EPDK: Benzine 15 kuruş zammı TÜPRAŞ belirledi

Enerji Piyasasi Duzenleme Kurumu (EPDK) yönetimi, benzindeki son fiyat artışıyla ilgili artışın geciktirilmesi ya da büyüklüğüyle ilgili EPDK’nın hiçbir müdahalesi söz konusu olmayıp, TÜPRAŞ’ın kendi metodolojisi çerçevesinde belirlediği...

EPDK: Benzine 15 kuruş zammı TÜPRAŞ belirledi

Enerji Piyasasi Duzenleme Kurumu (EPDK) yönetimi, benzindeki son fiyat artışıyla ilgili artışın geciktirilmesi ya da büyüklüğüyle ilgili EPDK’nın hiçbir müdahalesi söz konusu olmayıp, TÜPRAŞ’ın kendi metodolojisi çerçevesinde belirlediği...

11 Haziran 2015 Perşembe 17:54
EPDK: Benzine 15 kuruş zammı TÜPRAŞ belirledi
banner208
Enerji Piyasasi Duzenleme Kurumu (EPDK) yönetimi, benzindeki son fiyat artışıyla ilgili artışın geciktirilmesi ya da büyüklüğüyle ilgili EPDK’nın hiçbir müdahalesi söz konusu olmayıp, TÜPRAŞ’ın kendi metodolojisi çerçevesinde belirlediği bir artış olduğunu, bu artışın da beklendiği üzere diğer şirketlerce pompa fiyatlarına yansıtıldığını bildirdi.
Ayrıca 15 kuruş düzeyindeki artış ve azalışların ilk kez yaşanan bir durum olmadığı, fiyatların belirlenmesindeki en temel iki veri olan benzin ürün fiyatı ve dolar kurundaki büyük artış ve azalışlarda daha önce de bu büyüklükte fiyat değişimleri olduğuna dikkat çekildi.

EPRK yönetimi, bazı basın organlarında 'seçim öncesinde yapılması gereken benzin zammının EPDK tarafından bekletildiği, bu beklemenin karşılığında da olması gerekenin üzerinde bir zam yapılarak petrol şirketlerine haksız kazanç sağlandığı iddialarına yer verildiği' şeklinde çıkan haberler üzerine kamuoyunu bilgilendirmek üzere yazılı açıklama yaptı.

Petrol Piyasası Kanunu’na göre, petrol fiyatlarının 01 Ocak 2005 tarihinden itibaren piyasada belirlenmeye başlandığı, devletin fiyatları belirleme yetkisi ve uygulamasına son verildiğine işaret edilen açıklamada, şunlar yer aldı: "Aynı Kanun ile piyasadaki şirketlerin fiyat belirlemelerini yaparken en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa fiyat oluşumunu dikkate alması ilkesi benimsenmiş, Kurumumuza ise bu ilkeye uygun hareket edilmeyerek fiyatların rekabet şartları içerisinde oluşmadığı durumlarda iki ayı geçmeyen süre için fiyatları belirleme yetkisi verilmiştir. Piyasadaki fiyat oluşumu Kanunda öngörülen kriterlere uygun tezahür etmediği dönemlerde, Kurumumuz kanuni yetkisini kullanarak farklı tarihlerde üç kez her defasında iki aylık dönemler için tavan fiyat belirlemiştir. Ancak en son tavan fiyat uygulaması 20 Nisan’da son bulmuş ve o tarihten bu yana benzin ve motorin fiyatları piyasada faaliyette bulunan şirketlerce belirlenmiştir."

'FİYATLARIN BELİRLENMESİNDE BİRÇOK FAKTÖRÜN ETKİSİ VAR'

Piyasada fiyatların belirlenmesinde birçok faktörün etkisi olduğu, özellikle de benzin ve motorinin uluslararası piyasalardaki fiyatı ile döviz kurlarındaki değişimin en önemli faktörler olarak öne çıktığına işaret eden EPDK, "Bu faktörlerden hareketle TÜPRAŞ tarafından rafineri satış fiyatları belirlenmekte, bu fiyatlar da diğer şirketlerce referans alınarak pompa satış fiyatları belirlenmektedir. TÜPRAŞ rafineri satış fiyatlarını belirlerken belli esneklikler de içeren ama hem artış hem de azalış yönünde uluslararası fiyatlardaki ve dövizdeki değişimi fiyata yansıtmayı öngören bir metodoloji ile yeni fiyatları belirlemekte, Kurumumuz ise bu metodolojinin tüketici aleyhine kullanılmamasını garantiye almak için TÜPRAŞ fiyat uygulamalarını izlemekte, haksız uygulamalar görürse de iki ayı geçmeyen bir süre için fiyatları belirlemeye yönelik tavan fiyat kararı almaktadır." bilgisini aktardı.

'SON FİYAT ARTIŞINDA EPDK'NIN HİÇBİR MÜDAHALESİ YOK'

Son fiyat artışıyla ilgili artışın geciktirilmesi ya da büyüklüğüyle ilgili EPDK’nın hiçbir müdahalesinin söz konusu olmadığı, TÜPRAŞ’ın kendi metodolojisi çerçevesinde belirlediği bir artış olduğu vurgulanan açıklamada, "EPDK tarafından yapılan izleme faaliyetleri kapsamında artışın gerekçesinin ise hem TÜPRAŞ’ın bir önceki benzin fiyatını belirlediği 20 Mayıs tarihinden bu yana dolar cinsinden benzin fiyatında yaşanan yüzde 3,5 artış hem de aynı dönemde dolar kurunda yaşanan yüzde 7,5 artıştır. Bu artışlar dikkate alınarak, TÜPRAŞ tarafından metodolojisine uygun şekilde rafineri fiyatları artırılmış, bu artış da beklendiği üzere diğer şirketlerce pompa fiyatlarına yansıtılmıştır. Özellikle seçim sonrasında dolar kurunda yaşanan artışın benzin fiyat artışında etkili olduğu görülmüştür." izahı yapıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner122

banner215

banner222

banner223

banner226

banner154

banner191

banner126

banner224

banner217

banner225