Faizler düştü Kahramanmaraş'ta konut fiyatları fırladı

Konut satışlarındaki daralmayı aşmak için faiz oranlarında indirime gidildi. Ancak, faiz oranlarındaki düşüş ev almak isteyenlerin zararına oldu. Faiz oranlarındaki küçük düşüş üzerine konut fiyatlarına neredeyse yüzde 20'yi geçen zam yapıldı.

EKONOMİ 22.02.2020, 10:36 22.02.2020, 11:02
Faizler düştü Kahramanmaraş'ta konut fiyatları fırladı

Kahramanmaraş'ta konut fiyatları her geçen gün artmaya devam ederken, inşaat sektöründeki daralma bir türlü aşılmaıyor. Kahramanmaraş'ta çok sayıda müteaahhidin batmasının ardından düşen konut satışlarının, faizlerin indirilmesiyle birlikte yükselişe geçeceği tahmin ediliyordu. 

Ancak durum hiç de öyle olmadı. Çünkü faizlerin düşmesini fırsat bilen konut sahipleri, inşaat firmaları ve emlak firmaları konut fiyatlarına fahiş oranda zam yaptılar. Haber46'ya mesaj gönderen onlarca kişi yaşadıkları gerçek olayları paylaşarak, faizlerin düşmesiyle artan konut fiyatlarından örnekler verdiler.

Gelen mesajnlarda faiz oranlarının düşmesiyle 20 bin lira daha ucuza alacakları konuta ev sahiplerinin 50 bin lira zam yaptıkları ve 30 bin lira daha pahalıya almış olduklarını ifade ettiler. Yani bankanın alacağı 20 bin lira faize karşılık konut sahipleri fazladan 30 bin lira alıyorlar.

Ayrıca internet ilanlarında herkesin birbirlerinin fiyatlarına baktıkları ve emsal değer düşünerek fiyatlarını artırdıkları ifade edildi.

Kahramanmaraş'ta onbinlerce kişinin işsiz kalmasına neden olan inşaat sektöründeki kriz, ne yazık ki bu durumdan dolayı çözülememektedir.

Konuyla ilgili sizler de yorum yazabilir ve durumun anlaşılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yorumlar (42)
Serdar DEMİRKOL 2 ay önce
Bir Emlakçı olarak yazıyorum sizlere ev fiyatlarının artmasında ev sahipleri yüzde 60 suçluysa, evin fiyatının yüksek olduğunu bile bile alan kişi veya kişilerde yüzde 40 suçludur. Ev sahipleri fiyat yükseltiyor karşı tarafta bile bile alıyor bu şekilde arz talep birbirini karşılamaya devam ederse fiyatları aşağı çekmenin yada gerçek değer üzerinden ev satmanın veya ev almanın çok imkanı yok gibi duruyor..
SK 2 ay önce
sayın emlakçı bir konu danışmak istiyorum.
ben kiracıyım 3 yıldır oturuyorum 1 cocuk sahibiyim ve ev sahibim evi satacak. soğuklar bitmeden evi boşaltamıyorum. kiralar 1200-1500 civarı ve düğün sezonu açılıyor. ya yazın 1500 e ki bulabilirsem kiraya çıkıcam (KİRALADIĞIM EVDE UZUN VADE OTURMA GARANTİSİ YOK) yada 3500 verip ev alıcam.
şimdi bizi suçlamışsınız. size soruyorum. ne yapmalıyım. bana minimum 5 yıl oturabileceğim bir ev alıp kiralayın. yada çaresiz kalan insanları suçlamayın. ev fiyatlarını siz emlakçılar uçurdunuz. herkes emlakçı oldu. ev sahibi eve 250 üstü senin diyor adam eve 320 fiyat biçiyor 300 e satıyor. ne fatura var ne fiş sadece telefonla bu parayı kazanıyor. burda en masum insan ev almaya çalışan gariban. sözlerinize dikkat edin. sizin suçunuzu diğer insanlara atmayın
Hamdi Gül 2 ay önce
Belediye ve TOKİ nin Maraş’a çok fazla ev yapması lazım aksi halde bu fiyatlara fakir fukara perişan olur
mm 2 ay önce
Maliyetine bakmadan fırsatçı olarak adlandırmak düşüncesizliktir.

