Elektrik kesintileri nedeniyle işadamları siparişleri yetiştiremiyor

Elektrik kesintileri, iş dünyasının en önemli sorunları arasındaki yerini koruyor. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, özellikle sanayi tesislerini olumsuz yönde etkileyen elektrik kesintileri...

Elektrik kesintileri nedeniyle işadamları siparişleri yetiştiremiyor

Elektrik kesintileri, iş dünyasının en önemli sorunları arasındaki yerini koruyor. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, özellikle sanayi tesislerini olumsuz yönde etkileyen elektrik kesintileri...

24 Mart 2015 Salı 13:30
Elektrik kesintileri nedeniyle işadamları siparişleri yetiştiremiyor
banner208
Elektrik kesintileri, iş dünyasının en önemli sorunları arasındaki yerini koruyor. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, özellikle sanayi tesislerini olumsuz yönde etkileyen elektrik kesintileri konusundaki sorunların bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti. Bu konuyla ilgili çözüm önerilerini ortaya koyan bir açıklama yapan Onatça, rekabet gücünü azaltan kesintilerin ivedilikle engellenmesini istedi.

Türkiye’nin 2023 hedefleri yolunda en temel altyapı unsuru olan elektrik enerjisi tedarikinde ciddi bir darboğaz yaşandığını kaydeden Süleyman Onatça, kesintiler ve voltaj dalgalanmalarının, organize sanayi bölgeleri de dahil olmak üzere tüm sanayicileri olumsuz etkilediğini vurguladı. Onatça, “Sanayiciler kendi elektriklerini üretmek üzere yatırımları yapmak zorunda kalmakta, dar sermaye kaynaklarını ihraç edilecek ürünlere değil, enerji üretimine harcamaktadırlar. Diğer taraftan elektrik kesintileri bu yatırımların da verimliliğini önemli oranda düşürmektedir. KOBİ ölçeğindeki birçok sanayici ise bu tür yatırımları yapma imkanına sahip olmadığından işgücü verimlilikleri düşmekte, hammaddeler zayi olmakta, maliyetlerin artmakta ve siparişlerin zamanında yetiştirilememektedir.” dedi.

SORUN GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Sulama sistemlerinin devre dışı kalmasıyla tarımın, kesintiler nedeniyle hizmet veremeyen küçük esnafın yaşadığı sorunun irili ufaklı tüm sektörlere ve firmalara yayıldığını belirten Onatça, “Elektrik altyapısına ilişkin diğer bir sorun ise voltaj dalgalanmalarıdır. Gerilim düşmesi ve kısa süreli kesintiler sanayide kullanılan hassas elektronik sistemlerin ve makinaların zarar görmesine sebep olmaktadır. Son derece olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiğimiz ‘elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesi’ ve enerji sektörünü liberalleşmesi, sorunun daha da gün yüzüne çıkmasına yol açmıştır. Altyapı yetersizliği ve kaçak kullanımlar enerji altyapısının kalitesini düşüren temel etmenlerdir” diye konuştu.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Bu sorunlar için TÜRKONFED olarak çözüm önerileri belirlediklerini kaydeden Onatça bunları şöyle sıraladı:
- Başta Enerji Bakanlığı ve EPDK olmak üzere tüm kurumlar sorunun üzerine gitmeli ve ilgili düzenlemeleri 'faturalarını ödeyen' tüketiciler lehine tekrar gözden geçirmelidirler.
- Akıllı şebekeler ve SCADA sistemi tüm ülke genelinde yaygınlaştırılmalı ve bu yolla şebeke problemleri ve kaçak kullanımlar hızla tespit edilerek anında müdahaleler gerçekleştirilmelidir.
- Alçak ve orta gerilim trafoları ve iletim hattı yatırımlarına öncelik verilmelidir. Altyapı kurulurken ve geliştirilirken aşırı yükleme durumları için simülasyonlar gerçekleştirilmeli ve fiziki altyapı bu çerçevede kurulmalıdır.
- Sanayi kuruluşlarının kapı önüne kadar tüm elektrik arızaları dağıtım şirketleri tarafından hızla onarılmalıdır.
- Kayıp ve kaçaklar Türkiye’nin sosyal gerçeği olarak görülmeli ve cezalandırmanın dışında önleyici ve tasarrufa yönlendirici politikalar uygulamalıdır. Dar gelirli kesimler için 'sosyal tarife' sistemi getirilmesi gibi çözümler acilen masaya yatırılmalıdır.

SIRALAMADA ALTLARDAYIZ

Süleyman Onatça açıklamasının sonunda şu ifadelere yer verdi: “Türkiye, Enerji Mimarisi Performans Endeksi’nde 54’üncü sırada bulunmaktadır. Küresel Rekabetçilik Endeksi’nde ise ‘Elektrik Şebekesi Kalitesi’ göstergesinde 72.’nci sırada yer almaktadır. Türkiye, kabul edilemez nitelikteki bu skorlarını hızla düzeltmeli ve rekabet gücünü artırmak için öncelikli olarak altyapı eksikliklerini gidermelidir.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner215

banner122

banner124

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225