Kahramanmaraş Hızlı Tren Projesine Kayseri'den Destek Geldi

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Kilci, Kahramanmaraş'ın hızlı tren projesi ile ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı'na yaptığı başvuruyu desteklediklerini bildirdi.

Kahramanmaraş Hızlı Tren Projesine Kayseri'den Destek Geldi

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Kilci, Kahramanmaraş'ın hızlı tren projesi ile ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı'na yaptığı başvuruyu desteklediklerini bildirdi.

14 Nisan 2010 Çarşamba 17:01
Kahramanmaraş Hızlı Tren Projesine Kayseri'den Destek Geldi

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Kilci, “Anadolu'muzun güzel şehirlerinden biri olan Kahramanmaraş, son yıllarda ticaret, sanayi, tarım ve eğitim alanında önemli gelişmeler kaydetmiş, yolcu ve yük taşımacılığında ulaşım imkanlarının geliştirilmesi büyük önem taşımaya başlamıştır” diyerek açıklamasında şunları söyledi: “Kahramanmaraş Valiliği, bu kapsamda, demiryolu hizmetlerinden daha fazla yararlanılması ve demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi amacıyla, Kayseri, Kahramanmaraş ve Gaziantep'i birbirlerine bağlayacak Kahramanmaraş-Kayseri demiryolu hattının Hızlı Tren Projesi kapsamında hayata geçirilmesi için, Ulaştırma Bakanlığı ve DHL Genel Müdürlüğü'ne, etüt ve fizibilite çalışması yaptırılması ve yatırım programına alınması teklifinde bulunmuştur. Kayseri Ticaret Odası olarak, Kahramanmaraş Valiliği'nin teklifinin çok yerinde olduğunu düşünüyoruz. İllerimiz arasındaki ticaretin kolaylaşmasının ekonomiye katkıları göz önüne alındığında, bölge açısından büyük fayda sağlayacak Kayseri-Kahramanmaraş hızlı tren seferi projesinin hayata geçirilmesi konusunda Oda olarak desteklerimizi sürdürüyoruz.”

Yükleniyor...
Anahtar Kelimeler:
Demiryolu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ankaralı 2011-06-27 21:05:14

Yorum yapan arkadaşlara sesleniyorum herkes kendine yakışan bir açıklamada bulunmuş ama inanın bunların hepsi muhalefet açıklamalardır

Avatar
gül 2010-04-28 17:20:04

kayseri kahraman maraş kara yolu kalkmasın aynen devam etsin yazık masraflara yazık az bir rampa için yazık devamı aynı yol olsun

Avatar
ofa 2010-04-21 21:56:24

hızlı tren yolunu bırakında önce şu karayolunu bir halledin yeter yıllardır aynı hep yapım çalışması var ama bir şey yapan yok ne bitmez bir yolmuş bu böyle bir şehrin komşu şehirlerine giden karayoluna bakın rezalet tek kelimeyle...
şehir içi zaten tam facia üç beş kilometre yol yapamayan belediye mi olur tek işi kaldırım ne iştir anlamadım adamı bir kaldırım hırsı bürümüş nerdeyse .... kadar kaldırım döşeyecek. yarın bir karar alınsa asfalt yerine kaldırım taşı döşenecek dese döşenmeyen bir yer kalmaz. ayıptır bu ya vatandaşı bu kadar da keriz yerine koymak olmaz. her yoruma saygı iyi günler arkadaşlar

Avatar
yururdurmaz 2010-04-21 11:02:30

daha önce'de yazdım..siz kara yolu ya-da otoban yapmıyorsunuz..HIZLI TREN'İN GÜZERGAHINI YAPMAKTANN BAHSEDİYORSUNUZ..
BANA SÖYLEYEN BİRİ ÇIKAR'MI BURADA ACABA..
HANGİ tren yolu'nun eğimi % 2 den fazla..?
dedim ya hızlı tren böylesine bir tren yolunun eğimi% 2 den fazla OLAMAZ..BU YAPILACAK TREN YOLUNUN MÜHENDİSLİĞİNE AYKIRIDIR..!!
bu konuda hala ama daha HALA ISRAR EDENLER..;
HANİ ÖRNEĞİMİ MAZUR GÖRÜN..(HERKESDEN ÖZÜR DİLİYEREK DİYORUM..;Kİ BUNU DEMK ZORUNDAYIM..)
-YA DAYAK YEMEMİŞLER..;YA-DA KÖTEĞİN HESABINI BİLMİYORLAR..!!
HIZLI TERNİN EĞİMİ % 2 DEN FAZLA OLMAMAKLA BİRLİKTE YOLUN MİNİMUM KURB YARIÇAPLARI AZAMİ 2500 MT.OLMASI GEREKİR'Kİ O TREN YOLUNDA 150-160 KMh hızla gidebilsin ve kayseriye'de 2 saat gibi bir zamanda varabilsin..
peki yolun geçtiği yerlerdeki istimlak-kamulaştırmalar ne olacak..
bununla ilgili ÇED RAPORLARI..;
Efendim kamulaştırma yapılacak bölgelerde ,kamunun -yada vatandaşın bu kamulaştırmaya yapacağı itirazlar..itirazların danıştaya gitmesi..aylarca duruşma günü beklemesi,iptal olması -kabul edilmesi..
hadi bunları'da geçtim..;
ya güzergahın geçtiği yerlerdeki coğrafi şartlarda zeminin sağlam2mı çürük'mü..;fay hattı geçiyormu..?
bir güzegah yaparsın..güzergahın bilmem kaçıncı km si arasında zemin kaymalarından dolayı..(tabiki güzergahı değiştirmiyorlar..)oraların zemin iyileştirmeleri.sondajları..;eğer gerekiyorsa zemin iyileştirmeleri...
yani BİİR SÜRÜ İŞLER..
.........
Buraya yorum-yzı yazan sayın okurların bu konuları dikkatlice
İRDELEMLERİNİ..
TAVSİYE EDİYORUM..
Yukarda söylediklerim..;yav sende murat ne yani bir tren yolu yapılacak..;bin bir dereden su getirdin türünden telkin-yazılarla zamanımızı boşa harcamamamızı denecek olsa bile..
burda miletin-devletin parası harcanacak.. boş yere gitmesini kimse ietemez değil'mi..?
Almanların 2 .dünya savaşı yıllarında yaptıkları adana-bahçe bölgesindeki AYRAN TÜNELİ bu gün hala hizmette..değil'mi..?
bu gün ankara -eskişehir;ankara-konya arası hızlı tren yapı'mı bile 400 milyon avrodan aşağıya çıkmamaktadır.. velev2ki oralarda coğrafya daha düzdür..ama bizim maraş-kayseri arası bunu kat be kat üstünde..
yani bu işin 400-450 milyon avrodan
çok fazlasına çıkar işin muhteviyatı..
neyse..

Avatar
mehmet gürbak 2010-04-20 17:46:34

Projenin adı hızlı tren olabilir.bu proje ilk defa gündeme gelmiyor.Bu proje gündeme geldiği tarihte faliyetlere başlansaydı;şimdi trenin hızlısına biniyor olacaktık.Projenin gündeme geldiği ilk zaman yola çıkan topal bir karınca 3 defa dünya turu atmıştır şimdiye kadar.Bu projede coğrafya şartları okadar da kötü değil.tek zor olan yer tekir bölgesidir.oda aşılmayacak zorlukta değil.Suçatı bölgesine kadar projeyi engelleyecek bir zorluk yok.Hatta iki güzergah .1)hasancıklı-kürtül alt bölgesi-andırın yol ayrımı -yüzbaşının mezarı-suçatı-tekir düz hat oluyor.yani rampa yok.2)hasancıklı-bulutoğlu-zibillibucak-yüzbaşı mezarı-suçatı-tekir yine düz hat.
Göksundan sonrasını söylemek malumun ilanından başka birşey değil.
Kısacası projeyi engelleyecek coğrafya şartları yok.
proje yürürlüğe girerse ,aradaki engelleri delecek FERHAT'LAR ÇOK BİZDE.

