Kahramanmaraş'ta çarşı esnafı kan ağlıyor

Kahramanmaraş'ta çarşı esnafı kan ağlıyor.

Kahramanmaraş'ta çarşı esnafı kan ağlıyor

Uzun yılllardır Kahramanmaraş Merkezde işlerini devam ettiren esnaflar, son zamanların en kötü dönemini yaşıyor.  Kahramanmaraş'ta çoğalan markalar ve dünyaca ünlü firmalar çarşı esnafının önünü kesiyor. Dolar yükseldiği zaman fiyatlarıda yükselten büyük firmalar, dolar düştükten sonra fiyatları düşürmemesi büyük bir ekonomik zararı beraberinde getiriyor. 

Haber46 Muhabirine açıklama yapan esnaf

Ekonominin artık düzelmesini istiyoruz, cadde olarak çok zor durumdayız. Dolmuş istikametleri zaten aldı başını gidiyor, vatandaşlar uzak geldiği için artık caddemize gelmiyor. 

Bundan 2 yıl önce herşey çok daha güzeldi. Her geçen gün kötüye gidiyoruz. Masraf durmak bilmiyor, kiralar aldı başını gidiyor.

VATANDAŞ PARASINI FAİZE YATIRIYOR!

Vatandaşlar ise alım gücü düştüğü için artık alışveriş yapmayı bıraktı. Kimse ihtiyacı dışında birşey almak istemiyor haklı olarak ve zaten herkes faizler yüksek olduğu için parasını faize yatırıp bekletiyor.

BÜYÜK TOPTANCI FİRMALARI FİYATLARI DÜŞÜRMÜYOR!

Vatandaşlarımız fiyatları bizim yüksek tuttuğumuzu zannediyor. Ancak öyle değil, alışveriş yaptığımız eski halin oradaki toptancılar halen fiyatları düşürmedi. Dolar düşeli aylar oldu ancak uyanıklık yapıp fiyatları yüksek tutuyorlar. 

33 TL'ye aldığımız salçayı şuanda 96 TL'ye alıyoruz. 

DENETLEME ŞART!

Çarşı esnafı olarak, büyük toptancılara bir denetmen gönderilmesi ve teftiş edilmesini istiyoruz. Onlar yüzünden bu duruma geldik.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2019, 16:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
MARAŞIN GENELİ
MARAŞIN GENELİ - 6 ay Önce

BİR ŞEY OLMAZ K.MARAŞLILARA. AK PARTİYE OY VEREN K.MARAŞLI NE OLUYORDA ŞİKAYETÇİ. HEM OY VERİYOSUN HEM YOK BUNLAR İHALEDEN PARA GÖTÜRÜYOR, YOK BİLMEM İŞKUR ÖNÜNDE KUYRUK , YOK BİLMEM ESNAF KAN AĞLIYOR. NELER OLUYOR ARKADAŞ HEM OY VERİP HEMDE İSYAN MI EDİYORSUN. KENDİ İPİNİ KENDİN ÇEKİYORSUN HERŞEY SENİN ELİNDE. VERME OY. YOK BEN İLLA AK PARTİYE VERECEĞİM SÜRÜNMEYE RAZIYIM DİYORSAN KİMSEYİ TUTAN YOK SÜRÜNNN. BURADA MESELE GENEL DEĞİL YEREL SEÇİM. YANİ GİDİN ANTALYA, MUĞLA, ESKİŞEHİR GİBİ YERLERE BAKIN NE KADAR DÜZENLİ VE LÜX. CÜNKÜ CHP YÖNETİYOR ORASINI. AK PARTİNİN ÇOK OY ALDIĞI KMARAŞ SÜRÜNSÜNNNNN. SÜRÜNMEYİ HAKETTİNİZ.

Ali Bal
Ali Bal - 6 ay Önce

Maraş ta esnaf Yok ki. Adamlar nasıl müşteri kazanirim derdinde değiller. Müşteriyi nasıl yolarım derdinler. Bir de çok kabalar ellerinden gelse alış veriş yapmayanlari dövecekler.

kredi faiz oranları
kredi faiz oranları - 6 ay Önce

doların düşmesi önemli ama yeterli değil. Asıl düşmesi gereken faiz oranları. Faiz oranları yüksek olduğu sürece ekonomik hareketlilik olmayacak. Ne zaman ki faiz oranları düşer işte o zaman insanlar kredi kullanır. yoksa şu yüksek faiz oranları ilşe kimse kolay kolay kredi çekmez.

hüsin
hüsin - 6 ay Önce

asfalta ekmek banın banın yen

sade vatandaş
sade vatandaş - 6 ay Önce

Amerika bizi kiskani

ahmet
ahmet - 6 ay Önce

bakur pirimi 930tl olmuş.gözümüz aydın.ben çarşıda oturmuyorum ama oy vermeyecegim artık.esnaflık yapılmaz duruma geldi.

Cuma
Cuma - 6 ay Önce

Ülkenin sonu geldi .akp görevini yaptı ve bu hale getirdi. Bu secimde gereken dersi vermezsek daha beter olacağız.

RAMAZAN P.
RAMAZAN P. - 6 ay Önce

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU VERİLERİNE GÖRE ÇALIŞANLARIN % 43 Ü ASGARTİ ÜCRETLE GEÇİNİYORLAR. ASGARİ ÜCRETLİ KİRA MI? VERSİN, ÇOCUK MU? OKUTSUN. ASKARİ ÜCRETLİ DOĞALGAZLI EV DE ZATEN OTURAMAZ.ODUN KÖMÜR FİYATLARI EL YAKIYOR..ELEKTRİK YÜZDE BİLMEM KAÇ ZAM LANDI. ÖNCEDEN BİR ORTA TABAKA VARDI. ŞİMDİ BİR ÜST TABAKA BİR DE ALT TABAKA KALDI..BU GİDİŞAT GİDİŞ DEĞİL. BÜYÜKLERİMİZ ANLATIRDI ÇORABA BİLE YAMA YAPILIRMIŞ.İNŞALLAH BİZ O GÜNLERE DÖNMEYİZ. ASGARİÜCRETLİYE VE KÜÇÜK ESNAFA RABBİM YARDIM ETSİN.

Kendirli
Kendirli - 6 ay Önce

Oyunuzu %99 a çıkarın bakın daha neler oluyor. Nasıl istiyorsanız öyle yönetilirsiniz. Ağlamayın memek yok size maraşlılar.

Mehmet k.
Mehmet k. - 6 ay Önce

Kan ağladıkları yok. Bu zamana kadar kazıkladıklarına saysınlar. Zamana ayak uydursunlar marka olsunlar İnternet kullanıp dünyaya açılsınlar.

domino taşı
domino taşı - 6 ay Önce

sadece esnaf mı sıkıntılı ? üretici ürettiğini satamıyorsa elinde kalıyorsa ,hayvancılık yapan biri hayvanını değerinde satamıyorsa sıkıntı var demektir. her şey birbirini etkiliyor.

Köylü
Köylü - 6 ay Önce

Köylüler ne yapsın ?

teşekkürler
teşekkürler - 6 ay Önce

Haber için teşekkürler Haber46

Mustafa mu
Mustafa mu - 6 ay Önce

Muhalefet. Oy.vermek.haram.sonra.ağla. müstahak. Maraşlı. Hacı. Dayı

EDEEE
EDEEE - 6 ay Önce

K.MARAŞ ta zaten hep pahalılık var kar majı en yüksek memleket

ilçe
ilçe - 6 ay Önce

ilçelerdeki esnaflar ne yapsın ?? gün oluyor siftah bile yapılmıyor

Bu cümle
Bu cümle - 6 ay Önce

Bu cümle her şeyi açıklıyor : Vatandaş parasını faize yatırıyor !

Cenk
Cenk - 6 ay Önce

Müstehak!

