Expo 2023 hakkındaki tüm sorular cevapsız kalıyor

Kahramanmaraş'ın Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek'in en büyük projesi olan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'ün de projeleri arasında yer vererek desteğini açıkladığı Expo 2023 hakkında sorulan tüm sorula cevapsız kaldı. Bu gizem neden?

EKONOMİ 26.05.2020, 21:25 27.05.2020, 00:42
Expo 2023 hakkındaki tüm sorular cevapsız kalıyor
banner257

Kahramanmaraş halkı Expo 2023 hakkında merak edilen soruların neden cevaplanmadığını merak ediyor. Haber46 İhbar hattına çeşitli yollarla ulaşan yüzlerce kişi Expo 2023 hakkında ortaya atılan iddiaların doğru olup olmadığını merak ediyor. Haber46'nın defalarca gündeme getirdiği ve çok açık ifadelerle sorduğu sorular ise cevapsız kaldı.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek'in kendi projesi olan Expo 2023 hakkındaki iddialar hakkında sessiz kalması kamuoyunda büyük şaşkınlıkla karşılanırken gözler projeye destek açıklaması yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'e çevrildi. Güngör, 2 Mart 2019 tarihinde yaptığı proje tanıtım toplantısında EXPO 2023 hakkında şu ifadeleri kullanmıştı. 

"Tanıtım açısından çok önemli expo fuarı olacak. 40’tan fazla ülkeden 2 milyona yakın ziyaretçi ilimizi ziyaret edecek. Onikişubat belediyemizle en iyisini yapacağız."

Haber46 olarak sorumlu gazeteclik gereği aşağıdaki soruları hem projenin sahibi Başkan Hanefi Mahçiçek'e hem de projeye desteğini açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör'e soruyoruz:

İŞTE KAMUOYUNUN MERAK ETTİĞİ SORULAR

1. Expo 2023 için bugüne kadar toplam kaç lira harcadınız? Harcanan parayı kalem kalem kamuoyuyla paylaşabilir misiniz?

2. Expo 2023 tamamlandığı zaman toplam kaç liraya mal olacak?

3. Expo 2023'ün hangi alanlarını hangi şartlarla, kaç liraya yap işlet devret modeliyle ihale ettiniz? İhaleye verdiğiniz alanlarda Belediye araçları ve işçileri çalıştı mı? Eğer çalıştıysa araç ve işçi giderleri ihaleyi alan firmaya fatura edildi mi?

4. Expo 2023 için 193 günde 40 ülkeden 2 milyon kişinin Kahramanmaraş'a geleceğini söylüyorsunuz* Bunu gerçekçi buluyor musunuz? 193 gün boyunca istisnasız her gün 10 bin 100  kişinin (193 gün boyunca yaklaşık her gün 50 uçak dolusu insan) Kahramanmaraş'a gelmesini nasıl mümkün buluyorsunuz?

5. Expo 2023'e başvururken yılda 17 milyon yabancı turistin ve günde ortalama 800-900 uçağın indiği Antal'yadaki Expo 2016'yı kaç kişinin ziyaret ettiğini araşırdınız mı? Bu konuda bilgi verebilir misiniz?

6. Expo 2023'ün Kahramanmaraş'a 1 milyar dolar fayda sağlayacağını iddia ediyorsunuz. Bu iddianızı yukarıdaki soruların devamı olarak açıklayabilir misiniz? Gerçekten de Expo'dan dolayı Kahramanmaraş 1 milyar dolar kazanacak mı? Buna inanıyor musunuz?

7. Yukarıdaki sorunun devamı olarak Antalya'da yapılan Expo 2016'dan dolayı Antalya'nın ne kadar kazandığını araştırdınız mı? Bu konudaki somut bilgi ve belgeleri kamuoyuyla paylaşabilir misiniz? 

8. Sayın Güngör'e Sorumuzdur: Siz Expo 2023'e desteğinizi açıklarken ve Expo 2023'ü projeleriniz arasına koyarken yukarıdaki soruların cevaplarını merak ettiniz mi, sordunuz mu, bilgi aldınız mı? 

