenin beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini kaydeden Yorgancılar, özel tüketimdeki hızlı yükselişin yanısıra genel seçimin etkisiyle kamu harcamalarındaki artış ve son dönemlerde özel kesim yatırımlarındaki yükselişin büyümede etkili olduğunu ifade etti. Yorgancılar, “Öte yandan ikinci çeyrekte kurlardaki artışa rağmen mal ve hizmet ihracatı gerilerken ithalatın artmış olması, iç talep ve ithalatla büyüdüğümüzü ortaya koyuyor. Kanımızca Türkiye, bu yılın en yüksek büyümesini ikinci çeyrekte görmüş oldu. Üçüncü çeyrekte daha düşük, son çeyrekte ise negatif büyüme hızıyla karşılaşma ihtimalimiz oldukça yüksektir.” dedi. Bu gelişmelere bağlı olarak yıl sonunda ekonomik büyümenin yüzde 2 gibi ülke potansiyelinin ve de ihtiyacının oldukça altında beklendiğini aktaran Yorgancılar, “Böylesi yetersiz büyümede, olumsuz küresel koşullar kadar diyalog ve uzlaşma kültürü gelişmemiş siyaset kurumunun tavırları ile hükümetin kurulamaması da etkili olmuştur. Adeta ekonomi, siyasete kurban edilmiştir. Bu süreç artan enflasyon, artan faizler, artan işsizlik olarak sanayiciler ve halkımıza dönecektir. Korkumuz, büyüme açısından kayıp bir olacak 2015 yılının ardından 2016 yılının da kaybedilmesidir.” diye konuştu.

‘TÜRKİYE ÜRETİM VE İHRACAT YERİNE TÜKETİMLE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR’

Ekonominin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 3,8, yılın ilk yarısında ise yüzde 3,1 oranında büyümesini değerlendiren Yorgancılar, şunları kaydetti: "Harcama büyümesi boyutundan bakıldığında kamu ve özel tüketim ile özel kesim yatırımlarının yüksek oranda arttığı, ihracatın gerilediği, ithalatın arttığı, böylece büyümeyi olumsuz etkilediği bir ikinci çeyrek yaşadık. Üretim ve ihracatla büyümesi gereken Türkiye, hala tüketimle büyümeye devam etmektedir ancak bu çeyrekte yatırımlardaki artış bizleri oldukça mutlu etti. Genel seçimler nedeniyle politik konjonktürün yüksek olduğu bir dönemde yatırımlardaki bu artışın biraz üretimin gerektirdiği zorunluluklardan, biraz da seçim sonrası kur ve faizlerdeki olası belirsizliklerden kaçınmak için yapıldığını düşünüyoruz. Keşke yılın kalan bölümünde de bu yatırımların artışını destekleyecek sosyal ve politik ortamı sağlayabilmiş olsaydık.”

‘SANAYİNİN PERFORMANSI SEVİNDİRİCİ’

İkinci çeyrek büyüme rakamları üretim yönünden değerlendirildiğinde büyümede sanayi, özellikle imalat sanayisinin gösterdiği performansın sevindirici olduğuna değinen Yorgancılar, “Nitekim yılın ikinci çeyreğinde sanayi sektörü toplamda yüzde 4,1, imalat sanayisi ise yüzde 5 oranında büyümüştür ancak ihracattaki gerileme dikkate alındığında, sektördeki büyümenin daha çok iç talebe yöneldiği anlaşılmaktadır. Yatırım artışının üretime, üretimin de ihracata kanalize olabilmesi için kur artışlarının getireceği imkanlar yanında, komşularımız ve geleneksel pazarlarla olan ilişkilerimizi yeniden gözden geçirmemiz faydalı olacaktır. Diğer taraftan ülkemizin en önemli potansiyellerinden biri olan ve uzun yıllardır bu potansiyelinden yeterince yararlanamadığımız tarımdaki yüzde 6,7'lik büyüme de bizleri mutlu etmiştir. Öte yandan uzun yıllardır büyümenin önemli dinamiklerinden biri olan inşaat sektöründeki yavaşlama dikkat çekmektedir. Kanımızca inşaatla büyümenin, artık sanayi büyümesiyle ikame edilmesi gerekmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126