Fatma Şahin'den Acı Tartışmaya Tatlı Cevap

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in Maraş biberinden Antep biberi diye söz etmesi ve Haber46'nın bu detayı haberleştirerek okuyucularına aktarmasının ardından başlayan tartışmaya Şahin son noktayı koydu. Şahin "Maraş Biberi için de emrinizdeyim" dedi.

Fatma Şahin'den Acı Tartışmaya Tatlı Cevap

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in Maraş biberinden Antep biberi diye söz etmesi ve Haber46'nın bu detayı haberleştirerek okuyucularına aktarmasının ardından başlayan tartışmaya Şahin son noktayı koydu. Şahin "Maraş Biberi için de emrinizdeyim" dedi.

Gaziantep'te bu yıl 2'ncisi düzenlenen Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali biber hasadı ile başlamış ve Başkan şahin burada yaptığı açıklamada "Antep Biberi" ifadesini kullanmıştı. Şahin'in açıklamalarını gündeme ilk olarak Haber46 taşımış ve "biber kimin" tartışmasını başlatmıştı.

Tartışmanın sosyal medyaya sıçramasının ardından her iki şehrin halkı da biber bizim açıklaması yapmış ve kendilerince haklı sebepler ileri sürmüşlerdi. En son CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'da Fatma Şahin'i sert şekilde eleştirerek "Maraş biberinden elini çek" uyarısında bulunmuştu.

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından Ankara'da düzenlenen 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'nde yer alan Kahramanaş ve Şanlıurfa standını ziyaret eden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin Maraş Biberi tartışmalarına son noktayı koydu. Kahramanmaraş Standında stand yetkilileri ile bir süre sohbet eden Fatma Şahin burada yaptığı açıklamada ""Bir lokantaya restorana girdiğimiz zaman biberin rengine bakarız. Çünkü renkgi kalitesi hakkında bilgi veren. Önemli olan biberin kalitesi ve bu kalitenin dünyaya duyurulmasıdır. Bacınız olarak, Maraş biberi için de emrinizdeyiz. Hepimiz bu toprakların insanıyız" şeklinde konuştu.

Şahin'in açıklamaları olumlu bir adım olarak algılandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2019, 21:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan P
Ramazan P - 4 ay Önce

Bizi Antep in ilçesi yapar mısınız?

İstanbul
İstanbul - 4 ay Önce

Maraşlı hemşehrilerime naçizane tavsiyem: Birbirinizle uğraşmayı bırakın ve esnaflığı(ticareti) öğrenin. Adana, Kayseri, Antep, Malatya bizi geçeli çok oldu. Böyle giderse Adıyaman da bizi geçecek. Aleyna Tilkiyle uğraşanlar biraz da kafalarındaki tilkilerle uğraşsalar şehir biraz daha ilerler belki.

Hakkı İSTER
Hakkı İSTER - 4 ay Önce

Fatma Şahin haklı. Gaziantep kendi şehrinde yetişen biberine sahip çıkıyor. Bu biber türü dolmalık tabir edilen biberdir. Maraş biberi ise farklı türdür. İki şehrin her konuda karşı karşıya getirilmesi doğru değil. Ortak paydalarda buluşup, kentsel özellikleri rekabet konusu yapmadan başarılı sonuçlara doğru hedefler konması gerektiği kanaatindeyim..

drsn
drsn - 4 ay Önce

guru guru yoluna ölüm gadanı alım tahır tahır ... fadıma özrün kabahatinden de büyük , maraş biberi içinde emrimizdeymiş sen kırk yıllık maraş biberini antep biberi diye lanse etme yeter.(antep fısıtğının yüzde sekseni urfadan çıkıyor adamlar urfa fıstığı diyormu

Necmeddin Kuyucu
Necmeddin Kuyucu - 4 ay Önce

Ulan Antep siz ne kurnaz insanlarınız ? Suyunuz yok biz veriyoruz. Dünyadaki bütün sular kurusa Maraşımın suyu kendi halkına 40 yıl yeter... Üç iklime de ev sahipliği yapan, Andırın'da portakal, Çağlayancerit'te ceviz, Göksun'da elma, Afşin'de kiraz, Elbistan'da şeker pancarı yetişen su cenneti, Avrupa'dan daha fazla endemik ve nadir bitki türü bulunan, 7000 yıllık tarihi ile kapalı çarşısı ile göz kamaştıran, ayakkabıcılık, kuyumculuk, dondurma, tekstil sektörlerinde Dünya ile yarışan bu yüce toprakların bu güzel şehrin tırnağı olursanız sonra konuşma hakkı verilir size

Elektrik hatti ve  internet yerin altina alindi biber kimin derdi kaldi
Elektrik hatti ve internet yerin altina alindi biber kimin derdi kaldi - 4 ay Önce

Elektrik kablolari ve internet yerin altina alindi yollar kaldirimlar kresler yasli bakim.evleri pazar yerleri bitti biber kimin tartismasi kaldi ede bos islere ne gafa yoriysiz memleket hizmet bekliy siz şamata yapiysiz