İnşaat demiri fiyatı 3.250 TL olmuş var mı bilgin ?????
NN 1 ay önce
Sana mı düştü fırsatçıları savunmak. Ben inşaat mühendisiyim gel sana maliyet hesaplayalım. Demirin fiyatını yazmakla olmuyor bay MM. Sen meme mı en keyfine bak
SK 2 ay önce
inşaat demiri 3,25 olunca ne olmuş. demire mi endeksli evler. maliyet hesabı yapmanız lazım. sonra konuşmanız lazım. demir 3,50 olunca yüzde 20 daha mı zam yapacaksınız. demir arttı evet ancak yüzde 45 ile 50 ile arsasını verenler artık yüzde 20 ile veremiyor. evet bir taraftan maliyet arttı ama bu maliyetin bir kısmı da arsa sahibine kesildi. BİLMEDİĞİNİZ İŞTE LÜTFEN YORUM YAPMAYIN.
İNŞ MÜH. 2 ay önce
GEL KARDEŞİM OTURUP MALİYETİNİ HESAPLIYALIM BERABER. NE KADAR UÇUK FİYATLAR ÇIKIYR GÖRECEKSİN. YADA BİLİYRSUN AMA BİLMEMEZLİKTEN GELİP FIRSATCILIK YAPIYRSUNUZ. BU DURUM 2.EL ARABA ALIP SATMADADA ÇOK OLUYOR MARAŞTA DUYRULUR. ONUN İÇİN EV VE ARABA ALACAKLARA DUYRULUR ACELE ETMEYİN BİRAZ BEKLEYİN KONUTLARIN FİYATI DÜŞSÜN ONDAN SONRA ALIN. FIRSATCILARA PARA KAZANDIRMAYIN.
Fısatçılıktan Başka Bişey Değil 2 ay önce
faizler düşmeden önce 180 190 bin olarak ilana çıktığı daireyi faizlerin düştüğü an (aslında faizlerde düşmüş değil 0,70 oran sadece belli projelerde var her daireye bu kredi de verilmiyor) evin fiyatını çıkarmış 250 bine bu fırsatçılıktan başka bişey değil yazıklar olsun bize
vaybe 1 ay önce
%20 olsa neysede sıfır daireler %30 geçti, faizler yükselir diye alan çok bu yüksek fiatlardan alanlar yandı
Ameleler dovizle yevmiye aliy 1 ay önce
Millet disinden tirnagindan arttirsin, iki banka krediyi dusurdu diye,emlakci muteahit piyasayi manupule etsin ve 5 -10 emlakci muteahit 200 u 300 , 300 ü , 450 yazsin 15 günde , insaat malzemesi turkiyede uretiliy ede amelelere dolarlami ödiysiz yevmiyeyi ?
Evsiz vatandaş 1 ay önce
Daha 7 8 ay önce pazarlık yaptığım dairelere 160 170 bin istenirken bugün 280 290 bin istiyor bu fırsatçı ev sahipleri ve fırsatçı emlakçı lar hadi bunu açıklayında göreyim. Birde demir çimento pahalandıysa benim bu söylediğim evler 3 yıl önce yapılmaya başlandı geçen yıl bitti ozaman dolar düşüktü boşuna insanların aklıyla oynamayın İnş evleriniz elinizde kalır satılmaz diyorum vicdansızlıktır bu..
Vatandaş 2 ay önce
Faiz dustu dıye bilerek fiyatı artıran kim varsa Allahım onuda görür geregini yapar
BİRİSİ 2 ay önce
Ev almayı düşünüyordum vazgeçtim kime satıyolarsa satsınlar turşusunu kursunlar
46 2 ay önce
Yilbasinda 250 bin olan eve simdi 300 bin diyorlar. Sifir evleri bile emlakcilar satiyor..%2 alsa en az 5000 tl.bende emlakcilik yapacam bu gidişle insaf ,2 asgari üçreti sadece aracilik yaparak kazaniyorsunuz.galericiler yine parasi ile araba alip satiyor.oyle kazaniyor.başkasinin evini ilana koy sat 5000 tl kazan ..ev sahiplerini arayip musteri getiriyorlar ben parami evi alandan alirim diyorlar galiba ev sahiplerine...çok dertliyim kisaca
yazık valla yazık 2 ay önce
65 bin TLye evi mal edip, 200bin TLye satmak helal midir? yoksa külliyen haram mıdır... düşünün...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın