Elden taksit yapan mağazalara dikkat edin

Kahramanmaraş'ta elden taksit yapan bir mağazanın müşterilerini dolandırdığı iddiasının ardından gözler bu tür mağazalara çevrildi. Piyasa fiyatından çok yüksek fiyatlara mal satıldığı iddia edilen bu mağazalardan alışveriş yaparken çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Elden taksit yapan mağazalara dikkat edin

Kahramanmaraş'ta dün elden taksit yapan bir mağazanın vatandaşları dolandırdığı ile ilgili iddialar medyada yer aldı. Piyasada verdikleri reklamlarda kefilsiz, senetsiz, kredi kartsız ve elden taksitli satış yapıldığının iddia edildiği bu mağazalarda genelde 'kimliğini getir ürünü getir' sloganı yer alıyor.

Aslında bu tür dolandırıcılığın en büyüğü konut satışında meydana geldi. Kimliğini getir tapuyu al diyen bir firmanın binlerce müşterisini dolandırdığı haberi gündemi uzun süre meşgul etmişti. 

Son zamanlarda ise elden taksit yapan mağazaların müşterilerini mağdur ettiği ile ilgili yüzlerce şikayet geliyor. Peki Bu Tür AVM'lerden Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

ELDEN TAKSİT YAPAN MAĞAZALARDAN ALIŞVERİŞ YAPARKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

1. Öncelikle alacağınız ürünün marka ve modelini belirledikten sonra mutlaka bayilerden ve internetten fiyat araştırması yapınız. Genelde yüzde 100'e kadar fiyat farkı olabiliyor.

2. Kimliğinizi asla mağazada bırakmayınız ve yanınızda bu işten anlayan, hatta hukuku da bilen biri olmadan hiç bir belgeye imza atmayınız.

3. Senetlerin usulüne uygun düzenlenip düzenlenmediğini kontrol ediniz. 

AŞAĞIDAKİ MADDE ÇOK ÖNEMLİ İYİCE OKUYUNUZ!!!

4. "Taksitli satışlar, 'Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da açıkça belirtiliyor. Taksitli satış yapan mağaza ve firmalar, tek senet düzenleyerek tüketicileri mağdur edebiliyor. İlgili mevzuat, taksitli satışlarda mutlaka her taksit için ayrı senet yapılmasını zorunlu kılıyor ancak birçok mağaza ve firma, alacağın tamamı için tek senet düzenliyor. Üstelik kırtasiyeden alınan standart senet metinleri de tüketicinin aleyhine ibareler barındırıyor. Bu senet metinlerinde yer alan 'emrine' ibaresinin mutlaka çizilerek yanına 'namına' yazılması gerekiyor. Aksi takdirde satıcı bu senedi başkasına ciro edebilir. Bu durumda tüketici, senedi alan üçüncü kişiye satılan malın bozuk ya da kusurlu olduğu gibi itirazlarını ileri süremeyecek ve senet bedelini ödeme tehdidi altında kalacaktır. Senedi alan üçüncü kişi senede dayanarak rahatlıkla icra takibine başlayabilecektir. Bu durumda tüketicinin itiraz hakkı kalmayacaktır."

5. Taksitli satışları mutlaka sözleşmeyle yapınız. Sözleşmeyi imzalamadan önce alıp bir gün müsade isteyiniz ve bu işten anlayanlarla sözleşme metnini inceleyiniz. Riskli gördüğünüz, tüketicinin aleyhinde olan maddelerin üstünü çiziniz. Daha sonra sözleşme imzalarken mutlaka sözleşmeyi iki nüsha yapınız ve ir nüshasını yanınızda bulundurunuz.

6. Vaktinde ödenmeyen taksitler için ne kadar faiz alınacağı Borçlar Kanunu'nda yazılıdır. Aylık yüksek faizler, kanuna aykırıdır ve kesinlikle yasal değildir. Yüksek oranda talep edilen faiz oranları kanuna göre geçersiz olacaktır.

7. Tüketicilerin imza atmadan önce bononun görünür bir yerine ya da arkasına "Nama yazılıdır, ciro edilemez" şerhini düşmesi çok önemlidir. Bu durumda mağaza senetinizi üçüncü kişilere veremez.

8. Taksitli alışveriş yapan tüketicilerin 7 gün içinde hiçbir gerekçe göstermeden cayma hakkı vardır. Tüketicinin cayma hakkını kullanması sonrasında satıcı tarafından herhangi bir maddi ceza talep edilemez. Çoğu zaman satıcılar, cayma hakkının kullanılmasına müsaade etmediklerini belirtiyorlar ama bu kanuni hakkın kullanımının kimsenin rızasına bağlı olmadığını tüketicilerin bilmesi gerekiyor. Tüketicilerin cayma hakkını kullanırken, daha sağlıklı olması için iadeli taahhütlü posta ile bildirim yapmaları gerekmektedir. Cayma beyanını içeren postanın 7 gün içerisinde gönderilmesi yeterli olacaktır. Satıcıya ulaştığı tarih burada önemli değildir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
kesinlikle doğru
kesinlikle doğru - 2 hafta Önce

'H....u' mağazasından bir ürün aldım. 500 liralık ürünü açık hesaptan 750 tl ye almış olduğumu fark ettim. İade etmek istedim almadılar. Bir daha asla alışveriş yapmam o mağazadan. Banka bunlardan insaflı.. Haram olsun ne diyeyim..

gülaçtı tr
gülaçtı tr - 2 hafta Önce

bir nevi tefecilik bu uzak durun yaklaşmayın

ökkeş
ökkeş - 2 hafta Önce

Hasır.... mağazası bozuk ürünü sattı geride iade almadı
adil diye bir adamda çok kötü davranıp adeta dükkandan kovdu ama reklama gelince otobüslerde bol bol reklamları var kul hakkına gelince yok

zekı
zekı - 2 hafta Önce

aynı sey benımde basıma geldı kale dıbındekı sarıcıcek avm den 3 sene once aldıgım urunun parasını tekrar ıstedıler.bunların hepsı aynı taktıgı kullanıyor herhalde