Enflasyon
Enflasyon - 6 ay Önce

Türkiye’de son altı ayda enflasyonun en yüksek olduğu yer Hatay -Osmaniye - Kahramanmaraş’tır
Hayat pahalılığının azalması için yüksek fiyatların düşmesi için çeşitli çağrılar ve haberler yapılmalıdır .
Bir yerde ekonomik durgunluk varsa bu herkesi etkiler

gökhan
gökhan - 6 ay Önce

DURMAK YOK AKP İLE YOLA DEVAM

Hacı vat
Hacı vat - 6 ay Önce

Fiyatları biz mi düşüreceğiz onun muhatabı bu kazığı millete sokan ithalatcı ihracatcı ve üretici firmalar ve toptancılar.kriz gelince dolar aldılar kazandılar. Fiyatları arttırıp kazandılar Millet dolar bozdursun denilince yüksek fiyattan bozdurup hem kazandılar hem kahraman oldular. Zenginler zenginlesiyor gariban sürünüyor.

Ahmet enes
Ahmet enes - 6 ay Önce

Toptancıdan evin aylık ihtiyaçlarını almak için odun ambarı civarındaki toptancıya gittim.Alışverişi yaptım kasaya geldim,ürünleri poşetlediler.1 lira 50 kuruş poşet parası ilave ettiler.Ekonomiye destek.Harikulade bir tasarruf tedbiri.

Cakalli halki
Cakalli halki - 6 ay Önce

Fatih Erkoc heryeri maf etti esnafinda anasini Esnafi bir biri ile düsman etti, sonumuzda bu iste! Esnaf müzdario o itfaiyede manken oynatiyor! Gerci ekip saglam Metin Dogan filan haberlere düsmüstüler....

olacak iş deyil
olacak iş deyil - 6 ay Önce

sanayi esnafı kasap olmuş ...

Kuzeyli
Kuzeyli - 6 ay Önce

Merkezden uzak olan yerleşim yerlerinde ( özellikle kuzey ilçelerde )
en önemli sorun İSTİHDAM alanlarının yokluğu.
Sürekli göç veriyor. Ama iş imkanı olsa yatırımlar olsa kimse göçmez
Her birimiz şehrimiz için bunu gündeme getirmeliyiz
Tarım ve hayvancılığın temel sorunları çözülürse insanlar kendi yaşadığı yerde geçimini sağlar
Ekonomik hareketlilik olur . İlde yaşayan herkes kazanır
Okunması ve gündeme gelmesi dileğiyle

ALİ
ALİ - 6 ay Önce

PİAZZA AVM VARKEN KAPALI ÇARŞININ ÇAMURUYLA SOĞUĞUYLA KAZIKLANMASIYLA NİYE UĞRAŞALIM_?

Ramazan
Ramazan - 6 ay Önce

Devlet küçük esnafı gözü hiç görmüyor..hele erdoğan hiç görmüyor sabah açıyoz suriye akşam açıyoruz amerika şu milletin sıkıntısını nezaman göreceksiniz ...bqğkur 2019 zam 900 olmuş esnaf ne kazanıyorki o parayı vere insafff

özgür
özgür - 6 ay Önce

ne oldu beyler cebinizemi dokundu. bu ülkeyi bu duruma sizler getirmedinizmi. daha düne kadar şak şakçılık yapıyordunuz. bizler hatta önceki hükümetin ekonomi bakanı mehmet şimşek krizin kapıda olduğunu söylediğinde kimse inanmadı hatta kriz yok diyenlere inandınız. bunlar daha iyi günleriniz 31 martta bu gidişe dur demezseniz sizi yönetenlere kendinizi hatırlatmazsanız inşAllah kepenklerinizi kapatmak zorunda kalmazsınız.

Maraş vatandaşı
Maraş vatandaşı - 6 ay Önce

Önce esnafcilik nasıl yapılır onu öğrenin. Herkes sizden şikayetçi. Dukkaninizdan birşey almasak dövecek gibi hareket yapıyorsunuz. Düzeltin kendinizi.

CELAL
CELAL - 6 ay Önce

BU HÜKÜMETE OY VERİPTE PERİŞAN OLANLAR BOŞUNA AĞLAMASIN EDEN BULUR.

Hep Doğrusöyler
Hep Doğrusöyler - 6 ay Önce

Trabzon Caddesi ve Ulu Cami arasını eski haline getirecek Belediye Başkanı istiyoruz.

