Kahramanmaraş Efsane Günler Çılgınlığında Zirvede

Black Friday, Efsane Cuma, Süper Cuma, Efsane Günler diye internette arama yapan kullanıcılar alışveriş çılgınlığında sınır tanımıyor. İnternette Efsane Günler diye arama yapılan illerin başında ise ne yazık ki Kahramanmaraş var.

EKONOMİ 29.11.2019, 10:01 29.11.2019, 15:48
Kahramanmaraş Efsane Günler Çılgınlığında Zirvede
banner257

Kahramanmaraş Efsane Günlere yani alışveriş çılgınlığına hazır. İnternette alışveriş çılgınlarının Black Friday, Efsane Cuma, Süper Cuma, Efsane Günler diye arama yaptığı alışveriş çılgınlığına Kahramanmaraş ilk 5'te girerek dahil oldu. Türkiye'de Efsane Günler olarak internette arama yapan iller arasında Kahramanmaraş ilk 5'de yer aldı.

Nedir bu Black Friday? Black Friday, ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma gününe verilen isim olarak biliniyor. 1932'den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul ediliyor. Mağazalar bu günlerde çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Kanada ve Ingiltere'de de Black Friday günü var ve Amazon gibi internet üzerinden iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satışlar yapılıyor. 

TÜRKİYE'DE BLACK FRİDAY GEÇMİŞİ

İsmi ilk olarak 2015'te duyulan Black Friday, 2016 yılında yavaş yavaş Türkiye e-ticaret sektörüne girmeye başladı. İlk yükselişini 26 Kasım 2017 tarihinde gösterdi. 2018 yılında alışveriş çılgınlığı düşüş yaşadı. Bu sene ise düşüşünü sürdürmeye devam ediyor. "Black Friday, Efsane Cuma, Süper Cuma, Efsane Günler" gibi farklı isimlerle zaman içerisinde arama hacmini değiştirdi ve Black Friday kelimesi koltuğu Efsane Cuma'ya kaptırdı.

TÜRKİYE ARAMA YOĞUNLUK HARİTASI (SON 30 GÜN)

Black Friday olarak internette en çok aratan iller sırasıyla; İstanbul, Eskişehir, İzmir, Çanakkale, Ankara oldu.

Efsane Cuma olarak internette en çok aratan iller sırasıyla; Bitlis, Şanlıurfa, Kastamonu, Muş, Erzurum oldu.

Süper Cuma olarak internette en çok aratan iller sırasıyla; Mersin, Muğla, Manisa, Konya, Tekirdağ oldu.

Efsane Günler olarak internette en çok aratan iller sırasıyla; Balıkesir, Kütahya, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Samsun oldu.

Yorumlar (5)
Vatandaş 7 ay önce
Maraş Bize Mezar Olmadan Düşmana Gülizar Olmaz diyen Bir Ecdad ve En MÜBAREK, HER HAFTA ERKEKLERE FARZ OLAN CUMA GÜNÜNÜN Kara Cuma OLARAK ADLANDIRILMASI....
NEREDESİNİZ EY HER ŞEYE MUHALİF OLAN HALK KESİMİ...
BU MU SİZİN ECDADINIZA OLAN BAĞLILIĞINIZ.!!!!
ASLINI İNKÂR EDENE NE DEMİŞLER HEPİMİZ İYİ BİLİYORUZ...
LÂKİN NEREDEN..NEREYE.......
legend 7 ay önce
Bunu başlatan firmaların hiç mi suçu yok bunda diğer günlerde başlatmadığı indirimleri amerikayanın uygulamaya koyduğu şekilde başlatanlara sormalı.
0127 7 ay önce
Ben herşeyi beklerim. Sütçü imam bugün yaşasaydı belkide dışlanırdı.
kimliksiz 7 ay önce
şehirde doğru düzgün mağaza mı var..? haksız mı millet..?
Marasli 6 ay önce
Neden elalemin yillar öncesinde siyahi köle pazarlamak için başlattıgı (o yüzden BLACK miş ben de merak ediyordum yeni öğrendim)bir dönemi seçiyoruz,yani tamam biz de yapalim cuma olmazsa pazar olsun kasim olmazsa mayis olsun krndinize ait alisveris senligi yapalim yine kampanya olsun yine vatandasta satici da yararlansin ama BİZİM OLSUN.Elin gâvurunun taklidi olmasin çok mu zor.
Günün Anketi Tümü
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?
Fatih Mehmet Erkoç mu, Hayrettin Güngör mü?