Kahramanmaraş Sanayisinin Bel Kemiği Suriyeli İşçiler

15 Mart 2011’de resmen başlayan karışıklık nedeniyle vatanlarını terk eden Suriyeliler, ucuz işgücü nedeniyle Türkiye sanayisinin ve üretiminin bel kemiği haline geldi.

Kahramanmaraş Sanayisinin Bel Kemiği Suriyeli İşçiler

15 Mart 2011’de resmen başlayan karışıklık nedeniyle vatanlarını terk eden Suriyeliler, ucuz işgücü nedeniyle Türkiye sanayisinin ve üretiminin bel kemiği haline geldi. Tekstil başta olmak üzere birçok sektörde ara eleman olarak çalışan Suriyeliler, Türk müteşebbisler tarafından da tercih ediliyor. 

HABER 46/ ÖZEL 

Türkiye’de işsizlik her geçen gün artarken Suriyeliler ise iş bulma konusunda zorluk çekmiyor. Kahramanmaraş sanayisinde üretim ağını oluşturan hemen hemen her sektörün temelinde bulunan Suriyeliler şehir entegrasyonunu da tamamlayıp iş gücüne dahil oldu. Öyle ki, Türk sanayicilerin en büyük korkusu ise Suriyeli çalışanlarının gitmesi oldu.
KAHRAMANMARAŞ SANAYİSİ 
Kahramanmaraş’ta hemen hemen her işletmede çalışan Suriyeliler, iş gücü bakımından Türk işçilerin önüne geçti. İş beğenmeme, kendini daha iyi yerlerde görme, yüksek maaş ve toplumsal statü bakımından patronlara zorluk çıkaran işçilerin yerine ara eleman olarak Suriyeliler kullanılmaya başlandı. 2011 yılından bu yana Kahramanmaraş tekstil işletmelerinde daimi işçi afişleri artık Suriyeliler nedeniyle konmuyor. Ülkemizin aksine Kahramanmaraşlı sanayiciler kayıt dışı çalıştırmak yerine tamamı resmi bir çalışma prosedür yöntemini izliyor. 
İŞKUR RAKAMI AÇIKLADI
Kahramanmaraş İŞKUR verilerine göre, kentte işsizlik rakamlarının orta olmasının sebebinin iş beğenmeme olduğu yorumları yapılıyor. Yapılan müracaatların tamamına yakını devlet kademelerinde çalışmak isteyenler olunca özel sektör kendine çalıştıracak kimse bulamıyor. Sanayici ve tüccar ise Türk işçilere göre daha verimli olan Suriyeli işçileri kullanıyor.
TEKSTİL ÜRETİMİ, ARA ELEMAN SURİYELİLERE EMANET
Toplumun büyük bir kesiminde başlayan Suriyeliler gitsin tepkisi, patronların en büyük korkusu oldu. Çünkü Türk işçinin çalışma prensipleri ile Suriyeli işçilerin çalışma prensibi arasındaki farklar nedeniyle patronlar Suriyeli işçileri tercih ediyor. Tamamı sigortalı olan Suriyeli işçiler ise kendilerine yönelik bu olumsuz algının sebebini anlamadıklarını belirtiyor.  Öte yandan Mühendis kadrosunun altı olan ara elamanların tamamı ise Suriyeli işçilerden oluşuyor. Tekkstil üretimi için olmazsa olmaz olan ara eleman kadrosu böylelikle Suriyeliler tarafından kapatılmış oluyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Pes
Pes - 3 ay Önce

Pes diyorum. Biz gidelim o zaman rahatsız etmeyelim. Doğru zenginler sitelerde kalıyor. Suriyeli komşuları yok. Yakında Maraş'ı düşman işgalinden Suriyeliler kurtardı derlerse şaşırmam. Çivisini çıkardınız. hatta çiviyi çıkarırken duvarıda sökmeye başladınız. Hiç kimse halk konusunda bu kadar aşağılayıcı konuşamaz. Bu sanayiyi bu hale getirende Maraş halkıdır .Sigortasız assgari ücretin yarısına çalıştığı günlerde oldu bu halkın. Asıl ötekileştiren bu zihniyettir. Daha iyi koşullarda çalışmayı istemek suç değil. Bu şekilde yaparak insanları daha çok nefrete itersiniz. Halkın sesini dinlemeyen halkın yumruğunu yemeye mahkumdur. o yumrukta sandıktır. İstanbul,Ankara,Adana,Mersin,Antalya,İzmir gitti. Bu halkı bu şekilde aşağılarsanız elinizde kala kala suriyeliler kalır. Onlarıda beslersiniz artık

