Gençler işsiz - İşte işsizlik sayısı

TÜİK'e göre gençlerin yüzde 27.1'i iş arıyor. İşsiz sayısı bir yılda 1 milyon kişi artarak 4.5 milyonu aştı. İşsizlik oranı yüzde 13.9’a yükseldi. Ekonomik krizin etkisiyle bir yılda, 748 bin kişi işini kaybetti.

Gençler işsiz - İşte işsizlik sayısı

Türkiye'de işsizlik oranı, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre 3.1 puan artarak yüzde 13.9'a yükseldi. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 65 bin kişilik artışla 4 milyon 596 bin kişi olarak kayıtlara geçti. Temmuz ayı verilerine 15-24 yaş arası gençlerde işsizlik bir önceki yıla göre 7.2 puan yükselerek yüzde 27.1 ile korkutucu bir düzeye ulaştı. Türkiye'de geçen yıl itibarıyla 12 milyon 971 bin 396 genç bulunuyor. Veriler, yaklaşık 3.5 milyon gencin işsiz olduğunu ortaya koyuyor.

KRİZ İŞSİZ BIRAKTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayına ilişkin işsizlik rakamlarını duyurdu. Buna göre, turizm ve inşaat mevsimi olan yaz aylarında işsizlik oranları azalma trendine girmesi gerekirken, tam tersine hem haziran hem de temmuz döneminde işsiz sayısında büyük artış yaşandı. Tarım dışı işsizlik oranı 3.6 puanlık artışla yüzde 16.5 olarak tahmin edildi. Asıl trendi gösteren mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı ise yüzde 14.3 ile rekor seviyeye ulaştı. Veriler işsizlik oranlarının artacağını gösterdi. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 12.5, kadınlarda ise yüzde 16.7'ye çıktı. Temmuz 2019 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranı da, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.7 puan artarak yüzde 36 olarak gerçekleşti.

İstihdam edilenlerin sayısı temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre 748 bin kişi azalarak 28 milyon 517 bin kişi oldu. İstihdam oranı ise 1.8 puanlık azalışla yüzde 46.4'e düştü. İş gücü, temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre 317 bin kişi artarak 33 milyon 113 bin kişi olurken, iş gücüne katılma oranı ise 0.2 puan azalarak yüzde 53.8'e geriledi.

Gerçek işsiz sayısı 8 milyon

TÜİK'in resmi rakamları işsizliğin gerçek boyutunu yansıtmaktan uzak kaldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, iş aramaktan umudunu yitirenler ve başka nedenlerle iş aramaktan vazgeçenler, mevsimlik çalışanlar, eksik ve yetersiz istihdam edilenlerle beraber Türkiye'de geniş tanımlı işsiz sayısının 8 milyon 112 bin, geniş tanımlı işsizlik oranının ise yüzde 22.8 olduğunu açıkladı. Öztrak, “Son bir yılda, daha önce iş sahibi olan ancak krizde işini kaybedenlerin sayısı ise 748 bin oldu” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2019, 08:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alyanak osman
Alyanak osman - 1 ay Önce

Bizim belediyeler bir el atsin, acik issiz gucsuz kalmaz, ne de olsa az calisan var belediyelerde

DRSN
DRSN - 1 ay Önce

sözde "sanayinin bel kemiği suriyeliler" haberininizi hatırlatırım haber 46...
HABER46: Haber46 okuyucusu hiç bir şeyi unutmuyor, bunu bir defa daha gördük. Teşekkürler...

hartlp
hartlp - 1 ay Önce

beş [5] milyon suriyeli var 3 milyonu çalişıyor bizimkilern yarı fiyatına bu suriyeli gitmezse işsizlik artar ak parti kendi ayagına kurşun sıktı

ede46
ede46 - 1 ay Önce

suriyeli olduğu müddetçe işcinin değeri ayaklar altında olacak..bu millet bunu haketmiyor..ama Maraş ın insanı hiçbir zaman göremeyecek..

vatandaş
vatandaş - 1 ay Önce

mezun olup iş arayanlar da dahil mi acaba bu rakama araştırmak lazım

çözüm önerisi
çözüm önerisi - 1 ay Önce

Vatanseverlik sadece cephede savaşmak değildir. Parasal durumu iyi olanların yeni projeler ve yatırımlar yaparak istihdam aiçin alan oluşturmaları da büyük vatanseverliktir.

Ertuğrul
Ertuğrul - 1 ay Önce

İssizlik yok iş beğenmeme var

Bertizli bekir
Bertizli bekir - 1 ay Önce

Bu memleketin silah ve muhimmat üretim fabrikalarina ihtiyaci var öyle dondurma firik baklava börek tencere tava işleriyle işsizlik orani kapanmaz

maraşlıı
maraşlıı - 1 ay Önce

birde bardagın dolu tarafından bakmak lazım.ülkemizde gençlerimiizin %73ü is sahibi(gülmek serbest)

sedat
sedat - 1 ay Önce

manşet harika hükümete gönderme var sanırım tüik bile derken yani enflasyon %9 değil mi:)


SIRADAKİ HABER

banner122