Kahramanmaraş'ta 100 işçinin 3 aydır maaş alamadığı iddiası

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan 100 ilaçlama işçisi maaşlarını üç aydır alamıyor.

Kahramanmaraş'ta 100 işçinin 3 aydır maaş alamadığı iddiası

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yazılı olarak cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan 100 işçinin gasp edilen haklarına sahip çıktı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan 100 ilaçlama işçisi maaşlarını üç aydır alamıyor. Zor koşullar arasında evine ekmek götürme telaşında olan işçiler pek çok haktan mahrum bir şekilde yılın on ayı çalışırken kalan iki ay için çıkış verilerek daha sonra tekrar işe alınıyor.

Tazminatsız, izinsiz bir nevi modern kölelik düzenini yaşayan işçilere sahip çıkan CHP’li Ali Öztunç, hemşerilerinin sorunlarının çözülmesi talebiyle konuyu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun masasına taşıdı.

Öztunç’un önergesi ve kamuoyu adına yanıt beklediği sorular aynen şu şekilde;

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı bünyesinde çalışan 100 ilaçlama işçisi, kimyasal ilaçlarla sinek ve haşerelere karşı mücadele ekibi olarak hizmet vermektedir. Bu işçiler büyükşehir belediyesine ait üniforma ve belediye amblemli araçlarla ilaçlama yapmaktadır. Kadrosuz olarak 10 ay çalıştırılıp çıkış verilen ve 2 ay sonra tekrar işe alınan bu işçiler, kimyasal ilaç ve hastalık riski altında birçok sosyal haklardan yoksun bırakılarak, tazminatsız, yıllık izinsiz, bir nevi modern köle olarak çalıştırılmaktadır. Ayrıca bu işçiler, 3 aydan beri maaşlarını alamadıklarını ve hacizlerle karşı karşıya kaldıklarını söylemektedirler.

Buna istinaden;

1- Bu işçilerin maaşları üç aydır neden ödenmemektedir? Maaşlarını ne zaman ödemeyi düşünüyorsunuz?

2- İlaçlama deneyimi, tecrübe ve yeterli bilgiye sahip bu işçilerin, insan sağlığını ilgilendirmesi sebebiyle, belediye bünyesinde sürekli istihdam edilmesi daha uygun değil midir?

3- Asıl işi yapmakta olan bu personelin belediye bünyesindeki AKBEL şirketine geçirilmesi yönünde bir çalışmanız olacak mıdır?

YORUM EKLE
YORUMLAR
hartlap
hartlap - 5 ay Önce

chp de işci kıyımı yapıyorrr...maaş şöyle dursunn

işçi
işçi - 5 ay Önce

Asıl işçilerin maaşlarını ödemeyen hırsız chp dir baksanıza aldığı büyük şehirde sözünü tutmadı işçi kıyımına başlamıştır

DRSN
DRSN - 5 ay Önce

MAAŞ ALAMASLARDA GENE ÇALIŞTIKLARI BİR İŞLERİ VAR ER GEÇ MAAŞLARINI ALIRLAR. SİZ KAZANSAYDINIZ İŞLERİNDEN DE EDERDİNİZ ADAMLARI BEYİM.....

DRSN
DRSN - 5 ay Önce

ADAMLAR GENE İŞTEN ÇIKARMIYOR SİZİN GİBİ , ER GEÇ MAAŞLARINI VERİRLER,K,M,N HAKKI DEVLETTE KALMIŞ.

abowww
abowww - 5 ay Önce

atomik ali gene kestanesinden bişeyler sallamış :)

mustafa
mustafa - 5 ay Önce

ali bey baska iş mi yok memlekette

TÜRK
TÜRK - 5 ay Önce

Torpille işe girdiklerini söylemiyorlar da maaş alamadıklarını mı söylüyorlar. haketmedikleri halde 4-5 bin tl aldıkları maaşlarına saysınlar haramzadeler. (hakkıyla girenleri tenzih ediyorum.) torpille girenlere Allah yardım etsin.

üfürükçü
üfürükçü - 5 ay Önce

atomik sen hala havalimanında ölen işciyi bulamadın. işin gücün kolpaymış gördük.

bilgin
bilgin - 5 ay Önce

yine ki chp varmış yoksa bu memleketin hali haraptı
arkadaş bu ülkeye bir tane çivi çakmamış bir zihniyet nasıl desteklenir anlamıyorum
bütün ihtilallerin, Türkiye de ki bütün olayların arkasında olan chp gibi bir partiden bu millete ne hayır gelir. Bu ülke için çaktıkları bir çiviyi gösterin bende destekleyeceğim

Feyzullah
Feyzullah - 5 ay Önce

Ulan TÜRK rumuzlu dangalak, yemek dahil aldığımız 2200 lira maaş. Bodroyu getirim bı tarafına şok istersen. Torpilimiz olsa gider bu işimi yaparız. Bilip bilmeden klavyeden sallama gerizekalı.

okan
okan - 5 ay Önce

sadece onlar mı sanıyorsunuz :(

bilgin
bilgin - 5 ay Önce

haber46 ya yorum yazan arkadaşlar
yorumlarınızın yayınlanmasını istiyorsanız kesinlikle chp yi eleştiren yorum yazmayın


SIRADAKİ HABER