Kahramanmaraş'ta 6 aylık iş için başvuru kuyruğu

KAHRAMANMARAŞ'ta Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında bin kişinin alınacağı işlere girmek isteyenler İŞKUR önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Kahramanmaraş'ta 6 aylık iş için başvuru kuyruğu

KAHRAMANMARAŞ'ta Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında bin kişinin alınacağı işlere girmek isteyenler İŞKUR önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Kentte 660'ı belediyelerde, 340'ı da müftülük, valilik, üniversite, sağlık müdürlüğü gibi kurumlarda 6 ay süreliğine istihdam edilmek üzere İŞKUR tarafından işçi alım ilanı çıkarıldı. İş başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar İŞKUR İl Müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluşturunca vatandaşlar yoğunluk nedeniyle gruplar halinde içeri alınarak müracaatta bulundu.

İŞKUR İl Müdürü Ali Yüce, TYÇP kapsamında Türkiye genelinde istihdam edilecek 70 bin kişiden 1000'inin Kahramanmaraş'taki kurumlarda görevlendirileceğini ifade ederek, maaş ve sigorta primlerinin İŞKUR tarafından karşılanacağını söyledi. Kurumlarda istihdam edilecek kişilerin çevre temizliği, çevre düzenlemesi, kamusal altyapının yenilenmesi, eğitim kurumlarının çevre düzenlemesi ve temizliği, ağaçlandırma, kültürel mirasın korunmasına yönelik kazı çalışmalarında görevlendirileceğini kaydeden Yüce, "Belediyelerimiz, müftülük gibi kurumlar için müracaatları bugün başladı. 17-21 Aralık tarihleri arasında cuma günü mesai bitimine kadar bu müracaatları alacağız" dedi.

HAFTA SONU TATİL OLAN İŞLER TERCİH EDİLİYOR

Yüce, 6 ay üreyle istihdam edilecek kişilerin noter huzurunda yapılacak kura ile belirleneceğini de söylerken. İnsanların çalışma saatinin günlük 8 saat ve haftada 5 gün olduğunu ve bu nedenle bu işlerde çalışmayı tercih ettiğini dile getirdi ve şunları söyledi:

"Çalışma saatlerinin gündüz, vardiyasız oluşu, hafta sonu tatilinin olması nedeniyle özel sektördeki bu tekstil ve diğer alanlardaki işlere göre daha hafif olmasından dolayı tercih nedeni olmakta. Kasım ayı sonu itibariyle istatistikleri elimize aldığımızda özel sektör iş yerlerinden yaklaşık 18 bin açık iş almışız, ancak bunun 15 binini işe yerleştirebilmişiz. Aradaki 3 binlik fark, şu anda bu alanda çalışmak isteyen insanlar için açık iş olarak beklemektedir. Bu iş arayanlarda daha çok iş beğenmeme yani aynı ücrete göre daha hafif, gece vardiyası, tozu toprağı, iş kazası riski olmayan alanlarda iş arıyorlar genellikle. Bugün de işsizlik rakamları yüzde 11.4 olarak açıklandı. Ben, Kahramanmaraş'ta işsizlik oranının bu oranın çok çok altında olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Goksunlu
Goksunlu - 8 ay Önce

Ülke atv ve trt 1 izlendiğinde herşey mükemmel sokağa çıktığında her yer suriye ...bati bizi kıskanıyor

Sade vatandaş
Sade vatandaş - 8 ay Önce

Güçlü Türkiye de güçlü manzara

maraşlıı
maraşlıı - 8 ay Önce

durmak yok yola devam!

RAMAZAN P.
RAMAZAN P. - 8 ay Önce

Ver mehteri,ver coşkuyu,cambaza bak cambaza,bunlar vandaldı.

asılkahramanmaraşlı
asılkahramanmaraşlı - 8 ay Önce

Halbuki bu ülkede kriz yok işsizlik yok ekonomi tıkırında.Zaten iş kuyruğuna girenlerde fantezi olsun diye giriyorlar.Bunları ben demiyorum a haber gibi hayalperest medya gibiler ve onların hipnoz ettiği bizden fazlasıyla zeki!!! vatandaşlar söylüyor.

etkt96
etkt96 - 8 ay Önce

övünün firma sahipleri bu görüntüler sizin eseriniz.öyle devam edin çalışmak çalışmak çalışmak deyip habire çalıştırın

Elif
Elif - 8 ay Önce

Oncelik suriyelerin biz kimizki asgari ucretle sayin buyuklerim bir ay evin gecimini saglayin anlarsiniz bizleri ozaman suriyeli aylik aliyor elektirik odemiyor ama biz her ay en kotu 100 lira geliyor utan turkiye bu ayip senindir

Kazım Koyuncu
Kazım Koyuncu - 8 ay Önce

17 yıllık akp iktidarının işsizlik alanında ki başarısızlığının en büyük ispatı budur

mustafa
mustafa - 8 ay Önce

insanlar farklı bir iş istiyor sağa dönüyorsun tekstil sola dönüyorsun tekstil arkanda tekstil önünde tekstil...

Elif ayyuz
Elif ayyuz - 8 ay Önce

Rezillige bakin bu turkiyenin ayibidir iste suriyeli calissin her yerde ama bizler alti ay calisip cikiyoruz bu ay sonu isimiz bitiyor .ne yapacaz cevabini veremezsiniz iste cunku caresiz olan biziz oy yok artik bizde biliriz isimizi

maras 46 ahmet
maras 46 ahmet - 8 ay Önce

k.maras a STAD taleb edeceklerıne ilk önce işsiz ıne fakir ine baksın millet vekilleri de ilerleyelim biraz

MARAŞIN GENELİ
MARAŞIN GENELİ - 8 ay Önce

OY VEREN VATANDAŞ KUYRUĞA GEÇMİŞ. BUNA ÜZÜLMEM GÜLERİM.
YOK EFENDİM HASTANELERDE KUYRUĞU ÖNLEDİK DİYENLER ŞİMDİ KUYRUĞA GEÇMİŞLER.
KENDİ DÜŞEN AĞLAMAZ. AK PARTİYE OY VER HEM KUYRUĞA GEÇ HEM İŞSİZ KAL.
BU DURMDA KİMSE ACIMAZ SİZE.
NOT: AK PARTİYE OY VERMEYEN VATANDAŞLAR MECLİS DIŞARI. LAFIMIZ ONLARA DEĞİL.
YAZIK YAHU KENDİ KENDİNİZE EDİYORSUNUZ NE OLUYORSA SİZE OLUYOR. VERMEYİN OY ARKADAŞ. SONRA SIRADA BOŞA BEKLİYORSUNUZ. BELEDİYE YÖNETİMİ AYARLIYOR ZATEN İŞE GİRENLERİ. KURRA MURRA HİKAYE.... İSTER İNANIN İSTER İNANMAYIN SİZ BİLİRSİNİZ.

ede
ede - 8 ay Önce

laf sokanalar biz eskiyide biliriz .

cihantasci
cihantasci - 8 ay Önce

haftasonu tatil diyor 12.şubatbld sinde mecburi hafta sonu cumartesi çalışması var bld şart kosuyo


SIRADAKİ HABER