İzmir vergi tahsilatında Kocaeli'ni geçti

İzmir, geçen yıl Kocaeli’ni geçerek İstanbul’un ardından en çok vergi tahsil edilen ikinci il oldu. 2014 yılında İzmir’de 45 milyar 484 milyon 684 bin lira olarak hesaplanan vergi gelirlerinin, 39 milyar 853 milyon 934 bin lirası tahsil edildi....

İzmir vergi tahsilatında Kocaeli'ni geçti

İzmir, geçen yıl Kocaeli’ni geçerek İstanbul’un ardından en çok vergi tahsil edilen ikinci il oldu. 2014 yılında İzmir’de 45 milyar 484 milyon 684 bin lira olarak hesaplanan vergi gelirlerinin, 39 milyar 853 milyon 934 bin lirası tahsil edildi....

19 Ocak 2015 Pazartesi 12:32
İzmir vergi tahsilatında Kocaeli'ni geçti
İzmir, geçen yıl Kocaeli’ni geçerek İstanbul’un ardından en çok vergi tahsil edilen ikinci il oldu. 2014 yılında İzmir’de 45 milyar 484 milyon 684 bin lira olarak hesaplanan vergi gelirlerinin, 39 milyar 853 milyon 934 bin lirası tahsil edildi. Tahsilat oranı ise yüzde 87,6’ye ulaştı. Şimdiye kadar hep İstanbul ve Kocaeli’nin ardından üçüncü sırada yer alan İzmir, geçen yıl Kocaeli’ni geride bırakarak ikinci sıraya yükseldi. İzmir’in Kocaeli’ni geçmesinde, petrol fiyatlarının düşmesine bağlı olarak toplanan ÖTV’nin azalması etkili oldu. İstanbul 164,4 milyar lira, Kocaeli ise 39,5 milyar liralık vergi tahsil etti. Başkent Ankara’nın vergi tahsilat tutarı ise 36,7 milyar lira oldu.

Vergi tahsilat oranlarını değerlendiren İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “En ufak olumsuzlukta İzmir’i yere serenler, içimizdeki İrlandalılar bu başarı tablosu için ne diyecekler merak ediyorum. Bazı ithal ve ihraç rakamlarımız, İstanbul ve Bursa gibi illere yazılmayıp İzmir’e yazılırsa uçtuğumuzu herkes görecek.” dedi. İzmir’in geçen yıl Kocaeli’ni geride bırakarak Türkiye’nin en çok vergi tahsil eden ikinci ili olmasının, büyük potansiyelini ortaya koyduğunu belirten Demirtaş, 2014 yılında 45 milyar 484 milyon 684 bin lira olarak hesaplanan vergi gelirlerinin 39 milyar 853 milyon 934 bin TL’sinin tahsil edildiğini ve tahsilat oranının yüzde 87,6’ya ulaştığını kaydetti. Her zaman için İzmir’in vergi, ihracat, katma değer sağlamada Türkiye’nin ikinci büyük şehri olduğunu söylediklerini hatırlatan Demirtaş, “Son açıklanan rakamlar da bu düşüncemizin doğruluğunu gösteriyor. Kocaeli, sadece petrol rafinerileri olduğu için İzmir’in önünde yer alıyordu ama petrol fiyatları düşüp de Kocaeli’nin topladığı ÖTV de düşünce hak ettiğimiz ikinciliğe yerleştik. Vergi kalemleri itibariyle yüzde 1’in üzerinde toplanan vergi türü sayısı İzmir’de 11 iken Kocaeli’nde 6, yani İzmir’in çok daha çeşitli bir ekonomik yapısı var.” dedi.

‘KİMYA VE OTOMOTİV İHRACATÇILARI BİRLİKLERİ KURMAMIZA İZİN VERMİYORLAR’

Vergi rakamlarının bir kez daha İzmir’in gücünü ve ekonomisinin gelişimini gösterdiğini belirten İZTO Başkanı Demirtaş, şehrin haksızlıklara rağmen bu gelişimi gösterdiğini dile getirdi. Demirtaş, şöyle konuştu: “Bazı ithal ve ihraç rakamlarımız İstanbul, Bursa gibi illere yazılmasa uçtuğumuzu herkes görecek ama ne kimya ne de otomotiv ihracatçılar birliği kurmamıza izin vermiyorlar. TÜİK verilerine göre gümrüklerden çıkışlar dikkate alındığında İzmir’in kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatının, Türkiye’nin kimyevi maddeler ve mamulleri içindeki payı yüzde 17,9’dur. Yine aynı verilere göre İzmir’in Otomotiv ihracatının (motorlu kara taşıtları, diğer kara taşıtları ve aksam, parça ve aksesuarları) Türkiye’nin otomotiv ihracatı içindeki payı yüzde 8,6’dır ki bu rakamlara kauçuktan üretilmiş motorlu taşıt lastikleri, fren balataları, akü, conta, ateşleme cihazları gibi parçalar da dahil değil. Eğer bu parçalar dahil edilirse İzmir’in otomotiv ve yan sanayi ihracatının çok daha yüksek olacağı açıktır. TÜİK verilerine göre firmaların ait olduğu vergi dairelerinin il merkezleri esas alındığında, 2014 Ocak-Kasım döneminde İzmir’de 4 bin 353 ihracatçı firma bulunmaktadır. Bu sayı ile İzmir, İstanbul’un ardından ikinci sıradadır. İzmir’i sırasıyla Ankara, Bursa ve Gaziantep takip ediyor. Bu kadar çok ihracatçımız olmasına rağmen İzmir’in ihracatı İzmir’e yazılmadığı için rakamlarımız çok daha az görünüyor.”

‘İZMİR DÖRT VERİP BİR ALDI’

Öte yandan geçen yıl 39,8 milyar liralık vergi tahsil edilen İzmir’e, devlet kasasından 9,7 milyar lira harcandı. Devlet, her 100 liralık verginin 11,3 lirasını İzmir’den tahsil etti. Buna karşılık 100 liralık merkezî yönetim bütçesi giderinin 2,18 lirası İzmir’e harcandı. İzmir, dört verip bir aldı. İzmir’in uğradığı teşvik adaletsizliğinin de bitmesi halinde çok yüksek olan işsizlik oranının düşüşe geçeceğini ifade eden Ekrem Demirtaş, “Tüm bu olumsuzluklara rağmen kentimiz büyümeye devam ediyor. İki serbest bölge ve dört teknoloji geliştirme bölgemiz var. Üniversite sayısının dokuza çıkmasıyla birlikte kalifiye insan gücü de artıyor. İzmir artık teker teker bariyerleri aşıp İstanbul’un ardından hak ettiği konuma otururken en iyi yatırım alternatifi olduğunu ortaya koymaktadır. İstanbul’un ve hattâ onun hinterlandına bitişik olan Bursa ve Kocaeli, pek çok açıdan yatırıma doydu. Bu nedenle 4 bin 353 ihracatçı ile 198 ülkeye mal gönderen İzmir’i, çok önemli ve değerli bir yatırım alanı olarak değerlendirmek durumundayız. Bizim yarışımız Türkiye’nin diğer kentleriyle değil, dünyanın marka kentleriyle.” şeklinde konuştu.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126