Kahramanmaraş Sanayisinin Bel Kemiği Suriyeli İşçiler

15 Mart 2011’de resmen başlayan karışıklık nedeniyle vatanlarını terk eden Suriyeliler, ucuz işgücü nedeniyle Türkiye sanayisinin ve üretiminin bel kemiği haline geldi.

EKONOMİ 31.07.2019, 14:38
Kahramanmaraş Sanayisinin Bel Kemiği Suriyeli İşçiler
banner257

15 Mart 2011’de resmen başlayan karışıklık nedeniyle vatanlarını terk eden Suriyeliler, ucuz işgücü nedeniyle Türkiye sanayisinin ve üretiminin bel kemiği haline geldi. Tekstil başta olmak üzere birçok sektörde ara eleman olarak çalışan Suriyeliler, Türk müteşebbisler tarafından da tercih ediliyor. 

HABER 46/ ÖZEL 

Türkiye’de işsizlik her geçen gün artarken Suriyeliler ise iş bulma konusunda zorluk çekmiyor. Kahramanmaraş sanayisinde üretim ağını oluşturan hemen hemen her sektörün temelinde bulunan Suriyeliler şehir entegrasyonunu da tamamlayıp iş gücüne dahil oldu. Öyle ki, Türk sanayicilerin en büyük korkusu ise Suriyeli çalışanlarının gitmesi oldu.
KAHRAMANMARAŞ SANAYİSİ 
Kahramanmaraş’ta hemen hemen her işletmede çalışan Suriyeliler, iş gücü bakımından Türk işçilerin önüne geçti. İş beğenmeme, kendini daha iyi yerlerde görme, yüksek maaş ve toplumsal statü bakımından patronlara zorluk çıkaran işçilerin yerine ara eleman olarak Suriyeliler kullanılmaya başlandı. 2011 yılından bu yana Kahramanmaraş tekstil işletmelerinde daimi işçi afişleri artık Suriyeliler nedeniyle konmuyor. Ülkemizin aksine Kahramanmaraşlı sanayiciler kayıt dışı çalıştırmak yerine tamamı resmi bir çalışma prosedür yöntemini izliyor. 
İŞKUR RAKAMI AÇIKLADI
Kahramanmaraş İŞKUR verilerine göre, kentte işsizlik rakamlarının orta olmasının sebebinin iş beğenmeme olduğu yorumları yapılıyor. Yapılan müracaatların tamamına yakını devlet kademelerinde çalışmak isteyenler olunca özel sektör kendine çalıştıracak kimse bulamıyor. Sanayici ve tüccar ise Türk işçilere göre daha verimli olan Suriyeli işçileri kullanıyor.
TEKSTİL ÜRETİMİ, ARA ELEMAN SURİYELİLERE EMANET
Toplumun büyük bir kesiminde başlayan Suriyeliler gitsin tepkisi, patronların en büyük korkusu oldu. Çünkü Türk işçinin çalışma prensipleri ile Suriyeli işçilerin çalışma prensibi arasındaki farklar nedeniyle patronlar Suriyeli işçileri tercih ediyor. Tamamı sigortalı olan Suriyeli işçiler ise kendilerine yönelik bu olumsuz algının sebebini anlamadıklarını belirtiyor.  Öte yandan Mühendis kadrosunun altı olan ara elamanların tamamı ise Suriyeli işçilerden oluşuyor. Tekkstil üretimi için olmazsa olmaz olan ara eleman kadrosu böylelikle Suriyeliler tarafından kapatılmış oluyor.