Hacı ali kuşçu
Hacı ali kuşçu @zekı - 2 hafta Önce

Zeki bey nasıl fazla ödeme yaptınız borcunuzu bilmiyormusunuz öyle bişey asla bizim mağazamız için geçerli değil bu hakareti burda bırakmayacağız ayrıyeten.

kemal açıkgöz
kemal açıkgöz - 2 hafta Önce

iyide birde mağazanın ismini yazsanız bu haberi kouyan insanlar bilsin hangi mağaza niçin adını saklıyorsunuz haber se şeffaf olsun eksik bilgi bu iyisiniz güzelsiniz ama arada sırada bazı haberleri eksik yayınlıyorsunuz mağazanın ismini yazacaksınız ki insanlar bilsin

mağaza mağduru
mağaza mağduru - 2 hafta Önce

2 hafta önce düğün yaptım dügün baslayınca salon sahibi bana davetlinin fazla geldiğini söyledi ,,bende olanını vermelerini söyledim adam kabul etmedi 200 kişilik ek çerez verecegiz dedi,, ben vermek istemiyorum dedim,, yoksa hiç vermem dedi, düğün baslamıştı bizi sıkıştırarak ayak üstü 2000 tl fazladan para aldı,,MODA DÜĞÜN Salonu bunu yapan,, ayrıca, fotoğrafcısı, garsonları davulcusu, düğünü yönlendiren kişide ayrı ayrı, zoraki bahşiş istedi,, tam bir soygun yeri olmuş,,,, gelin başı bizden dediler 450 tl makyaş parası aldılar anlaşmalı kuaförde,, bunlara dikkat edin soyulmayın

Avukat Katibi
Avukat Katibi - 2 hafta Önce

Yav Kardeşim Dünkü Sosyal Medya'da yer alan vatandaş ödedim diyor tamam ödemiş olabilir ama 2-3 taksit geçiktirirse yasal takibe bırakabilir. 890 TL borcum var demiş bunun faizi avukatlık masrafı vekalet ücretini hesaba katarsa tabiki borç 2000 TL olur. O yüzden dolandırıcılık olduğunu sanmıyorum icraya düşerse boyle bi bakiye çıkması normal işin içinde olduğum için söylüyorum. Not : ( Mağazayla hiç bi alakam yok ve hayatımda hiç gitmedim önünden bile geçmedim diyebilirim. )

dorucudavut
dorucudavut - 2 hafta Önce

firma adı verseniz herkes zan altında kalmaz

mmm
mmm - 2 hafta Önce

ben yakın zamanda düğün yaptım,,, bütün magazaları gezdim, Hasırcıoğlu, ve tütüncü avm de gördüm aynı olayı

VATANDAŞ
VATANDAŞ - 2 hafta Önce

EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞAK

BU MAĞAZALARIN AMACI ZATEN ELDEN TAKSİTLİ SATARAK ÜRÜN BAŞKA MAĞAZALARDAN DAHA PAHALIYA SATIYORLAR . BUNUDA HERKES BİLİYOR.

ŞİMDİ ADAMLARI KÖTÜLEMENİN ANLAMI YOK .

HA SEN TAKSİDİNİ ÖDEMESSEN TABİKİ AVUKATA BAŞVURACAK SENDEN AVUKATLIK ÜCRETİ V.S ALDIGIN ÜRÜNÜN 2 3 KATINA ÇIKAR.

ahmet
ahmet - 2 hafta Önce

abow aman hasır.... dikkat

YILMAZ GENEZ
YILMAZ GENEZ - 2 hafta Önce

BENDE BORÇLUYDUM EVVE MAĞAZASINDAN URUN ALDIM GECİKMELERİMDEN DOLAYI BENDE AVUKATA DANIŞTIM AMA AVUKAT HESAPLAMALARI YAPTI KARŞI TARAFIN HAKLI OLDUGUNU SOLEDİ BU SEBEPTEN ÖTÜRÜ TAKİBE DÜŞEN BORCUM SUR HUKUK BUROSUNU ARADIM 15000 TL LİK DOSYAMI 12000 TL DEN KAPATTILAR YANİ ANLIYACAĞINIZ GİDİP İTİRAZDA ETSENİZ İCRA TAKİBİNE GİRDİKTEN SONRA İŞ İŞTEN GEÇMİŞ OLACAK ÇÜNKÜ ZATEN YASAL FAİZ VE YASAL ÜCRETLERİ İŞLETİYORLAR BU SEBEPTEN ÖTÜRÜ BENCE BOŞUNA ORAYA BURAYA İTİRAZ ETMEYİN AVUKATI ARAYIP RİCADA BULUNUN SİZE YARDIMCI OLURLAR ZATEN DOSYANIZI O ŞEKİLDE KAPATIRSANIZ SİZİN İÇİN DAHA GARANTİ OLACAKTIR.

yılmaz
yılmaz @YILMAZ GENEZ - 2 hafta Önce

Senedinizi aldınız mı. Senet için İstanbul'a gitmeniz gerekiyormuş.
İcra ve dosya masrafı deniliyor ama e devlette böyle bir takipli dosya yok.

Mehmet
Mehmet - 7 gün Önce

Hasırcı dikkat edin

zeynep
zeynep - 6 gün Önce

hasırcıoğlu köylülere pahalı pahalı satıyor
aynı ürünün kodunu googla yaz yarı fiyatına alırsın zaten


SIRADAKİ HABER