9. Expo 2023'ün Kahramanmaraş'ın önümüzdeki en az 50 yılına ipotek koyacağı ile ilgili iddialar doğru  mu? Harcanan ve harcanacak olan para gerçekten de açıklanamayacak kadar büyük mü? Expo 2023 için harcanacak parayla Kıbrıs Meydanı'na, Azerbaycan Bulvarı'na, Valilik Kavşağı'na, Müftülük Kavşağı'na, Sanayi Kavşağı'na, Arsan Kavşağı'na, Mado Kavşağı'na alt geçitler yapılabileceği ve şehrim ulaşım sorununun tamamen çözüleceği iddiası doğru mu?

10. Expo 2023 için harcanan ve harcanacak parayla şehirde toplu ulaşımda hafif raylı sisteme geçebilir miyiz? Şehrin tüm ulaşım ve trafik sorunu tamamen çözülebilir mi?

11. Kahramanmaraş kamuoyunun ısrarla cevap beklediği bu sorular karşısında suskun kalmanızın sebebi nedir? Açıklanacak olan rakamların Türkiye'yi sallayacağını ve uzun süre kamuoyunu meşgul edeceğini düşünüyor musunuz?

Sorularımızı bir defa daha Kahramanmaraş halkının gür sesi olmak adına, cevaplanmak üzere soruyor ve açık yüreklilikle vereceğiniz cevapları bekliyoruz. Haber46 olarak biz Başkanlarımıza güveniyor ve harcadıkları her kuruşun hesabını verebilecek kapasitede olduklarına inanıyoruz. 

Eminiz ki; Ak Parti'de Belediye Başkanlığı ve Milletvekilliği yapmış olan Onikişubat Belediye Başkanımız Hanefi Mahçiçek ile Belediyeler Birliği Başkanı olarak Belediyeciliğin kitabını yazmış olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Hayrettin Güngör, bu soruları tek tek, anlaşılır biçimde ve açık yüreklilikle cevaplayacaktır. 

Kahramanmaraş kamuoyu sizden bu soruların cevabını bekliyor.