Yorumlar (41)
Pes 11 ay önce
Pes diyorum. Biz gidelim o zaman rahatsız etmeyelim. Doğru zenginler sitelerde kalıyor. Suriyeli komşuları yok. Yakında Maraş'ı düşman işgalinden Suriyeliler kurtardı derlerse şaşırmam. Çivisini çıkardınız. hatta çiviyi çıkarırken duvarıda sökmeye başladınız. Hiç kimse halk konusunda bu kadar aşağılayıcı konuşamaz. Bu sanayiyi bu hale getirende Maraş halkıdır .Sigortasız assgari ücretin yarısına çalıştığı günlerde oldu bu halkın. Asıl ötekileştiren bu zihniyettir. Daha iyi koşullarda çalışmayı istemek suç değil. Bu şekilde yaparak insanları daha çok nefrete itersiniz. Halkın sesini dinlemeyen halkın yumruğunu yemeye mahkumdur. o yumrukta sandıktır. İstanbul,Ankara,Adana,Mersin,Antalya,İzmir gitti. Bu halkı bu şekilde aşağılarsanız elinizde kala kala suriyeliler kalır. Onlarıda beslersiniz artık
vatandaş 11 ay önce
bu yazdığınıza sizde inandınız mı gerçekten ? biraz sıkışınca yorumları kapatıyorsunuz, böyle bir algı oluşturun diye talimat mı aldınız, suriyeliler bel kemiğiymişte bilmem neymiş, ya hu siz vatandaşı çocuk mu sandınız ? bu tip algılar sökmez artık, vatandaş kararını verdi çoktan, siz istediğiniz kadar bu tarz haberler yapın boşşşş...
M.KUSTN 11 ay önce
İş beğenmeme, kendini daha iyi yerlerde görme, yüksek maaş ve toplumsal statü bakımından patronlara zorluk çıkaran işçilerin yerine.....

TABİ ÖYLE DERSİNİZ.HAKKINI ARAYAN.KANUNLARLA KENDİSİNE VERİLEN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ ALAMAYAN İŞÇİLER yazamayacagınıza göre.değilmi?

suriyeliler gelmeden şehirde sanayi ve tekstil sektörü yoktu.onlar sayesinde şehrimiz tekstil ile tanıştı diye devam edeceksiniz nerdeyse.
İnsanların asıl kızdıgı konu bayramda rahat bir şekilde bayramlaşmaya gidebilen bir mülteci,deniz kenaarında parklarda özgürce nargilesini tüttrüp kızları kesen bir mülteci, dünyanın hangi ülkesinde görülmüştür peki?
k.maraş 11 ay önce
bravo size ucuz işçiyi buldunuz yarın sizin çocuklarda ilsiz kalınca bu haberi getirir önünüze koyarım Allah yardımcımız olsun
Burak am 11 ay önce
Kardesim siz hic suriyeli calistirdinizmi nankor bunlarin hepsi yaninizda alin calistirin 1 turkun tirnana gmdeyismeem
AHMET KORKUT MENTEŞE 11 ay önce
ÖZEL SEKTÖRDE İŞÇİ BULUNMAMA SEBEBİ
GENÇLERİN KENDİNİ DEVLET MEMURU STATÜSÜNDE DEĞİL.
ÖZEL SEKTÖR İŞVERENLERİNİN İŞÇİ HAKLARINI YEMESİNDENDİR.
SANAYİDE HİÇBİR İŞVEREN NE RESMİ TATİL BİLİR NE YILLIK İZİN BİLİR NE FAZLA MESAİ BİLİR.
ARAŞTIRMA YAPARKEN ÖZEL SEKTÖR İŞVERENLERİNE DEĞİL,
ÇALIŞMAYAN İNSANLARA SORUN....
Mrs46 11 ay önce
Allah hepimize akıl fikir versin.istanbuldakileride koca ülkede başka bir şehre değil getirip bize kitlediler hamde tek kelime itiraz edilmeden.şimdide bu insanları bel kemiği ediyorlar yarında kahraman ilan ederler.
Edebiz 11 ay önce
Sarhoşmusunuz güneştenmi oluyo..hangi akla hizmet bu haber
DRSN 11 ay önce
HABER 46 HEM NALA VURUYON HEM MIHA VURUYON
Mehmet ay 11 ay önce
Neyin pesindesin sayin haber 46 tabi ya sende haklisin yerli halk ne yerse yesin nolacak
Yolcu 11 ay önce
Bu haber için patronlardan ne kadar aldınız.
AHMET HAKAN 11 ay önce
KANDAŞLARIMIZ İŞSİZ GEZİYOR YAPTIĞINIZ HABERE BAKIN. YİNE KİME SÜRTÜNME DERDİNDESİNİZ?
rozturk.59 11 ay önce
AaKaPe' ye Oy Veren Akoyun K. Maraş' lılara Haktır. Ucuz İş Gücü Patronların Zaten İşine Gelir. Daha Çok Kazanırlar. Surili Şerefsiz Vatan Haini Lağım Fareleri Çalışsın. Sizler de Kahve Köşelerin de veya Karınızın Dizinin Dibinde Oturun, Açlıkla ve İşsizlikle Mücadele Etmeye Uğraşın. VER MEHTERİ, VER MEHTERİİİ...!!!??? (Bu Yorumumu Yayınlayamazsınız Ya, Neyse Ben Yazmış Olayım.)
maraşlı 11 ay önce
memleketın anasını sıktıler işçinin değeri kalmadı bunların yuzune admın yayınla bunu
Osman buyruk 11 ay önce
Kim demiş iş beğenme diye sen çalışırmısın 1500 e 10 -12 saat kanun nerede calismazsan çalışma işine gelirse diyor şikayet ediyorsun gelen yok giden yok bugün itibariyle çalışma saatim 8- 6.5 yemek istirahati 30 dakika gel çalış begeniyormusun
Seda küçük 11 ay önce
Biz suriyeli istemiyoruz bayrama gitiklerine gore savaş bitmiş demektir defolsunlar gitsinler zaten bizim bu milletimiz yuzune burda bariniyolar
drsn 11 ay önce
goy goy cu haber 46 noldu hemen suriyelileri desteklemişin
Erdem Öztürk 11 ay önce
Çok sıradan üstün körü hazırlanmış bir haber olmuş.Sanki türk işçiler bir işe yaramıyor suriyeliler olmazsa sanayi çökecekmiş algısı yaratılmaya çalışımış.Kime hizmet ediyor haber anlayamadım...
KJHJ 11 ay önce
BELEŞŞ ...İŞCİ ...BELEŞŞŞ
EDE 11 ay önce
EEEEEEE NEDE OLSA SEVER K.MARAŞ LILAR İŞÇİ HAKKI YEMESİNİ.BELEŞ ÇALIŞTIRIYOLAR İLŞTE.
bilirkişi 11 ay önce
hayret hiç yorum yok, oysa bi suriyeli sözü geçse acayip şeyler yazılırdı hayret....
Ali 11 ay önce
İşçinin hakkını yemek onların surtından zengin olmak
Fırtına46 11 ay önce
İnşAllah patronlar biraz akıllı olur geleceği düşünür.yoksa gelecek nesillerin hepsi kendilerine küfreder.Bu insanların Yeri kendi ülkelerinde güvenli bir bölgedir başka çare yoktur.ayrıca haklarının yendiğini de çok iyi bilmektedirler ve ilk fırsatta hesap soracaklardır.Allah akıl fikir versin hepimize
asılkahramanmaraşlı 11 ay önce
hayırdır HABER 46.Suriyelilere karşı sempati geliştirme çabası nereden geliyor.Yani suriyeliler olmasa sanayi çökecek öyle değil mi.Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü.
BRAVO... 11 ay önce
Iki üniversite mezunuyum biri tekstil diğeri işletme su marasta tam 10 fabrikaya iş başvurusu yaptım 6 ay dönüş olmadı işçi olarak çalışmak için. Şimdi gelelim suriyelilere şuan petrolde çalışıyorum bizim insanımız aracının deposunu fulleyemez iken suriyeliler fulluyur çalışan olarak sahidim. Bizim insanımızdan orta halli veya asgari ücretli çalışan araç alamaz iken onlar 30 veya 40 bin tl araca biniyorlar bunlar mi aç. Gelelim su yoruma iş beğenmiyor diyenlere siz zaten hak hukuk bilseniz işçinin rızkını çalmazsınız. Sizler lüks arabaya binip geziyorsunuz işçi maaşına gelince 10 gün 20 gün geç ödüyorsunuz o çalışan gariban işçinin evinin düzeni allak bullak oluyor umrunuzda değil Sonra iş beğenmiyorsunuz diyorsunuz. Hangi kanunda yazar bir işçinin ayda normal 208 saat çalışması lazım iken bir işçinin 416 saat çalıştırmak nerde yazarda hani mesai hani işçi hakkı. Haber46 sana gelince tarafsız haber yapın yandaş olmayın başara bilir iseniz. Bizim insanımız aç gezer iken issiz gezer iken suriyeliler savunmayın.
DRSN 11 ay önce
İNŞALLAH TÜRKÇEYİ ÖĞRENİRLERDE BU GOY GOY CU BASININDA BEL KEMİĞİ OLURLAR
İsmail Takas 11 ay önce
Yalanınızı öpeyim sizin. Ne entegrasyonu la
@ 11 ay önce
Yaptıkları işin kalitesi tartışılır
Musti 11 ay önce
Tepenize çıkar bir gün suriyeliler bir bela yaşarsanız bu şüphelilerden o zaman akıllanırsınız.
Hep Doğrusöyler 11 ay önce
Sigortasız olarak asgari ücretten daha düşük ücrete çalıştırırsınız.Yazıklar olsun.Bu gibilerin Allah belasını versin.Leş kargaları.
HABER 46 yuh 11 ay önce
bu yazıyı okumadım başlığı yetiyor. bizim patronlar beleş mezar olsa girerler. haber 46 sen hangi fabrikadan aldın parayı böyle yazı yazı yazıyorsun?
Ali 11 ay önce
Haber46 patronların ağzından konuşuyorsun
Kahramanketli 11 ay önce
Haber başlığı olmamış. K.maras evladını hiçe sayıyorsunuz. Yakıştıramadım....46.,
kahraman 11 ay önce
Kim demiş şimdiye kadar Suriyelilermi vardı
Maraşlı 11 ay önce
Genelde insanların park bahçe hademelik çaycılık hatta olursa masa başı iş arıyorlar aslında bu insanlarda haklı aynı ücrete adam neden vardiyalı fabrikada çalışsın ücret farklı olsa belki ona da iş verenler yanaşmıyor.
ede46 11 ay önce
Bu hükümet memleketin bütün dengesini bozdu artık bırakın akp ye vermeyi onlar gitsin bak nasıl normale dönecek bi kerede vermeyin şunlara yoksa 5 sene sonra hala küfrederseniz...
sedat Ş 11 ay önce
Aynen öyle suriyeli çalışanlar olmasın gaziantepte adanada maraşta çok fabrika iflas eder.bizimkiler begenmiyor fabrika işciliğini.kimse kusura bakmasın.tok açın halinden anlamaz hemşerim kimseyi kınamayın.Allah büyük..
garip türk 11 ay önce
okuyup işsiz kalmak var okumadan işsiz kalmak var sanayinin değil zenginlerin bel kemiği suriyeliler yandaş haberciler
drsn 11 ay önce
haber 46 bu habere yorumlarımı yayınlamadın yuh diyorum size ... sizi gidi suriyeli nargileci seviciler sizi... talihsiz bir yazı kurgu haber yazıklar olsun size
AHMET 11 ay önce
bizim halkımız işsiz gezsin. askerlerim suriyeyi savunsun bunlarda ..... Allah yardımcımız olsun
Türk oglu 11 ay önce
Devlet aklını başına alacak, bunların gitm3si için, işyerinde calistiranlarin malvarliklarina el koyacak, bedava adam calistiracam diye ülkeyi mahvettiniz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20°
açık
Günün Anketi Tümü
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Başarılı mı?
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Başarılı mı?
Namaz Vakti 05 Haziran 2020
İmsak 03:20
Güneş 05:05
Öğle 12:36
İkindi 16:28
Akşam 19:57
Yatsı 21:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20