46
46 - 4 ay Önce

fatma abla emriniz olur dediyse gene maraşdan birşeyler koparacak

meraklı
meraklı - 4 ay Önce

mikro milliyetçilik konusunda gaziantep'li yöneticilerin hakkını vermek gerek... Kahramanmaraş'lı idareciler slogan atmayı bırakıp değerlerine sahip çıkma konusunda daha somut adımlar atması gerek. Yani bir Maraş Dondurması'nı bile şurda birkaç yıldır festival kapsamına sokabilen bir şehiriz. İdarecilerin vazifesi şehre gelir getirici , katma değer üretici ürünlerin geliştirilmesi konusunda faaliyetlerde bulunmak olsa gerek.. Bence bir anket yapılsa eminim Kahramanmaraş halkı çok orijinal fikirler üretip idarecilere yol gösterecektir. Sonuçta seçilen insanların kapasitesi ortada...

Mağralı Ökkeş
Mağralı Ökkeş - 4 ay Önce

Bacım Malatya nın gelinisin. Kayısı Antep de yetişir, leblebinin kralı Antep dedir. Fındığın anavatını antepdir. Künefeyi Antep bulmuştur. İskender kebabı aslında ilk antepde yapılmıştır. Pastırmayı Antep li kasaplar mükemmel yapar.. Türk yemeklerini ilk Antepliler bulmuşlar..:))

Remzi baýar
Remzi baýar - 4 ay Önce

Kagraman maraş şahip siz sehır bizim vekilimiz yokki dört tarafımızda sehır hastanesi var bızde iķi tane oda suriyelilere yetmi ýor

Legend
Legend - 4 ay Önce

İşte Başkan budur

aziz aziz
aziz aziz - 4 ay Önce

biz böyle sessiz sakin kalırsak
biber de, tarhana da, firik te, dondurma da antep diye anılır
bizi de antep'e bağlasınlar rahat edelim
yahuu hiç uğraş yok, hiç çabalama yok,
bir şehir bu kadar mı bahtsız şansız olur,
ne memleketin değerlerine sahip çıkan var
ne de memleketin, en iyi reklamını tanıtımını yapacak takımına
hiç bir şeyden anlamıyorsanız takımınıza sahip çıkın
alt liglerde olduğumuz yetmedimi
kaç sene sürdü, g.antep büyüksehirsporun
gazişehir olup süper lige çıkması
istenince oluyor işte

can koç
can koç - 4 ay Önce

k.maraşın ahada yemin ediyorum bütün millet vekilleri ve beledıyeleri beş kuruş etmez adamlar yiyimci vay halimize vay sayın başkanımız erdogan buna bir çare tek çare sensin

ali
ali - 4 ay Önce

bravo Fatma şahin sana da bu yakışır zaten

Mehmet 46
Mehmet 46 - 4 ay Önce

Türkiye de ne kadar yemek varsa sanki antepliler bulmuş. Salatanın üzerine maydanozu tüm köy haa bu da antep in çeşidi derler. Sonra da yemek çeşidimiz çok derler ya yurun gidin. Çevre iller medyayı çok iyi kullanamıyor ama enayi de değiller uyanık antepliler. Gözünüzü acın sizden başka insanlar da yemek yapmasını biliyor.

Hanif
Hanif - 4 ay Önce

Hah şöyle hizaya gel , hırhızlığın alemi yok aci yorum

Hambal
Hambal - 4 ay Önce

Abla şu maraşada bi el atsan ne var yani insanlık öldümü sanki, bak biz size su verdik helal olsun sende bize bi kibarlık yap, malum her dönem 6 yada sekiz mv. Çıkıyor başkanlar değişiyor ama marasta tek değişen kaldırım ve park

kaan dizdar
kaan dizdar - 4 ay Önce

İşte bu. Kadın icraat halinde. Bizimkiler laf peşinde. antep gastronomi festivalini antep de yapar. Bizimkiler de maraşda olmasına gerek yok derler. FARK bu işte.

Six Sigma
Six Sigma - 4 ay Önce

Sayın editör; Maraş biberi diye kendimizi yırtıyoruz ama gerçekler maalesef tamamen farklı. Biber bizim de ne yapıyoruz?. Bizim şehrin vizyonu eksik. Aklı başında vizyonlu bir lider beklemekten başka yapacak bir şey yok. O kadar da yırtınıyoruz.
''Pul biber ihracatında ilk sırayı 354 bin tonla Suudi Arabistan aldı. Bu ülkeyi 323 bin tonla Almanya ve 142 bin tonla Birleşik Krallık izledi.
Türkiye'de en fazla pul biber ihracatı gerçekleştiren şehir 381 bin tonla Gaziantep oldu. Bu kenti 188 bin tonla İzmir ve 183 bin tonla Hatay takip etti.''


SIRADAKİ HABER