Yorumlar (36)
TÜRKCAN 2 ay önce
Bu iki belediye başkanıda 2023 belediye başkanı olarak kalacaklarını tahmim etmiyorum
mehmet ede 1 ay önce
geleceği söylenen bu kadar insanı tekke yazlık butik evlerinde ağırlarsak maraşa özgün mimari yapılarımızı da tanıtmış oluruz...
Maske 2 ay önce
Harcanan para büyük
Evet o bahsedilen şeyler yapılır
2 Milyon Ziyaretçi Ramada Otel demi kalacak
2023 te 100 Bin kişi anca gelecek
Belediye Bi dünya Borca girip Bataklığa girecek
Sonuç Olarak Kahramanmaraş En borçlu şehir olarak 1 nci sıraya yükselecek
Bak az evel yorum yazdım Stadyum la alakalı Expo 2023 oraya stadyum yapalım başka bişey olmaz şimdiden siz tişört ve şapka bastırmaya başlayın KBB si
akın 2 ay önce
kardeşim dar düşünmeyin antalya yaptı bunu daha önce hala expo fuarı ziyaretçi çekiyor biraz yeniliğe açık olun herşeye karşı çıkmayın kırın ön yargınızı
ÖZ K MARAŞ LI 2 ay önce
Sayın Haber 46 siz yazıyorsunuz bizim yazdıklarımızı yayınlamıyorsunuz
1-Expo hikaye, 12 şubat belediyesi bir şey bilmeden atlıyor, çamura saplanıyor
2-Yazdıklarınızın fazlası yapılır, hatta K maraş İn yarısı yıkılır yeniden yapılır
3-Bunların derdi K maraş filan değil, dertleri ceblerini doldurmak.
4-Bu işler kitap yazmakla olmaz iş bilmekle olur
5- K maraş adam değil, adam olsa bu durumlarda olmaz, ülkenin ilk 500 de 4 firman olacak tanıtım sıfır, tanınırlık sıfır saplanmışlar bir reis sevdasına gidiyorlar daha yazacak çok sey varda neyse
vatandaş 2 ay önce
bir insan memleketinden nasıl nefret ettirilir? işte böyle. Yazıklar olsun.
recep aslan 2 ay önce
expo tamamen talan ve israf projesidir, hala tm etkinlik şirketine evrilen 39. trilyonun hesabı verilmedi
Ali Atlı 2 ay önce
EXPO yu anlamak için google a "antalya expo" yazın. Antalya Büyükşehir Belediyesi bile düzenlemek istemedi.
Masrafları tarım bakanlığına yükledi.
Şimdi onikişubat belediyesinin bunun altından kalkabileceğini mi düşünüyorsunuz?
Saf maraşlı 2 ay önce
Özel idareyi yapanlar nasıl anılıyorsa, expo cuda öyle anılacaktır.
Messi 2 ay önce
Bağevine yatırım yapanları seyreden maraşlı ya çok bile...bu kafa bitmez...
tolga 2 ay önce
KISACA MARAŞ BURDAN NE KAZANACAK CEVAP VERSİNLER YETER
Akak 2 ay önce
Boşa para harcayacağınıza Çukurhisar mahallesinin 30 yıllık su sorununu çözün. Gaziantep e su verene kadar gelin kırsal mahallelerin su sorununu çözün. Bunla ilgili yapın haberi görün rezilliği
kayt 2 ay önce
KISA ÖZ NET hiç bir işe yaramıyorsunuz .Şov yapmaktan başka. Maraş ın şu sorununu çözdük deyin de alnınızdan öpem sizi....
Maraşlı 2 ay önce
Haber 46 sizi kutluyorum helal olsun sizlere umarım çizginizi bozmazsınız
Maskeee 2 ay önce
Güzel sorular...
Alyanak 2 ay önce
Hanefi emmi elindeki 99luk tesbihi bir ceker, bir okur, bir ufler ne dert kalir ne keder, icraatta bir seyi beşir edemese de nefesi kuvvetlidir emmimin, canini sevim emmi senin, senin gibi uc bes tane daha belediye baskani olsa, kenya, tazmanya bize gipta ile bakar, ulan ne baskanmis, hep calisma hep proje is guc maasAllah masAllah, HA BU BUZ PISTI SIMDI NE OLDU, kafeydi dugun salonuydu kahveydi sonu karhaneye gitmeseydi
Mehmett 2 ay önce
Expo projesi birilerine rant ve haksız kazanç sağlama projesidir.Bahsedildiği gibi şu kadar turist gelecek,şehre bu kadar para girecek gibi sözlerin kesinlikle aslı yoktur.Bir diğer husus burada düzenlenecek olan Expo ekonomi değil de botanik temalı olacak lütfen iyice araştırın.Özetle bu proje K.Maraş da tutmaz çünkü şehrin altyapısı buna uygun değil.
K MARAŞLI 2 ay önce
Ekspo aynı İstanbul sözleşmesi gibi maraşın başının belası ne dünyasına ne ahretine faydası var yazıklar olsun
Vatandaş 2 ay önce
2 milyon yabancı turist antalya expo2016 ya gelmedi ki Kahramanmaraş Expoya gelsin. Not: 5 yıldır Antalya Expo2016 sergi alanında yönetici olarak görev yapıyorum.
ARFEN 2 ay önce
memleketin geleceği, reklam uğruna boş hayaller peşinde koşanlar tarafından heba ediliyor..
Mustafa 2 ay önce
Her akşam maraşlı lar olarak giderdik 2 milyon nedir 4 günde tamamlarık zahar
46 2 ay önce
Tarihin en kötü faydasız yatırımı hiç mi böyle bir ortamda vicdanınız sızlamıyor yazık günah Expo’dan çok daha faydalı işler yapılabilirdi
Yazık size 2 ay önce
Bunlara oy verenler kimler? Gülemiyorum artık zavallı beyinler
Mertcan kanık 2 ay önce
Expo batabilir, sizin sorun değil, zira %60 la değil %50 ile seçersiniz yeni belediye başkanını! Adamlar ceketini koysa %40 alıyor. Demek ki gecekonduda yaşamaktan, kireçli su içmekten, o iğrenç otogardan, boşa para harcanmasından rahatsız değilsiniz! Hayırlısı o zaman!
Sade Vatandaş 2 ay önce
En iyisini yapıyorlar. Neden size açıklama yapsınlar. Hem bu adamlar yarin seçim olsa yine kazanır. Sanki 20 yıldır ülkeyi başkası yönetiyor. Oy verip sonrada sızlanmayın. Az bile yapıyorlar. Başkanlık sistemi nasıl eğleniyor muyuz edeler.
Syber Karınca 1 ay önce
Bu adamın (H.Mahçiçek) yıllar öncesinden yolsuzluk dosyaları vardı. Ne oldu onlar kapandı mı ? Expo için düşüncem ise anlayacağınız dilden yazayım İSRAF!
YORUMSUZ 1 ay önce
Ülkenin mevcut durumunun kısa özetidir Kahramanmaraş.. Memleketimi bu hale sokanlar, yıllar yılı makam mevki işgal edenler, bununla yetinmeyip hırsızlık yolsuzluk yapıp milletin hakkına girenler ve en önemliside bunlara fırsat veren koyundan beter hemşerilerim; Kahramanmaraşlı bir genç olarak beni ve nicelerini memleketimden soğutanlar.............. Varın gerisini siz doldurun şu saatten sonra ne desek boş..
kemal açıkgöz 1 ay önce
haber 46 bu haberi görmekten değilde bu adamların yüzünü görmekten bıktık ne zaman siteye girsem bu iki adam çıkıyor kaldırın bence yeni güncel bir haber koyun
Mehmet Atahan 2 ay önce
Expo aleyhine faaliyet gösteren herkes ya cahaletin derinliğinde ya da ihanetin
ökkeş 1 ay önce
tek kelimeyle yazık. milletin parasına yazık yemin ederim. Allaha hesap vereceksiniz bu milletin parasını nasıl kolayca harcadığınızı. kendi cebinizden bir iş yaptıracak olun bakalım ne kadar düşünür araştırırsınız. acaba kar ne kadar olacak acaba yaptığım mantıklı mı. yav bi kere bu şehirde alt yapı yok alt yapııııııı. ne yaparsan yap boş. mardine 1000 otobüs günde turist geliyor . maraşa 1 tane geliyor mu acaba da expoya gelsin. hele şu antalya ile burayı kıyaslamıyor musunuz deli oluyorum.
46- 1 ay önce
Boyle fuar aliyorsun. Rayli sistem dusuncen yok sehir icin vizyonsuzluk pik yapmis. Teknofest, saha expo gibi fuarlara niye aday olunmaz. Suan tekno fest ekibi Ibb ile sorun yasarken sehre cekmeyi dusunememek buyuk dusunememek bu sehri yoneten ve is adamlarinin ne kadar capsiz oldugunun kanitidir.
Maraşa Kazık 1 ay önce
Reklâm bahane sadece birileri zengin olsun diye yapılmış...
Dayi 1 ay önce
Haziran ayı en basarili belediye başkanları açıklandı ve bizim belediye başkanı 10 sırada gözüm yasardı yemin ederim kim oy verdi bu başkana ne başarısı var acaba
Asjfjgjv 1 ay önce
Expo Uluslararası bir organizasyondur Haber46'nın vizyonu yetmez anlamaya. Sürekli herşeyi provoke ediyorsunuz, sorduğunuz sorular aptalca.
Kursat 1 ay önce
Expo projesi tamamen Hanifi mahcicegin bir ürünü olup kendi ve çevresini zengin etme projesidir
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
24°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Sizce hangi başkan daha başarılı?
Namaz Vakti 15 Temmuz 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:15
Öğle 12:43
İkindi 16:35
Akşam 20:01
Yatsı 21:37
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 36 57
6. Getafe 36 54
7. Real Sociedad 36 54
8. Athletic Bilbao 36 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 36 36
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24