İbrahim Emiroğlu, tarım işçilerinin yevmiyelerinin ücretini açıkladı

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde 2019 yılı zirai çalışma mevsiminin başlaması nedeniyle yaptıkları değerlendirme sonucu, tarım işçilerinin bir günlük çalışma ücretinin 60 lira olarak belirlendiğini söyledi.

İbrahim Emiroğlu, tarım işçilerinin yevmiyelerinin ücretini açıkladı

Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde mevsimlik tarım işçilerinin yevmiyeleri 60 lira olarak belirlendi.

Afşin Ziraat Odası Başkanı İbrahim Emiroğlu, oda binasında yaptığı açıklamada, 2019 yılı zirai çalışma mevsiminin başlaması nedeniyle yaptıkları değerlendirme sonucu, tarım işçilerinin bir günlük çalışma ücretinin 60 lira olarak belirlendiğini söyledi.

Açık kamyon, kamyonet ve traktör ile işçi taşınmasının yasak olduğunu ifade eden Emiroğlu, şunları kaydetti:

"Oda yönetim kurulumuz 2019 yılı için tarlalarda çalışma mevsimi başladığından, tarım işçilerinin 1 günlük işçi yevmiyesi çavuşluk içinde olmak üzere 60 lira olarak belirlenmiştir. Bu rakamın 58 lirası işçinin 2 lirası ise çavuşun olacak. Tarlada çalışan ortalama 20 işçiye bir çavuş bulunacak ve yatılı gelen işçi için geliş-gidiş işçiye ait olacak. Tarlada çalışan işçi en az 8 saat çalışmak zorundadır. Açık kamyon, traktör ve kamyonet ile işçi taşınmayacak. İşçinin zaruri ihtiyaçları işveren tarafından karşılanacak. İşçi 8 saatten fazla çalışıyorsa her saat için 7,5 lira ayrıca ücret ödenecek."

YORUM EKLE
YORUMLAR
A
A - 6 ay Önce

Sabahtan akşama kadar güneşin altında verilen emeğe yevmiye sadece 60 TL olarak mı belirlenir? İnsaf! Hele bu pahalılıkta!!

AKŞAM GÜNEŞİ
AKŞAM GÜNEŞİ - 6 ay Önce

60 TL İŞÇİ ÜCRETİ BELİRLEYENLER HİÇ ARAZİDE ÇALIŞMASA AKŞAMA KADAR ÖYLE DİKİLİ BEKLESELER BU ÜCRETE RAZI GELİRLERMİYDİ

yavuz
yavuz - 6 ay Önce

beleş işçi 60 tl ye çalışan kaldımı yazık

TÜRK
TÜRK - 6 ay Önce

O PARAYLA SİZ GEÇİNİN ... YAZIK YAZIK

SIRADAKİ HABER