EPDK: Elektrik fiyatlarında 1 Temmuz itibari ile zam söz konusu değil

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), nihai fiyatı oluşturan temel unsurların perakende satışa ilişkin maliyetler ve şebeke maliyetleri olduğuna işaret ederek, “Maliyet kalemlerinde artış ve azalış yönünde dönemsel değişmeler söz...

EPDK: Elektrik fiyatlarında 1 Temmuz itibari ile zam söz konusu değil

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), nihai fiyatı oluşturan temel unsurların perakende satışa ilişkin maliyetler ve şebeke maliyetleri olduğuna işaret ederek, “Maliyet kalemlerinde artış ve azalış yönünde dönemsel değişmeler söz...

01 Temmuz 2015 Çarşamba 16:11
EPDK: Elektrik fiyatlarında 1 Temmuz itibari ile zam söz konusu değil
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), nihai fiyatı oluşturan temel unsurların perakende satışa ilişkin maliyetler ve şebeke maliyetleri olduğuna işaret ederek, “Maliyet kalemlerinde artış ve azalış yönünde dönemsel değişmeler söz konusu olmakla birlikte vergi ve fonlar hariç onaylanan nihai fiyatlarda hiçbir değişiklik söz konusu değildir. Sonuç olarak elektrik fiyatlarında 1 Temmuz itibari ile herhangi bir zam söz konusu değildir.” açıklaması yaptı.

Medya’da bugün yer alan elektrik tarifelerine gizli zam yapıldığı, bunun da vatandaşın cebine yansıyacağına yönelik haberlerin gerçek olmadığına yönelik yazılı bilgilendirme yapan kurul yönetimi, elektrik piyasasında faaliyet gösteren görevli tedarik şirketlerinden enerji temin eden tüketiciler için geçerli olan fiyatların 3 aylık periyotlarla belirlendiğine işaret etti.

Açıklamada söz konusu fiyatlar belirlenirken gelir ve tarife düzenlemeleri kapsamında ilgili döneme yansıtılmak üzere esas alınan maliyetlerin dikkate alındığı, ilgili döneme ilişkin maliyetlerin değişmesinin fiyatların da değişmesini gerektirdiği belirtilerek, “2015 yılı 3 üncü çeyreğinde, elektrik piyasasında faaliyet gösteren görevli tedarik şirketlerinden enerji temin eden tüketiciler için geçerli olan fonsuz nihai tarifelerde herhangi bir değişiklik söz konusu olmamakla birlikte nihai fiyatı oluşturan kalemlerde gerçekleşen değişiklikler yasal çerçeve ile belirlenen piyasa yapısının bir gereğidir.” izahı yapıldı.

“Nihai fiyatı oluşturan temel unsurlar perakende satışa ilişkin maliyetler ve şebeke maliyetleridir. “ diye süren EPDK açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Şebeke maliyetleri dağıtım ve iletim şebekelerine ilişkin maliyetleri ve kayıp enerji maliyetlerini içermektedir. Kayıp enerji maliyetlerinde artışlar söz konusu olmakla birlikte diğer dağıtım ve iletim şebeke maliyetlerinde önemli bir değişiklik yapılmamıştır.
Perakende maliyetleri ise perakende satış hizmeti maliyetlerini ve enerji alım maliyetlerini içermektedir. Perakende satış hizmeti kaleminde talep tahminlerinin revizyonundan kaynaklanan düşüşler söz konusudur. Enerji alım maliyetleri ise temelde TETAŞ kaynaklı enerji maliyetleri ve enerji borsası kaynaklı maliyetleri içermektedir. TETAŞ fiyatı nihai fiyatın en önemli unsurudur ve fiyatta bu dönem için bir değişiklik söz konusu değildir. Enerji borsasından (gün öncesi piyasası ve dengeleme güç piyasası) alınan enerji maliyetinde düşüşler söz konusudur. Bu durumun temel sebepleri olarak yağışlardaki artışlar nedeniyle ucuz hidrolik enerjinin ve yeni yatırımlar nedeniyle oluşan arz fazlasının piyasa fiyatlarını düşürmesi sayılabilecektir. Yenilebilir enerji destekleme mekanizması kaynaklı maliyetlerde sisteme kayıtlı yenilebilir hacmi ve dolar kurundaki değişimlerden kaynaklanan artışlar göze çarpmaktadır. Fiyat oluşumunda dikkate alınan ve TEİAŞ’ın piyasa işletimine ilişkin olan maliyetlerde ise kısmi düşüşler gerçekleşmiştir.”

Nihai fiyatı oluşturan ve yukarıda açıklamaları ile birlikte sayılan maliyet kalemlerinde artış ve azalış yönünde dönemsel değişmeler söz konusu olmakla birlikte vergi ve fonlar hariç onaylanan nihai fiyatlarda hiçbir değişiklik söz konusu olmadığı tekrarlanan açıklama, “Sonuç olarak elektrik fiyatlarında 1 Temmuz itibari ile herhangi bir zam söz konusu değildir.” cümlesiyle sona erdi.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126