Marjinal ede
Marjinal ede - 6 ay Önce

Ben hiç acımıyorum bizim maraşın esnafına özellikle de kapali çarşıdaki yüzü gülmez dok satıcı esnaflara bi gün kapalı çarşıdan birsey aldım 30.250(otuz iki buçuk tl) tuttu şakasına dedim ki abi 2.50 tlsi senden olsun düz 30 olsun dedim ne benden olacak heri yav dedi o aldığım malı geri bıraktım almıyorum dedim almazsan alma gardaşım dedi almadim. Güveç çömlek satan bi adam oraya gittim arkadaşım şehir dışında o çömlek istedi bi kaç resim çek yolla ordan seçip ben sana söylerim dedi adam çömleğin resmini çekmemi bile istemedi. Ben nasıl alış veriş yapayim şimdi kapali çarşıdan siz söyleyin ağzını gere gere eke eke konuşan dok esnaftan.

Göksun
Göksun - 6 ay Önce

hayırlı akşamlar İlçemizde yaşanan yoğun kar yağışı nedeniyle 03.01.2019 tarihi Perşembe günü ilk ve orta ve liselerde dereceli okullarımızda eğitime bir gün ara verilmiştir.

M Ali Küçüktüfekçi
M Ali Küçüktüfekçi - 6 ay Önce

garibanlar zil takıp oynayabilir, halkı süründürenlere oy yok.biline

ökkeş
ökkeş - 6 ay Önce

SANAYİDE ARABAYA YAĞ BAKIMI YAPTIRACAKTIM SANAYİDEKİ PARÇACI 250 TL DİYO İNTERNETTE 160 TLYE ALDIM BİZİM ESNAFLAR BENCE KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VERMELİ HERŞEYİ ARTIK İNTERNETTEN ALIYORUM HEMDE ÇOK UCUZA BURDADA USTAYA TAKTIRIYORUM

Ede
Ede - 6 ay Önce

Abi nediyim bu esnafa gecenlerde arac icin bir parca gerek oldu. Birisi 700 diyo birisi 1100 diyo hele biride ucuyo resmen 2100 lira vay esnafin haline gittim antepden 440 tl ye aldim ondan sonrada is yok musteri yok ah vah... helal olsun..hepsine

garıp
garıp - 6 ay Önce

esnaf değil maganda çünkü soru sorasanız ve almazsanız beden diliyle küfür eder bes liralık malı 50 liraya satmaktan utanmaz kan ağlıyormus beter olsunlar

Kazım Koyuncu
Kazım Koyuncu - 6 ay Önce

Bütün oylar Akp ye

akpli
akpli - 6 ay Önce

Durmak yok yola devam

herkes borçlu
herkes borçlu - 6 ay Önce

ülkenin yüzde 80 i bankalar bir şekilde borçlanmış. kimi ev kredsi kimi kredi kartına kimi taşıt kimi ihtiyaç bir şekilde borçlanmış kazancı faize yetmiyor.dolar altın ne olcak belli değil..vergilere zam elektri su doğalgaz zam zammmmmmmmmmmmmmmmm zam Allah yardımcımız olsun.

ede46
ede46 - 6 ay Önce

siz toptancılar yüzünden bu hale geldik diyorsunuz ya, 10 yıldır hükumetin tüketim toplumu yaptığı halk olarak bizlerde esnafın fahiş kazancını, bitmek bilmeyen hırslarını destekleyerek bu hale geldik. ne demişler 'eden bulur ', sızlanmaya hiçbirimizin hakkı yok.

HALİL
HALİL - 6 ay Önce

enflasyon düştü işte o yeter fiyatların düşmesine gerek yok

vatandaş
vatandaş - 6 ay Önce

güleryüz yok sormak bile suç tezgahı indirme küfür eder bakış o şekil hele almadıysan kaydırır magazalar öyle hamama gelince
çağlayan hamamı limon masajı diyor hesap kitliyor yaptığı iş 30 saniye parası 65 tl bir adamı bir kere kandırırsın heryer birbirinden beter asfaltı kemirsinler

VATANSEVER
VATANSEVER - 6 ay Önce

adamlar malı dolar yüksek iken aldı ne yapsın

Selam Karaca.
Selam Karaca. - 6 ay Önce

He edem he % 75 aglasin ..........

Maraşlı
Maraşlı - 6 ay Önce

Bu daha iyi gunleriniz. % 76 !!!!


SIRADAKİ HABER

banner240

banner227

banner154