vatandaş
vatandaş - 3 ay Önce

bu yazdığınıza sizde inandınız mı gerçekten ? biraz sıkışınca yorumları kapatıyorsunuz, böyle bir algı oluşturun diye talimat mı aldınız, suriyeliler bel kemiğiymişte bilmem neymiş, ya hu siz vatandaşı çocuk mu sandınız ? bu tip algılar sökmez artık, vatandaş kararını verdi çoktan, siz istediğiniz kadar bu tarz haberler yapın boşşşş...

M.KUSTN
M.KUSTN - 3 ay Önce

İş beğenmeme, kendini daha iyi yerlerde görme, yüksek maaş ve toplumsal statü bakımından patronlara zorluk çıkaran işçilerin yerine.....

TABİ ÖYLE DERSİNİZ.HAKKINI ARAYAN.KANUNLARLA KENDİSİNE VERİLEN HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİNİ ALAMAYAN İŞÇİLER yazamayacagınıza göre.değilmi?

suriyeliler gelmeden şehirde sanayi ve tekstil sektörü yoktu.onlar sayesinde şehrimiz tekstil ile tanıştı diye devam edeceksiniz nerdeyse.
İnsanların asıl kızdıgı konu bayramda rahat bir şekilde bayramlaşmaya gidebilen bir mülteci,deniz kenaarında parklarda özgürce nargilesini tüttrüp kızları kesen bir mülteci, dünyanın hangi ülkesinde görülmüştür peki?

k.maraş
k.maraş - 3 ay Önce

bravo size ucuz işçiyi buldunuz yarın sizin çocuklarda ilsiz kalınca bu haberi getirir önünüze koyarım Allah yardımcımız olsun

Burak am
Burak am - 3 ay Önce

Kardesim siz hic suriyeli calistirdinizmi nankor bunlarin hepsi yaninizda alin calistirin 1 turkun tirnana gmdeyismeem

AHMET KORKUT MENTEŞE
AHMET KORKUT MENTEŞE - 3 ay Önce

ÖZEL SEKTÖRDE İŞÇİ BULUNMAMA SEBEBİ
GENÇLERİN KENDİNİ DEVLET MEMURU STATÜSÜNDE DEĞİL.
ÖZEL SEKTÖR İŞVERENLERİNİN İŞÇİ HAKLARINI YEMESİNDENDİR.
SANAYİDE HİÇBİR İŞVEREN NE RESMİ TATİL BİLİR NE YILLIK İZİN BİLİR NE FAZLA MESAİ BİLİR.
ARAŞTIRMA YAPARKEN ÖZEL SEKTÖR İŞVERENLERİNE DEĞİL,
ÇALIŞMAYAN İNSANLARA SORUN....

Mrs46
Mrs46 - 3 ay Önce

Allah hepimize akıl fikir versin.istanbuldakileride koca ülkede başka bir şehre değil getirip bize kitlediler hamde tek kelime itiraz edilmeden.şimdide bu insanları bel kemiği ediyorlar yarında kahraman ilan ederler.

Edebiz
Edebiz - 3 ay Önce

Sarhoşmusunuz güneştenmi oluyo..hangi akla hizmet bu haber

DRSN
DRSN - 3 ay Önce

HABER 46 HEM NALA VURUYON HEM MIHA VURUYON

Mehmet ay
Mehmet ay - 3 ay Önce

Neyin pesindesin sayin haber 46 tabi ya sende haklisin yerli halk ne yerse yesin nolacak

Yolcu
Yolcu - 3 ay Önce

Bu haber için patronlardan ne kadar aldınız.

AHMET HAKAN
AHMET HAKAN - 3 ay Önce

KANDAŞLARIMIZ İŞSİZ GEZİYOR YAPTIĞINIZ HABERE BAKIN. YİNE KİME SÜRTÜNME DERDİNDESİNİZ?

rozturk.59
rozturk.59 - 3 ay Önce

AaKaPe' ye Oy Veren Akoyun K. Maraş' lılara Haktır. Ucuz İş Gücü Patronların Zaten İşine Gelir. Daha Çok Kazanırlar. Surili Şerefsiz Vatan Haini Lağım Fareleri Çalışsın. Sizler de Kahve Köşelerin de veya Karınızın Dizinin Dibinde Oturun, Açlıkla ve İşsizlikle Mücadele Etmeye Uğraşın. VER MEHTERİ, VER MEHTERİİİ...!!!??? (Bu Yorumumu Yayınlayamazsınız Ya, Neyse Ben Yazmış Olayım.)

maraşlı
maraşlı - 3 ay Önce

memleketın anasını sıktıler işçinin değeri kalmadı bunların yuzune admın yayınla bunu

Osman buyruk
Osman buyruk - 3 ay Önce

Kim demiş iş beğenme diye sen çalışırmısın 1500 e 10 -12 saat kanun nerede calismazsan çalışma işine gelirse diyor şikayet ediyorsun gelen yok giden yok bugün itibariyle çalışma saatim 8- 6.5 yemek istirahati 30 dakika gel çalış begeniyormusun

Seda küçük
Seda küçük - 3 ay Önce

Biz suriyeli istemiyoruz bayrama gitiklerine gore savaş bitmiş demektir defolsunlar gitsinler zaten bizim bu milletimiz yuzune burda bariniyolar

drsn
drsn - 3 ay Önce

goy goy cu haber 46 noldu hemen suriyelileri desteklemişin

Erdem Öztürk
Erdem Öztürk - 3 ay Önce

Çok sıradan üstün körü hazırlanmış bir haber olmuş.Sanki türk işçiler bir işe yaramıyor suriyeliler olmazsa sanayi çökecekmiş algısı yaratılmaya çalışımış.Kime hizmet ediyor haber anlayamadım...

KJHJ
KJHJ - 3 ay Önce

BELEŞŞ ...İŞCİ ...BELEŞŞŞ

EDE
EDE - 3 ay Önce

EEEEEEE NEDE OLSA SEVER K.MARAŞ LILAR İŞÇİ HAKKI YEMESİNİ.BELEŞ ÇALIŞTIRIYOLAR İLŞTE.

bilirkişi
bilirkişi - 3 ay Önce

hayret hiç yorum yok, oysa bi suriyeli sözü geçse acayip şeyler yazılırdı hayret....

Ali
Ali - 3 ay Önce

İşçinin hakkını yemek onların surtından zengin olmak

Fırtına46
Fırtına46 - 3 ay Önce

İnşAllah patronlar biraz akıllı olur geleceği düşünür.yoksa gelecek nesillerin hepsi kendilerine küfreder.Bu insanların Yeri kendi ülkelerinde güvenli bir bölgedir başka çare yoktur.ayrıca haklarının yendiğini de çok iyi bilmektedirler ve ilk fırsatta hesap soracaklardır.Allah akıl fikir versin hepimize

asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı - 3 ay Önce

hayırdır HABER 46.Suriyelilere karşı sempati geliştirme çabası nereden geliyor.Yani suriyeliler olmasa sanayi çökecek öyle değil mi.Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü.

BRAVO...
BRAVO... - 3 ay Önce

Iki üniversite mezunuyum biri tekstil diğeri işletme su marasta tam 10 fabrikaya iş başvurusu yaptım 6 ay dönüş olmadı işçi olarak çalışmak için. Şimdi gelelim suriyelilere şuan petrolde çalışıyorum bizim insanımız aracının deposunu fulleyemez iken suriyeliler fulluyur çalışan olarak sahidim. Bizim insanımızdan orta halli veya asgari ücretli çalışan araç alamaz iken onlar 30 veya 40 bin tl araca biniyorlar bunlar mi aç. Gelelim su yoruma iş beğenmiyor diyenlere siz zaten hak hukuk bilseniz işçinin rızkını çalmazsınız. Sizler lüks arabaya binip geziyorsunuz işçi maaşına gelince 10 gün 20 gün geç ödüyorsunuz o çalışan gariban işçinin evinin düzeni allak bullak oluyor umrunuzda değil Sonra iş beğenmiyorsunuz diyorsunuz. Hangi kanunda yazar bir işçinin ayda normal 208 saat çalışması lazım iken bir işçinin 416 saat çalıştırmak nerde yazarda hani mesai hani işçi hakkı. Haber46 sana gelince tarafsız haber yapın yandaş olmayın başara bilir iseniz. Bizim insanımız aç gezer iken issiz gezer iken suriyeliler savunmayın.

DRSN
DRSN - 3 ay Önce

İNŞALLAH TÜRKÇEYİ ÖĞRENİRLERDE BU GOY GOY CU BASININDA BEL KEMİĞİ OLURLAR

İsmail Takas
İsmail Takas - 3 ay Önce

Yalanınızı öpeyim sizin. Ne entegrasyonu la

@
@ - 3 ay Önce

Yaptıkları işin kalitesi tartışılır

Musti
Musti - 3 ay Önce

Tepenize çıkar bir gün suriyeliler bir bela yaşarsanız bu şüphelilerden o zaman akıllanırsınız.

Hep Doğrusöyler
Hep Doğrusöyler - 3 ay Önce

Sigortasız olarak asgari ücretten daha düşük ücrete çalıştırırsınız.Yazıklar olsun.Bu gibilerin Allah belasını versin.Leş kargaları.

HABER 46 yuh
HABER 46 yuh - 3 ay Önce

bu yazıyı okumadım başlığı yetiyor. bizim patronlar beleş mezar olsa girerler. haber 46 sen hangi fabrikadan aldın parayı böyle yazı yazı yazıyorsun?

Ali
Ali - 3 ay Önce

Haber46 patronların ağzından konuşuyorsun

Kahramanketli
Kahramanketli - 3 ay Önce

Haber başlığı olmamış. K.maras evladını hiçe sayıyorsunuz. Yakıştıramadım....46.,

kahraman
kahraman - 3 ay Önce

Kim demiş şimdiye kadar Suriyelilermi vardı

Maraşlı
Maraşlı - 3 ay Önce

Genelde insanların park bahçe hademelik çaycılık hatta olursa masa başı iş arıyorlar aslında bu insanlarda haklı aynı ücrete adam neden vardiyalı fabrikada çalışsın ücret farklı olsa belki ona da iş verenler yanaşmıyor.

ede46
ede46 - 3 ay Önce

Bu hükümet memleketin bütün dengesini bozdu artık bırakın akp ye vermeyi onlar gitsin bak nasıl normale dönecek bi kerede vermeyin şunlara yoksa 5 sene sonra hala küfrederseniz...

sedat Ş
sedat Ş - 3 ay Önce

Aynen öyle suriyeli çalışanlar olmasın gaziantepte adanada maraşta çok fabrika iflas eder.bizimkiler begenmiyor fabrika işciliğini.kimse kusura bakmasın.tok açın halinden anlamaz hemşerim kimseyi kınamayın.Allah büyük..

garip türk
garip türk - 3 ay Önce

okuyup işsiz kalmak var okumadan işsiz kalmak var sanayinin değil zenginlerin bel kemiği suriyeliler yandaş haberciler

drsn
drsn - 3 ay Önce

haber 46 bu habere yorumlarımı yayınlamadın yuh diyorum size ... sizi gidi suriyeli nargileci seviciler sizi... talihsiz bir yazı kurgu haber yazıklar olsun size

AHMET
AHMET - 3 ay Önce

bizim halkımız işsiz gezsin. askerlerim suriyeyi savunsun bunlarda ..... Allah yardımcımız olsun

Türk oglu
Türk oglu - 2 ay Önce

Devlet aklını başına alacak, bunların gitm3si için, işyerinde calistiranlarin malvarliklarina el koyacak, bedava adam calistiracam diye ülkeyi mahvettiniz


SIRADAKİ HABER

banner122