Fatma Şahin'den Acı Tartışmaya Tatlı Cevap

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in Maraş biberinden Antep biberi diye söz etmesi ve Haber46'nın bu detayı haberleştirerek okuyucularına aktarmasının ardından başlayan tartışmaya Şahin son noktayı koydu. Şahin "Maraş Biberi için de emrinizdeyim" dedi.

EKONOMİ 19.09.2019, 22:30 20.09.2019, 21:45
Fatma Şahin'den Acı Tartışmaya Tatlı Cevap

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in Maraş biberinden Antep biberi diye söz etmesi ve Haber46'nın bu detayı haberleştirerek okuyucularına aktarmasının ardından başlayan tartışmaya Şahin son noktayı koydu. Şahin "Maraş Biberi için de emrinizdeyim" dedi.

Gaziantep'te bu yıl 2'ncisi düzenlenen Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali biber hasadı ile başlamış ve Başkan şahin burada yaptığı açıklamada "Antep Biberi" ifadesini kullanmıştı. Şahin'in açıklamalarını gündeme ilk olarak Haber46 taşımış ve "biber kimin" tartışmasını başlatmıştı.

Tartışmanın sosyal medyaya sıçramasının ardından her iki şehrin halkı da biber bizim açıklaması yapmış ve kendilerince haklı sebepler ileri sürmüşlerdi. En son CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'da Fatma Şahin'i sert şekilde eleştirerek "Maraş biberinden elini çek" uyarısında bulunmuştu.

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından Ankara'da düzenlenen 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'nde yer alan Kahramanaş ve Şanlıurfa standını ziyaret eden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin Maraş Biberi tartışmalarına son noktayı koydu. Kahramanmaraş Standında stand yetkilileri ile bir süre sohbet eden Fatma Şahin burada yaptığı açıklamada ""Bir lokantaya restorana girdiğimiz zaman biberin rengine bakarız. Çünkü renkgi kalitesi hakkında bilgi veren. Önemli olan biberin kalitesi ve bu kalitenin dünyaya duyurulmasıdır. Bacınız olarak, Maraş biberi için de emrinizdeyiz. Hepimiz bu toprakların insanıyız" şeklinde konuştu.

Şahin'in açıklamaları olumlu bir adım olarak algılandı.

Yorumlar (19)
Ramazan P 7 ay önce
Bizi Antep in ilçesi yapar mısınız?
İstanbul 7 ay önce
Maraşlı hemşehrilerime naçizane tavsiyem: Birbirinizle uğraşmayı bırakın ve esnaflığı(ticareti) öğrenin. Adana, Kayseri, Antep, Malatya bizi geçeli çok oldu. Böyle giderse Adıyaman da bizi geçecek. Aleyna Tilkiyle uğraşanlar biraz da kafalarındaki tilkilerle uğraşsalar şehir biraz daha ilerler belki.
Hakkı İSTER 7 ay önce
Fatma Şahin haklı. Gaziantep kendi şehrinde yetişen biberine sahip çıkıyor. Bu biber türü dolmalık tabir edilen biberdir. Maraş biberi ise farklı türdür. İki şehrin her konuda karşı karşıya getirilmesi doğru değil. Ortak paydalarda buluşup, kentsel özellikleri rekabet konusu yapmadan başarılı sonuçlara doğru hedefler konması gerektiği kanaatindeyim..
drsn 7 ay önce
guru guru yoluna ölüm gadanı alım tahır tahır ... fadıma özrün kabahatinden de büyük , maraş biberi içinde emrimizdeymiş sen kırk yıllık maraş biberini antep biberi diye lanse etme yeter.(antep fısıtğının yüzde sekseni urfadan çıkıyor adamlar urfa fıstığı diyormu
Necmeddin Kuyucu 7 ay önce
Ulan Antep siz ne kurnaz insanlarınız ? Suyunuz yok biz veriyoruz. Dünyadaki bütün sular kurusa Maraşımın suyu kendi halkına 40 yıl yeter... Üç iklime de ev sahipliği yapan, Andırın'da portakal, Çağlayancerit'te ceviz, Göksun'da elma, Afşin'de kiraz, Elbistan'da şeker pancarı yetişen su cenneti, Avrupa'dan daha fazla endemik ve nadir bitki türü bulunan, 7000 yıllık tarihi ile kapalı çarşısı ile göz kamaştıran, ayakkabıcılık, kuyumculuk, dondurma, tekstil sektörlerinde Dünya ile yarışan bu yüce toprakların bu güzel şehrin tırnağı olursanız sonra konuşma hakkı verilir size
Elektrik hatti ve internet yerin altina alindi biber kimin derdi kaldi 7 ay önce
Elektrik kablolari ve internet yerin altina alindi yollar kaldirimlar kresler yasli bakim.evleri pazar yerleri bitti biber kimin tartismasi kaldi ede bos islere ne gafa yoriysiz memleket hizmet bekliy siz şamata yapiysiz
46 7 ay önce
fatma abla emriniz olur dediyse gene maraşdan birşeyler koparacak
meraklı 7 ay önce
mikro milliyetçilik konusunda gaziantep'li yöneticilerin hakkını vermek gerek... Kahramanmaraş'lı idareciler slogan atmayı bırakıp değerlerine sahip çıkma konusunda daha somut adımlar atması gerek. Yani bir Maraş Dondurması'nı bile şurda birkaç yıldır festival kapsamına sokabilen bir şehiriz. İdarecilerin vazifesi şehre gelir getirici , katma değer üretici ürünlerin geliştirilmesi konusunda faaliyetlerde bulunmak olsa gerek.. Bence bir anket yapılsa eminim Kahramanmaraş halkı çok orijinal fikirler üretip idarecilere yol gösterecektir. Sonuçta seçilen insanların kapasitesi ortada...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın