Kahramanmaraş'ta 14 bin kişi çalışmayı kabul etmedi

Kahramanmaraş İŞKUR İl Müdürlüğü bu yılın ilk 8 ayında kurum tarafından açık işe yönlendirilen 14 bin kişinin çalışmayı kabul etmediği belirtildi.

Kahramanmaraş'ta 14 bin kişi çalışmayı kabul etmedi

İşveren ile işsiz arasında bir köprü olan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ise şirketlerin işçi taleplerini karşılamakta zorlanıyor. İŞKUR İl Müdürlüğü verilerine göre 2017'nin ilk 8 ayında 22 bin 233 açık işe yönlendirilen işsizlerin sadece 8 bin 232'si işi kabul ederken, 14 bin kişi kendilerine yapılan iş teklifini reddetti. Açık işlerde teklif edilen maaş ise genellikle asgari ücret. İŞKUR İl Müdürü Ali Yüce, TÜİK'e göre Türkiye'de yüzde 10.7 olan işsizlik oranının Kahramanmaraş'ta çok daha aşağılarda olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası verilerine göre, 4 organize sanayi bölgesi, 1000 sanayi tesisi ve 150 bin istihdamı ile Türkiye'nin sanayileşmiş 19'uncu şehri olan Kahramanmaraş'ta işsizlikten çok işgücü açığı sorunu bulunuyor. En çok işçi açığı ise, sanayinin yüzde 69 gibi büyük bölümünü tekstil oluşturuyor. Kentteki birçok firma, 'Bay-bayan işçi alınacaktır' yazılı afişlerle işçi arıyor.

İşçi arayan fabrikalardan birinin muhasebe müdürü İbrahim Azkara, afişi 1 ay önce astıklarını söyledi. Asgari ücretle işçi aradıklarını, çalışanın her ay işe düzenli gelmesi ve performansının da iyi olması durumunda 150 lira da pirim verdiklerini söyledi. Genç nüfusun fabrikalarda çalışmayı kabul etmediğini, bunun da eğitim sisteminden kaynaklandığını kaydeden Azkara, bu nedenle sistemin değiştirilerek meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin fabrikalarda çalışmalarının teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti. Azkara, şunları söyledi:

"Meslek okulundan mezun olan bir öğrenci meslek yüksek okuluna kapağı atmaya çalışıyor. Aynı bölümü bulamıyor ve ya kazanamıyor o zaman üniversitelerin başka bir bölümüne girmeye çalışıyor. Dolayısıyla önceki almış olduğu mesleki eğitim de boşa çıkmış oluyor. Devlet bir öğrencinin yetiştirilmesi için 3- 4 yıl masraf ediyor, atölye ve eğitim kadrosu hazırlıyor ama bu masrafların karşılığında okulu bitiren öğrenciler kendileri için yapılan masrafın karşılığını veremiyor yani devletin yapmış olduğu harcamalar boşa gidiyor. Hem insani kaynakları hem de devletin kaynaklarını israf etmiş oluyoruz. Bizim bu israfın önüne geçmemiz lazım. Kaynakçıya ihtiyacım var ama bulamıyorum. Niye? Torna tesviye bölümünden mezun olmuş öğrenci bir mağazada tezgahtarlık yapıyor. Bu çocukları tezgahtarlık yaptırmadan ziyade fabrikada çalıştırmak lazım."

Afişle işçi arayan bir diğer fabrikanın personel müdürü Ahmet Aydın ise, 80 işçi açığı olduğunu söyledi. Kahramanmaraş'ta özellikle tekstil sektöründe işsizlik diye bir sorunun olmadığını ve iş arayan bir kişinin rahatlıkla tekstilde iş bulabileceğini söyledi. İş Kurumu'nun 15 gün önce ilan açtığını ancak tek bir kişinin dahi başvurmadığını kaydeden Aydın, işsizliğin farklı değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Kahramanmaraş'ta tekstil sektörü çok büyük bir iş kapısı. Sadece burada iş beğenmeme olduğunu düşünüyorum. Çünkü buradan çıkan bir kişi çok çabuk iş bulabileceğini biliyor. İşsizlik rakamlarını 'Yüzde 15-12' diye açıklıyorlar. Ben bunun sektör sektör, bölge bölge veya il il değerlendirilmesini düşünüyorum. Çünkü tamamen bir rakam verdiğin zaman gerçeği yansıtmıyor."

'İŞ BEĞENMİYORLAR'

Kahramanmaraş'ın bir sanayi şehri olduğunu ifade eden Yüce, fabrikaların çoğunda 'Bay ve bayan işçi aranıyor' afişlerinin asılı olduğunu belirtirken, kendilerinden her ay ortalama 2-3 bin işçi talep edildiğini ancak bunun bin, bin 500'ünü karşılayabildiklerini söyledi. Yüce, şöyle konuştu:

"Kahramanmaraş'ta işsizlikten ziyade iş beğenmeme var. Hiç kimse vardiyalı, çalışma şartları daha ağır olan, toz topraklı işlerde çalışmaktan ziyade belediyelerin park-bahçesinde, hastanelerde bekçilik, güvenlik, sekretarya, şoför gibi işler arıyorlar. Bir tarafta iş arayan, bir tarafta da işçi arayan var. Burada belirleyici olan ücret. Bizim tespitlerimize göre işe göre asgari ücret uygulamasının gerekliliği artık ortaya çıktı. İnsanların aynı paraya daha kolay işte çalışmak istemeleri kadar doğal bir şey yok. Aynı şartlarda aynı paraya daha kolay iş tercih ediyor insanlar. Bu da doğal hakları."

'İŞ GÜCÜ AÇIĞINI SURİYELİLER KAPATIYOR'

İşçi bulmakta zorlanan bazı işverenler ise çareyi Suriyeli çalıştırmakta buldu. Suriyeliler'in çalışma izni almasında herhangi bir engel olmadığını belirten Ali Yüce, şöyle dedi:

"Suriyeli kardeşlerimiz de samimi söylüyorum çözüm oldu, bizim iş gücü açığımızı şu anda kapatıyorlar, birçok iş yerinde çalışıyorlar. Göç İdaresi il Müdürlüğümüz bunlara ikamet belgesi veriyor. Bunların çalışmaları izne tabi. Onun şartlarından biri en az 6 aydır işimizde ikamet ediyor olması. Çalışma izni almalarında hiçbir engel yok. Bizim kayıtlarımızda şartları yerine getirip çalışma izni alarak mevzuata uygun çalışan bin 508 Suriyeli var. Tekstilde ve sanayi sektöründe işçi bulmakta zorlandığımız için iş gücüne, ekonomiye, üretime gerçekten bir katkıları var. Eğer bunlar da olmasa işçi açığımız had safhada olacaktı."

YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 6 ay Önce

işkurun maraşta teksilten başka sektör önderdiği yok tekstil diyince asgari ücret + vardiya + toz + sürekli ayakta durmak + 8 saat içinde sadece 30 dakika dinlenebilme süresi + bazı bölümlerde vardiyalar arası istirahatsız dönüş anlamı taşıdığı için ben de dahil kimse yanaşmak istemiyor suriyelilerin yüzünden afedersiniz ahırı 400-500 liradan kiraya verdikleri için 1270 lira + asgari geçim indirimi tekstil için çok az bir para işi biraz avrupa standartlarına çekip vardiyada çalışanlara 1 e 2 yevmiye verirseniz tekstil sektöründeki açığı biraz olsun kapatırsınız ama bizim aç gözlü işverenlerimiz nasıl yaparız da daha az para veririz hesabındalar örnek verecek olursak çoğu fabrikada 3 vardiyanın sadece gece vardiyasında yemeğin yanında çay verilir diğer vardiyalarda verilmez çünkü işçinin içeceği bir bardak çayda o işverenin gözü var ama şunu hiç bir zaman unutmasın işverenler aynı paraya daha rahat iş varsa eğer herkes gidip orada çalışmak ister

WQW
WQW - 6 ay Önce

ADAMLAR HAKLI,İŞÇİ ARAMIYOR RESMEN KÖLE ARIYORLAR. ÇALIŞACAĞI İŞİN BEDELİNİ VER BAK BAKALIM KAPIDAKİ KUYRUĞA. SEN OLSAN AYNI ÜCRETE TEMİZ İŞTEMİ ÇALIŞIRSIN YOKSA BİR FABRİKADA TOZUN NEMİN DAYANILMAZ ORTAMINDAMI ÇALIŞIRSIN. KÖLE ARAMAYI BIRAKIN İŞİNİZE GÖRE ÇALIŞAN VE HAK ETTİĞİ BEDELİ ÖDEYEREK ARAYIN, ADINIDA İŞ BEĞENİLMİYORA ÇIKARMAYIN.

Sinan
Sinan - 6 ay Önce

Kardeşim vardiyalı toz toprak içinde asgari ücretle çalıştırmak isterseniz tabiiki böyle olur ev kiraları mutfak gideri hastalık giyim bunlar düşünülürse asgari ücretli geçim sıkıntısı çekiyor zaten sosyal faaliyet tatil sinema spor salonu bunlar düşünülemiyor bile insanların mecburiyetlerinden faydalanıp modern köle istiyorlar hep bana hep bana deyince iş verenler işçi bunalıyor anlayacağınız bu sonuç normal işkurun bulduğu iş ne öldürüyor nede güldürüyor bu düzen bozuk düzen ne haysiyet ne onur işçinin kapıdaki itle farkı yok özür dileyerek belirtiyorum bu ücretlerle bu düzenle nasıl ev geçinecek zenginle fakir arasındaki uçurum giderek büyüyor başımızdaki seçtiklerimizde asgari ücretlilerden vergi alıyorlar hala belediye dar gelirliye ev yapıyor ama asgari ücretli belediyenin anladığı dar gelirli sınıfından birkaç basamak aşağıdaki müşteri dahi olamıyor devlet sata sata birşey bırakmadı özel sektörde acımasız olunca bu tablo normal ve insanların eğitim düzeyi arttıkça dahada fark edilecektir herkese selamlar

asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı - 6 ay Önce

asgari ücret verip bir tek işçinin canını almadıkları kalıyor.Ondan sonra da istihdam yaratılmasından bahsediliyor.Açlık sınırının,yoksulluk sınırının rakamları belli iken verilen asgari üvretle resmen dalga geçiyor.Hükümet Suriyelileri düşündüğünün onda biri kadar kendi vatndaşını düşünse durum daha farklı olurdu....

metin
metin - 6 ay Önce

adamlar beleş çalıştıracak adam arıyorlar canını almadan para verirler mi işkurun yönlerdiği işlerde sgk yok sadece sağlık pirimi var cumartesi pazar para yok

Genel izleyici
Genel izleyici - 6 ay Önce

Asgari ücret verirsen çalışmaz tabi ki adam neden çalışsın iyi güzel konuşuyorsunuz İşverenine yandaş olarak ama neden işçi gözünden bakmıyorsun (iş beğenmiyorlar mış ) bırakın bu ağızları ver bakalım adama o işin hakkı neyse nasıl yapıyor işini adam 8 saat çalışacak doğru düzgün dinlenme yok ayakta durmak kolay sanıyorlar heralde adam toz toprak içinde o fiyata çalışacağına aynı fiyata mağazalarda çalışır tabiki neden orada ya gitsin çalışsın... biraz empati... Kahramanmaraş'ımız da işçileri beleşten az pahalı çalıştırılmaya çalışıldığı için Vatandaş yemiyor artık bu durumları ....

Ahmet Bedi
Ahmet Bedi - 6 ay Önce

Bu haberi sözcüde okudum. Adam çıkmış diyor ki kaynakçı arıyoruş bulamıyoruz. Ben işkurda kaynakçı olarak iş arıyorum niye haberim yok. Bir kaynakçı en az 2500 tl alıyor sen sen 50 tl yövmiye verirsen kimse çalışmaz. Şuan bir işte çalışıyorum. Haftada 72 saat 2 bin veriyorlar. Bu paraya ancak bemim hibi naçarlar çalışır.

46
46 - 6 ay Önce

Nasil islere gonderiyorsunuz kimbilir.


SIRADAKİ HABER

banner124

banner122

banner112

banner224

banner191

banner154

banner126