Avatar
DOĞRUCU DAVUT 2010-04-17 11:39:27

Hayırlı günler sevgili hemşerilerim.Umarım şu Kayseri-K.Maraş Süper Expres geyiğine inanmıyorsunuz.Bu şuna benzer,Kıbrıs meydanında bir yalan söyle,10 dk sonra Sıbyan Bahçesinde sende duy ve inan.Kayseri-K.Maraş arasında bulunan coğrafya hakkında fikri olan birinin böyle bir hayal kurması bile komik olur.Hızlı Tren zaten imkansız,dünyada böyle bir yatırım yok.Ha normal tren derseniz o da çok maliyetli,zahmetli ve anlamsız.20 yıldır bitirilemeyen hazır karayolu bittide,hızlı trenimiz eksik kaldı :)Ve sağlayacağı ekonomik getiri,yani atılan taş ürkütülen kurbağa hesabı.Bir arkadaş USD 250 Mio demiş ki imkansız,mümkün değil.Rahmetli Özal 1986 da Tarsus-Adana-Gaziantep otoyolunu USD 630 Mio bedelle ihale etmişti.Bitişi USD 1 Mia buldu.Araziyi karşılaştırın bir.Dediğimi anlarsınız.Bunu bir yana bırakalım15 yıldır bitirilemeyen Narlı Gaziantep yolu 1 yıldan fazla bir süredir mükemmel bir hızla (kışın bile) ilerlerken,2 aydır yani havalar düzeldiğinden beri faaliyet tamamen stop.Tam gaz çalışılsa 1 aylık işi kalan yolun aniden durmasını soruşturunca,daha acil bir yer varmış,tüm makine parkı oraya aktarılmış.Burada acillikten kastedilen siyasi baskı.Burası Maraş bunlar birşey demezler,sesleri çıkmaz,acelesi yok diyerek bütün ekipman alınmış,Kipaş çimentonun köşesinde faaliyet bıçakla kesildi.Maraşlı hemşerilerime bir tavsiyem var.Yaz geliyor bu sene şöyle bir Ege,Akdeniz,İç batı,Orta Anadolu ve özelliklede Doğu Anadoluyu bir turist gözü ile gezsinler ve yol,yollar görsünler.Sivas-Erzincan-Erzurum,Erzurum-Bingöl-Elazığ yolları doğu oluyor ama batıdan bile güzel.Acaba 80.000 nüfüslü Erzincanın 8 yıldır,360.000 nüfüslü Erzurumun 8 yıldır bakanları var bunun katkısı olabilirmi.Peki Türkiyede en yüksek oy oranı ile iktidar partisine destek veren K.Maraş makus talihini ne zaman yenecek ? MAALESEF HİÇBİRZAMAN,ÇÜNKÜ SİYASİ TEMSİLCİ SEÇİMİMİZ TÜM PARTİLER AÇISINDAN "ÇOK KÖTÜ".

Avatar
A.TÜRKOĞLU 2010-04-17 09:41:18

Hızlı demir yolu taşımacılığının ülkemiz coğrafyasının elverişli olduğu bellil başlı büyük illeri biri birine bağlayacak şekilde yaygınlaştırıması lazım. Aslında bu konu bir devlet politikası olarak belirlenmelidre.Neredeyse dünyadaki kamyon ve tır üreticileri Türkiye'ye çalışıyor. Türkiye'deki kamyon ve tır sayısının Tüm Avrupa birliğindeki sayıya eşit olduğunu çoğumuz bilmiyoruz bile.Yük ve yocu taşımaclığında kara yollarının bu kadar ağırlıkta olduğu gelişmiş bir ülke yoktur. Bunun bir sonucun olarak karayollarımız kan gölüne dönüyor, milyarlarca dolarlık maddi kayıplar meydana geliyor ve daha da önemlisi yanlış taşımacılık politikaları nedeni ile milyarlarca doları akaryakıta ödüyoruz. Zaten kıt olan ülke kaynakları boşa gidiyor, eğitime, sağlığa yeterli kaynak ayrılamıyor, işsizliğe çözüm olacak yatırımlar için kaynak bulunamıyor.

Avatar
Sucu Muharrem 2010-04-16 23:47:36

Hızlı tren hikayesini duyunca güldüm.
Beş on kilometrelik kara yolumuzu yapmaktan aciziz.
Bakalım hızlı treni nasıl getireceğiz.
Ne zaman getireceğiz.

Avatar
Murat 2010-04-16 13:55:33

Heşrimizin Gelişimi ve gurbetdeki hemşerilerimiz icin iyi olur Kayseride Cok Fazla k.maraslı yaşıyor bende k.maraslı olarak Bu projeyi desdekliyorum ...

Avatar
yahya uyar 2010-04-16 13:45:22

gerçekten şehrimize böle planlamalar gerekiyodu ve geliyo çok şükür bu projeyi başlatan k.maraş valililğini tebrik ediyorum inşallah bide şehir içi hafif raylı sistem de geliyor.herşey kahramanmaraş için!

Avatar
ishak maraşlı 2010-04-16 02:15:11

ben bu projeyyi destekliyorum maşaallah maraşta bir ilerleme kat ediyor bunları görmek gurur veriyor

Avatar
KaDir 2010-04-15 18:36:49

Cevre illerle baqlantımız nekadar iyi olursa gelişmemizde okadar hızlı olur

Avatar
Kerim Ocak 2010-04-15 14:30:45

Kahramanmaraşımızın açılımını sağlayacak çevre illerimizle olan bağlantıları bir an önce gerçekleştirilmelidir.Özülerek şunu da söylemek gerekir, Kahramanmaraş Gaziantep bağlantısı, Kahramanmaraş Kayseri yolu ne zaman bitirilecek, öbür taraftan Adana Kahramanmaraş devlet demir yolu çürümeye tert edilirken, Kayseri Kahramanmaraş hızlı tren yolunun gündeme gelmesi bizleri hayal pers etti, umutlu olduğum bir taraf var o da Kayserli sanayicileri ve siyasilerin olaya müdail olması umudumu artırmıştır.yoksa Kahramanmaraşın siyasilerinden ve yöneticilerinden umudumuz kalmadı.

Avatar
Eshabil Özalplerden 2010-04-15 14:02:43

Bazı hemşehrilerimiz hızlı trenin adını duyunca çok sevinmişler.
Çok da ümitlenmişler.
Ben söyleyeceklerimle onların heveslerini kursağında bırakmak istemiyorum ama...
Öyle hemencecik çok sevinmesinler.
Maalesef ben bu değerli hemşehrilerimiz gibi düşünmüyorum.
MEVCUT SİYASİ KADROMUZ İŞ BAŞINDA KALMAYA DEVAM ETTİĞİ SÜRECE..
Hızlı tren gerçekten Maraş'a gelse bile..
HIZLI TREN BİR AŞAĞIDAN BİR YUKARIDAN HIZLA GELİR GEÇER.
Bizim siyasetçilerimiz de:
"EDE AZ ÖNCE ÖNÜMÜZDEN HIZLA GEÇEN ŞEY NE İDİ?"
DİYE BİRBİRLERİNE SORARLAR...
Bu ekip iş başında kaldığı sürece,
Hızlı tren de gelse K. Maraş'a bir faydası olmaz.
Önce K.Maraş'taki belediye başkanından, milletvekillerinden ve parti yöneticilerinden kurtulmamız lazım.
Kahraman Maraş'ın önü ancak bu şartla açılır.

Avatar
sudenaz banu işler 2010-04-15 13:29:41

YAMALIKLI YOLLARIMIZ BİTTİ DE TRENİMİZ KALDI....

Avatar
halil 2010-04-15 12:53:51

bence asıl amaç;
kayseri ile g.antep birbirine bağlanmak istiyor olmasın.. aradan maraşı çıkarıverebilirler de.. bizim becerikli milletvekillerimiz var ya.. hayırlı olsun, inş. olur.. kayseriye bu şekilde bağlanırsak yol da genişler, iyi olur..

Avatar
sm46 2010-04-15 11:16:29

Kahramanmaraş Merkez de Tren Garı çürümeye terkedilmiş her geçen gün istimlak edilerek yaşam alanı(Konut,Otel,Hastane planları) ilan edilirken böyle bir proje ile gündeme gelmesi laftan öteye gitmez düşüncesindeyim.Devlet Demir Yolları Kahramanmaraş için proje etüt vs. ile yıllar önce(Cumhuriyetin ilk yılları)zor koşullarda Osmanlı nın uğraştığı kadar dahi uğraşmıyor ilgilenmiyor.Ayrıca Hızlı tren projesi için illaki Kayseri Hattı düşünülmemeli bence.Kahramanmaraş-Adana olabilir ilk etapta.Neticesinde bu şehirden insanların en çok gittiği şehir Adana ve Gaziantep.Ama bu tür projelerin gerçekleşebilmesi için öncelikle bu konularda bu şehir için istekli ve öncü olabilecek Kahramanmaraşlı bürokratların olması lazım Genel Merkez de yoksa sadece çeşitli olanaksızlık ve maliyet hesaplarına takılarak yıllarca proje aşamasında kalır.Bu güne kadar olduğu gibi...

Avatar
ispirkara 2010-04-14 20:53:34

umarım bu proje kabul edilir ve gerçekleşir gerçekleşirse kahramanmaraş için faydalı olur

Avatar
yururdurmaz 2010-04-14 18:23:02

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Kilc bey'e teşşekür ediyorum..yani ,hani maraşta ortada fol yok-yumurta yok..! bu nerden çıktı şimdi derler..demek'ki KMTSO 'nın bir müracaatı var..ve bu müracaatı'da kayseri'nin tso başkanı desleyeceklerini bildirmekte..
iyi'de bizim maraşın kayseri yolu aynı antep yolu gibi bitirilememiş'ken;şimdide kayseri k.maraş hızlı tren yolu yapmaya kalkışmak..yani bu hızlı trenin k.maraştan çok kayserinin daha çok işine yarayacağı kesindir;ve bunun için desteklemek istemektedirler kanımca..
çünkü maraşın yıllardır memlekete hizmet etme adıan onlarca SİYASİ ÇIKIŞ yapılmıştı'da ve bu çıkışları maraştaki bazı önde gelen sivil toplum örgütleri desteleyeceklerini iletmiş olsalar bile'de..
yine'de memelekete hizmet konusunda
KADÜK KALMIŞTIR..
SİZ DEMİRYOLU YAPACAKSINIZ..MALUM K.MARAŞ -KAYSERİ ARASI COĞRAFİ OLARAK BAYA BİR APİK BÖLGEDİR..
HIZLI TREN ÖYLE FAZLA EĞİMLİ YERLERDEN GEÇEMEZ..Maksimum eğimi %2 olması gerekir'ki hızlı tern dediğimiz amaca hizmet etsin.tren yolu güzergahının istimlak çalışmaları,v.d çalışmalar..yani. biiir sürü detaylar..
ve bu işi'de bu günün parasıyla 250 milyon $ aşağıya çıkmaz..
peki bütcede para var'mı..?
inşallah bulunur'da yapımına başlanır..!!!

selamlar..sevgiler..saygılar..

Avatar
Ayşen 2010-04-14 17:49:04

Gerekden cok güzel olur

Avatar
KaDİr 2010-04-14 17:46:52

hayırlısıyla gelir inş destekliyoruz

banner122

banner215

banner124

banner154

banner191

banner126