Hangi kurumlar özelleşecek? PTT, TRT, İller Bankası, TÜBİTAK, Milli Piyango özelleşiyor!

Hükümet şok bir kanun tasarısını komisyondan geçirdi. Tasarıya göre Savunma Sanayii Müsteşarlığı, PTT, TRT, İller Bankası, TÜBİTAK, Milli Piyango, TPAO, DSİ, GAP Başkanlığı, DHMİ, YURTKUR, Karayolları Genel Müdürlüğü özelleşecek.

EKONOMİ 15.08.2016, 01:02 15.08.2016, 01:08
Hangi kurumlar özelleşecek? PTT, TRT, İller Bankası, TÜBİTAK, Milli Piyango özelleşiyor!
banner257
banner226

 Hükümet şok bir kanun tasarısını komisyondan geçirdi. Tasarıya göre Savunma Sanayii Müsteşarlığı, PTT, TRT, İller Bankası, TÜBİTAK, Milli Piyango, TPAO, DSİ, GAP Başkanlığı, DHMİ, YURTKUR, Karayolları Genel Müdürlüğü özelleşecek. Peki özelleştirilecek kurumlar hangileri?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda önceki gün kabul edilen tasarıyla, 100'den fazla kuruma varlıklarını ve ticari hisselerini özelleştirme idaresine devretme ve bu şekilde özelleştirme yolu açılıyor.

Tasarıya göre aralarında Atatürk Orman Çiftliği, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu'nun da olduğu kurumlar, varlıklarını özelleştirme idaresine devrederek, ihale yasasının kapsamı dışında özelleştirebilecek. CHP'li Aykut Erdoğdu, tasarıyı "Bu maddeyle bütün devlet satılabilir" diyerek eleştirdi.

35'İNCİ MADDE
Hürriyet'in haberine göre, söz konusu düzenleme torba yasa tasarısının 35. maddesinde bulunuyor. Buna göre, özel bütçeli idarelere ait ticari amaçlı kuruluşlardaki hisseler ile varlıklardan bu idarelerce, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na bildirilenler, Özelleştirme Yasası kapsamında özelleştirilecek. Tasarıyla ilgili komisyona bilgi veren Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Hukuk Müşaviri Mehmet Kilci, özelleştirme kanununda hangi kuruluşların özelleştirme kapsamına alınacağının belirtildiğini, ancak özel bütçeli kuruluşlara ait herhangi bir düzenleme getirilmediğini belirtti. Kilci, zaman zaman özel bütçeli kuruluşların varlıklarının kendilerine devredilmek istendiğini, ancak yasa nedeniyle bunun yapılamadığını ifade etti.

HANGİ KURUMLARI KAPSIYOR?
Kilci, özel bütçeli kuruluşun talebi durumunda, istenen varlığın özelleştirme kapsam ve programına dahil edileceğini belirtti. Kilci, kapsama giren kuruluşlardan bazılarını şöyle sıraladı:

"Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürlüğü, Atatürk Kültür Merkezi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, TRT, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, GAP Başkanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü."

Eleştiriler üzerine söz alan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da,"'Değerininin altında gider mi' diye sordunuz. Arkadaşlar 'tam tersi' diyor. ÖİB'in imar yapma yetkisi olduğu için öyle araziler var ki örneğin Spor Toto'yu örnek verdiler bana. Burada imarı olmayan bir araziyi, ÖİB'in imarla ilgili düzenlemeyi yapıp daha değerli hâle getirip o şekilde satacağını ifade ettiler" açıklamasında bulundu.

DEV BÜTÇELER LİSTEDE
Savunma Sanayii Müsteşarlığı, PTT, TRT, İller Bankası, TÜBİTAK, Milli Piyango, TPAO, DSİ, GAP Başkanlığı, DHMİ, YURTKUR, Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye Bilimler Akademisi, Türkiye Adalet Akademisi, Spor Genel Müdürlüğü.

Yorumlar (7)
mehmet 5 yıl önce
Geçmiş olsun.Turk dil ve Türk tarih kurumu nu Atatürk kurdu.mirasinida buralara bagisladi.Bu yapılır mı bu kadar mı parasız kalindi!?
Vatandaş 5 yıl önce
FETÖ OHAL derkene iyice Atatürk izleri de silinmeye çalışılıyor galiba? Ülkemin huzuru Atatürk'ün ışığında olmaktan geçiyor.. 100 yıllık sönmeyen gerçek ışık.
Acem 5 yıl önce
Özelleştirilsin devlet kurumlarındaki gereksiz yapılan masrafları görseniz aklınız durur kimse kusura bakmasın devleti zarara uğratan onlarca kurum var verin özele bakın nasıl calisiyo memurlar nasıl artiyo üretim
Murat 5 yıl önce
Kurumlar özelleşirse daha iyi daha verimli çalışır çünkü şuan dünyanın parası kurumlara harcanıyor özellikle Ptt saatte milyonlarca kağıt birkaç cümle için harcanıyor binlerce ağacın kesilmesi ile oluyor buna bir çare bulunsun
münevver ayhan 5 yıl önce
yok ya daha neler Türkiyye Cumhuriyetini boşaltmakmı derdiniz biraz devlet kurumu kalmasın mı
husnu gul 5 yıl önce
Kurumlar herseyiyle ozellesiyor
hasan demir 5 yıl önce
adı geçen kurumlar mı özelleşiyor yoksa kurumlara ait kullanılmayan binalar mı
Günün Anketi Tümü
Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör yeniden aday olsa oy verir misiniz?
Namaz Vakti 08 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı